Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Tespitte Temyiz Sınırı

Old 15-11-2005, 15:41   #1
dancan

Varsayılan Kira Tespitte Temyiz Sınırı

temyizde 1 milyarlık parasal sınır için kira tespit davasında tespit edilen kira farkının bir yıllık toplamı mı yoksa bir yıllık kira bedeli mi dikkate alınır?
Old 15-11-2005, 21:41   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Tespit edilen kira farkının yıllık miktarına bakılmak gerekir diye düşünüyorum.Kişi aylık olarak örneğin 250-YTL bir fark istemiş ve bunun sadece 150- YTL'si kabul edilmişse, kabul edilmeyen 100 YTL'nin yıllık miktarı olan 1200 YTL sınırı aştığından temyiz edilebilmesi gerekir.

Bu konuda YHGK'nin nafakalarda temyiz sınırının yıllık nafaka miktarına göre belirleneceğine dair yeni tarihli içtihadının dikkate alınabileceğini düşünüyorum.Zira orda da harçlar yasasındaki ve AAÜT'deki hükümlere atıflar yapılmış.
Old 17-11-2005, 22:30   #3
dancan

Sn Akpunar öncelikle cevabınız için teşekür ediyorum. Gerek cevabınız gerekse bahsetmiş olduğunuz HGK'nun kararını incelediğimde şu sonuca vardım. "Kira tespit davasına ilişkin karar için tespit olunan kira bedeli farkının bir yıllık tutarı dikkate alınır". Fakat kararda kiracı sıfatını taşıyan tarafın, tespit olunan kira bedelinden evvel husumet itirazı varsa bu noktada parasal sınır yine temyize engel teşkil eder mi? Başka bir deyişle vardığım sonuç sadece kira bedeline ilişkin temyiz için mi geçerlidir?
Old 29-01-2006, 22:47   #4
mehmetdemirlek301

Avukatlık asgari ücret tarifesi ve harçlar kanununa göre, avukatlık ücreti ve harç ve aradaki farkın yıllık tutarına göre belirlendiğine göre, temyiz sınırında da bu husus gözetilecektir diye düşünüyorum
Old 30-01-2006, 10:32   #5
dancan

maalesef yargıtay kira tespit davasının temyizinde herhangi bir sınır gözetmiyor. Maalesef diyorum çünkü bu kararın kanun ve HGK'nun 2005 yılında almış olduğu kararla çelişik olduğunu düşünüyorum. Karşı tarafın temyiz dilekçesine karşı vermiş olduğumuz cevap layihasında yıllık kira bedeli farkının 1 milyarın altında olduğunu vurgulamamıza ve ek olarak HGK'nun bu konudaki emsal kararını ibraz etmemize rağmen matbuu bir onama kararı çıktı. Bilgilerinize sunuyorum.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi