Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza davasında rapora itiraz

Yanıt
Old 06-05-2006, 10:56   #1
hatice kaya

Varsayılan Ceza davasında rapora itiraz

Sevgili meslektaşlar öncelikle selamlar,

Müvekkili 3167 sy muhalefetten Asliye cezada yargılanıyor.Taksim İlkyardım
hashanesinden şizofren olduğuna dair raporu var, davada beyan ettik, mahkemece Bakırkör Ruh ve Sinir Hastalıkları Hst.ne sevk edildi. 8 gün hastaneda yatarak tedavi gördü.Şizofreni akıl hastalığı tespit edildi.Fakat dosya ile sevk edilmediğinden daha sonra dosya ile sevkine karar verildi.İkinci yatışında sağlıklı raporu verildi.Bunun üzerine rapora itiraz ettik ve Adli Tıp Kurumuna sevkini talep ettik, mahkemece talebimiz kabul edildi.Fakat müvekkilimi şehir dışına çıktığından Adli Tıp Kurumuna sevkini sağlayamadığımızdan ikinci celse dosya Adli Tıp Kurumuna sevk edildi gelen cevap dosya ile birlikte sanığında kuruma gönderilmesi şeklinde idi.Fakat mahkeme önceki ara kararından vazgeçerek (Adli Tıp Kurumuna sevk kararından)Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin ikinci raporuna dayanarak karar verecek.Ne yapmalıyım görüşlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler, saygılar.
Old 07-05-2006, 08:10   #2
Brusk

Fenni bir konuda bu kadar bariz bir çelişkinin olması imkansızdır. Bir adam ya hastadır ya da değildir...hele hele bahsettiğiniz hastalık kadar ciddi bir konuda nasıl böyle bir yanılgı olabilir anlamıyorum. BU iki rapor arasındaki çelişki muhakkak suretle giderilmelidir. Mahkeme aleyhe karar verse bile yargıtayda bozulabilir(tabi eğer orada dosya gereği gibi inceleniyorsa) BU anlamda siz önceki ara karar doğrultusunda ısrar edin bana kalırsa...
Old 07-05-2006, 10:09   #3
seyyah7272

mrb hatice hanım. raporlar arasındaki çelişkiyi giderme konusunda hakim (peşin hükümlü olduğunu ) ) in ikna olmayacağını düşünüyorsanız.pratik bir çözüm önerim var.duruşmaları tayin dönemine kadar uzattın ve hakim değişikliğini bekleyen .yeni gelecek hakim in dosyaya daha objektif bakma ihtimali daha yüksektir.
Old 08-05-2006, 09:29   #4
Neslihan

merhabalar,dün cmk seminerine katıldım ve bu konuyla ilgili edindiklerimi aktarmak istiyorum.yeni cmk ya göre uzman bilirkişiye başvurma hakkınız mevcut.ayrı bir alternatif rapor alarak mahkemeye sunabilirsiniz.hatta başvurduğunuz uzmanı duruşmada hazır ederek dinletebilir,ona olayı aydınlatacak sorular sorabilirsiniz.mahkeme uzman tanığınızı dinlemek zorundadır hazır ettiğiniz sürece.iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi