Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kapkaça Ne Zaman DUR Diyeceğiz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2006, 23:41   #1
Begüm ÇELİKKOL

Varsayılan Kapkaça Ne Zaman DUR Diyeceğiz?

Kapkaç’ a ne zaman ‘dur’ diyeceğiz?

Bilindiği üzere, toplumca 25- 30 yıldır hızla artan nüfus, terör, enflasyon gibi sebeplerle şiddete yöneliyoruz. Her şeyi şiddetle ifade eder olduk. Yeni evlenen çiftleri silahla tebrik ederiz, kızımız üniversiteyi kazanır kurban keseriz, sevmelerimiz bile şiddetle olur. Özellikle milli maçlarda sevgimizi ve sevincimizi daha bir şiddetle yaşarız. Bunun sebebi belki de güven bunalımı. Belki kendimize belki de bizi yönetenlere güvenmiyoruz. Ya da sokaktaki kapkaç terörüne karşı korumaya çalışıyoruz kendimizi… Çocuklarımız bile arkadaşlarıyla şakalaşırken tekme- tokat diye tabir edilen bir yöntemi kullanıyor. Öyle ya da böyle hamurumuzda şiddet var bizim. Şakalaşma anlayışı bile tekme-tokattan geçen bir kitle için, kapkaç olayı gayet doğal gelebiliyor ne yazık ki.
Ülke gündemini meşgul eden ve çözüme ulaştırılması gereken konulardan biri de kapkaç olayları. Yayın organlarında gün geçmiyor ki kapkaç olaylarından mağdur olan birilerini görmeyelim. Ya elinden telefonu zorla alınmış, ya çantasını vermemek için sürüklenmiş, ya da canı gasp edilmiş insanlarla dolu gazete sayfaları, televizyon programları… Peki, biz toplum olarak ne zaman ‘dur’ diyeceğiz olanlara, ne zaman ve nasıl koruyacağız canımızı acımasızca yakanlara karşı? Buradaki esas mağdur da kapkaçı yapanlar mı, yoksa parası gasp edilenler mi?
Suç işleme yaşı, gün geçtikçe düşüyor.17,16,12 yaşlarındaki çocuklar… Buna etken olanlar kimler? O masum çocukları, kapkaç olaylarını yaptırmaya çalışanlar bu cesareti nereden buluyor? Bu soruların bir cevabı var mıdır? Bunu, bilemiyorum ama geleceğimiz olan çocuklarımızın bir çıkmaza itildiği gerçeği de apaçık ortada. Tabii, olaylara seyirci olmak veya olmamak bizlerin elinde. Ya suç işlemeye zorlanan çocukların elinden tutacağız ya da bir tekme de biz vurup geleceğimizin yok edilmesine göz yumacağız. Sizce hangi yolu seçmeliyiz? Suç işleme yaşının düşmesini ben ülkemizin değişen nüfus yapısına, göçlere ve yanlış kentleşmeye bağlamaktayım. Evet, göç dedim. Köyden şehre yapılan göçler sonrasına, göç eden kesim uzun bir süre bocalıyor yeni yerleştiği kentte. Kendi memleketinden, daha iyi şartlarda yaşamak için gelen aileler belli bir süre sonra şehirde umduklarını bulamıyor. İmkanlarıyla zar zor bir gecekondu kuruyorlar. Gecekondu ailesinin özelliklerinden biri de, akrabalardan ve kendi çevrelerinden kopmuş olmasıdır. Yaşamlarını sürdürebilmek için, zor bir uğraş içine girerler. Bu, kente uyum çalışmaları, aileyi geniş ölçüde etkiler ve bir çoğu da olumsuz sonuçlarla karşılaşır.
İzmir, Mevlana Mahallesi de böyle bir mahalle. Genelde, büyük bir göç alan bir yerdir. Evin erkekleri, iş bulup çalışsa da ailelerinde 5-10 çocuk bulunduğu için, kazanılan para aileye yetmemektedir. Ve burada yaşayan çocukların birçoğu küçük yaşlarda çalışmaya başlar. Fakat çalışan çocukların çoğunu hepimiz görmekteyiz. Ve eminim ki çoğumuzun da içi sızlıyordur onları görünce. Çünkü sonuçta bunu hiçbir çocuk hak etmiyor. Maddi imkansızlıklar yüzünden istediklerini alamayan çocuk, suça eğilmeye başlıyor ve ortaya ülkemizin hatta pek çok ülkenin kabusu konumuna gelen kapkaç olayları başlıyor.
Biz ne zaman dur diyeceğiz kapkaça? İnanın ki hiçbir çocuk bunu yapmak istemiyor ancak hayat şartları onları bu yola doğru itiyor. Bulduğum verilere göre ise tablo şöyle, “6 Mart 1995 sabah, çocuk suçlarında hırsızlık, yüzde 55 ile birinci sırada; onu yüzde 17.5 ile cinsel; yüzde 10 ile gasp ve adam öldürme suçları izliyor”. Bu tabloyu değiştirmek bizlerin elinde. Onları, elimizin tersiyle itersek aynı zamanda sonsuz bir boşluğa da göndermiş oluruz. Sizce neler yapılmalı?
Old 15-08-2006, 14:47   #2
onur_k

merhabalar sayın Begüm ÇELİKKOL
Ülkemiz insanının günümüzdeki en büyük sorunlarından biri de hiç şüphesiz (kapkaç olayları).Devletimizin yetkili organları her nekadar bu tür olayları önleyici,caydırıcı bir takım tedbirler alsa da,sert yaptırımlar getirse de bu olayların sona erecegini,üzülerek ifade edeyim,zannetmiyorum.Çünkü bu tür davranışları gerçekleştirenler zor durumda kaldıklarından dolayı yaptıklarını düşünüyorum.Büyüklerimden zaman zaman duyuyorum bundan 15-20 öncesine kadar bu tür olaylar hiç olmazmış.Peki günümüzde ne değişti;nüfus arttı ancak yeni istihdam olanakları buna cevap verecek şekilde artmadı,üst üste ekonomik krizler,bankaların içinin boşaltılması,yanlış yerlere yanlış yatırımlar,havaya savrulan milyonlarca dolar ve içimizdeki, bunları da dışarıdan destekleyen işbirlikçiler, hepsi birlikte ülkemizin istikrarını,istikrara kavuşmasını engelleyici faaaliyetleri bir araya gelerek bu sonuçları doğurdu maalesef.Bu nedenle siyasetçilerimizin,bürokratlarımızın,kısacası yöneticilerimizin ALLAH RIZASI için çalişmasın,70 milyonun hakkını savunmasını,yememesini,yedirmemesini ALLAHTAN umut ediyoruz.........teşekkür ediyorum bu konuyu açtığınız için
Old 15-08-2006, 15:21   #3
Begüm ÇELİKKOL

Kesinlikle bu şekilde. Mezun olan binlerce genç işsiz kalıyor, göçle gelen aileler vasıflı eleman olarak çalışamıyorlar. Dolayısıyla çocuklar istediklerini alamıyor. Hayatında hiç meyve yememiş çocuklar var İstanbul'da, bu da ayrı bir tablo tabii ki...
Old 18-08-2006, 21:23   #4
PINAR YILMAZ

Hiç bir insan isteyerek hırsızlık yapmaz.Kİmse toplum nazarında lekelenmek istemez.Ama ne yazıkki bahsettiğiniz gibi ekonomik zorluklar bunu gerektiriyor.Elbette her fakir olan insanın hırsızlık yapması gerekmez tabi.Ama insanlar bazen öyle bir noktaya geliyorlarki ister istemez hırsızlık yapmak zorunda kalıyorlar.Bu tablonun değişmesi zor tabiki ama imkansız değil.Bunun tek yolu ülkemizin gerektiği şekilde yönetilmesidir.Zaten herkes üzerine düşen görevi yerine getirse bu konuları tartışmamıza gerek kalmazdı.Umarım birgün bu konuları tartışmamıza gerek kalmayacak konuma geliriz.Bunu gerçekleştirmekte en büyük görev ise biz gençlere düşüyor tabi......
Old 18-08-2006, 23:29   #5
Begüm ÇELİKKOL

Daha geçtiğimiz günlerde özel bir kanalda yayınlanan bir reality diziye rastladım. Orada da bu konu işlendi. Adam işsiz ve kızı çok hasta ancak parası olmadığı için hırsızlık yapmaya yelteniyor. Ben böyle insanları gördüğümde çok üzülüyorum. Ve bunun bir çaresi olması gerektiği kanaatindeyim. Hiç değilse sokaklarda yaşayan çocuklara meslek edinmeleri ve kalmaları için kurulan yerlerin sayısı çoğalsa, daha çok çocuk bunlardan yararlansa. Ve şunu da söylemek istiyorum, sokakta peçete satan ya da dilenen çocuklara para vermek veya onlardan birşey satın almak onları sokaklara mahkum eder. Bu konuya kamuoyunca dikkat edersek belki birşeyler değişebilir kanaatindeyim. Konumla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla.
Old 22-08-2006, 22:00   #6
yargıç isa

eğer birgün mahkumlara uygulanan AF olayını rafa kaldırırsak eminim ki kapkaç olayları yarı yarıya azalır. Yakalananların dosyalarına bir bakın. Bir insanın işleyebileceği bütün suçlar işlenmiş azimle fazlası bile yapılmış.... Ve bu adam dışarda kapkaç yapıyor, sonrada çantasını çaldığı kişinin ölüm haberi geliyor. Buna hakim 20 yıl veriyor ama 5 yıl sonra yine yirmi yıl verilecek kendiside çok iyi biliyor.
Old 22-08-2006, 23:12   #7
PINAR YILMAZ

Varsayılan af

Kesinlikle katılıyorum.Ülkemizde kapkaç olaylarının fazlalaşmasının sebebi Sürekli çıkarılan af kanunları ile suçluların sokaklara salınması ve ülkemizdeki kimsesiz çocuk sayısının çok fazla olmasıdır.yapılan aflar durmadığı sürece kapkaçında duracağını sanmıyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi