Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Senin Ocağına İncir Ağacı Dikecem Sözü Tehdit midir?

Yanıt
Old 06-12-2018, 16:38   #1
tiryakim

Mutsuz Senin Ocağına İncir Ağacı Dikecem Sözü Tehdit midir?

Merhabalar ;
Davacı Vekili olarak açtığımız bir Ortaklığın Giderilmesi davasında davalı tarafın oğlu tarafından “senin ocağına incir ağacı dikecem...Burası bizim 500 Yıllık ocağımız” tehditine telefon da maruz kaldım...
Bu söz tehdit i oluşturur mu ? Ve bir de katibim bu sözü telefon da duydu.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...
Old 06-12-2018, 21:55   #2
Av. Suat

Öncelikle geçmiş olsun sayın meslektaşım..
Savcılık veya mahkemeler bu gibi durumlarda deyişin TDK daki karşılığını referans alıp ona göre işlem yapıyorlar ve bunu da açık olarak belirtiyorlar...

TDK.. (birinin) ocağına incir (darı) dikmek (ekmek)
birinin evini barkını dağıtmak: “İhmal bütün ocaklara incir diker.” -Ö. Seyfettin.
Deyim

İlk bakışta malen büyük bir zarara uğratılacağı yönünde tehdit var gibi....
Tekrar geçmiş olsun...
Old 07-12-2018, 13:31   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar ;
Davacı Vekili olarak açtığımız bir Ortaklığın Giderilmesi davasında davalı tarafın oğlu tarafından “senin ocağına incir ağacı dikecem...Burası bizim 500 Yıllık ocağımız” tehditine telefon da maruz kaldım...
Bu söz tehdit i oluşturur mu ? Ve bir de katibim bu sözü telefon da duydu.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...

Meslektaşım öncelikle geçmiş olsun.
Diğer meslektaşımızın görüşüne katılmakla birlikte; ben katibinizin şahitliği muteber olacaktır diye düşünüyorum.
Alında beddua gibi değerlendirilibilse de ben olayın özelliğine uygun olarak tehdit içerikli olduğunu düşünmekteyim.

Şöyle bir de açıklama buldum. belki faydası olur:
"Beddua olarak da kullanılan bu cümlenin anlamı; evini barkını yıkmak, ocağını söndürmek, aileyi dağıtmak olarak kullanılır.

Bir rivayete göre ocağına dikilen incirle birlikte ev sahiplerine hayatı zindan etmek, düzeni ve huzuru bozmak anlamına gelir.

İncirin suyu çok sevdiği ve bu nedenle köklerini yaydığı da ifade edilir. Buna bağlı olarak da terk edilmiş evlerin bacalarında içlerinde incir ağacının çıkması muhtemeldir.

Evlerin çok yakınlarına incir ağacı dikilmesi fazla tasvip edilmez. Çünkü giderek yayılan kökü sayesinde evin temeline zarar vereceği öne sürülür."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi