Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taksİm SÖzleŞmesİ Ve İntİfa

Yanıt
Old 13-08-2011, 09:56   #1
stj.av.ragıp

Varsayılan Taksİm SÖzleŞmesİ Ve İntİfa

Müvekkilimin eşi 2001 Yılı ocak ayında vefat etmiştir.Mirasçı olarak 3 çocuk ve kendisi kalmıştır.Miras olarak 4 katlı ev,1 adet kargir ev ve 2 adet arsa kalmıştır.Hollanda da bulunan kızı 02/12/2002 tarihinde annesine vekalet vermiştir.Vekaletin konusu ''İştirak halindeki mülkiyeti müşterk mülkiyete kalp ve tahvil ile hissedarlık esaslarını kabule,ifra,taksim,tefrik ve mübadeleye,razai ve kazai taksim yapmaya şartlarını tespit ve kabule,rızai taksim senedi düzenlemeye,gayrimenkulleri dilediği şartlarda ve dilediği kimseye dilediği miktara satmaya'' seklindedir.Miras 2009 yılında taksim ediliyor.Anne sadece Hollanda yaşayan kızına bırakılan aile konutları olan tek katlı kargir ev üzerine intifa hakkı verdiriyor.Başkaca mirastan birşey almıyor.
Hollanda da yaşayan ve annesine vekalet veren kızı benim intifaya rızam yok vekalette de intifa konusu yok diye annnesine karşı intifanın kaldırılması davası açıyor.
Vekaletnamede taksim sözleşmesi yapmaya izin ve satış yapmaya izin varken vekalet verilenin kendi lehine intifa kurması çoğun içinde az kuralı gereği olabilir mi?Aile konutu üzerinde böyle bir hakkı var mıdır?Eşi 2001 yılında ölmüştür.TMK 652'nin uygulanma durumu nedir?Annenin mirastan hiçbir şey almadan sadece aile konutu üzerinde intifa koydurması için rıza gerekir mi?Cevaplarınız için teşekkürler.
Old 13-08-2011, 11:48   #2
üye31284

Aile konutu üzerinde intifa hakkı kurulmasını isteme hakkı vardır. Ancak bu hakkı rıza ile; rıza yoksa dava yolu ile elde edebilir. Ayrıca bu rızayı, sadece Hollanda' daki kızının değil tüm mirasçıların vermesi gerekmektedir.

İntifa hakkı tesisinde, miras payına mahsup yapılmasına gerek dahi olmayabilir. Yani hem intifa hakkını elde edip hem de mirastan diğer paylarını ya da bir kısmını dahi alabilir. Ancak bu somut durumun özellliklerine ve terekenin durumuna göre de değişebilir. Nihai kararı hakim verir.

Benim genel şahsi kanım; vekaletnamenin bu yetkiyi içermediği ve içeremeyeceği. Ancak müvekkilinizin vekili olsaydım ve müvekkilim kaybetme riskini göze alarak her şartı denememizi isteseydi; diğer mirasçıların ses çıkarmamasının zımni rıza olduğunu ( belki açık rıza da var diğer mirasçılar açısından bu ayrıntıyı belitmemişsiniz ) vekalette geçen "....taksim...." yetkisinin de intifayı kapsadığını beyan ederdim.
Old 14-08-2011, 15:20   #3
stj.av.ragıp

Diğer mirasçıların rızası var.Taksimin üzüerinden 3 yıl geçmiş ama davayı açan kızı ben Hollanda'daydım yeni öğrendim diyor.Annenin aile konutunda yaşadığını biliyor.
Açıklama için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi