Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eksik Harç kimden alınır?

Yanıt
Old 23-06-2014, 16:19   #1
alilawyer

Varsayılan Eksik Harç kimden alınır?

Değerli meslektaşlarım merhabalar;

Müvekkilime ait bir makinenin haczedilmesi üzerine açtığımız İstihkak Davası lehimize sonuçlanmıştır. Daha sonra gerekçeli kararı aldığımızda, eksik harcın öncelikle davacıdan tahsiline karar verildiğini gördük. Önce ben maddi hata olduğunu düşündüm, bunun düzeltilmesi için mahkemeye gittiğimde, mahkeme kalemi istihkak davalarında dava davacı lehine sonuçlansa bile eksik harcın öncelikle davacıdan tahsil edildiğini, davacı tarafından daha sonra icraya konulmak suretiyle davalıdan tahsil edebileceğini söyledi. Bunun mantıksız olduğunu, haksız çıkan tarafın eksik harca mahkum edildiğini söylesem de, istihkak davalarında usulun bu yönde olduğunu ısrarla söylediler. Bu uygulamanın dayanağı hakkında fikri veya bilgisi olan arkadaşımız var mıdır? Zahmet edip cevap yazacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 24-06-2014, 15:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan alilawyer
Değerli meslektaşlarım merhabalar;

Müvekkilime ait bir makinenin haczedilmesi üzerine açtığımız İstihkak Davası lehimize sonuçlanmıştır. Daha sonra gerekçeli kararı aldığımızda, eksik harcın öncelikle davacıdan tahsiline karar verildiğini gördük. Önce ben maddi hata olduğunu düşündüm, bunun düzeltilmesi için mahkemeye gittiğimde, mahkeme kalemi istihkak davalarında dava davacı lehine sonuçlansa bile eksik harcın öncelikle davacıdan tahsil edildiğini, davacı tarafından daha sonra icraya konulmak suretiyle davalıdan tahsil edebileceğini söyledi. Bunun mantıksız olduğunu, haksız çıkan tarafın eksik harca mahkum edildiğini söylesem de, istihkak davalarında usulun bu yönde olduğunu ısrarla söylediler. Bu uygulamanın dayanağı hakkında fikri veya bilgisi olan arkadaşımız var mıdır? Zahmet edip cevap yazacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle kavramları doğru tespit etmek gerekir."Eksik harç" diye nitelendirdiğiniz şey, dava açılırken alınması gereken nıspi harcın eksik yatırılması mıdır? Böyle ise bu harcın davacı tarafından tamamlanması gerekmektedir. Ancak eksik yatan dava harcı tamamlanmadan hüküm kurulamayacağına göre (mahkemenin fahiş hatası dışında) bu mümkün görünmemektedir.

Sözünü ettiğiniz harç "bakiye ilam harcı " ise, tabii ki davanın kabulüne karar verilmesi halinde, davalı ödemek zorundadır. Davacıya bu külfet yüklenmemelidir. Harçlar Kanunu'nda istihkak davalarına ilişkin bir istisna bulunmamaktadır(İİK'da da yok). Karar bu bakımdan yanlıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi