Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Ogrencilere Yaz Kiyafeti Genelgesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-05-2007, 02:07   #1
Cest la vie

Varsayılan Ogrencilere Yaz Kiyafeti Genelgesi

Alıntı:
Okullarda yaz kıyafeti dönemi

Havaların ısınmasını dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenciler için yaz kıyafeti uygulaması başlattı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre; öğrenciler, 1 Mayıs’tan yeni öğretim yılı başına kadar yazlık giysilerle okula gidebilecek. Ancak kıyafetler, okula yakışır tarzda olacak.

Kravat takma ve ceket giyme zorunluluğundan kurtulan erkek öğrenciler, okula giderken sade, yarım kollu gömlek ya da tişört giyebilecek.

Genelgede kız öğrenciler için yapılan tarif biraz daha kapsamlı. Kız öğrenciler okula içini göstermeyen, vücut hatlarını belli etmeyen giysilerle girebilecek.

Kız öğrencilerin kot, tayt, badi ve streç giymemesi gerektiği vurgulanan genelgede, okulca belirlenenler dışında simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı giysilere de izin verilmedi.
http://www.ntvmsnbc.com/news/406825.asp

Merhaba,

Elbette genelgeyi okumak gerekir ancak bu haber dogrultusunda yorum yapacak olursak, 7-17 yas arasindaki tum ogrencileri kapsayan bu genelge, kiz ogrencilerin ozellikle 'kot' giymemesi yasagi acisindan hukuka uygun mudur? Yine belki lise ogrencilerini de ayri tutabiliriz ancak '7-14' yasindaki cocuklarin her ne sekilde olursa olsun cinsiyete gore ayrilarak farkli uygulamalara/yasaklara maruz birakilmasi sizce ne derece dogru?

Ben ufak bir arama yaptim ancak genelgeye ulasamadim, genelgeyi de bulup okuyabilirsek daha saglikli dusunup yorumlar yapabilecegimize inaniyorum. Bu nedenle ulasabilen olursa buraya kopyalayabilir mi?

Saygilarimla
Old 01-05-2007, 10:01   #3
Ahmet Turan

sayın yılmaz evet artık yazın önlük kalktı.. nihayet..

Sayın Ahu, bir kere izin verildimi diğer yasakları geçiniz. Devlet memurları için de var, dar pantolon yasak diye ama ben hiç geniş pantolon giyene rastlamadım.

Yeni uygulama hayırlı olsun..
Old 01-05-2007, 10:23   #4
ISIL YILMAZ

MEB'in sitesine girildiğinde bu genelge çıkıyor :

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE DİĞER BAKANLIKLARA BAĞLI OKULLARDAKİ GÖREVLİLERLE ÖĞRENCİLERİN KILIK KIYAFETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

Bakanlar Kurulu Kararı
: 22/7/1981-8/3349
Resmî Gazete
: 7.12.1981/17537

Ek ve Değişiklikler:
1) 26/11/1982-8/5663 B.K.K. ( 24.12.1982/17908 RG)

I. BÖLÜM
GENEL HÜKÜMLER
AMAÇ:
Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amaçları, her derece türdeki okullarda;
a. Yönetici, öğretmen ve diğer görevlilerle, öğrencilerin, Atatürk İnkılap ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılıklara kaçmayan ve sade bir kılık kıyafatte olmalarını sağlamaktır.
b. Kılık kıyafette birlik, bütünlük, uyum ve düzen sağlamaktır.
c. Öğrencilere kılık kıyafet yönünden toplumumuzun özelliklerine uygun tavır, tutum ve alışkanlıklar kazandırmaktır.
KAPSAM:
Madde 2 - Bu Yönetmelik her derece ve türdeki resmi ve özel okulların (askeri okullar, Polis Kolejleri gibi resmi üniforması bulunan okullar hariç) öğrencileri ile bu kurumlarda görevli yönetici, öğretmen ve diğer personelin kılık kıyafetlerinin düzenlenmesine ilişkin esasları kapsar.
DAYANAK:
Madde 3 - Bu Yönetmelik 2413 sayılı "Bilumum Devlet Memurlarının Kıyafetleri ile ilgili Kararname" ile; 2596 sayılı "Bazı Kisvelerin Giyilemiyeceğine Dair Kanun"un 6. maddesine göre hazırlanan 1958 sayılı "Bazı Kisvelerin Giyilemiyeceğine Dair Kanunun Tatbik Suretini Gösterir Nizamname" ye dayalı olarak hazırlanmıştır.
Madde 4 - Aksi belirtilmedikçe bu yönetmelikte geçen "Bakanlık" sözünden, bünyelerinde okul bulunan Bakanlıklardan herbiri; "Okul" sözünden, her derece ve türdeki okullar; "Yönetici personel" sözünden, okullarda görevli müdür, müdür yardımcıları ve diğer yöneticiler;
"Öğretmen" sözünden, okullarda kadrolu ve ücretli olarak öğretmenlik yapanlarla, asistanlar;
"Eğitime yardımcı görevliler" sözünden, uzman, uzman yardımcısı, rehberlik görevlisi, usta öğretici, laborant vb.;
"Memur" sözünden, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olup bu kurumların genel idari hizmetleri sınıfından olanlar;
"Hizmetli" sözünden, bu kurumların yardımcı hizmetler sınıfında bulunanlar;
"Öğrenci" sözünden, her derece ve türdeki okullarda öğrenim görenler; anlaşılır.
BAŞLIKLAR:
Madde 5 - Bu Yönetmeliğin kenar başlıkları ilgili oldukları maddelerin konusunu ve maddeler arasındaki sıralama ile bağlantıyı göstermekte olup madde metnine dahil değildir.

II. BÖLÜM
ANA İLKELER
Madde 6-(Değişik: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.)
Okullardaki görevli yönetici,öğretmen,memur,sözleşmeli personel, geçici personel hizmetli ve işçilerin giyimlerinde sadelik, temizlik ve hizmete uygunluk esastır.
Madde 7 - (Değişik: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.)
6 nci maddede sözü edilen personel, kılık ve kıyafetlerinde 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik" esaslarına uyarlar.
Madde 8 - (Mülga: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.)
Madde 9 - Bakanlığa bağlı okullarda öğrenim gören sürekli ve beklemeli öğrencilerin giyimlerinde sadelik, temizlik ve uyum esastır. Öğrencilikle bağdaşmayan giyime yer verilmez.
Madde 10 - İlkokullarda (1)
a. Kız öğrenciler:
Siyah önlük giyerler, beyaz yaka takarlar. Okul içinde baş açık saçlar temiz olup düzgün taranır. Saçlar, uzatılması halinde, örülür, imkan varsa beyaz kordela takılır. Öğrencilerin mevsime göre giyecekleri çorap, ayakkabı gibi diğer giyim eşyası 14. maddeye uygun olarak düzenlenir.
b. Erkek Öğrenciler:
Siyah önlük giyerler, beyaz yaka takarlar. Okul içinde başı açık, saçlar kısa kesilmiş ve temiz olur. Mevsime göre giyecekleri pantolon, çorap, ayakkabı gibi diğer giyim eşyası 14. maddeye uygun olarak düzenlenir.
Madde 11 - Ortaokullarda (1)
a. Kız Öğrenciler:
Siyah önlük giyerler, beyaz yaka takarlar. Okul içinde başı açık, saçlar temiz, düzgün taranmış olur. Saçlar. uzun olması halinde örülür veya arkaya toplanarak bağlanır. Öğrencilerin mevsime göre giyecekleri çorap, ayakkabı gibi diğer giyim eşyası 14. maddeye uygun olarak düzenlenir. Zincir, kolye, yüzük, küpe, bilezik vb. ziynet eşyası takılmaz.
b. Erkek Öğrenciler:
Ceket, gömlek ve pantolon giyerler; kravat takarlar. Ancak, okul yönetimince uygun görülmesi halinde, sıcak mevsimde sadece gömlek ve soğuk mevsimde ceket altına kapalı yakalı kazak giyilebilir. Okul içinde baş açık, saçlar kısa ve temiz olur. Zincir, kolye vb. ziynet eşyası takılmaz.
Madde 12 - Lise ve dengi okullarda (1)
a. Kız Öğrenciler:
Okulca seçilen bir renkte vücut hatlarını belli etmiyecek şekilde, yırtmaçsız, kolsuz ve diz kapağını örtecek boyda bir forma giyerler. Bu forma içine, mevsimin özelliklerine göre formayla uyum sağlayacak şekilde, kapalı yakalı uzun veya yarım kollu bluz veya kazak giyerler. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve düzgün taranmış olup uzun olması halinde örülür veya arkaya toplanarak bağlanır. Makyaj yapılmaz, kaşlar alınmaz, tırnak uzatılmaz ve cilalanmaz. Yüzük, küpe, kolye, iğne ve bilezik gibi süs ve ziynet eşyası takılmaz.
Çorap, ayakkabı gibi diğer giyim eşyası 14. ve 15. maddeye uygun olarak düzenlenir.
b. Erkek öğrenciler:
Ceket, gömlek ve pantolon giyerler; kravat takarlar. Okul yönetimince uygun görülmesi halinde, sıcak mevsimde sadece gömlek ve soğuk mevsimde ceket altına kapalı yakalı kazak giyilebilir.
Okul içinde baş açık, saçlar kısa ve temiz olur. Ense düz ve açık olup favori, sakal ve bıyık bırakılmaz. Zincir, kolye, yüzük vb. ziynet eşyası takılmaz.
c. Kız ve Erkek Öğrenciler;
(1) Atelye, işlik, laboratuvar ve iş yerlerinde önlük veya tulum giyerler.
(2) Beden eğitimi dersleriyle, spor faaliyetlerinde okul yönetiminin uygun göreceği kıyafeti giyerler.
(3) İmam-Hatip liselerinde kız öğrenciler yalnız Kuran-ı Kerim ders saatlerinde başlarını örtebilirler.
Madde 13 - Yüksek Öğretim Okullarında:
a. Kız Öğrenciler:
Kılık kıyafetlerinde, bu yönetmeliğin 7/a maddesinde, okullarda görevli, yönetici, öğretmen, eğitime yardımcı görevliler ve memurlar için konulan kurallara aynen uyarlar.
b. Erkek Öğrenciler:
Kılık kıyafetlerinde, bu yönetmeliğin 7/b maddesinde, okullarda görevli yönetici, öğretmen, eğitime yardımcı görevliler ve memurlar için konulan kurallara aynen uyarlar.

III. BÖLÜM
DİĞER HÜKÜMLER
Madde 14 - Bu yönetmeliğin, okullardaki giyimle ilgili hükümlerinde belirlenen, diğer tamamlayıcı türdeki giyeceklerin tipi, modeli ve rengi okul yönetimince, varsa okul aile birliği görüşleri alınarak tesbit edilir.
Madde 15 - Sağlık özürü bulunan ve bunu resmi doktor raporu ile belgelendiren personelin ve öğrencilerin giyimlerinde bu özürlerin ve mevsim şartlarının gerektirdiği değişiklikler yapılabilir.
Madde 16 - Giyecek yardımı yapılması veya imkan bulunması halinde okullarda hizmetlilere yaptırılacak giyeceğin tip, model ve rengi okul yönetimince belirlenir.
Madde 17 - (Değişik: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.) 6 ncı maddede sayılan personel görev yaptığı yerin veya mezun olduğu okulların rozetleri ile Hükümetçe özel günler için çıkarılan rozetler (Atatürk'ün doğumunun 100 üncü yılı gibi) dışında rozet, işaret, nişan ve benzeri şeyler takamaz. Öğrenciler ise öğrenim gördükleri okulların rozetleri dışında rozet, işaret, nişan ve benzeri şeyler takamaz.
Madde 18 - Diplama ve her türlü resmi belgelere yapıştırılacak fotoğrafların, bu yönetmelik hükümlerine uygun kılık kıyafetlerle çekilmiş olması esastır.
Madde 19 - (Değişik: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.) 6 ncı maddede sayılan görevlilerden bu Yönetmeliğe aykırı hareket edenlere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun disiplin cezalarına ilişkin hükümleri uygulanır.
Madde 20 - (Değişik: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.) Ortaokul öğrencileriyle, lise ve dengi okulların öğrencilerinden bu Yönetmelikle getirilen kurallara uymayanlara, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Ortaokul, Lise ve Dengi Okulların Disiplin Yönetmeliği"nde yer alan "Disiplin Cezalarına İlişkin Hükümler" uygulanır.
Madde 21 - (Değişik: 26.11.1982 - 8/5663 B.K.K.) Bu Yönetmelik hükümleri ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullar için daha önceki Yönetmeliklerde giyimle ilgili olarak getirilmiş olan hükümlerin yerine geçer.
Madde 22 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 23- Bu Yönetmeliği Bakanlar Kurulu yürürtür.

.................................................. .................................................. ..................................
(1) Maddenin bu ibaresi, 26.11.1982 tarih ve 8/5663 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bu şekilde değiştirilmiştir.
Old 01-05-2007, 10:27   #5
Seyda

Zaten ardımızdan gelen öğrencilerin çoğunda okul

kurallarına uymama gibi bir meyil

vardı..Küpeli,kolyeli,makyajlı kızlar; ceketsiz,

jöleli,kravatsız erkekler..Böyle olmayan üstüne almasın

ancak ben bir öğrenciye böyle bir görüntüyü

yakıştıramıyordum.Şimdi tam süper olmuş.. Delinecek

pek bir yasak kalmamış. Artık güzel kardeşlerimizden,

genelgede yer alan kot vb. yasakları ne zaman

deleceklerini öğrenmek lazım.Yoksa onlar da mı serbest

olsun!!
Old 01-05-2007, 16:34   #6
Cest la vie

Alıntı:
Siyah önlük giyerler, beyaz yaka takarlar.

@Sevgili Isil,

Bu genelge ben ilkokul 4. siniftayken degisti(1991-1992 yillari olmali). Ilkokul 5. sinifta mavi onluk giydigimi hatirliyorum.
Senin sucun degil yanlis anlama, ama bu tozlu genelgeyi web sitesine koyan MEB ne dusunmus ki koymus, anlamadim.

@Genel olarak tum arkadaslar:

Genelgenin uygulanip uygulanmamasi, ogrenci tarafindan delinip delinmemesi hic onemli degil. Onemli olan, 'cocuklara' bu tip nedenlerle 'cinsiyet ayrimcilgi' yaratan genelgenin hukuka uygunlugu. Ilkokuldaki kiz cocugu, kot, ustune badi giyinse ne olur? Erkek cocuklarina bu konuda birsey denmezken, kiz cocuklarini ayri tutup da bu yasaklamalar neyin nesi? Adi ustunde: cocuk bunlar!

Olaya bu acidan yaklasip tartisabilirsek daha verimli olacagimiz kanaatindeyim.

Saygilarimla

Old 01-05-2007, 17:02   #7
Ahmet Turan

Sayın Ahu size katılmıyorum.

Not:Katılmayarak muhalefet etmek meğer ne kadar zevkliymiş
Old 01-05-2007, 18:09   #8
Cest la vie

Sayin Ahmet Yildirim,

Katilmamaniza itirazim yok. Ancak Sayin Can Doganel'in imzasinda da belirttigi gibi; 'hukukcu gerekceli dusunur, gerekceli yazar.'

Konu tartisilarak bir yerlere varabilir, acik oylama yaparak degil.

Gerekcelerinizi bekliyoruz.

Saygilarimla
Old 01-05-2007, 20:47   #9
Ahmet Turan

Sayın Ahu "not:" olarak yazdığım yazı gerekçe olarak yeterli değilmi? Bakınız ne demişim "zevk" demekki zevk almak veya keyif almakta bir gerekçedir. Önemli olan karşı olmaktır. Herşeye karşı olacaksın. Karşı oldukça kendi varlığını ortaya koyarsın. Varoluşçuluktur bir bakıma bu
Old 02-05-2007, 08:17   #10
ISIL YILMAZ

Ahu, aradım taradım başka bir genelge bulamadım Aklıma basının eski şeyleri yeniymiş gibi göstermeye pek bayıldığı geldi ve bu nedenle o genelge olabilir mi, deyip kopyaladım.

Kıyafet yönetmeliği ile ilgili küçük bir anım var. Lisede okurken bizde saçı örmek zorunluydu. Atkuyruğu hoş karşılanmazdı. Buna rağmen birçok arkadaşımın atkuyruğu ile geldiğini bilirim. Ben tam orta boy saç kestirmiştim , saçım öyleydi ki ne toplayabilirdiniz ne de uzun sayılırdı Bir gün atkuyruklu sınıf arkadaşım ile merdivenlerden iniyoruz, nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde öğretmenlerden biri bize doğru koşarak merdivenleri çıktı ve arkadaşımın atkuyruğuna yapıştı. Kızın kafasını saçından tutarak sallamaya başladı. Bu berbat harekete eşlik eden tiz sesiyle "bu ne, bu neeee" diye çirkin bir bağırış. Etraftaki bütün öğrenciler şaşkınlık içinde bakakaldık. Arkadaşımın 5-10 saniye süren bu olayla ilgili utancını anlatmam mümkün değil.

Benim için, saçınızı örün ile vücut hatlarınızı belli etmeyin aynı anlam alanına ait. Açık saç da vücut hatları da kadınsılığı, dolayısıyla cinselliği çağrıştırıyor. Bu toplumda cinsellik normal birşey gibi algılanmaz, bastırılmaya çalışılır. Sanılır ki, cinselliğin varlığı bir gençten ne kadar uzun süre saklanırsa hayat o genç için o kadar iyi olur.

Toplumun bu konudaki genel muhafazakarlığı ve ürkekliği elbette ki okullarda kendini gösterecektir. Okullar, "bilinçli bireyler" yetiştirmekle ilgilenmiyorlar. Okullar, vasat olanı teşvik ediyorlar. Disiplinin, daima dışarıdan gelen ve korkuyla beslenen birşey olması gerektiğini, bir öğretmenin elinde kalan bir tutam kız çocuğu saçının bu husustaki tatmin edici ibretliğini sergiliyorlar. Elbette ki okullarda kadın-erkek ayrımı yapılacak. Toplum ne ise, okul da o olacak. Bu nedenle, eğitimin sihirli bir değnek olmadığı söylemek mümkündür.

Saygılar.
Old 02-05-2007, 16:39   #11
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan Ahu
Ben ufak bir arama yaptim ancak genelgeye ulasamadim, genelgeyi de bulup okuyabilirsek daha saglikli dusunup yorumlar yapabilecegimize inaniyorum. Bu nedenle ulasabilen olursa buraya kopyalayabilir mi?

http://ogm.meb.gov.tr/gos_genelge.asp?alno=114

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
SAYI:B.08.0.OGM.0.09.01.01.530/4740 27.04.2007
KONU:Öğrenci Yaz Dönemi Kılık Kıyafetleri
GENELGE
2007/37

İLGİ:
a) Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklardaki Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık-Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik,
b) 04.06.2004 tarihli ve B.08.0.APK.0.03.01.01/2058 sayılı genelge.
Yaz mevsiminin başlaması ve hava sıcaklıklarının artması sebebiyle öğrencilerimizin bundan olumsuz etkilenmemesi için bölgelerin iklim şartları da dikkate alınarak;
İlköğretim okullarımız ile ortaöğretimde öğrenim görmekte olan;
1- Erkek öğrencilerimizin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişort giymeleri,
2- Kız öğrencilerimizin şeffaf olmayan, vücut hatlarını belli etmeyen, badi, streç vb. darlıkta kıyafet olmayacak şekilde, öğrenciye yakışır, sade, kollu/yarım kollu gömlek veya tişort giymeleri,
3- Kıyafetlerin pedagojik esaslara uygun olmasına özen gösterilmesi, kot, streç, tayt vb. pantolonlar ile okulca belirlenenlerin dışında, simge, sembol, şekil ve yazıların yer alacağı, vücut hatlarını belli eden darlık ve türde yakasız, kolsuz kıyafetleri giymemeleri,
4- Bu uygulamanın 01 Mayıs 2007 tarihinde başlayarak, yeni öğretim yılına kadar devam ettirilmesi,
Ayrıca, okullarda düzenlenen mezuniyet etkinliklerinin; velilere ekonomik yük getirmeyecek şekilde öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerin katılımının sağlanacağı, başka mekanlar yerine eğitim kurumlarında, daha anlamlı ve coşkulu bir şekilde ilgi (b) genelgede belirtilen esaslara göre düzenlenmesi
hususlarında bilgilerinizi ve gerekli titizliğin gösterilmesini önemle rica ederim.
Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Millî Eğitim Bakanı

Old 02-05-2007, 16:39   #12
ISIL YILMAZ

Bu sefer basının günahını almışım. Haber doğruymuş.
Old 02-05-2007, 19:08   #13
ragıp

Alıntı:
Zaten ardımızdan gelen öğrencilerin çoğunda okul

kurallarına uymama gibi bir meyil

vardı.
sanırsınız ki bunu yaşlı biri yazdı. Bu satırları yazan kişiden daha büyük kızım var.
Ardımız önümüz meselesi değil. Yukardakiler, okulla ilgili kuralları niçin koyar? Öğrenciler, kuralları ihlal etsin diye. Ben bildim bileli kurallar vardır. Öğrenciler de, bu kuralları ihlal eder. ben de etti, ağabeyim de etti. Hatta bana söylemeye çekindiklerinden sanırım; Benim çocuklarım da kuralları ihlal ediyordur.
özellikle erkek olmayan(burada ne yazacağı konusunda tereddüt ettim. Cinsiyet olarak yanlış bir şey yazarım, sayın kayar ile tartışmak istemem) meslektaşlarımız iyi düşünsün. Hiç eteklerini kıvırmadılar mı acaba? Ya da (bizim zamanımızda vardı.) Saçlarını salmadılar mı?
Kurallar, çiğnenmek için konur.
Old 04-05-2007, 13:13   #14
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan ragıp
Kurallar, çiğnenmek için konur.

Bu görüşe katılmıyorum. Aksine kurallar uyulmak içindir. Öte yandan kural koyucular, ilahi, tabii ve evrensel/küresel hukuka aykırı kural koymamaya özen göstermelidirler. Aksi halde uyulmasını temin etmekte zorlanırlar. Bu nedenle, doğallığa, yaşanana ve genelkabule uygun olmayan kurallar uygulanmaz ve ihlal edilir hep.

saygı ile..
Old 07-05-2007, 15:43   #15
ragıp

Valla doğrusunu isterseniz ben de katılmıyorum ama, çocuklara bunu anlatamıyorum ne yazık ki.
Hoş babam da bana anlatamamıştı ya. Olsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi