Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükümlü eşe mahkemece vasi atanan diğer eşin itirazı

Yanıt
Old 21-09-2007, 16:45   #1
Av.Havva Günaydın

Varsayılan Hükümlü eşe mahkemece vasi atanan diğer eşin itirazı

İyi günler,
Devam eden bir davam dolayısıyla meslektaşlarım hukuki bilgileri konusunda bana yardımcı olurlarsa sevinirim.
Müvekkilimin eşi adam öldürmedem dolayı ömür boyu hapis cesası nedeniyle hükümlü durumdadır. Hükümlü eş kendisine vasi talep etmiş ve akabinde Sulh Hukuk Mahkemesinde 2004 yılında dava açılmış. Mahkeme vasi olarak hemen müvekkilimi atamış. Ancak müvekkilim vasiliğe itiraz etmiş. Bunun üzerine mahkeme diğer yakınlarını teker vasiliğe atamaya başlamış ve kimse kabul etmemiş.Aynı zanmanda müvekkil Aile Mh.'de boşanma davası da açmış 2006 tarihinde. Boşanma davası ise Sulh Hk.Mh.'nin sonucunu beklemekte. Çünkü vasiliği kimse kabul etmediği için müvekkilim (itiraz etmiş olmasına rağmen) vasi görülüyor. Ve budurum yıllarca sürmüş. Ben boşanma davasına yeni vekalet koyduğum için durumu yeni vakıf oldum. Mahkemeden resen bir resmi kuruluştan vasi tayini yoluna gidilmesini talep ettim. Mahkeme hakimi nereden nasıl talep edileceğini bilmiyor. Bana yardımcı olun dedi. Açıkçası ben de bilmiyorum. Davaların yürümesi için bu konuda meslektaşlarımın yardımını bekliyorum. Ayrıca bu vasilik durumu boşanma davasını etkiler mi? Vasi davasına bakan hakim bu davanın boşanma davasını beklememesi gerektiğini söylüyor. Aile mahkemesi hakimi de beklemem gerekiyor,diyor. Teşekkürler
Old 21-09-2007, 20:13   #2
Yücel Kocabaş

1. Resmi kurumdan vasi atanması usulü,
TMK Velayet , Vesayet ve Miras Hükümlerini uygulanmasına İlişkin Tüzük hükümlerine göre sosyal hizmetler kurumunda(Çocuk Esirgeme Kurumu gibi) bulunan küçüklere vasi atanmasında söz konusudur.
Hükümlülük nedeniyle vesayetde böyle bir usul olmadığı kanısındayım.

2. Boşanma hernekadar kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan ise de, Yargıtay bu hakkın dava yoluyla kullanılacağından ve boşanmanın mali hükümleri de bulunduğundan söz ederek vesayet altındaki kişinin boşanma davasında vasi tarafından temsil edileceğini öngörmektedir.

3. Vasi tayini usulü TMK da etraflaca yazılıdır. Öncelikle vesayet altına alınacak kişinin veya ana ve babasının isteği dikkate alınır. Yakın hısımları zabıta vasıtasıyla araştırılır.
Uygun nitelikte olanı 419 md. göre geciktirmeksizin vasi olarak atanır. 423 md. göre vasi olarak atanan kimse kaçınmış ve itiraz etmiş olsa dahi yerine bir başkası atanıncaya kadar vasilik görevini yerine getirmek zorundadır.

Saygılarımla.
Old 24-09-2007, 12:15   #3
Av.Havva Günaydın

Sayın Yücel Kocabaş verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Aslında müvekkilimiz problemi de 423 md. Çünkü hükümlü olan eşe en yakın kişi müvekkilim olduğu için onu mahkame vasi tayin etmiş. Müvekkilim de vasi olmak istemiyor.Dolayısıyla itiraz etmiş. Ancak 2004 yılından beri başka bir vasi tayin edemiyor mahkeme .Çünkü kimse vasi olmak istemiyor. Bu esnada müvekkilim boşanma davası açtı hükümlü olan eşi aleyhine. Ama itiraz etmiş olsa da vasi olduğu için boşanma davası da ilerlemiyor. Belki mahkeme resmi bir kurumdan resen vasi tayin edebilir diye düşündüm ama sizin yapmış olduğunuz açıklama karşısında şimdi iyice ümitsizliğe kapıldım.
Old 24-09-2007, 13:08   #4
Yücel Kocabaş

Vesayet davası devam ededursun, TMK 426 maddesine göre salt boşanma davasında temsil görevini yerine getirmek üzere kayyım tayin ettirilebilir.
Böylece daha çabuk sonuç alınabileceğini Bir avukatın da temsil kayyımı olabileceğini düşünüyorum.

Kaldı ki, vasilik isteğe bağlı bir görev değildir. Kabul edilmesi zorunlu bir kamu görevi niteliğindedir. Önce atanır. Atandıktan sonra itirazı varsa incelenir. Yerine yenisi atanıncaya kadar da görevde kalır. ( Yeni atanacak için söylüyorum)

Saygılarımla.
Old 24-09-2007, 14:10   #5
Themis99

Sayın Havva Hanım,
Vasilik görevinin yürütülebilmesi için vasi ile vasi atanan şahıs arasında her hangi bir husumet olmaması gerektiği gibi her hangi bir çıkar çatışmasıda
olmamalıdır.
Alıntı:
TMK madde 414 '' Haklı sebepler engel olmadıkça ,vesayet makamı ,vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini vasilik koşullarına sahip olmaları kaydı ile bu göreve atar. BU atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde bulundurulur. ''
Alıntı:
MK madde 418 '' Aşağıda ki kişiler vasi olamazlar
1.Kısıtlılar
2.Kamu hizetinden yasaklılar veya haysiyetsiz hayat sürenler,
3.Menfaati kendisine vasi atanacak kişinin menfaati ile önemli ölçüde çatışanlar veya onunla aralarında düşmanlık bulunanlar.
4.İlgili vesayet daireleri hakimleri ''
Alıntı:
TMK madde 422 '' Vasiliğe atanan kişi bu durumun kendisine tebliğinden başlayarak on gün içinde vasilikten kaçınma hakkını kullanabilir.
İlgili olan herkes, vasinin atandığını öğrendiği tarihten itibaren 10 gün içinde atamanın kanuna aykırı olduğunu ileri sürebilir.
Vaseyet makamı ,vasilikten kaçınma veya itiraz sebebini yerinde görürse yeni bir vasi atar ; yerinde görmediği takdirde , bu konuda ki görüşü ile birlikte gerekli kararı vermek üzere durumu denetim makamına bildirir. ''
Denetim makamına bir müracaat söz konusu olmamış mı acaba?
Denetim makamının itiraz üzerine vermiş olduğu kararları kesindir. Temyiz edilemediği gibi itirazda edilemez.
Vesayet makamı olan Sulh Hukuk Mahkemesinin yapacağı şey bir karar vermek ve dosyayı bir raporla denetim makamına sunmaktır.
Alıntı:
TMk madde 426 '' Vessayet makamı aşağıda yazılı olan veya kanunda gösterilen diğer hallerde ilgisinin isteği üzerine veya resen temsil kayyımı atar.
1.Ergin bir kişi ,hastalığı, başka bir yer de bulunması veya benzeri bir sebeple ivedi bir işini kendisi görebilecek veya temsilci atayabilecek durumda değilse ,
2.Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün veya kısıtlının menfaati çatışıyorsa ,
3. Yasal temsilcinin görevi yerine getirmesinde bir engel varsa. ''
Umarım yardımcı olur. Çalışmalarınızda başarılar .
Old 25-09-2007, 10:57   #6
Av.Havva Günaydın

sayın Themis99 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi