Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şirket Avukatı olarak çalışırken dışardan iş alabilir miyim?

Yanıt
Old 07-04-2005, 12:59   #1
berrin leyla

Varsayılan Şirket Avukatı olarak çalışırken dışardan iş alabilir miyim?

Merhaba,

Av. Stajımı tamamalayalı yaklaşık 2,5 yıl oldu. Fakat bu sırada bir bebeğim olduğu için, ruhsatımı almadım. Ruhsatımın gelmesini bekliyorum. Ruhsatımı aldıktan sonra, bir şirkette çalışmaya başlayacağım.

Sizlerden öğrenmek istediğim, şirket av. olarak çalışırken, şirketle ilgili olmayan davalara bakabilirmiyim.

Çalışacağım yer buna müsade ediyor. Onlar açısından bir sorun yok.

Bilgilerini paylaşacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-04-2005, 16:26   #2
abay

Bir şirket ile sözleşme imzaladıktan sonra ayrıca, başka şahıs veya şirketlerden iş alamanızda hiçbir mahzur yok. Ancak
1- Sözleşmenizde bu hususa hükme yer vermek suretiyle kayıt altına almanızda fayda vardır.
2- Bu durumda ayrıca vergi kaydınızı yaptırmak durumundasınız.

Bu şirketle yaptığınız sözleşmenin vekalet akti mi? Yoksa hizmet aktinin mi konusu olduğu sonradan ortaya çıkacak, ücret ve işle ilgili sorunlarda önemli olduğuu vurulmak isterim.i
Old 07-04-2005, 16:36   #3
berrin leyla

cevabınız için çok teşekkür ederim.

Çalışacağım şirket eşimin ortak olduğu bir şirket bu açıdan bir sorun yok. Sigorta primlerimi şirket adına tam gün olarak ödenecek. Özel dava bakmak istersem vergi kaydımı yaptırıp serbest meslek makbuzu kesebilmem yeterli olacak anladığım kadarıyla doğru mudur?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum
Old 07-04-2005, 17:02   #4
abay

Doğru anlamışsınız sayın meslek taşım.
İyi çalışmalar
Old 07-04-2005, 18:57   #6
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Ben konunun açıklığa kavuştuğundan emin değilim :

Bir şirkette sigortalı olarak çalışan bir avukat, serbest avukatlık yapabilir mi ?

Bence yapamaz; sadece o şirketin davacı veya davalı olduğu davalarda duruşmaya girebilir. Sadece o şirketin vekaletnamesini kullanabilir. Başka kişilerin vekili olamaz.

Serbest avukatlar topluluk sigortasına tabi değil mi ? Eğer dediğiniz gibi olsaydı, bütün avukatlar bir şirket üzerinden sigortalı olur ve sağlık sigortasından yararlanırdı.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 08-04-2005, 09:52   #7
abay

Sayın bir dost;
Hayır yanıtını çok basit ve tek bir sebebe dayandırmışsınız.
Şirketi bırakın "Hukuk Bürosunda" bir avukat yanında çalışan Avukatlar bile SSK'ya tabidir, Topluluk sigortasına değil. Bu durum muvacehesinde Avukatın yaptığı sözleşmede aksi kararlaştırılmadıktan sonra, başka gerçek ve tüzel kişilerden vekaletname almasında bir problem yoktur.
Old 08-04-2005, 12:27   #8
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Avukatın SSK'ya tabi olamayacağını iddia etmedim. Ama iddia ettiğim bilgi her halde bir hayli eskimiş ve geçerliliğini kaybetmiş olmalı.

Eskiden bir avukatın yanında SSK 'ya tabi olarak çalışan avukatlar sadece o avukat adına verilen vekaletnameler ile vekillik yapabiliyordu; kendi adlarına vekaletname alamıyorlardı. Ama şimdi Avukatlık Kanununun 12.maddesi buna izin veriyor herhalde.

Yukarıdaki mesajla sorduğum sorumu geri alıyorum: Konu aydınlanmış ama ben karanlıkta kalmışım. Şimdi ben de aydınlandım. Teşekkür ederim.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 08-04-2005, 13:50   #9
av.zuhala

Sayın Meslektaşlarım; ben hala bir avukat hem kendi yazıhanesinde serbest meslek makbuzu karşılığı iş yaparken ; hem de bir şirketin bordrolu çalışanı nasıl olur anlayabilmiş değilim.Vergilendirme nasıl cereyan edecek.Bu avukat 2 kez gelir vergisimi ödeyecek.Serbest çalıştığı sürelere ait topluluk sigortası primi işlerken bir yandan SSK primleri yatırılıyor olacak.Ama en çok vergisel değerlendirmeye takıldım.Gerçi iki kez vergi ödeyeceği için belki Devlet için bir kayıp doğmayacak ama bir yerde terslik var gibi geliyor.Bir Dost'un belirttiği Av.Kanununun 12.maddesi ilgili bendi "Bir avukatın illaki bir ofis açıp kendi işini yapması gerekmiyor" anlamında kurulmuş bir bent gibi geldi bana.Yoksa iki işide aynı zamanda yapabilir diye değil.
Old 08-04-2005, 17:34   #10
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Bir arkadaşım aynı şekilde çalışmaktadır. Ofisinin olduğundan çalıştığı şirketin haberi yok. Kendi vergi numarası da var..Sanırım Maliyenin de şirkette çalıştığından haberi yok...Ya da Sayın Zuhala'nın belirttiği gibi devletin işine gelmektedir. Benim mantığıma da ters gelmekle birlikte uygulamada örnekleri bulunmaktadır.

Saygılarımla...
Old 09-04-2005, 09:37   #11
Armağan Konyalı

Sayın abay,

Bir şirkette ücretli olarak çalışan bir avukat hem kendine ayrı bir vergi numarası almak, hem de bir büro edinmek zorunda bence.

Avukatlık Kanunu'nun BÜRO EDİNME ZORUNLULUĞU başlığını taşıyan 43.maddesi : '' Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir.

Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. (Ek cümle: 4667 - 2.5.2001 / m.29) Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz. Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar.

Bürosunu veya konutunu değiştiren avukat yenilerinin adreslerini bir hafta içinde baroya bildirmek zorundadır. ''

hükmünü taşımaktadır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 11-04-2005, 08:49   #12
abay

Sayın Meslektaşlarım;
Bir Şirketin vekaletini üstlenmiş Avukatın, başkaca vekaletname almasında, sözleşmesi cevaz veriyorsa hiçbir engel olmadığı konusunda hem fikiriz.
Ancak bunun için ek vergi kaydı yaptırması gerekir.
Avukatlık Kanunu bir tarafa Vergi Kanununa göre de Avukatın Vergi dairesine kaydını ve iş yeri açılışı yapması gerekir. Bu zorluğu aşmayı sizlerin pratik zekanıza bırakıyorum.
Şirkette çalışırken elde ettiği geliri zaten kaynaktan vergilendirildiği için bunu beyan dahi etmesine gerek yok.
Ancak, bunun dışındaki vekaletnameler için zaten diğer bürolardaki prosedür uygulanacaktır.
İyi çalışmalar
Old 11-04-2005, 16:22   #13
Armağan Konyalı

Sayın abay,

Pratik zekam beni kurallara uymaya zorluyor.

Bir vergi numarası ve bir büro edindikten sonra şirkette sigortalı gözükmenin ne gibi bir yararı olur.

Bu konu da açıklığa kavuşursa her şeyi öğrenmiş olacağım.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 11-04-2005, 16:42   #14
abay

Sayın Bir Dost;
Bu soruyu umarım sinir anında yazmamışsınızdır?
Pratik zeka kuralları ihlal etmek değildir. Kuralları uygulanabilirliğini sağlamaktır. Sorunuzun cevabı oldukça basit.
Bir şirkette çalışarak belli bir geliri garanti altına aldıktan sonra, şirket izin veriyorsa çevrenizden gelebilecek işleride alma imkanı ve gelirinizi artırma imkanına kavuşursunuz.
Herhalde durumu iyi bir meslektaş olduğunuz için böyle şeyleri düşünmemişsinizdir?
İyi çalışmalar
Old 13-04-2005, 10:37   #15
berrin leyla

Merhaba Arkadaşlar

Soruma gösterdiğiniz ilgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Barodan Avukat Hakları Merkezinden aldığım bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim.

Şirket Av. yaperken serbest olarak çalışmakda mesleki mevzuat açısından engel yokmuş. Fakat sigorta mevzuatı ve vergi dairesi problem çıkartabiliyormuş.

Bana tavsiyeleri şirket tarafından yapılacak sigorta için, aylık prim gün sayımı 20 olarak göstermek. Bunun dezavantajı prim gün sayımın az olması.

Herkese iyi çalışmalar dilyorum.
Old 13-04-2005, 17:40   #16
Armağan Konyalı

Sayın berrin leyla,

Edindiğiniz bilgileri bizimle paylaşma inceliğiniz için teşekkür ederim.

Ancak, Sayın abay'ın belirttiği gibi, avukatlık kanununa ve vergi kanununa göre ''büro edinme zorunluluğu'' bulunmasına karşın, Baro Avukat Hakları Merkezi'nden aldığınız bilgiler arasında bu zorunluluğun yerine getirilmesine ilişkin açıklama göremedim.

Ayrıca, çalışılan gün sayısının eksik gösterilmesi eyleminin, mevzuata uygunluk sağlamak adına yapılsa da, mevzuata aykırılık oluşturacağı kanısındayım. Çalışılan gün sayısının eksik gösterilmesi hem sigorta hukukuna, hem de kaçakçılık sayılarak vergi hukukuna aykırı düşmez mi ?

Konuyu araştırmadan soru sorduğum için beni bağışlayın. Söylenenler beni paniğe soktuğundan sormakta acele ettim. Yukardaki mesajlardan bilindiği gibi, ''pratik zekam'' yok

Bence işe başlamadan önce, sonradan zarara uğramamak için daha kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 16-04-2005, 11:46   #17
Av. Hulusi Metin

Varsayılan KATKI

VUK Yönünden
Serbest meslek erbabı işe başladığını vergi dairesine bildirmeye mecburdur (VUK.m.153/2)
Serbest meslek erbabında işe başlamanın belirtileri : Serbest olarak mesleki faaliyette bulunmak üzere mesleki teşekküllere kaydolunmak (VUK.m.155/4).
İş yeri; .... mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yerdir (VUK.m.156)
Mükellef, vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettüp eden gerçek veya tüzelkişidir (VUK.M.8)

GVK.Yönünden
Ücretler ve Serbest meslek kazançları, Gelire giren kazanç ve iratlardandır (GVK.m.2) (Beyanname verilirken bir uzmana danışılması yararlı olur).

Av. K. Yönünden
Olayda, bir özel hukuk tüzelkişisinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı (Av.K.m.12/c) hizmeti görülürken, serbest meslek faaliyeti de sürdürülmek istenmektedir. Taraflar arasındaki sözleşmenin buna engel olmadığı açıklandığına göre :
“Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir “ (Av.K.m.43) hükmü uyarınca bir büro edinilmesi kaçınılmazdır (özel hukuk tüzelkişisinin bulunduğu binanın “niteliklere uygun” bir odası avukata kiralanabilir).
Yasanın 186,188 maddeleri karşısında bir özel hukuk tüzelkişisinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında yapıldığına göre "Topluluk Sigortasına" girilmesi zorunluluğu da yoktur.

“çalışılan gün sayısının eksik gösterilmesi” gerektiğinin yasal dayanağı / gerekçesini bilmiyorum (!?).

Hepinize sevgiler
Old 13-10-2006, 14:06   #18
Akademiker

Varsayılan Merhab

MERHABA üSTAD,
Bende şirket bünyesinde çalışıyorum. Size tavsiyem, eğer dışardan iş almak istiyorsanız, şu olacaktır. Kendi adınıza vergi açılışı yapın ve büro olarak şirketin bir odasını gösterin. Şirkete her ay alacağınız maaş kadar fatura kesin. Bu faturaların alacağınız net miktar olmasına özen gösterin. Yani stopajı ve KDV yi şirkete ödettirin. Şirket sizin SSK primlerinizi ise tam olarak 30 gün üzerinden yatırsın. Bu durumda Topluluk Sigortasından çıkmış, Genel Sigorta koluna girmiş olacaksınız. Bunun önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.
Bütün bu düşünceler çerçevesinde dışardan iş alabilmek için, en azında vergisel açıdan mutlaka serbest meslek erbabı olarak şahsi vergi kaydınızı yaptırmanız lazımdır..
selamlar
Old 15-10-2007, 17:11   #19
nobel81

Varsayılan vergi yükümlülüğü

şirket bünyesinde ssk lı olarak maaşlı çalışan bir avukat arkadaşım var , şirket dışarıdan da dava almasına izin veriyor. Yalnız bu davalara ait vekalet
ücretini arkadaşım değil , çalıştığı şirket alıyor. Bu durumda bu arkadaşımın
vergi mükellefi olarak kaydını yaptırması gerekir mi ? ya da şirketle arasında bu konuda nasıl bir sözleşme imzalanmalıdır ?
Old 15-10-2007, 17:21   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nobel81
şirket bünyesinde ssk lı olarak maaşlı çalışan bir avukat arkadaşım var , şirket dışarıdan da dava almasına izin veriyor. Yalnız bu davalara ait vekalet
vergi mükellefi olarak kaydını yaptırması gerekir mi ? ya da şirketle arasında bu konuda nasıl bir sözleşme imzalanmalıdır ?

Sayın nobel81,

Konuyla ilgisi nedeniyle mesajınızı buraya taşıdım. Yine benzer konuda bir kaç forum daha anımsıyorum. Sağ üst köşedeki "Forum İçi Arama" motorunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 16-10-2007, 17:56   #21
YALÇIN ÖNDER

Vergi yasaları açısından,

Bir gerçek kişinin aynı anda hem ücretli ve hem de serbest meslek kazancı sahibi (veya diğer gelir unsurlarının sahibi) olmasının önünde bir engel yoktur. Tam tersine gelirin toplanması kuralından yararlanabilirler. İsterseniz bu konuyu, gelebilecek somut soru ve/veya sorunlarla açabiliriz.

SSK açısından da olmadığı yukarıda anlaşılmıştır. Aynı şekilde, Avukatlık Kanunu açısından da engel yok ise;

Sorun nedir?

Nasıl uygulanacağında mıdır? Uygulamada yukarıda da aktarıldığı gibi farklı biçimlerle karşılaşılabilir.
Old 16-10-2007, 22:20   #22
köktaş

Arkadaşlar avukat şirkette çalışabilir ve avukatlık yapabilir. Ancak dışarıdan dava alamaz. Sadece şirketin avukatlığını yapabilir. Şayet dışarıdan dava alırsa bunun serbest meslek makbuzunu kesmek zorundadır. Bu da demektir ki vergi mükellefi olması gerekir. Bu durum şöyle açıklığa kavuşur bence bir şirkette sigortalı olarak çalışan bir avukat dışardan dava alamaz. Vergi levhası olması gerekir. Vergi levhası var ise kendine ait bir bürosu olması gerekir diye düşünüyorum. Her şey çok açık aslında ama bu durum cazip gelmektedir...
Old 16-10-2007, 22:34   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan nobel81

Arkadaşınız çok saf olmalı. Ne diye dışarıdan dava alıyor ki? Madem vekalet ücretini çalıştığı şirket alıyormuş! Dava almasının kendisine ne faydası var? Bir eksiklik mi var, ben mi yanlış anladım...
Old 17-10-2007, 00:01   #24
köktaş

Arkadaşlar şunu da belirtmek istiyorum serbest meslek makbuzu düzenlemeyenler açtıkları davalar uyapta gözükeceğinden burada avukatlara karşı bir vergi denetimi yapılabilir diye düşündüm. Yani bir şirkette çalışan kimse dışardan da dava aldığı zaman serbest meslek makbuzu düzenlemek zorunda kalacaktır. Adres beyan etmek durumunda olacaktır. Yeni bir iş yeri açıldığı zaman vergi dairesinden de kontrole geliyorlar. Sıkıntı yaratır belki.
Old 17-10-2007, 08:27   #25
av.sally

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın abay,

Pratik zekam beni kurallara uymaya zorluyor.

Bir vergi numarası ve bir büro edindikten sonra şirkette sigortalı gözükmenin ne gibi bir yararı olur.

Bu konu da açıklığa kavuşursa her şeyi öğrenmiş olacağım.

Saygılarımla

Bir Dost

Sayın KOnyalı sorunuzun cevabı şu:Bir avukat bir şirkette sigortalı gözüktüğü taktirde sigorta primlerini bilindiği üzere şirket karşılıyor ve aldığı ücret üzerinden bu primler yatırılıyor.Avukat bir yerde sigortalı çalıştığını baroya bildirip topluluk sigortasından çıkmak istediğine dair dilekçe veriyor baroda bunun üzerine bu bildirimi ssk ya yapıyor.Bu sayede çifte sigortalılık hali de ortadan kalkmış oluyor.En azından bizim barumuzda bu işleyiş söz konusu.
Old 30-01-2009, 12:00   #26
adlig_recht

yeni bir avukat olduğum için sorumu mazur görün
bazı noktalar kafamda tam olarak oturmadı, vergi açılışı yani vergi numarası bulunmayan bir avukat bir şirkette bağlı avukat olarak çalışmaya başladığında, şirketin işlerini takip edebilmesi için nasıl vekaletname çıkarılıyor, vekaletnamede vergi numarası olarak ne gösteriliyor? eminim ki cevabı herkesçe bilinen bir sorudur ama ben bilmiyorum cevap verecek olanlara teşekkür ederim
Old 30-01-2009, 13:48   #27
abay

Bilindiği üzere, artık herkesin bir vergi numarası var. Yani vatandaşlık numarsı aynı zamanda vergi numarasıdır. Şirkete bağlı çalışırken bu sebeple vekaletname çıkarmanız sorun olmaz. Ama aynı zamanda dışardan iş almak istiyor iseniz, şirketle konuşup bir odayı büro olarak gösterip büro açılışı yapmanız ve serbest meslek makbuzu alıp, vergi işlerinizi bir muhasebeciye takip ettirmelisiniz.
Old 30-01-2009, 15:51   #28
YALÇIN ÖNDER

Ayrıca isteyen herkes ikametgahının bağlı olduğu vergi dairesi müdürülüğünün sicil servisine nüfus cüzdanı ve fotokopisiyle giderek (potansiyel) vergi kimlik numarası alabilirdi.

4358 sayılı VERGİ KİMLİK NUMARASI KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI VE NOTERLİK KANUNU, İCRA VE İFLAS KANUNU, TAPU KANUNU, KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU, ÇEKLE ÖDEMELERİN DÜZENLENMESİ VE ÇEK HAMİLLERİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN, BANKALAR KANUNU, POSTA KANUNU'nun 2. maddesi uyarınca.

Ancak, 3 SERİ NO'LU VERGİ KİMLİK NUMARASI GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Sayısı26274Resmi Gazete Tarihi29/08/2006Kapsam
4 - Uygulamanın Başlama Tarihi
bölümünün son paragrafı uyarınca,

"1/1/2007 tarihinden itibaren ise bahse konu olan tüm işlemlerde Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişiler için vergi kimlik numarası olarak yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kullanılacaktır."
Old 30-01-2009, 22:45   #30
AV.POYRAZ

sayın üstadlarım hem şirkette ssk lı olarak çalışıp hemde dışarıdan iş alıp yürütmek mümkün değildir. çünkü vergi açılışı olmak zorundadır. vekaletname çıkartamazsınız. dikkat edin aksi bir durumda ağır cezası var.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi