Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Avukatla Görüşmeden Önce

Old 25-11-2004, 11:27   #1
lasefen

Soru Avukatla Görüşmeden Önce

tarafıma açılan bir dava sürecinde ;
kazanılması durumunda avukatımla anlaştığım miktarı dava yargıtaydan onandığı için ödedim
karşı taraf davanın sonucuna göre yeni bir yorumla karşı bir dava daha açmıştır sormak istediğim....!
yeni dava sürecinde avukatıma artı bir ücret ödemem gerekip gerekmediği yada aynı dava olarak yorumlamam mı konusunda tereddüde düşmüş olmam ve avukatımla görüşmem esnasında etiğe aykırı davranmak istememekteyim? yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla
Old 25-11-2004, 12:03   #2
Armağan Konyalı

Sayın lasefen,

Her dava ayrı emek gerektirir. Her ayrı emek ayrı ücret gerektirir.

Maliye Bakanlığı avukatlardan her ayrı dava için gelir vergisine esas olarak matrah bildirilmesini istemektedir.

Avukatlık meslek kuralları gereğince vekalet ücreti almadan avukatlık yapmak yasaktır; şikayet halinde avukata disiplin cezası verilir. Avukat üstlendiği davadan ücret almayacaksa bunu Baro'suna davaya girmeden önce ve gerekçeleri ile birlikte bildirmek zorundadır. Sizin anlattığınız olay haklı bir gerekçe sayılmaz.

Avukatınızla olan ilişkinizde gösterdiğiniz özen bence takdire değer. Keşke her müvekkil sizin kadar düşünceli olsa.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 25-11-2004, 14:42   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Gösterilen özen ve düşünce gerçekten takdire değer.

Ama keşke bu soru, doğrudan sizi temsil edene sorulsaydı sn. Lasefen

Mesleğimize ve avukatlara duyulan endişe, üzüntü ve bir diğer endişe sebebi.
Old 25-11-2004, 17:01   #4
lasefen

öncelikle hepinize ilginizden dolayıteşekkür ederim
avukatıma güvenmesem zaten birlikte çalışmam, öncelikle kendi avukatımla görüşmem için konuyu bilmem gerekir ben avukatıma (-ya bu dava daha bitmedi ücreti ödedik bitince şukadar alırınız demiştik görüyorsunuzki bitmemiş ) gibi ifadeleri kullandığımda avukatımla aramdaki güven nekadar kalır siz düşünün eğer hakkıysa avukatım zaten bir meblağ talep edecek ve ben sizlerin sayesinde avukatıma yukarıda sıraladığım sorularımı sormayıp güvenimin sarsılmasını önleyeceğim ve ben hakkı olanı seve seve vereceğim avukatım da hakkı olan meblağı sorun çıkmadan aldığı için memnun olacaktır saygılarımla
Old 26-11-2004, 17:37   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn .Lasefen
Sözcük oyununa gerek yok.Bu soruyu kendi avukatınız yerine bu gruba yöneltmeniz, biz avukatlara yeterli güveni duymamanız değildir de nedir? Aynı soruyu kendi vekilinize de nazikçe sorabilirdiniz.Size güveni de sarsılmazdı.Ama alacağınız yanıtın doğru olup olmadığından siz endişelenmeye devam edecektiniz.Yani yeterli güveni duymayan yine sizsiniz.Yanlış mı düşünüyorum?

Kendisine vekalet verilen vekillere olan güvenin de, vekalet alanların da vekaletteki haklarını layıkıyla yerine getirerek hukuka ve hukukçuya duyulması gereken güvenin de, karşılıklı pekiştiği adil günler dileğiyle.
Old 26-11-2004, 18:14   #6
Admin

Alıntı:
Bu soruyu kendi avukatınız yerine bu gruba yöneltmeniz, biz avukatlara yeterli güveni duymamanız değildir de nedir?

Bence olayı avukata güvensizlik değil, insana güvensizlik olarak algılamak gerekir. Hiçbir meslekte her meslektaş toptan melek olmadığı gibi, avukatlar için de böyle bir iddia ileri sürülemez. Dolayısıyla hangi meslekten olursa olsun insan tabiatı gereği bu tip "küçük" (ya da büyük) aldatmacalar içine girecek kişiler vardır. Bu nedenle siz nasıl ki, bir mimardan projenizle ilgili fiyat alırken mimarlar arası genel "rayiç ve teamülü" öğrenmek isterseniz, başka kişilerin de avukatlarla ücret konuşmasından önce bu tip bir araştırma içine girmesini ben son derece doğal karşılıyorum.
Old 26-11-2004, 23:59   #7
lasefen

Alıntı:
Sözcük oyununa gerek yok.Bu soruyu kendi avukatınız yerine bu gruba yöneltmeniz, biz avukatlara yeterli güveni duymamanız değildir de nedir? Aynı soruyu kendi vekilinize de nazikçe sorabilirdiniz.Size güveni de sarsılmazdı.Ama alacağınız yanıtın doğru olup olmadığından siz endişelenmeye devam edecektiniz.Yani yeterli güveni duymayan yine sizsiniz.Yanlış mı düşünüyorum?
yanlış düşünüyorsunuz ben önce ondan fiyat alıp size dönmedim fiyatının ne olduğunuda sormadım , sadece burada ücret vermem gerekiyormu gerekiyorsa tereddüt etmeden vermek istedim avukatımın güvenini sarsmamak için yapıyorum ve kaybetmek istemiyorum.
ben bir işletme sahibiyim benim benim meslek gurubumda ''çalmayan eleman yoktur'' sözü vardır ama benim elemanlarımın hiçbiri çalmazlar çok sıkı kontrol ederim neden mi hiç tahmin edemiyeceğin sebepten -yanımda çalışanın ömür boyu hırsız damgasını yemesi aldığından daha büyük bir zarardır - ve bunu kendilerine herzaman belirtirim ki onları kaybetmeyeyim bence insanı kaybetmek maddiyatla ölçülebilecek bir değer değildir

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi