Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Siyam İkizlerinin Hukuki Durumu

Yanıt
Old 13-09-2011, 21:43   #1
suskun_juliette

Varsayılan Siyam İkizlerinin Hukuki Durumu

Merhaba,
Aklıma takılan bir konuda sizin de görüşleriniz doğrultusunda aydınlanmak istiyorum.Konu başlığını biraz daha açıyorum.

* Ayrılması tıbben imkansız olan siyam ikizlerinden biri hapis cezasını gerektiren bir suç işlediğinde cezanın infazı nasıl olur?

*
İki ayrı başa sahip, kalan uzuvları birlikte kullanan bir siyam ikizi vakasında
diğerinin cinayet işlediğini düşünelim.Öteki kişiliği ayrı; ancak bedeni bir olan bireyin durumu ne olur?Ceza infaz edilir mi?

*Suça iştirak açısından bir durum söz konusu edilebilir mi?

*Diğeri tanık sıfatıyla öteki ikiz hakkında davada beyanda bulunabilir mi?(Oldukça uçuk oldu, kabul ediyorum )

Peki siyam ikizlerini fail olarak değil de mağdur olarak ele alalım.Birine karşı işlenen suç diğerine de karşı işlenmiş olarak mı addedilecektir?Yaralama suçunun iki kişiye karşı işlenmesi olarak mı değerlendirilir?Aslında bu durum siyam ikizlerinin yapışık olma şekillerine göre de değişebilir.

Bunlar, Ceza Hukuku kapsamında yer alan varsayımlardı.Peki Medeni Hukuk açısından durum ne olur?Bir örnek sunuyorum: İki ayrı başa sahip bir siyam ikizi vakasında diğerinin tam ehliyetsiz olduğunu varsayarsak, bir sözleşme akdettiğinde durum diğer ikizin ehliyetli oluşuna göre mi değerlendirilecektir?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Saygılarımla...
Meraklı Yeni Avukat...

Old 14-09-2011, 17:54   #3
Avukat Hakan Eren

* Ayrılması tıbben imkansız olan siyam ikizlerinden biri hapis cezasını gerektiren bir suç işlediğinde cezanın infazı nasıl olur?

İşte hukukçunun karar verme noktası...

Teraziye konduğunda, suçlunun cezalandırılması zorunluluğu mı ağır basacaktır yoksa masumun cezalandırılmaması ilkesi mi

Verilecek karar hukuka bakış açımızı yansıtacaktır.
Old 15-09-2011, 02:02   #4
oguzhand0

Benim de ceza hukukunun evrensel ilkesinin de bu olaya tam uyduğu kanaatindeyim.

Suçsuz birinin cezalandırılmasındansa suçlu birinin serbest kalması daha iyidir...

Gerçi bu husus şüphe halinde "cuk" oturuyor idi.

Gerçekten çok güzel bir konu.
Old 15-09-2011, 07:43   #5
Adli Tip

Bence hukukun asıl amacı, suçluluları cezalandırmak değil, masumları korumaktır. Ceza, masumların korunmasında kullanılan bir araçtır sadece. Bu sebeple ben de, cezanın infazının fiilen mümkün olamayacağından, tek vücutlu iki kişinin cezalandırılamayacağını düşünüyorum.

Soruya şapka çıkarmamak ise mümkün değil.
Old 15-09-2011, 08:20   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Hukukta kişiliğin başlangıcı ve sonuçlanması belirlenmiştir.

Alıntı:
Yazan TMK
C. Kişiliğin başlangıcı ve sonu
I. Doğum ve ölüm
MADDE 28.- Kişilik, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğduğu anda başlar ve ölümle sona erer.
Çocuk hak ehliyetini, sağ doğmak koşuluyla, ana rahmine düştüğü andan başlayarak elde eder.

Keza kişilik kazanan her insanın hak ehliyeti vardır.

Alıntı:
A. Genel olarak
I. Hak ehliyeti
MADDE 8.- Her insanın hak ehliyeti vardır.
Buna göre bütün insanlar, hukuk düzeninin sınırları içinde, haklara ve borçlara ehil olmada eşittirler.

Nüfus Kanunumuza göre;

Alıntı:
MADDE 15- (1) Sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye'de otuz gün içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise altmış gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunludur.
(2) Bildirim; veli, vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde, çocuğun büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından, doğumu gösteren resmî belgeye dayanarak yapılabileceği gibi sözlü beyana dayalı olarak da yapılabilir.
(3) Yurt dışındaki doğum bildirimleri, yabancı makamlardan alınmış resmî belge veya raporun dış temsilciliğe verilmesi veya çocuğa konulan adın belirtildiği dilekçe ve ana ile babanın tam kimlik bilgileri ile nüfusta kayıtlı oldukları yeri gösteren belgelerle birlikte dış temsilciliğe gönderilmesi suretiyle de yapılabilir. Dış temsilcilik bildirim tarihi olarak evrakın postaya verildiği tarihi esas alarak düzenleyeceği doğum tutanağını nüfus müdürlüklerine göndermekle yükümlüdür.
(4) Doğumla ilgili yapılan bildirimler nüfus müdürlüklerince doğum tutanağına geçirilir.
(5) İlgilinin herhangi bir belge ibraz edememesi halinde sözlü beyanı esas alınarak bildirim tutanaklara geçirilir ve doğum tutanakları bildirimi yapan ile görevliler tarafından imzalanır.
(6) Ölü doğan çocuklar aile kütüğüne yazılmaz. Bir doğumda birden ziyade doğan çocuklar doğuş sırasıyla yazılırlar.

Özel hukuka ait bu hükümler birlikte değerlendirildiği zaman, siyam ikizleri için tek bir insan olarak kimlik kaydı verilmiş ise (ki tam ve sağ doğma koşulu uyarınca tek kişi kaydedilmesi zorunludur!), siyam ikizlerini hukuken tek kişi olarak kabul etmek zorundayız.

Ceza hukuku bakımından da şahsiyetin belirlenmesi özel hukuk hükümlerine göre tayin edildiğinden, doğal olarak siyam ikizleri, hukuk düzeni açısından tek bir kişi olarak kabul edilecek ve ceza bakımından da tek kişi sayılacaklardır.
Old 15-09-2011, 08:34   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hukukta kişiliğin başlangıcı ve sonuçlanması belirlenmiştir.

Keza kişilik kazanan her insanın hak ehliyeti vardır.

Nüfus Kanunumuza göre;

Özel hukuka ait bu hükümler birlikte değerlendirildiği zaman, siyam ikizleri için tek bir insan olarak kimlik kaydı verilmiş ise (ki tam ve sağ doğma koşulu uyarınca tek kişi kaydedilmesi zorunludur!), siyam ikizlerini hukuken tek kişi olarak kabul etmek zorundayız.

Ceza hukuku bakımından da şahsiyetin belirlenmesi özel hukuk hükümlerine göre tayin edildiğinden, doğal olarak siyam ikizleri, hukuk düzeni açısından tek bir kişi olarak kabul edilecek ve ceza bakımından da tek kişi sayılacaklardır.

Tek kişi hangisi olacak peki? Katil olan mı, masum olan mı?

Alıntı:
AMERİKA’DA ve diğer ülkelerde yapışık da olsalar, her ikiz ayrı birer birey olarak kabul ediliyor. İkisinin de farklı sosyal güvenlik numaraları, ehliyetleri, pasaportları bulunuyor.
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...52&postcount=1

Old 15-09-2011, 09:03   #8
Avukat Hakan Eren

Alıntı:

...siyam ikizleri için tek bir insan olarak kimlik kaydı verilmiş ise (ki tam ve sağ doğma koşulu uyarınca tek kişi kaydedilmesi zorunludur!), siyam ikizlerini hukuken tek kişi olarak kabul etmek zorundayız.

Sevgili üstadım,

Aktardığınız yasal düzenlemeler ile, "siyam ikizlerinin nüfusa tek kişi olarak kaydedeilmesi gerekir" ve "onları tek kişi kabul etmeliyiz" şeklindeki çıkarımlar arasındaki bağı göremedim?

(Zorunlu değil ama) birer tam vücuda ve bağımsız birer beyne (işte burası önemli) sahip ama anne karnındaki bölünmelerini tam tamamlayacakken ayrılamayan ve başlarından yapışık doğan ikizlerin nüfusa tek kişi olarak kaydedilmesi gerektiği noktasında iknaya ihtiyacım var!

Saygılarımla...
Old 15-09-2011, 10:44   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sevgili üstadım,

Aktardığınız yasal düzenlemeler ile, "siyam ikizlerinin nüfusa tek kişi olarak kaydedeilmesi gerekir" ve "onları tek kişi kabul etmeliyiz" şeklindeki çıkarımlar arasındaki bağı göremedim?

(Zorunlu değil ama) birer tam vücuda ve bağımsız birer beyne (işte burası önemli) sahip ama anne karnındaki bölünmelerini tam tamamlayacakken ayrılamayan ve başlarından yapışık doğan ikizlerin nüfusa tek kişi olarak kaydedilmesi gerektiği noktasında iknaya ihtiyacım var!

Saygılarımla...

Sevgili EREN,

Kanun, kişiliği ancak "Sağ" ve "Tam doğmak" koşulu ile kabul etmiştir. İki kafalı ama tek vücutlu bir canlının iki ayrı kişi bakımından "tam" doğduğunu (veya olduğunu) kabul etmek imkansız olacağından, her biri için ayrı ayrı "tam doğma" vardır diyemeyiz, kanaatindeyim.

Saygılarımla,
Old 15-09-2011, 10:45   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Tek kişi hangisi olacak peki? Katil olan mı, masum olan mı?

Hukuken İki kişi olmadığı için, "hangisi" sorusu da yoktur, diye düşünüyorum.
Old 15-09-2011, 11:00   #11
Adli Tip

Alıntı:
Sevgili EREN,

Kanun, kişiliği ancak "Sağ" ve "Tam doğmak" koşulu ile kabul etmiştir. İki kafalı ama tek vücutlu bir canlının iki ayrı kişi bakımından "tam" doğduğunu (veya olduğunu) kabul etmek imkansız olacağından, her biri için ayrı ayrı "tam doğma" vardır diyemeyiz, kanaatindeyim.

Saygılarımla,

Her hangi bir uzvu eksik olan, özürlü kişilere nasıl ki "tam doğmadı" diyemeyeceksek, bazı organlarını ortak kullanmak zorunda olan siyam ikizlerine de tam doğmadını (veya olmadığını) söylemek mümkün olmaz sanki?
Old 15-09-2011, 11:02   #12
Adli Tip

Alıntı:
Hukuken İki kişi olmadığı için, "hangisi" sorusu da yoktur, diye düşünüyorum.

Suçun bir de manevi unsuru var? O ne olacak?

Hangi irade/kimin iradesi bu eylemi yaptırdı, sorusu olmayacak mı?
Old 15-09-2011, 11:07   #13
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Her hangi bir uzvu eksik olan, özürlü kişilere nasıl ki "tam doğmadı" diyemeyeceksek, bazı organlarını ortak kullanmak zorunda olan siyam ikizlerine de tam doğmadını (veya olmadığını) söylemek mümkün olmaz sanki?

Sayın Adli Tip'e katılıyor ve siyam ikizlerinin "tam" doğduğundan şüphe etmemek gerekir diye düşünüyorum.

Kaldı ki siyam ikizleri tek (ortak) vücut + iki kafa (beyin) olabileceği gibi iki ayrı vücut ve iki ayrı kafa (beyin) da olabilir.

Bu ihtimal dahi, siyam ikizleri için "tam doğmamıştır" önermesini haksız kılar.

Siyam ikizleri ister vücuttan yapışık ister kafadan yapışık olsunlar her hal ve şartta tam doğduklarından şüphe etmemek gerekir.

Müstakil iki ayrı beyne sahip her siyam ikizi iki ayrı kişiliktir. İster vücuttan ister kafadan yapışık olsunlar.

Saygılarımla...
Old 15-09-2011, 11:09   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Herhangi bir uzuv eksikliği tam doğmaya engel değildir.

Şöyle düşünelim: Siyam ikizleri adım atarken (iki ayrı beynin ortak mutabakatı ile mi) adım atıyorlar? Yoksa birisinin beyni mi vücudu harekete geçirip, koordine ediyor?
Old 15-09-2011, 11:10   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sayın Adli Tip'e katılıyor ve siyam ikizlerinin "tam" doğduğundan şüphe etmemek gerekir diye düşünüyorum.

Kaldı ki siyam ikizleri tek (ortak) vücut + iki kafa (beyin) olabileceği gibi iki ayrı vücut ve iki ayrı kafa (beyin) da olabilir.

Bu ihtimal dahi, siyam ikizleri için "tam doğmamıştır" önermesini haksız kılar.

Siyam ikizleri ister vücuttan yapışık ister kafadan yapışık olsunlar her hal ve şartta tam doğduklarından şüphe etmemek gerekir.

Müstakil iki ayrı beyne sahip her siyam ikizi iki ayrı kişiliktir. İster vücuttan ister kafadan yapışık olsunlar.

Saygılarımla...

İki ayrı tam doğumdan bahsediyoruz. Birini diğerinden hasarsız şekilde ayırmak mümkünse iki ayrı tam doğum vardır denebilir.

Not: Bir tam doğum konusunda ihtilaf yok zaten.
Old 15-09-2011, 11:15   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Suçun bir de manevi unsuru var? O ne olacak?

Hangi irade/kimin iradesi bu eylemi yaptırdı, sorusu olmayacak mı?
Tıbbi kurallara ve somut olaya göre, hangi beynin talimatı vücudu koordine ediyorsa hakim kişilik ve irade odur, diye düşünüyorum. Doğaldır ki bu konuda tıp doktorlarının raporu da gerekecektir.Yine takdir edersiniz ki vücüdu harekete geçiren beyni, tıp doktorları tayin ederler.
Old 15-09-2011, 11:25   #17
Adli Tip

Alıntı:
Herhangi bir uzuv eksikliği tam doğmaya engel değildir.

Şöyle düşünelim: Siyam ikizleri adım atarken (iki ayrı beynin ortak mutabakatı ile mi) adım atıyorlar? Yoksa birisinin beyni mi vücudu harekete geçirip, koordine ediyor?

Alıntı:

Kam, iki başı ve tek bir vücudu olan yapışık ikizleri ele alıyor. İkizlerden her biri vücudun yarısını idare ediyor ve diğerinin hissettiklerini bilmiyor. İkizlerden birinin cinayet işlemesinin ardından mahkeme büyük bir ihtimalle ikizi suçlu bulacaktır. Ancak cinayetin bir parçası olmayan ve onu durduramayacak bir halde olan ikizin durumu ne olacak?
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=45748

İşin tıbbi boyutu nedir, siyam ikizleri hangi şekillerde olabiliyor, bunları ben de tam bilemiyorum tabi...
Old 15-09-2011, 12:58   #18
Gemici

Alıntı:

Sayın Dikici,
diyelim ki ikizleri ameliyatla ayırma söz konusu ve ikizler 18 yaşını bitirmiş durumda.
Birisi der ki 'beni ayırın'
Diğeri der ki 'ölsem de ayrılmam'
Siz diyorsunuz ki 'ikizler tek kişi', ama ortada iki değişik ifade var. Hangisi ikizleri temsil ediyor?

Saygılarımla
Old 15-09-2011, 13:15   #19
üye31284

Alıntı:

Organizma olarak Kişi:

Kişi, kişisel kimlik kavramlarının temeline 'insan organizması' görüşünü koyan yaklaşımdır. Burada kişi insana eşittir ki, insan biyolojik açıdan bir organizma, bir canlı türünün üyesi olarak ele alınmaktadır.
Kişi olmanın temelinde insan olmak yattığı için bu durumda ruh veya bilinç (veyahut özbilinç) gibi kavramlar ikinci plandadır veya kişisel kimlik kavramına dahil edilmez. Bu görüş kaba biçimde "insan türü olan Homo sapiens’e mensup her organizma kişidir" olarak ele alınabilir. Bununla birlikte bu görüşün de kendi içinde farklı gruplara ayrılması muhtemeldir.

Yok eğer, kişi olmak için insan türünün üyesi bir organizma olma şartının olmadığı savunuluyorsa bunun da bakterilerden balinalara kadar çok çeşitli canlıları da 'kişi' tanımı altında toplayacağı ve böylece sorun yaratabileceği öne sürülmüştür. Bunların dışında, felsefî metinlerde yer alan sık eleştirilerden birisi de organizma olarak kişi görüşünün tek-yumurta ikizleri (monozigotik ikizler) üzerinden ulaşılan çeşitli argümanlara karşı koyamayacağıdır. Bunun en ünlü örnekleri yapışık tek yumurta ikizleri olmuştur.

Zigot eğer bir insan organizması ise, bölünme sonucu iki farklı embriyonun oluşumuna yol açtığında, birincil zigota ne olmuştur? Bir organizma olarak ilk merhaledeki zigot ölmüş müdür? Oluşan iki embriyo ile ilk merhaledeki zigot aynı kişiler midir? Bu ve benzeri argümanların yanı sıra, yine yapışık ikizlik durumundan ortaya çıkan farklı bir argüman daha vardır ki bu disefali durumudur. Disefali, iki kafaya sahip olmak anlamına gelir ve çoğunlukla boyundan aşağısı tek bir vücutken, iki başa (çoğu kez iki farklı boyna da) sahip olan yapışık ikiz durumlarını tanımlamakta kullanılır. Bu durumda iki farklı bilinç ve özbilinç gelişirken, her bir ikiz kendisini, kimliğini tanımlayabilirken, ortada bir vücut ve aynı genetik yapı vardır.

Buna göre bu argümanda şu tip sorular sorulur: burada aynı bedeni paylaşan iki organizma mı vardır? Yoksa bir organizmada iki farklı bilinç mi gelişmiştir? Bu durumda kişi organizmaya eşitse, ikizler sadece tek bir kişi midirler?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ki%C5%9Fisel_kimlik
Old 15-09-2011, 13:22   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Dikici,
diyelim ki ikizleri ameliyatla ayırma söz konusu ve ikizler 18 yaşını bitirmiş durumda.
Birisi der ki 'beni ayırın'
Diğeri der ki 'ölsem de ayrılmam'
Siz diyorsunuz ki 'ikizler tek kişi', ama ortada iki değişik ifade var. Hangisi ikizleri temsil ediyor?

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Ben elbette kişisel fikrim temelinde görüş beyan edip, sadece hukuki anlamda "kişi" ile ilgileniyorum. Mevcut mevzuatımıza göre, Medeni kanunumuzda " tam ve sağ" doğmak kaydıyla ancak kişiye hukuki kimlik atfedilebiliyor.

Ama fiili olarak her kafadan ayrı bir ses çıkması da gayet normaldir.

Saygılarımla.
Old 15-09-2011, 14:36   #21
Adli Tip

http://www.gunes.com/2011/06/27/habe...y__cikti_.html

Amerikalı yapışık ikizler Stefan ve Tyler Telp, 19 yıldır aynı kafayı paylaşıyor. Bugüne kadar herşeyi birlikte yapan ikizler, cinsel tercihler konusunda ayrıldı. Heteroseksüel Stefan kızlardan, eşcinsel kardeşi Tyler ise hemcinslerinden hoşlanıyor. Kardeşinin Tanrı'nın kendisine verdiği en büyük armağan olduğunu söyleyen Stefan, 'O, aynı zamanda en yakın arkadaşım. Hayatın zorluklarını birlikte yenmeye çalışıyoruz' diyor. Tyler ise 'Yapışık bir ikizinin olmasının en iyi yönü, her zaman konuşacak çok yakın bir arkadaşınızın olması' diye konuşuyor.
Old 15-09-2011, 18:37   #22
suskun_juliette

Bildiğim kadarıyla siyam ikizleri ayrı kimliklere sahip olarak yaşıyorlar.Ayrı iki kişi olarak nüfusa kaydediliyorlar.Tam doğmadıklarını kabul edemeyiz.Nihayetinde doğum gerçekleşmiştir,tüm yaşamsal faaliyetleri sergileyebilmektedirler.Aynı anda bir bedende yaşam hüküm sürüyor olmak kaderin bir cilvesi olsa gerek.Ama olmaz diye bir şey yok,siyam ikizlerinden biri elbet suç işleyecektir ya da bir hukuki işlem gerçekleştirecektir.Burada kusur yükleme,cezaların infazı gibi durumlarda hukuki bir kaosa düşmemek elde değil.

Cezanın infazı konusunda bir suçun cezalandırılması, kader ortağı diğer ikizin masumiyeti karşısında yeğ mi tutulacaktır?Bu sınırı keskin bir biçimde çizemiyorum.Öte yandan bir suçun cezasız kalacağı ve hukukun kalbinden yaralanacağı düşüncesi vicdanımı kemiriyor.Diğer tarafta ise ona engel olması mümkün olmayan bir masum insan var.Kastının olmadığı bir suç sebebiyle özgürlüğünün kısıtlanması da ayrı hassas bir konu.Aslında kamu düzenini korumak ile insan haklarını korumak arasındaki o hassas dengeyi nasıl sağlayacağımız hususunda bir mesele bu.
Old 16-09-2011, 10:56   #23
Av.İlker DOLGUN

Karar

Burada ağır basan görüş; suçlunun cezalandırılmasından ziyade, masumun korunması yani kurunun yanında yaşın yanmaması/yakılmaması yönünde.

Olaya salt suçlu/masum ekseninde bakılması ve işlenen suçun nev'i/cinsi/cezası/toplum vicdanı ve mağdurun dikkate alınmamasının yanıltıcı olduğu ve çıkmaza götürdüğü kanaatindeyim.

Suçlu olan siyam ikizinin; suça meyilli olması, suç işmekten keyif alması hatta sapık düşünceler içerisinde bulunması ve bunları icra etmekten korkmaması ve ne yapacak olursa yapsın ceza almaktan kurtulacak olması, hukuk tarafından korunması doğrumudur, adalete uygunmudur?

Hukuk masumu korumalı elbette ama mağduru kim koruyacak ve adalet nasıl sağlanacak? Mağdur da aynı zamanda masum değilmidir ve hukuk önünde en az, siyam ikizleri kadar korunmaya muhtaç değilmidir?
Old 16-09-2011, 11:19   #24
üye31284

Alıntı:
KAYITLARA göre 17’nci yüzyıl İtalya’sında bu duruma benzer bir olay meydana geldi. Genoa’da karınlarından yapışık ikizlerden biri dilsiz, sağır ve kördü. Sağlıklı olan ise bir adamı bıçaklayarak öldürdü. Mahkeme sağlıklı ikizi suçlu bularak ölüme mahkûm etti. İdam yerine getirilmedi ancak uygulanan ceza hakkında bilgi bulunmuyor.

Alıntı:http://www.turkhukuksitesi.com/showp...52&postcount=1

Yukarıda alıntı yaptığım bölümde, ikizlerden biri dilsiz, sağır ve kör. Diğeri değil. Sağır, dilsiz kör olanın suça engel olma koşullarını sağlaması mümkün değil. Yetişme sürecindeki ciddi sağlık farklılıkları nedeniyle birbirlerinden etkilenmeleri de zor.

Etkilenmeye engel bir faktörün bulunmadığı diğer durumlarda, iki yapışık ikiz ne kadar birbirinden farklı düşünebilir, suçu işleme işlememe iradeleri ne kadar farklı olabilir bilemiyorum. Şimdi; birbirinden farklı kardeşlerden, ayrık ikizlerden bahsedebilirsiniz ama öyle değil bu. Farklı dış koşullara hiç maruz kalmıyorlar ve değişiklik göstermeleri çok zor. Elbete bu psikiyatri ve/ya diğer tıp dallarınca netlik kazanabilir, hatta sosyolojik ve psikolojik değerlendirmeler de önemlidir, ancak dediğimin aksinin mantık kuralları anlamında hayatın olağan akışına uygun olmayacağını düşünüyorum.

İkisinden birine yönelik yapılmış bir fiil neticesinde yapılan eylem sonucu kast belirleniyorsa, fiilin gerçekten sadece birine yönelik olduğu kabul edilebilir mi fail açısından? Neye göre?

Neticede çok istisnai durumlarda tıpkı eklediğim alıntıda olduğu gibi belki ama belki ayrık değerlendirmeler olabilir. Ama bunların dışında ayrı beyin ve ruh da taşısalar, tamamen bibirlerinin zıttına düşünemeyeceklerini dahi düşünüyorum. Ha ispatlanabilinirse aksi, ne ala... Burada ki şüphe ceza hukukun fail lehine aradığı şüphe mi o da tartışılır...

Suçtan suça da değişebilir bu tartışma elbette... Engel olabilecekken engel olmaması, hazırlık aşamasında sesini çıkarmaması vs pek çok koşul da değerlendirilebilir. Ancak ciddi ispat problemleri olacaktır.

Birinin hetero diğerinin homo olma örneğine gelince... O başka...
Old 16-09-2011, 19:44   #25
suskun_juliette

Geçen gün özel bir televizyon kanalında belgesel izlerken bu soru aklıma takıldı.Araştırmalara göre bu herhangi bir genetik kusur değil,yumurtaların 2 haftalık süre içerisinde ayrılmayı başaramamasından ileri geliyormuş, neticede o kritik süre içerisinde bu durum gerçekleşmediği vakit siyam ikizi vakası söz konusu oluyormuş.Yani bu aslında nadiren meydana gelen bir vaka değil, toplumun belirli bir yüzdelik diliminde gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel bir durum.Hal böyle olunca elbet ileride bu tip hukuki sorunlarla da karşılaşacağız.

Onların yaşamı oldukça zor,haklarını korumak ve uygulamak adına ciddi bir şekilde kafa yormak gerekiyor.Türk Medeni Kanunu'na göre evlenmeleri de sorun teşkil edecek,sonuçta ayrı iki benlik söz konusu.Keza ceza hukuku uygulamasında da evrensel hukuk değerlerinden hangisini esas alacağız bu konuda da karmaşa yaşıyoruz.Bence kanun koyucu bu durumla ilgili ayrık bir düzenleme yapma yoluna gitmelidir.Onların varlığını yadsıyamayız.Toplumun çoğunluğuna göre niceliksel olarak geride kalsalar da herkes adalete,hukuka ihtiyaç duyar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi