Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kayınbabanın Nitelikli Cinsel Saldırıya Teşebbüsü Ve Psikolojik Baskı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2010, 17:43   #1
Konuk

Varsayılan Kayınbabanın Nitelikli Cinsel Saldırıya Teşebbüsü Ve Psikolojik Baskı

ben 13 yıllık evli bir bayanım. 1 senelik evliyken kayınpederimin tacizine uğradım. ırza geçmeye eksik teşebbüsten yargılandı ve ceza aldı. eşim ailesine çok düşkün olmasına rağmen kanıtlarımdan ve karşı tarafın davranışlarından benim haklı olduğum görüşünde ve benim tarafımda yer aldı. fakat gerek şikayet, gerek avukat, gerek mahkeme işlerinde çok yardımcı oloduğunu söyleyemem. daha doğrusu olay olduktan sonra üstünün kapanmasından yanaydı herkes.fakat eşimin ailesi boş durmayıp alt üst oturduğumuz evden acilen taşındı. kendi evleri olmasına rağmen. ama boş durmadılar ve bana iftira atmaya kalktılar. öyle oluncada kanıtla birlikte( ses kaydı)şikayet ettim ceza aldı.
ondan sonra eşimle aramız bozulmaya başladı. sanırım ailesini özlüyo ama ben tepki vericem diyede gidemiyo. ben aramız bozulup ailemin yanına gittiğimde eşimde ailesine gitmiş. bunu duyunca hepten psikolojim bozuldu. zaten olaydan bir sene sonra ben psikolojik tedavi görmeye başladım halada tedavi altındayım. sorum şu ki eşimin aşırı baskılarından psikolojik yıpratmalarından bıktım. ne ailemin yanına gitmek nede eşimin yaptıklarına katlanmak istiyorum. ama boşanırsamda maddi durumum hiç yok ne ev tutabilirim nede geçinebilirim. bu arada ne depresyon için kullandığım ilaçlarıma yetecek param var nede bu yıpranmadan oluşan ömür boyu kronikleşmiş başka rahatsızlığımda kullanacağım ilaçlarıma yetecek param var. evliliğin bitmesiylede sigortam olmayacağından çok ama çok her yönden mağdur olurum.
1) aradan 12-13 yıl geçmesine rağmen eşimin ailesine tazminat davası açabilirmiyim. çünkü o olaydan sonra hayatım mahvoldu.
2)boşanma davası açsam eşimden geçinebilecek kadar nafaka alabilirmiyim (hem çocuğum hem kendim için). çalışamayacağım için bu paraya ihtiyacım var.
3) hem eşime hem ailesine açabileceğim başka davalar varmı? 6-7 ay yatmakla benim hayatımı geri getiremezler
yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-01-2010, 22:27   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 13 yıllık evli bir bayanım. 1 senelik evliyken kayınpederimin tacizine uğradım. ırza geçmeye eksik teşebbüsten yargılandı ve ceza aldı. eşim ailesine çok düşkün olmasına rağmen kanıtlarımdan ve karşı tarafın davranışlarından benim haklı olduğum görüşünde ve benim tarafımda yer aldı. fakat gerek şikayet, gerek avukat, gerek mahkeme işlerinde çok yardımcı oloduğunu söyleyemem. daha doğrusu olay olduktan sonra üstünün kapanmasından yanaydı herkes.fakat eşimin ailesi boş durmayıp alt üst oturduğumuz evden acilen taşındı. kendi evleri olmasına rağmen. ama boş durmadılar ve bana iftira atmaya kalktılar. öyle oluncada kanıtla birlikte( ses kaydı)şikayet ettim ceza aldı.
ondan sonra eşimle aramız bozulmaya başladı. sanırım ailesini özlüyo ama ben tepki vericem diyede gidemiyo. ben aramız bozulup ailemin yanına gittiğimde eşimde ailesine gitmiş. bunu duyunca hepten psikolojim bozuldu. zaten olaydan bir sene sonra ben psikolojik tedavi görmeye başladım halada tedavi altındayım. sorum şu ki eşimin aşırı baskılarından psikolojik yıpratmalarından bıktım. ne ailemin yanına gitmek nede eşimin yaptıklarına katlanmak istiyorum. ama boşanırsamda maddi durumum hiç yok ne ev tutabilirim nede geçinebilirim. bu arada ne depresyon için kullandığım ilaçlarıma yetecek param var nede bu yıpranmadan oluşan ömür boyu kronikleşmiş başka rahatsızlığımda kullanacağım ilaçlarıma yetecek param var. evliliğin bitmesiylede sigortam olmayacağından çok ama çok her yönden mağdur olurum.
1) aradan 12-13 yıl geçmesine rağmen eşimin ailesine tazminat davası açabilirmiyim. çünkü o olaydan sonra hayatım mahvoldu.
2)boşanma davası açsam eşimden geçinebilecek kadar nafaka alabilirmiyim (hem çocuğum hem kendim için). çalışamayacağım için bu paraya ihtiyacım var.
3) hem eşime hem ailesine açabileceğim başka davalar varmı? 6-7 ay yatmakla benim hayatımı geri getiremezler
yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Konuk,

Özet biçimde cevaplamaya çalışayım;

1. 12-13 yıl önce yaşadığınız bir haksız fiil nedeniyle tazminat davası açarsanız zamanaşımı def'ine maruz kalabilirsiniz. Karşı taraf Zamanaşımı def'inde bulunursa zamanaşımından dolayı davanız reddedilir.

2- Eşinize boşanma davası açarsanız eşinizin maddi durumu esas alınarak dava boyunca uygun bir tedbir nafakasına hakim karar verir. Çocuğunuz için de ayrıca uygun bir nafaka takdir edilir. Fakat bu tutarlar sizin geçiminizi sağlar mı onu bilemiyorum. Nafaka tutarı, eşinizin maddi durumu ve gelirleri ile sizin ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. Eşiniz boşanmada sizden daha fazla kusurlu ise ve siz bunu ispatlayabilirseniz maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.

3- Eşinizin ailesine karşı boşanma nedeniyle tazminat davası açamazsınız.

Burada size genel hatlarıyla hukuki yol gösterilmektedir. Detaylı bilgiler almak ve dava açmak düşüncesindeyseniz; tanıdığınız bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim. Avukat tutacak maddi güce sahip değilseniz bulunduğunuz ildeki Baro Başkanlığına başvurup, ücretsiz avukat desteği isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi