Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

avukat ile doktorun farkı

Yanıt
Old 09-07-2006, 15:17   #1
obaykan

Varsayılan avukat ile doktorun farkı

Ülkenin birinde bir işadamı yaşarmış. Bu işadamının senelerdir hastalandığında hep gittiği bir doktoru ve her türlü hukuki sorununda başvurduğu bir avukatı varmış. Herzaman onlardan ne kadar çok memnun kaldığını defalarca vurgularmış.
Ancak günün birinde doktor, avukatın kendisinin aldığı ücretten çok daha fazlasını aldığını duymuş; bunu işadamına sormadan edememiş, aldığı yanıt ise gayet ilginçmiş:'Benim bir rahatsızlığım olduğunda hernekadar beni iyileştirmek için elinden geleni yapsan da ben iyileşene kadar hastalığımın acısını çekiyorum; halbuki hukuki bir sorunum olduğunda avukatıma yetkiyi veriyorum bütün sıkınıtıları ona yüklüyorum ve hiç bir rahatsızlık duymaksızın işime devam ediyorum, İŞTE ARANIZDAKİ FARK BU!!!
Old 09-07-2006, 20:58   #2
YAHYA ÜNALDI

adam haklı... avukat demek para karşılığı dertsiz başına dert alan demek..
Old 09-07-2006, 21:32   #3
Av.Elif

gerçekten çok iyiymiş cefayı çeken biz sefayı süren müvvekkil oluyor
Old 10-07-2006, 15:35   #4
Av.Elvan Akkaya

çok güldüm gerçekten . üstelik davayı kazanırsa müvekkil kazanıyo , kaybederse avukat kaybetmiş oluyo. böyle de bir durum var.......
Old 17-07-2006, 14:04   #6
elif_zadig

benim gibi henüz bir hukuk fakültesi öğrencisi için üzücü ve belki karamsar ediciı ama bu yönde o kadar çok söylem var ki sanırım malesef gerçek.....
Old 17-07-2006, 16:49   #7
meral09

Varsayılan çok güzel

Gerçekten çok beğendim mantıklı bir yaklaşım
Old 17-07-2006, 17:56   #8
sense&command

Olumlu haklı kazanç

bu hikaye gerçekten kıssadan hisse alınması gereken bir konuyu anlatıyor
Old 17-07-2006, 23:05   #9
lawyercakir

böyle hikayeler,vecizelerin cok oldugu bir camianın üyesi olma yolunda ilerlemekten gurur duyuyorum su söz hiç aklımdan cıkmıyor bunuda bir yere yazmak lazım "Hekim bir kişiyi ,hakim yeri geldiğinde bir milleti öldürür"
Old 06-09-2006, 01:02   #10
sinemss

ya işte avukatlarımızın değerini birkez daha anlamış olduk..
Old 08-09-2006, 20:00   #11
Adilyaşam

Değerli arkadaşlarım ben avukatlığın ne kadar zor olduğunu bir avukat arkadaşımın yaşadıklarını görünce anladım. bu nedenle artık auvkatlara daha anlayışlı davranıyorum. zamanımız yokken bile uzun savunma yapan avukat arkadaşlara daha sabırlı ve anlayışlı davranıyorum. aslında gerek insan olarak özelde de meslektaş olarak birbirimizi anlamak ne kadar gerekli . saygılarımla
Old 09-09-2006, 01:31   #12
Av.Nebi

arkadaşlar benim bi düşüncem var Avukatlık para ile başkasının dertlerini satın alma gibi bişey ... katılan katılır böyle dşnüyorum
Old 09-09-2006, 08:32   #13
üye9283

Ya işte müvekkilinin hiç keyfi bozulmadan bütün işleri tek başına sırtlayan değerli avukatlarımız,işiniz gerçekten çok ağır.Allah yardımcınız olsun...
Old 09-09-2006, 09:58   #14
kezzy

ağlanacak halimize gülüyoruz galiba hernekadar acı olsada okuduğumuz hikaye yüzümüzde gülümseme oluştu garip ...
Old 09-09-2006, 22:35   #15
Deniz İpek

evet..ya butun yuk avukatların uzerınde.ama butun avukatlar bu ısı zevkle yapıyor olmalı. bak sımdı kendımle gelecegın avukatı olarak bırkez daha gurur duydum ne kadar kutsal bır meslek secmısım ve secmıssız))))))))
Old 15-09-2006, 00:44   #16
Cest la vie

Su an Amerika'da cok populer olan bir fikra (lutfen kimse ustune alinip da bana kizmasin):

Olum dosegindeki yasli adam son dilegi olarak avukatinin ve doktorunun ayni anda yanina cagrilmasini ister. Avukatini da doktorunu da sevmedigini bilen esi, onun bu son istegini duyunca cok sasirir ve:
"Sen ikisini de sevmezsin, neden onlari istiyorsun?' diye sorar.

"Birini sagima digerini soluma alip, Hz. Isa gibi her iki tarafimda yasarken canimi cok yakmis olan civilerle olmek istiyorum da!!!"
Old 15-09-2006, 13:10   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Güzel fıkra

Alınacak ne var. Müvekkillerin canım yandı demesi için, onlardan ücret istemeniz bile yeterli neden
Old 21-10-2006, 13:50   #18
Av.n.ezgi

evet bence de kutsal bır meslek ama ne taraftan bakayım bılemedım ben hukuk kardesım tıp okuyo ve bunları beraber okuyoruz ben gulerken o kotu kotu bana bakıyo ole demeyın o da sız avukatlar elbet elımıze dusersınız dıyo demek kı bu sıtede sadece hukukcu arkadaslarımızla okumalıyız
ama bunu her meslek kutsaldır deyıp toparlayalım bence
Old 05-11-2006, 14:24   #19
hukukcuadayı

AVUKATLAR PARAYLA DERTİ ÜSTÜNE ALIYOR DENİLDİ..NE KADAR ÇOK HUKUKİ DERDİMİZİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK YA AVUKATLARIMIZIN ÇOK ZENGİN OLMASI GEREKİRDİ YA DA HEPİMİZİN FAKİR..İKİSİ DE OLMADIĞINA GÖRE..
Old 12-11-2006, 14:38   #20
Mustafa O.

Varsayılan Kutsallık dini bir kavram.

Alıntı:
Yazan Av.n.ezgi
evet bence de kutsal bır meslek ama ne taraftan bakayım bılemedım ben hukuk kardesım tıp okuyo ve bunları beraber okuyoruz ben gulerken o kotu kotu bana bakıyo ole demeyın o da sız avukatlar elbet elımıze dusersınız dıyo demek kı bu sıtede sadece hukukcu arkadaslarımızla okumalıyız
ama bunu her meslek kutsaldır deyıp toparlayalım bence

Alıntı:
Yazan Deniz İpek
evet..ya butun yuk avukatların uzerınde.ama butun avukatlar bu ısı zevkle yapıyor olmalı. bak sımdı kendımle gelecegın avukatı olarak bırkez daha gurur duydum ne kadar kutsal bır meslek secmısım ve secmıssız))))))))

Kutsallık dini bir kavram.
Old 08-12-2006, 14:08   #21
Erkan1988

Hukukçu hatasını davayı kaybederek çeker,doktorun hatasını ise toprak örter
Old 10-01-2007, 15:37   #22
Hekimbaşı

Varlıklı bir kişi için avukat elbette doktordan daha önemlidir. Günümüz dünya düzeninde bunun nedeni de gayet açık: eğer mali gücünüz varsa, o oranda daha seçkin sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Dolayısıyla, öncelikle mali gücünüzü kaybetmemeniz gerekir. Doktorlar, genel olarak da sağlık hizmeti sunucuları, zaten yapılması gerekeni yapmak durumundadırlar. Daha az ya da çok ücret ödüyor olmanız elde etme olasılığınız olan yararın miktarını pek de etkilemez. Ama avukat için durum farklıdır. Ne kadar çok ödüyorsanız, o kadar çok çırpınır ki yaşadığınız sürece o ücreti ödemeye devam edesiniz, hatta işler yolunda giderse, daha da zenginleşesiniz. Doktorunsa elinde böyle bir güç yoktur. Yaşamla ölüm arasındaki çizgi onun çabası ile değişmez.

Nitekim; bunun bir kanıtı da, böyle durumlarda avukatın ücretini değiştirmesi makul karşılanırken, doktorun bu yöndeki isteğinin cinayetle eşdeğer görülmesidir.

Hiç "bu güne kadar 1 lira veriyordun, ama şimdi 3 lira istiyorum, yoksa kalp masajı yapmam, ölürsün" dendiğini duyudunuz mu? Duysanız, ne hissedersiniz?
Old 13-01-2007, 02:55   #23
cesur_yürek

Sadece konu başlığına bakarak cevap verirsem avukat hukuk fakültesini bitirir.Doktor tıp fakültesini ... Bu en önemli farktır öncelikle ..İkisine de ihtiyaç duyulur nihayetinde.Hikayedeki işadamı avukata işleri verince bütün sorunlarının çözüleceğini mi sanıyor ? Hikaye tartışılabilir velhasıl.
Old 13-01-2007, 14:15   #24
oguzhand0

Bir avukat adayı olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirm ki; meslekleri bir önem sırasına koyarsak doktorun avukattan üstünlüğü yadsınamaz bir gerçektir.Ve kıyaslanamaz diye düşünüyorum.Ancak şu da varki Avukatlık mesleği de kişiel hakları direk etki eden bir meslek olduğundan, mesleğin yüksek öneminin varlığı da reddedilemez bir gerçektir.
Old 24-01-2007, 03:47   #25
özlem tek

hiç katılmıyorum bu yazıya.babam senelrin doktoru olduğundan dolayı ne kdara büyük bir cefa çektiğine bire bir şahidim.ne onların işi ne de bizim işimiz aynı kefeye konulamaz diye düşünmekteyim.
Old 25-01-2007, 11:30   #26
Av.n.ezgi

ozlemcim sana katiliyorum cok emek isteyen cefa isteyen bir mesler doktorluk
Old 25-01-2007, 11:31   #27
Av.n.ezgi

bir de kutsal derken illa gercek manada dusunulmesin mecaz anlamda kullanilmis bir tabirdi
Old 25-01-2007, 14:41   #28
Hekimbaşı

Sn.Tek,

Babanızın çektiği çileleri ben de 25 yıl çektim. İki mesleğin (ve eğitimlerinin) birbiriyle çok da benzer olmadıkları konusunda size katılıyorum. Sorumlulukları da çok farklı. Felsefi olarak hangi açılardan farklı oldukları ise o kadar açık, belirgin değil.

Başlığa itiraz etmişsiniz, fakat hangi başlık olduğunu ben algılayamadım. Dolayısıyla, bundan sonra söyleyeceklerim sizin kastettiğiniz konunun dışında kalırsa, kusuruma bakmayın.

Bir hakimin kararı toplumu mahkum edebilir. Bu doğru; ancak Sn.lawyercakir birşeyi gözardı etmekte: doktorluk sadece hasta tedavi etmekten ibaret değildir. İçmekte olduğunuz suların durumundan, marketten aldığınız paketlerin içeriklerine kadar hemen her şey hekimlerin sorumluluğunda olan veya olması gereken unsurlardır. Öte yandan; aşılama, iyi ve doğru beslenme ve salgınlardan korunmanın öğretilmesi gibi işler bire bir yürütülen tanı, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinden çok farklıdır. Maalesef toplum yanıltılarak 'Kalp nakli yapan' Dr.DeBakey 'kahraman' olarak tanınırken, sadece bir salgını erken farketmekle binlerce veya icabında milyonlarca insanı ölüm veya sakatlıklardan kurtarmış olan toplum sağlığı ilgililerinden kimse söz etmemektedir. Bunun elbette iki nedeni vardır: birincisi, bunun önemini anlatmaktaki zorluktur. Ağzınızla kuş tutsanız, toplumun vasat bireylerine yapılan işin önemini anlatamazsınız. Başlarına ortaçağdaki veba salgını gibi birşey gelmedikçe, veya ona ilişkin bilgileri olmadıkça. Öte yandan, salgınları önleme veya toplum sağlığını koruma ne ilaç şirketlerine, ne de tetkik cihazı veya onların sarf malzemelerinin üreticilerine çok para kazandırmaz. Dolayısıyla, reklam dürtüsü ortaya çıkmaz. Toplum sağlığı faaliyetlerinin belki bir kısmı aşı üreticilerine para kazandırır, ama bu kazanç diğerlerinin yanında devede kulak kalır. (milyonlarca insana MR çekildiğini, kan kültürü yapıldığını ve pahalı antibiyotikler verildiğini hayal edin; ve bunu basit bir karantina önlemi ve aşılamanın masrafıyla karşılaştırın)

Önceki iletimde işin bir diğer yönünü ihmal etmiş olduğumun farkına vardım. Öykü bireysel tanı ve tedaviyle ilişkili olduğundan, diğer boyutlarını ihmal ettim. Kusura bakmayın. Ama herşeye rağmen bu iki bilimin (HUKUK ve TIP) birbirinden çok da farklı olmadıklarını düşünmeyi sürdürüyorum. Her ikisi de temelde toplumun hastalıklarını tedavi etmek için çalışmakla birlikte, daha çok bireylerin hastalıklarıyla ilgilenmek zorunda kalan (daha da doğrusu bırakılan), hadi kutsal demeyeyim, ama 'ulvi' mesleklerden.

Toplumların asiller ve köleler diye ayrıldıkları zamandan modern topluma geçişte geçici bir süreyle krallar, prensler ve derebeylerinin 'doktorları' vardı. Bu eğilimin hala bazı yönleriyle sürmekte olduğunu (ör: cumhurbaşkanı' nın doktoru) görmekteysek de, artık tek bir doktorun herşeyi bilmesi mümkün olmadığı için sadece 'sağlık danışmanı' olarak çalıştıklarını değerlendirmemiz gerekir.

Aslında, Sağlık Hizmetlerinin Sosyalizasyonu yasası uygulanabilmiş olsaydı, ülkemizdeki herkesin bir 'doktoru' olacaktı. Fakat sistem buna izin vermedi. Onun yerine sadece parası yetenlerin 'doktorları' olmasıyla sonuçlanan bir geçiş dönemi geçiriyoruz.

Bunu hukukçular açısından değerlendirirsek, toplumdaki adaletle ilgilenen fakülteler, ve mahkemelerdeki görevlilerin hakim olduğu bir dönemden; daha iyi, daha uzman avukatların, daha yüksek paralarla tutuldukları bir düzene geçilmekte. Hakimler ve savcıların elleri giderek daha çok bağlanırken, avukatların uzmanlık alanları keskinleşmekte, aldıkları ücretler artmakta. Bunun sonucu olarak da adalet, kaçınılmaz olarak, parası çok olanlar lehine tecelli etmekte.

Nasıl hukuk dünyasındaki bu değişim adaletin toplumsal tecellisinde erozyona yol açarken, bireyin haklarının korunması açısından avantajlar getiriyorsa; tıp dünyasında da toplum sağlığını korumaktansa bireyin tanı ve tedavisine odaklanmanın avantajlarını öne çıkarmaktadır.

Görünüşte bireyin gücü artıyor gibi ise de, iyi ve dürüst hekimlerin söyleyegeldikleri üzere, bu durum toplum açısından daha zararlı bir duruma yol açmaktadır. Eminim ki adalet sistemimiz açısından da paralel bir değişim yaşanıyor olmalıdır.

Kapitalizm gelişip, küreselleşme (kapitalin uluslarüstüleşmesi) sürecine girdiğinde bunların olması kaçınılmazdı. Belki de tek antidodu, işgücü ve meslek örgütlerinin küreselleşmesidir; fakat henüz o süreç ortada yoktur. Olmasına da izin verilmemektedir.

Dolayısıyla, maalesef, iki mesleğin farklılığı yolundaki görüşünüze katılmam mümkün değil. Teknik yönden elbette; yoksa iki farklı meslek doğmazdı; ancak felsefi açıdan aralarında fark olduğunu düşünmüyorum. Her ikisi de feodal düzenin yıkımında önemli rol oynamış 'uzmanlık dalları' sınıfından burjuva meslekleridir ve her geçen gün gelişmektedirler. Bugün batıda hala asil soylulardan tıp ve hukuk adamlarına rastlayabilirsiniz. Ancak bunlar artık % 1 lerin altındaki azınlıklardır. Benzer durum da ülkemizde hukukçu çocuğunun hukukçu, tıpçı çocuğunun tıpçı olması gibi tecelli etmektedir. Ama bunlar da en iyi ihtimalle batıdaki asil soylular yüzdesinde kalırlar. Dolayısıyla artık ne feodal düzenden söz edilebilir, ne de meslekler hegemonyasından.

Ne acıdır ki, buna rağmen, küresel sermayenin itelemesi karşısında durarak toplum yararını gözetecek küresel meslek kuruluşları hala kurulamamıştır. Bunun sonucu olarak da bizler hala bu tür öykülere malzeme olmaya devam etmekteyiz.

Ben öyküyü hem tıp, hem de hukuk adamlarına yönelik ironik bir eleştiri olarak değerlendiriyorum. Bizleri veya mesleklerimizi temelde toplumla değil, bireyi yolmakla ilgilenen insanlar olarak gösteren ve aşağılayan bir yaklaşım bu.

Müstahak olduğumuzu düşünmeden edemiyorum ...
Old 25-01-2007, 15:23   #30
Av.G.K.

Alıntı:
Yazan Dr.CEM Hekimbaşı
Ama avukat için durum farklıdır. Ne kadar çok ödüyorsanız, o kadar çok çırpınır ki yaşadığınız sürece o ücreti ödemeye devam edesiniz, hatta işler yolunda giderse, daha da zenginleşesiniz.

Son zamanlardaki yaşadığım ciddi sağlık sorunları sonucu hastane ve doktorlarla o kadar çok içli dışlı oldum ki,bunun sonucunda Doktorların,parayı avukatlardan çok daha fazla sevdiğine yönelik bir kanaat edindim.
Örnek vermek gerekirse adliyede icra dairesinden kendisine gelen ödeme emrinin ne olduğunu anlamaya çalışan bir yaşlı teyzeye adliye koridorlarında bulunan avukat meslektaşımlarım, o teyzenin kendilerine elindeki kağıdın içeriğininin ne olduğunu sorduğunda emin olun kendsine kısa ve net bir biçimde bilgilendirip yardımcı olacaktır,
Ama devlet hastanesi,özel hastane veya özel bir doktor muayh.ne cebinde para bulunmayan ve sosyal sigortası olmayan bu yaşlı teyze orada koridordan geçmekde olan doktorlara ''evladım elimde çektirmiş olduğum dizmr ının sonucu var acaba ne yazıyor?''diye sorsa emin olun doktorların büyük çoğunluğu teyzeye yardım etmez.Halbuki yapacakları tek şey Radyoloji uzmanının mr da tıp dilinde ifade ettiği hususları yteyzenin anlayacağı dilde anlatması olavcakdır.Ancak Doktorların Çoğunlu 2 dakikalık bu yardımseverliği bile yapmaz.

Belki katı düşündüğümü söyleyeceksiniz ama maalesef gerçek bu maalesef.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi