Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sınav sorularının iptali hakkında

Yanıt
Old 13-07-2012, 10:35   #1
migel

Varsayılan sınav sorularının iptali hakkında

Herkese iyi çalışmalar diliyorum,

Türkiye genelince yapılmış bir sınavdaki hatalı bazı soruların iptali(sadece soruların iptali) ile ilgili idare mahkemesine dava açmayı düşünüyorum.

Böyle bir konuda dava açma süresinin ne zaman başlayacağı konusunda tereddüt yaşıyorum. Sınav sonuçlarının tebliğ edildiği zaman olacağını düşünüyorum ancak bazı meslektaşlar sınav sorularının ve cevaplarının internet ortamında verilmesi ile başlayabileceğini söylüyorlar.

Bir de böyle bir davada 1 kişinin dava açmasından ziyade aynı dilekçede 30-40 kişinin davacı olması arasında ne gibi artılar olabilir?

Herkese teşekkür ederim şimdiden,
Old 13-07-2012, 17:24   #2
Avukat Tekin

Bana göre sınav günü süre başlar. Burada aleniyetin önemi yoktur.
Davayı 30-40 kişinin toplu açmasının hukuken tek kişi açmaktan hiçbir farkı olmaz. Neticede bu dava youm açık değildir, bilirkişi raporuna göre şekillenecektir.
Old 13-07-2012, 17:41   #3
migel

1 kişinin dava açması ile birden çok kişinin açması arasında fark olmayacağı aşikar ancak ben davanın idari dava oluşu ve mağduriyetin ciddi boyutta olduğunun ortaya konması açısından fazla sayıda kişi olmasının dikkat çekici olacağını düşünüyorum.

Sürenin ise sınav ile başlayacağını zannetmiyorum zira sorunun hatalı olup olmadığının anlaşılması için en azından cevapların açıklanması gerekir. Kesin sonuçların tebliği tarihinden itibaren 60 gün içinde açılması mantıklı geldi bana ama tam emin olamıyorum.
Old 13-07-2012, 18:01   #4
Avukat Tekin

Aşikar olduğu gibi sınavın yapıldığı gün söz konusu sınav sorusunun iptali için dava açılabilir. (Düzenleyici işlemin iptali)
Kesin sonuçlar açıklandıktan sonra ise bu kez ister Düzenleyici İşlemin (Sınav sorusu) ister Uygulanan İşlemin (Müvekkilinizin hesaplanan notu) isterseniz her ikisinin iptalini isteyebilirsiniz.
Uygulanan işlemin iptali süresi de dediğiniz gibi kesin sonuçların müvekkilinize tebliği ile başlar diye düşünüyorum.
İYUK m.7/4 den ben böyle anladım.
Old 13-07-2012, 19:27   #5
migel

Tabi burada sınavın düzenleyici işlem olduğunu düşündüğünüze göre bir de davanın idare mahkemesinde mi yoksa Danıştay'da mı açılması gerektiği sorunu çıkıyor

Ben düzenleyici işlem olmadığı kanaati ile idare mahkemesinde açılacaktır diye düşünüyorum. Zira bu yönde karar da var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi