Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sahte marka

Yanıt
Old 01-09-2010, 16:04   #1
Ercan Turgut

Varsayılan sahte marka

herkese selamlar ben bir konuda yardımızıı rica ediyorum,şimdi bazı markaların sahteleri(adidas,nike vb) dükkanlarda satılıyor sonra bu markaların avukatları bu sahte çanta vs satılan dükkanlara baskın düzenliyorlar.Bundan sonraki aşam nedir.Bu sahte marka satanı ne gibi maddi ve cezai müeyyideler bekliyor.Kısaca aşamaları bir bilen varsa açıklayabilir mi?
Old 01-09-2010, 16:35   #2
fireson82

Avukatlar dükkanlara geldiğinde tutanakla sahte markalı ürünler tespit edilir ve el koyulur.(genelde dükkan sahibine yediemin olarak teslim edilir) Daha sonra şikayet doğrultusunda kamu davası açılır. Bu tip davalarda hapis cezası, para cezası, işyeri kapatma cezası verilebilir. Bu suç ilk kez işlendiğinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı çıkması yüksek ihtimaldir. Ayrıca marka sahibi tarafından tazminat davası da açılabilir.
Old 01-09-2010, 17:28   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Cezai yönden;
Şikayetçinin şikayeti ve arama el koyma kararı verilmesi istemi neticesinde arama ve/veya el koyma konusunda olumlu karar verilmiş ise şüphelinin adresine gidilerek arama işlemi gerçekleştirilir. Sahte olduğuna dair makul şüphe olan ürünler tespit edilir. El konulan ürünler mühürlenerek adli emanete alınır. Kimi zaman ürünlerin tamamına el konulur kimi zaman ise örnek teşkil etmesi için bir kaç ürün alınarak kalan diğer ürünler tutanağa işlenerek ilgili bir kişiye yediemin sıfatı ile teslim edilir.

Dosya bu aşamada el konulan ürünlerin teknik yönden incelenmesi için bilirkişiye tevdi edilir. Çok genel olarak bilirkişilerin düzenlediği raporun neticesine göre kamu adına dava açılıp açılmayacağına karar verilir. Dava açıldığı takdirde, isteminiz neticesinde suçtan zarar görme ihtimaliniz olduğuna kanaat getirilirse davaya katılan olarak dahil olmanıza karar verilecektir.

Tecavüz fiiline ilişkin cezai yaptırımlar, tecavüzün konusuna göre ilgili KHK'larda düzenlenmiştir. (Verdiğiniz örnekte marka yönünden, tasarım yönünden veya her ikisi yönünden aynı anda tecavüz söz konusu olabilir.) Bu konuda markalar için 556 S. KHK'nın 61/A maddesine , tasarımlar için 554 S. KHK'nın 48/A maddesine ve bu maddelerin yanında, yakınında duran diğer maddelere göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Hukuk davaları yönünden;
Tespit istemleri, tecavüzün giderilmesi, durdurulması, maddi-manevi zararların tazmini, üretime yarayan eşya ve cihazlara el konulması, ürünlerin imhası, hükmün ilanı gibi pek çok istemde bulunmak mümkündür. (Bunlar da yukarıda bahsini ettiğim KHK'larda ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir.)

Çok genel olarak anlatmaya çalıştım. Ayrıntıya girersek konu sonsuzlukta kaybolabilir. Zira sorunuz her ucu açık bir soru konumunda.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 02-09-2010, 12:27   #4
Ercan Turgut

her iki cevap içinde çok teşekkür derim,öncelikle şu konuya açıklık getirmek isterim benim müvekkil sahte mallar dükkanda bulunan kişi yanı sanık pozisyonundayız ve müvekkil bu sahte markalı malların bulunduğu dükkanı kapatıyor yani benim yorumuma göre tazminat davası açılamayaz diye düşünüyorum
Old 02-09-2010, 13:02   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ercan Turgut
her iki cevap içinde çok teşekkür derim,öncelikle şu konuya açıklık getirmek isterim benim müvekkil sahte mallar dükkanda bulunan kişi yanı sanık pozisyonundayız ve müvekkil bu sahte markalı malların bulunduğu dükkanı kapatıyor yani benim yorumuma göre tazminat davası açılamayaz diye düşünüyorum

Neden dava açılamasın? O zaman bütün haksız fiil uygulayanlar, işverenler; "dükkanı" kapatıp, aynı savunmayı yaparak davanın reddini sağlasınlar.
Old 02-09-2010, 13:02   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Ercan Turgut
müvekkil bu sahte markalı malların bulunduğu dükkanı kapatıyor yani benim yorumuma göre tazminat davası açılamayaz diye düşünüyorum

Sayın meslektaşım,
Tazminat davası açılamaması için herhangi bir sebep yok. Marka ve Tasarım Hukuku'nda çok farklı tazminat hesaplama yöntemleri mevcut. Müvekkiliniz mağazayı kapatıyorsa, sadece artık ortada bir tecavüz fiili kalmamış olacağından tecavüzün durdurulması gibi mevcut durumu önleyen davaların açılması hukuken mümkün olmaz. Ancak karşı tarafınızdaki şirket, zararının tazminini, müvekkiliniz dükkanını kapatsa dahi talep edebilir elbette. Tahsil kabiliyeti yok ise belki uğraşmaz ama o farklı bir durum.

Sizi bu sonuca ulaştıran sebebin ne olduğunu merak ettim, yorumunuzu kısaca açıklayabilir misiniz?
Old 03-09-2010, 10:19   #7
Ercan Turgut

sayın Duygu hanım ve suat bey kesinlikle cevaplarınızda haklısınız ben şirket uğraşmaz diye o şekilde dava açılmaz demiştim ancak zararını nasıl ispat edecek birde ele geçen sahte ürünleri müvekkil satıyor, imal etmiyor kaldı ki çok az sayıda yakalanan bir sahte mal var (100 adet olup tanesi 5.tl) burada gerçek zarara ulaşmak hiç bir zaman mümkün olmayacak zannedersem

Birde şunu merak ediyorum marka sahibi firma ile uzlaşmaya gitsek daha mı mantıklı oplur acaba ne dersiniz?
Old 03-09-2010, 14:10   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli meslektaşım,
Bir önceki mesajımda "Marka ve Tasarım Hukuku'nda çok farklı tazminat hesaplama yöntemleri mevcut" derken bunu kastediyordum.

Marka Hukuku'ndaki tazminat hesaplamasında sadece sizin geliriniz gözetilecek diye bir şart yok zira 556 S. KHK m.66 uyarınca "yoksun kalınan kazanç" hesaplanırken üç farklı yöntem mevcuttur ve bunlar arasında davacı seçimini yapmaktadır;

"MADDE 66 - Marka sahibinin uğradığı zarar, sadece fiili kaybın değerini değil, ayrıca marka hakkına tecavüz dolayısıyla yoksun kalınan kazancı da kapsar.
Yoksun kalınan kazanç, zarar gören marka sahibinin seçimine bağlı olarak, aşağıdaki değerlendirme usullerinden birine göre hesap edilir:
a) Marka hakkına tecavüz edenin rekabeti olmasaydı, marka sahibinin markanın kullanması ile elde edebileceği muhtemel gelire göre,
b) Marka hakkına tecavüz edenin, markayı kullanmak yoluyla elde ettiği kazanca göre,
c) Marka hakkına tecavüz edenin, markayı bir lisans anlaşması ile hukuka uygun şekilde kullanmış olması halinde ödemesi gereken lisans bedeline göre.
Yoksun kalınan kazancın hesaplanmasında, özellikle markanın ekonomik önemi, marka hakkına tecavüz edildiği anda geçerlilik süresi ve tecavüz sırasında markaya ilişkin lisansların sayısı ve çeşidi gibi etkenler gözönünde tutulur."

Buna göre karşı yan (a) veya (c) bendindeki hesaplama yöntemlerinden birini tercih ederse hesaplamada müvekkilinizin bu ürünü 5 TL ye satmasının çok da önemi kalmıyor. Sizin söylediğiniz bu husus (b) bendindeki hesap yönteminin seçilmesi halinde önem kazanacaktır. Ancak karşı yan bunları çok ucuza sattığınızı bilebileceğinden çok büyük ihtimalle bu yöntemi de tercih etmeyecektir.

Esasen Marka Hukuku'ndaki bu tazminat yöntemleri ile çok da sağlıklı sonuçlara ulaşılamıyor, uygulamada hala netlik kazanmayan hususlar mevcut. Bu nedenle tahmininizden çok daha yüksek veya çok daha düşük bedeller belirlenebiliyor.

Uzlaşma konusu ise tamamen karşı yanla yapacağınız görüşmenin içeriğine bağlı, burada tercihi, duruma ve koşullara göre ancak siz ve müvekkiliniz yapabilirsiniz. Makul şartlarla anlaşmak daha uygun bir yol olabilir zira marka tecavüzünün cezai yaptırımları da oldukça ağır.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi