Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2007, 01:10   #1
smyrna84

Varsayılan maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz

herkese iyi günler

müvekkilim geçen hafta yaptığı trafik kazası sonucunda tutulan trafik kazası tespit tutanağına göre asli kusurlu olarak kabul edildi.söz konusu tutanaklarda tarafların ne derece kusurlu olduğunun yazılması görevli memurun kendi kendisini bilirkişi tayin etmesi anlamına geliyor.ancak bu tutanaklar da ileride sorun yaratabiliyor. şu an için açılmış herhangi bir dava yok.kazada bir yaralama olayı da yok sadece maddi hasar var.ileride olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak için kaza raporuna itiraz etmeyi düşünüyorum.doğrudan bu raporun iptali için başvurabileceğim,daha doğrusu sonuç alabileceğim bir yer var mı? bu tutanağın iptali için başvuru yapamazsam, kusurlu olunmadığının tespiti için tespit davası mı açmam gerekir? bu arada şunu da özellikle belirtmem gerekir ki, iki taraf da sigortalı, müvekkilin kaskosu da var.doğrudan sigortaya başvurmak en kısa ve en mantıklı çözüm olsa da,karşı tarafın hasarını da müvekkilin kaskosu karşılayacak. zira, tutanakta müvekkil kusurlu bulunmuş.ancak anlamadığım asıl konu, herhangi bir bağlayıcılığı olmayan bu tutanağa göre kusurlu olanın tespitinin yapılması ve hasarın hangi tarafın kaskosu tarafından karşılayacağının belirlenmesi çelişkili değil mi? kısacası şu aşamada uygulanacak en mantıklı yol nedir onu merak ediyorum..
Old 29-12-2007, 00:01   #2
sailor1981

Meslektaşım bende sızınle aynı sorunları yaşadım..ne yazıkkı kaza raporlarına karşı ıtıraz merci veya açılabılecek bır dava yok.B
u raporların değiştirilebılme ımkanı da yok.Yıne ılgınçtır yasalar önünde kesin olarak bağlıyacılığıda yok, ancak mahkeme de bu raporlar üzerinden kusur dağılımı yapıyor.Benım başıma gelen olay sızınkınden daha ılgınç ..anlatıyım..
Muvekkıl alkollu bır vazıyette seyır halındeyken arkadan gelen araç duramayıp çarpıyor.Jandarma trafık ekıplerı gelıp rapor duzenlıyor..ertesı gun her ıkı taraf beraber kaz raporunu almaya gıdıyorlar...ve raporun ters duzenlendıgını yanı (asli kusurlu müvekkıl gösterılıyor).önde gıden hızla gelerek dıger aracın önünde fren yaptı çarptı şeklınde...daha komık olanı arkadan carpan karakolda raporunun yanlış oldugunu kusurlu olanın kendısı oldugunu beyan etmesıne ragmen kımse bışey yapmıyo....arkadan çarpan aracın hasarı 15.000 ytl..bu durumda arkadan carpan kusurlu aracın hasarı da muvekkılden tahsıl edılecek...Sulh hukuk hakımınden delıl tespıtı talep ettım..."işine git der gıbı bır hareketle...ugrastırma bızı dedı......üstelık arkadan carpan durust adam da yanımzıda ifade vermeye hazır.
Bende jandarma görevlılerını savcılıga sıkayet ettım ve bu arada arkadan carpan aracın şöförunu savcılıkta tanık olarak dınlettım...ifadesınde "raporun yanlış oldugunu kendısının %100 kusurlu oldugunu beyan ettı"...aracların fotolarını çektım..elımde resmı bır ıfade den baska bışey yok....şımdı sıgorta dan alyhımıze acılacak davayı beklıyoruz......durum bu meslektaşım....
Old 29-12-2007, 14:37   #3
üye19870

Alıntı:
Yazan sailor1981
Meslektaşım bende sızınle aynı sorunları yaşadım..ne yazıkkı kaza raporlarına karşı ıtıraz merci veya açılabılecek bır dava yok.B
u raporların değiştirilebılme ımkanı da yok.Yıne ılgınçtır yasalar önünde kesin olarak bağlıyacılığıda yok, ancak mahkeme de bu raporlar üzerinden kusur dağılımı yapıyor.Benım başıma gelen olay sızınkınden daha ılgınç ..anlatıyım..
Muvekkıl alkollu bır vazıyette seyır halındeyken arkadan gelen araç duramayıp çarpıyor.Jandarma trafık ekıplerı gelıp rapor duzenlıyor..ertesı gun her ıkı taraf beraber kaz raporunu almaya gıdıyorlar...ve raporun ters duzenlendıgını yanı (asli kusurlu müvekkıl gösterılıyor).önde gıden hızla gelerek dıger aracın önünde fren yaptı çarptı şeklınde...daha komık olanı arkadan carpan karakolda raporunun yanlış oldugunu kusurlu olanın kendısı oldugunu beyan etmesıne ragmen kımse bışey yapmıyo....arkadan çarpan aracın hasarı 15.000 ytl..bu durumda arkadan carpan kusurlu aracın hasarı da muvekkılden tahsıl edılecek...Sulh hukuk hakımınden delıl tespıtı talep ettım..."işine git der gıbı bır hareketle...ugrastırma bızı dedı......üstelık arkadan carpan durust adam da yanımzıda ifade vermeye hazır.
Bende jandarma görevlılerını savcılıga sıkayet ettım ve bu arada arkadan carpan aracın şöförunu savcılıkta tanık olarak dınlettım...ifadesınde "raporun yanlış oldugunu kendısının %100 kusurlu oldugunu beyan ettı"...aracların fotolarını çektım..elımde resmı bır ıfade den baska bışey yok....şımdı sıgorta dan alyhımıze acılacak davayı beklıyoruz......durum bu meslektaşım....

Bu hususta sulh ceza mahkemesine 8 günlük süre içerisinde başvurarak kaza tutanağının iptalini isteyebilirsiniz.

saygılarımla
Old 29-12-2007, 22:39   #4
smyrna84

teşekkür ederim bilgiler için,
biraz araştırma yaptım sulh ceza hakimleri ile de görüştüm,sulh cezaya başvuru yapıp kaza tutanağını iptal ettirmek pek mantıklı değil anladığım kadarıyla,zira reddediyorlar genelde.ayrıca sigorta konusunda fazla bir bilgin olmadığını da öğrenmiş oldum.ilk olarak müvekkilin kaskosu yok,yanlış bilgi verilmiş.zorunlu mali mesuliyet sigortası var.o da karşı tarafın zararını karşılıyor sadece. müvekkilin aracında kasko olmadığı için,kendi gidermek zorunda hasarı da.buna katlanmaması için tazminat davası açmayı düşündük ama masraf olarak aynı miktara denk gelecek.hasar da fazla olmadığından herhangi bir işlem yapmamaya karar verdik.
Old 29-12-2007, 23:02   #5
sailor1981

Boyle bır uygulama yok bence karıştırıyosunuz...Kaza raporunun iptali istenemez..Trafık ceza tutanagı ıle karıştırmayın...
Old 30-12-2007, 22:21   #6
üye19870

Alıntı:
Yazan sailor1981
Boyle bır uygulama yok bence karıştırıyosunuz...Kaza raporunun iptali istenemez..Trafık ceza tutanagı ıle karıştırmayın...

Haklısınız ikisini sehven karıştırmışım. Uyarınız için teşekkürler.

saygılarımla
Old 31-12-2007, 13:25   #7
krizantem

Kaza tutanağının iptali ancak idari bir dava konusu olabilir.Eğer trafik cezası söz konusu ise sulh ceza mahkemesine gidebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi