Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık stajında dondurma söz konusu olabilir mi?

Yanıt
Old 17-07-2012, 05:36   #1
ugurtrbrs

Varsayılan Avukatlık stajında dondurma söz konusu olabilir mi?

Merhaba Sayın üyeler..
Hukuk fakültesini bu yıl bitirdim. Hakimlik savcılık sınavına hazırlanıyorum. Bu yüzden avukatlık stajı başlatmadım. Ama avukatlık için de sınav getirilmesi ve stajın 2 yıla çıkarılması planlandığı söyleniyor. Hakimlik savcılık sınavına daha iyi çalışabilmek için stajı başlatmadım ama bi yandan da kazanamazsam 2 yıl stajla falan uğraşmak istemiyorum. Bu yüzden stajı başlatıp dondurabilme şansım var mı? Eğer varsa ne kadar süre dondurabilirim ve dondurma tarihinden sonra staj kurallarında yapılan değişikler beni etkiler mi?
Şimdiden teşekkürler...
Old 17-07-2012, 10:16   #2
lilith

Varsayılan Staj kesintisiz olarak yapılır

öncelikle hayırlı olsun
Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği 13 ve 18'inci maddelerde stajın kesintisiz yapılması gerektiği belirtilmiştir. zaten gerek bağlı bulunacağınız adliyedeki adalet komisyonu gerek baronuz stajın kesintisiz yapılması gerektiği ihtarında bulunacaktır size.
Old 20-07-2012, 00:52   #3
oeroglu

sevgili uğur kardeşim öncelikle hayırlı olsun...

şunu söyleyeyim ki yarından tezi yok hemen git stajını başlat...

staj normalde bir sene ama net bir senedir, askı süresi, değişimlerin bayrama denk gelmesi, ilk altı aydan ikinci altı aya geçişteki onay süreci, ikinci altı aydaki ödevlerin, sonra ruhsat bekleme süreci falan derken zaten hali hazırda bir buçöuk seneyi buluyor....

stajın ilk altı aylık kısmı adliyelerde geçmektedir. bu dönemde herhangi bir avukat ismi belirtmene gerek yoktur. sonra belirteceğini söyleyebilirsin...

çoğu hakim her gün devamsızlık aramamaktadır. eğer hakimlik sınavına hazırlandığını söylersen daha da müsammaha gösterirler.

bir de şu var ki; önümüzdeki ilk hakimlik sınavı aralıkta olacak, bu,nun mülakat süreci bilmemnesi mart ayını bulacak o zamana kadar sen ilk altı aylık dönemi de (şimdi başladığın taktirde) bitirmiş olursun; bunun şöyle bir avantajı vardır, o mazbatanı götürüp göstwerdiğin taktirde kıdemden sayılmaktadır.

staj sadece 2 sebepten ötürü donmaktadır.

1-) askerlik

2-) hastalık

bunun dışında herhangi bir dıonma sebebi yoktur. ama ola ki yazılı veya sözlü sınavı ola ki geçemediğin taktirde, staja martta başlarsın, bu da sekiz ayının çöpe gitmesi demek olur.

bence (en azından hakimlik sınavını kazanırsan ilk altı ayını saydırttırırsın, kazanamassan da yoluna devam edersin) hemen başlat, önümüzdeki haftaya listeye çık

kanun teklifi barolar birliğinin metni aynen kabul edilirse şu anda geçerse şöyle bir hüküm var :

BU KANUNUNA
İLİŞKİN
GEÇİCİ MADDELER
Geçici Madde 1- Bu Kanunun kabulü tarihinden önce hukuk fakültesinden mezun olanlar, yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içinde staj için başvurmaları
halinde, bu kanunla yapılan değişiklikten doğan hükümlere tabi olmazlar
Kanunun kabulü tarihinde, avukatlık stajı için başvurmuş olan stajyerlere, bu kanun hükümleri
uygulanmaz, başvuru tarihinde geçerli olan düzenlemelere
göre staj yaparlar ve avukatlığa kabul edilirler.

dolayısıyla sen her halükarda, kanun yarın geçse de yırtıyorsun.....

.....sanma sakın çünkü bu tasarı önce adalet komisyonuna gelecek ve orada bu madde büyük ihtimal değişecekl, gerçi öğrenci ve stajyer arkadaşlarımız için kötü yönde değişeceğini zannetmiyorum ama iyi yönde değişir.... yani sınav daha kolay bir düzenlemeyşle geçer, halihazırda hukuk fakültesi öğrencisi olanları mesela kapsamayacak biçimde geçebilir...

ama şu anda mevcut haliyle bile dursa, bence sen gecikmeden hemen başvur, ola ki hakimlik sınavını kazanırsan ve ilk altı ayın dolmadan stajını yakmak zorunda kalırsan başvurmakla sadece 35 lira "damga vergisi" + 20 küsur lira baroıya kırtasiye dosya ücreti gibi bir meblağ kaybedersin, hatta ilk altı ayını tamamlamak için önümüzdeki hafta başvur bence...
Old 20-07-2012, 21:49   #4
ugurtrbrs

öncelikle açıklamanız için çok teşekkürler sayın oeroglu.
İçinde bulunduğum durum o kadar karışık ki.. ilk önce staj yaparken çalışamayacağımı düşünüyorum. İkinci olarak Konya'da kalıp kalmayacağım da meçhul. İstanbul'a veya Bursa'ya gidip hazırlanma ihtimalim de var. yani başlatsam bile nerede başlatacağım? Artık düşünmekten bunaldım. Hayırlısı ne ise olsun diyorum. Tekrar teşekkürler...
Old 23-07-2012, 10:41   #5
ferit alphan

Stajınızı hemen başlatmanız sizin yararınıza olacak ve nerede görev yapacaksanız orada sıtajınızı başlatmanız sizin için daha yararlı olacak. sınava çalışmak istıyorsanız da o arada sınavada çalışabılırsınız...
Old 23-07-2012, 12:06   #6
ebruer

bende 2011 mezunu biri olarak mezun olduktan sonra sizin şuan ki yaşadığınız sıkıntılı durumdaydım ve ben stajımı başlatmamayı tercih ettim.Sınava girdikten sonra staj işlemi için başvurdum ve kazanamayan biri olarak keşke daha önceden başlatsaymışım diyorum şuan. Yaklaşık 4-5 aylık bi kaybım var. Adliye stajım bitmek üzere ve avukat yanındaki stajım başlayacak. Aralıktaki sınava bende girmeyi düşünüyorum ama çalışma hayatıyla ikisini nasıl yürüteceğim konusunda tekrar aynı tereddütleri yaşıyorum. benim size tavsiyem stajınızla birlikte sınava hazırlanmanız yönündedir. Staj yaparken de sınava hazırlandığınızı söylerseniz kolaylık sağlayacaklarını düşünüyorum.Umarım herkes için hayırlı olur. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.
Old 31-10-2015, 23:18   #7
Av.salih588

Varsayılan Stajda devamsizlik ve staj dondurma

Arkadaşlar merhaba, Avukatlık stajı ile ilgili bir sorunum var, burdaki herkes bu yollardan geçtiğinden sizlere sormak istedim. Adliye stajım sırasında hakim bey devamsızlıktan başarısız saydı, komisyon başkanı sadece ilgili mahkemede yeniden staj yapmam gerektigini söyledi ama bende yine devam sıkıntısı yasayacagimdan(hakimlik mulakatı icin ankaraya gelmem gerekiyordu) dondurmak istedim peki dedi ve dondurdum, 10 gun sonra yeniden baslatmak için dilekcemi verdim ve o mahkemedeki stajimi da yaparak aylık kısmı tamamladim. Yani komisyon herhangi bir sıkıntı olmadan devam ettirdi. Ruhsat basvurusu yapacağım ama orada tbb ve bakanliga gittiğinden olumsuz cevap gelmesinden korkuyorum,, yonetmelikte pek açık olarak düzenlememis ama kesintisiz yapilmasi aksi takdirde staj listesinden silincegi belirtilmiş.Hakli nedenlerle devam edemedigim gunlerin tamamlatilmasi komisyon takdirinde ve tamamlatildi, ama bu bir hakli neden sayilir mi? Daha önce boyle bir durumla karsilasan oldu mu (biraz zor ama) sizce sıkıntı olur mu? Yoksa boşa mi endiseleniyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi