Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Iftira tedbir karari ve hakaret

Konuyu Kilitleyin
Old 04-02-2021, 01:55   #1
Erica

Varsayılan Iftira tedbir karari ve hakaret

Merhaba ben daha evvel bazi avukatlara sordugum ama net yanit alamadığım bazi seyleri soracagim.Eski erkek arkdsima uzaklastirma talebi aldirinca hazmedemeyip bana dava acti hakaretten ve bu davalarda son derece acimasiz davranarak sürekli yalan beyanda namusa aykırı dilekceler yazarak bana suc atti.Mustekinin yazdigi dilekceden davaci olunabilirmi?Gerekcem ise namusuma laf atmasi bunun dogru olmadigini ispat edecek kanitim olmasi savunmamda söyledim amagerekceli karara itiraz dilekcesindebile okdr hakaret etmiski artik ben dayanamiyorum buna onun yuzunden issiz kalan ben olmama ragmen dava bile acamadim sikayer suresi gecti acamazsin dedi avukat enazindan tazminatla ve dilekcelerdei yalan beyanlarina karsi dava acma hakkim olurmu2.si ise uzaklastirma karari biteli1yil oldu ama ben busurectemaille beldennasagi tacizle taciz edildim bu kişinin artik o olduğundan eminim yada onunla bağlantıli bir kisi olduğuna eminim bu kisi taciz mesajini yazdi sildidiger mesajlarinisilmedibu intagramdan silinen mesajin tespitini ve numaranin eski svglmle baglantisini cikarttirabilirmiyim?Ve dogal olarak uzaklastirma cezasi 3.ayinda bu sucu isledigi anlasilacagindan hurriyeti bağlayacai cezaya carpitilmasini isteyebilirmiyim?bende onun psikolojisini bozmak istiyorum o cok ileri gitti cunku bu dilekcelerinde bana islemedigim santaj sucunu yazmislar hagb yetmez o santaj etti o agar agae cezalandirilsin demisler oysa elimde ses kayidlarinda santaj yapmadigima hakimii kna edebilecek sozleri var.sadece iftiradan dava acabilirmiyim.Yani toplam 3 dava 1.uzaklastirma surecinde karari bozdugu icin hapis cezasi 2.dilekcelerinde namusa aykiri.beyanlarla benm psikolojimi bozmasi 3.santajin iftira oldugunu bilmesi acabilirmiyim sikayet sureleri gecse bile..Bu surectw cok zarar gördüm avukatim hic.ilgilenmedi enson banaaaa sureler gecmis.dedi acamayiz.yeni birsey olmasi lazim.dedi bende ona guvendim hareker edemedim mahvoldum ne yapsamda oda cezasini cekse
Old 07-02-2021, 09:49   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Yargılama sırasında savunma hakkını aşar nitelikteki hakaret
ve iftira içeren dilekçeleri nedeniyle yasal sürede elbette suç duyurusunda bulunabilir veya tazminat davası açabilirsiniz.

Şikayete bağlı suçlarda şikayet süresi 6 aydır. Süre geçmiş ise se şikayet hakkınız da ortadan kalkar.

Eğer şikayet süreniz geçmiş ise ve koşulları varsa öğrendiğiniz öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl içinde tazminat davası açabilirsiniz.

Alıntı:
C. Zamanaşımı
I. Kural
BK-MADDE 72- Tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.

2.6284 sayılı yasaya dayalı olarak verilen uzaklaştırma kararı
biteli 1 yıl olmuş. Karar süresince karara aykırı eylemler sebebi ile kararı veren Aile Mahkemesine şikayet hakkınız elbette var. Fakat sona ermesi üzerinden 1 yıl geçmiş kararın ihlali için şikayet hakkınızı bu aşamada kullanamayacağınızı düşünüyorum.

3-Sosyal medyada paylaşılan ve kaldırılan mesajları yeniden elde etmek mümkün değildir. Ancak paylaşım sırasında bunun örneğini almak ve başka bir tanığında görmesini sağlamak yararınıza olabilir.

4- Karşı tarafın halen devam eden şiddet eylemi veya şiddet tehdidi varsa yeniden 6284 sayılı yasa gereği şiddetin önlenmesi kararı isteyebilir ve ihlali halinde Aile Mahkemesinde şikayet davacı açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 14-02-2021, 12:33   #3
Erica

Tesekkur ederim.Ayni kisiye 2 farkli tazminat acilabilir mi?Yani dava esnasinda iftira attigiicin ayri brde HAGB aldigim davaya itiraz etmis suan ust mahkemede onun sonucu cikinca haksiz tahrikten ayri ayri iki tazminat davasi olurmu ben 2yilda istinaf sureci beklemek istemiyorum acikcasi.Elimde dava savunma dilekçesinesundugum bayana edilmeyecek hakaretleri ve davada sucun unsuru olusmamasina ragmen beni santajla sucladiginin kaniti var bunlarla bir an once acmak istiyorum bu mumkunmu ve durumum yok hukuk davasi adli yardim yaparmi artik beklemek istemiyorum iki yil bekledim hep savunmada kaldim artik hakkimi almak istiyorum
Old 14-02-2021, 15:15   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Her bir tazminat sebebine dayalı dava açma hakkınız elbette var veya hepsini bir dilekçede ayrı ayrı açıklayarak da dava açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi