Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaş Değişikliği Davası : Yaş Küçültme

Yanıt
Old 30-05-2006, 14:23   #1
avönder

Varsayılan Yaş Değişikliği Davası : Yaş Küçültme

bir müvekkilim yaşını iki yaş küçültmek istiyor kendinden küçük kardeşi yok
yaş küçültmek için ispat etmemiz gereken bir şey varmı. ve müvekkilimin küçültüülmüş yaşı memurlak sınavında dikkate alınırmı..
Old 30-05-2006, 18:57   #2
av.tuğbabal

sayın av.önder
Doğum tarihinin düzeltilmesine ilişkin davalar diğer kayıt düzeltme davaları gibi kamu düzeniyle yakından ilgili bulunduğundan hakim taleple bağlı kalmayarak kendiliğinden de yapacağı araştırma ile elde edeceği bulgulara göre ve öteki kayıtlarla çelişki meydana getirmeyecek şekilde karar vermek durumundadır.
yaş tashihi davalarında eğer kişi hastanade doğmuşsa ve kayıtlar mevcutsa düzeltilmeye gidilemez.Ancak doğum olayı evde gerçekleşmişse mahkemeye başvurulduğu takdirde mahkeme şahsı hastaneye sevk edecek ve bulunulan yaş ile ilgili rapor tanzim edilecek bundan sonra rapor isteğiniz şekilde olsa dahi doğumunuzu hatırlayan bu konuda bilgi sahibi iki tanık gerekecektir.Eğer ortada kardeş varsa bu kardeşlerin yaşları iddia edilen yaşla çakışmamalıdır.memurluk sınavına gelince araştırmalarıma rağmen bir şey bulamadım.ancak yaş tashihi emeklilik sürelerinin hesaplanmasında geçerlilik arzetmiyor.fakat yaş küçültmenin memurluk sınavında kabul edileceğini düşünüyorum.
Old 30-05-2006, 19:40   #3
Av.Suat Ergin

Sayın avönder,

Yaş küçültme davalarını Yargıtay bir kimse doğmadan önce nüfus kütüğüne kaydolamaz gerekçesiyle red etmektedir.İsterseniz karar bulabilirim.

Saygılarımla
Old 31-05-2006, 04:32   #4
saattamircisi

1-bir kimse nüfusa tescil edildiği tarihte var olduğu, var olmayan kişinin nüfusa tescil edilemeyeceği varsayılır. dikkat edilirse burada doğum tarihinden değil nüfusa tescil tarihinden bahsediyorum,bu nedele müvekkilinizin nüfusa tescil edildiği tarihten daha sonraki bir tarihte doğduğu varsayılarak diğer koşullar var olsa bile düzeltme yapılamaz
2-diğer koşullar cevap veren diğer üyelerin sıraladıkları koşullardır.
Old 02-06-2006, 09:26   #5
göçebe

sayın avönder konuya cevap yazan meslektaşlarıma katılmakla birlikte eğer müvekkilinizinden önce doğmuş ve vefat etmiş bir kardeşi varsa müvekkiliniz doğduğu zaman yeniden nüfusa kaydettirmek yerine ölen kardeşinin nüfus kağıdı kullanılmış ise bu durumda müvekkilinizin annesinin müvekkilnizden önce bir doğum yaptığının ispatı ve müvekkilinizin adli tıp tarafından yapılan kemik incelemesinde gerçek yaşının 2 yaş küçük olmasının tespiti ile müvekkilinizin yaşını küçülte bilirsiniz kannaatindeyim aksi takdirde değerli meslektaşlarımın da belirttiği üzere kimse doğmadan nüfusa kaydolamaz gerekçesi ile yaş küçültme davaları reddedilmektedir
Old 02-06-2006, 16:15   #6
kağanulaş

Değerli üyelerin cevaplarına katılıyorum, ancak Sayın göçebenin cevabını da dikkate almanızı tavsiye ediyorum. Benim, kendisinden üç yıl önce ölen kardeşinin nüfus cüzdanı ile yaşayan bir akrabam var da
Old 03-10-2006, 12:47   #7
avegunduz

Evet. Ben de askerliğimi yaparken ölen ağabeyinin kimliğini alan 17 yaşında bir asker biliyorum. Sayın avönder bu yoldan gidebilirsin bak.
Old 03-10-2006, 19:24   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Evet. Ben de askerliğimi yaparken ölen ağabeyinin kimliğini alan 17 yaşında bir asker biliyorum. Sayın avönder bu yoldan gidebilirsin bak.

Sayın avegunduz,

Soru sahibi, yaş küçültmek isteyenin kendisinden küçük kardeşi olmadığını belirtmiş.

Bu yoldan gidebilirsin bak derken, neyi önerdiğinizi açıklayabilecek misiniz?
Old 03-10-2006, 21:59   #9
Av.Barış

öncelikle hakim burda resen araştırma ilkesi gereğince bazı yerlere tensib yazısı yazacaktır.burada önemli olan husus nüfus aile tablosundaki doğum tarihi ile tescil tarihinin aynı tarihler veya yakın tarihler olmaması gerekir.bir yakınlık varsa işiniz zor.
ayrıca hkim sizden ilkokula giriş tarihi ve kemik yaşının tesbitini isteyecektir.burada okula giriş tarihinin önemi şudur;
kişi yaşını küçültmek istiyorsa okula girdiği tarihteki yaşınında ortalama bir insanın yaşına uygun olması gerekir.mesela kişi 1980 yılında doğmuş fakat 1982 yılında doğduğunu iddia ediyorsa okula giriş tarihine bakarlar.ortalama bir insanın 6 yaşında okula başladığı düşünüldüğünde kişinin 1988 tarihinde okula giriş yapması gerekir.1986 yılında girmişse kişi 4 yaşında okula başlayacağı mümkün olmadığından dava reddedilir.
umarım bu bilgi işinize yarar
Old 04-10-2006, 11:54   #10
avegunduz

Önerdiğim yolda küçük kardeşi olup olmaması önem arzetmiyor. Ancak büyük kardeşi olmaması gerekiyor. Yani yaşını büyütmek isteyenin daha önce kendisinden büyük kardeşi olduğunu ve fakat bu kardeşin kendisinden önce öldüğünü ve onun kimliğini kullandığını ileri sürebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi