Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Old 13-04-2007, 12:01   #121
Av. BNK

Bu gün Ankara Barosu Başkan Yardımcısı ile konuştum. Son yönetmeliği kabul ediyorlar ve görevlendirmelere başlıyorlar.
Old 13-04-2007, 12:19   #122
göçebe

Alıntı:
Yazan Av. BÜLENT NURİ KURDOĞLU
Bu gün Ankara Barosu Başkan Yardımcısı ile konuştum. Son yönetmeliği kabul ediyorlar ve görevlendirmelere başlıyorlar.
ne diyeyim hayırlısı olsun garip bir eylemin garip sonuçları
Old 13-04-2007, 13:18   #123
uye8490

ne eyleminden bahsediyoruz.Bildiğimiz danışıklı dövüş.Bir ay oldu,sistem hiç mi kilitlenmedi.Savcılık,mahkeme önlerinde "belki avukat gerekir" diye bekleşen meslektaşlarımızın(!) yorulmasına gerek kalmadı.Para almak için savcılık kapısında sıraya girilebilir artık.
Old 13-04-2007, 13:41   #124
göçebe

savcılık kapısında beklemek ne şimdi bir de birikmiş alacaklar için mahkmeme zabıtlarının onaylı bir suretinin eklenmesi isteniyor yeni yönetmelikle; işte o zaman seyreyleyin karışıklığı mahkeme kalemlerinde birikmiş tonlarca evrak için onay sırasına da gireriz biz bu gidişle
Old 13-04-2007, 20:13   #125
aqua

Barolar Birliğinin sitesinde okudum.Gaziantep Barosu'da atamalara 13.04.2007 tarihi itibarıyla başlıyormuş.CMK'da biz bilmiyoruz ama sorunlar çözülmüş,makbuzlar kesilmiş,paralar hesapta sanırım.
Old 13-04-2007, 23:25   #126
fthcetin

Ne hükümet nede barolar, ezilen sadece bizleriz. Hükümet hükmetmek istiyor, barolarda avukatları değil sadece karşı fikirlerini savunmak amacıyla cmk avukatlarını ve ödenmeyen cmk ücretlerini kullanıyor. Daha geçen ay Unakıtan kaç yüz milyon dolar eczane alacaklarının ödeneceğini söyledi. Onlarınki alacak bizimki değilmi. Hükümetin tavrı çok yanlış. Ya barolar, onlarda meseleyi halletme yerine cmk yı kullanarak zıt fikirleri gündeme getiriyorlar. Ezilen biz savunmayı savunan ve gerçek savunmayı icra eden genç avukatlarız. Bizim üzerimizden fikri rant sağlayanlar ile kendi hükümranlığını kurmak için bizi bahane edenleri görünce, Ülkem ne durumdasın.. yazık...
Old 19-04-2007, 10:36   #127
Müddeiumumi

Varsayılan CMK ödenekleri

Malumunuz 19.12.2006 dan sonraki CMK görevlendirmeleri kapsamındaki müdafiilik ücretleri artık cumhuriyet başsavcılıklarınca ödenecek.Fakat bu tarihten önce yapılan görevlendirmeler ile ilgili bir bilgi yok.Yani 19.12.2006 tarihine kadarki ücretleri ödenecek mi,ödenecekse kim,ne zaman ödeyecek?Bilgisi olan arkadaşlar varsa buyursun. ...Saygılar..
Old 19-04-2007, 10:40   #128
NAZ80

Rahatsiz

Barobirlik web sayfasından takip edebilirsiniz....Ama ödeme yok şimdilik
Old 19-04-2007, 10:41   #129
göçebe

yeni bir değişiklik omadıysa bildiğim kadarıyla biz evrakları onaylı bir suretleri ve makbuzlarımızla birlikte bağlı bulunduğumuz baroya teslim edeceğiz, baro listeler hazırlayıp bunu başsavcılığa sunacak başsavcılığın ödemeye uygundur talimatı ile muhakemat tarafından bildirmiş olduğumuz banka hesap numaralarına yatacak bildiğim en sonki usul böyledir tabi yine birşeylerin değişme ödeme usulünde farklı bir yol izlenme ihtimali de mevcut şöyleki 19.12.2006 tarihinden önceki alacakların ödenmesine ilişkin bir yönetmeliğin yayınlanması gerekiyor, yönetmeliğin içeriği de yukarıda bahsettiğim gibi olması gerek ancak daha yönetmelik resmi gazetede yayınlanmadı ...
Old 19-04-2007, 10:43   #130
Müddeiumumi

Sn.Naz80 ve göçebe cevaplarınız için teşekkür ederim.Saygılar..
Old 19-04-2007, 11:12   #132
Av.ZAFER İŞERİ

Sayın Göçebe,

Sanırım belirtmiş olduğunuz husus, henüz yürürlüğe girmeyen, tasarı halindeki yönetmelik düzenlemesidir. Halen yürürlülükte olanın "savcının kapısında beklemeli" olduğunu düşünüyorum. Bunu da kendime ve mesleğime yediremediğim için araştırmadım bile. Ben de sizin belirttiğiniz düzenlemenin yürürlülüğe girmesini bekliyorum ki evrakları baroya verebilelim.
Old 19-04-2007, 11:20   #133
avmhy

Arkadaşlar bıçakak Kemiğe Dayandı
Kendi Hakkini Koruyamayan Temin Edemeyen
BaŞkalarinin Haklarini Nasil Savunacak
Anayasaya göre Angarya Yasak
Cmk Ve Saİr Yasalara Göre Ücret AlacaĞimiz Sabİt
Yok YÖnetmelikti Evrakti Bunlar işi Yokuşa sürme Bİzlerİ aşağılamaktir

Bizler İstanbuldan şimdilik Yedİ Avukat Arkadaş
Yasal Takibat Başlatmak Hususunda Karar Aldik
19.12.2006 GÜnÜ Öncesi Alacaklarimiz
için BaşlatacaĞimiz Hak Arayişinda bu yola Başvurmuş veya Başvurmayi Düşünenlerden Usule Ve Esasa ilişkin Fikirleriyle bizlere destek Verecek Olanlarinizdan Cevap Bekliyorum.
Hepinize Daha Adil Günler Dilerim
Old 19-04-2007, 11:24   #134
avukatahmet1

zamanaşımı nedir,doğrudan icra takibi mi yoksa dava mı açılmalı bunu iyi değerlendirip örgütlenmeliyiz.Birkaç kişi değil yüzlerce davayı aynı anda açarsak avukatlar devleti dava ediyor diye ayrıca ses de getiririz.Bence başka bir çözüm yok.
Old 19-04-2007, 11:28   #135
avmhy

Alıntı:
Yazan avukatahmet1
zamanaşımı nedir,doğrudan icra takibi mi yoksa dava mı açılmalı bunu iyi değerlendirip örgütlenmeliyiz.Birkaç kişi değil yüzlerce davayı aynı anda açarsak avukatlar devleti dava ediyor diye ayrıca ses de getiririz.Bence başka bir çözüm yok.

ÖNCELİKLE İCRA TAKİBİ BAŞLATILMALI
İCRA TAKİBİN BAROYAMI YOKSA BAKANLIĞA MI BAŞLATILACAĞI TESPİT EDİLMELİ
ALACAĞA DAVAYA YADA İFADEYE KATILMAKLA HAK KAZANACAĞIMIZA GÖRE
ZAMANAŞIMI SORUNUMUZ OLMADIĞI AÇIK
Old 19-04-2007, 13:10   #136
göçebe

Alıntı:
Yazan Av.ZAFER İŞERİ
Sayın Göçebe,

Sanırım belirtmiş olduğunuz husus, henüz yürürlüğe girmeyen, tasarı halindeki yönetmelik düzenlemesidir. Halen yürürlülükte olanın "savcının kapısında beklemeli" olduğunu düşünüyorum. Bunu da kendime ve mesleğime yediremediğim için araştırmadım bile. Ben de sizin belirttiğiniz düzenlemenin yürürlülüğe girmesini bekliyorum ki evrakları baroya verebilelim.
sayın zafer bey sanırım yazdıklarımı yanlış anlamış olmalısınız bahsettiğim yönetmelik 19.12.2006 dan önceki döneme ait birikmiş alacakların ödenmesine ilişkin yönetmeliktir.19.12.2006 sonrası sarf kararlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaplmasına dair yönetmelik bahsettiğim yönetmelikten farklıdır
Old 19-04-2007, 13:41   #137
seyitsonmez

arkadaşlar. bu iş böyle olmuyor. Kimse bir şey yapamıyor, ölü toprağı sanki üzerimizdeki. Barolardaki gruplarda da söz var icraat yok. İstanbul Barosu sürekli eylem adı altında bir çağrı yapmıştı, sanırım susma eylemi yapıyorlar aylardır. CMK yapan avukatlar da sorunu asıl sahiplenmesi gerekenler olmalarına rağmen sadece tartışıyorlar. İstanbul'dan Yürüyerek Ankaraya adalet bakanlığının önüne siyah çelenk bırakma çağrısı yapıyorum buradan. Bir kişi bile gelse varım ben.
Old 19-04-2007, 14:12   #138
Av.Elvan Akkaya

Giresun da sarf kararları üzerine cmk ödemeleri başladı.
sarf kararı yönetmeliğinin yürürlüğünden sonraki dosyalar için paramızı almaya başlıyoruz.
önce serbest meslek makbuzlarımızı kesiyoruz,bakanlıktan yatan para oranında dağıtım yapılıyor.

ancak 09.2006 tarihinden bu yana birikmiş alacaklarımız konusunda meçhul durum devam ediyor((((
Old 19-04-2007, 14:42   #139
alickr

Değerli arkadaşlarım cmk alacaklarımızla ilgili icra takibine geçme ya da dava açma konusundaki fikirlerinizi paylaşıyorum. Artık bunun zamanı geldi. Çünkü emeğimizi sömüren başta kendi birliğimiz ve siyasiler aylardır alacaklarını alamayan bizlerle adeta dalga geçmektedir.İzlenecek yolu birlikte tespit ederek harekete geçmeliyiz. Avukatahmet1 arkadaşımızın dediği gibi davalar ya da takipler aynı anda olması daha çok ses getirir. Bence yapılacak ilk iş bağlı bulunduğumuz barolara müracaat ederek 19.12.2006 tarihine kadar olan ücret+yolluk alacaklarımızın miktarını yazılı olarak almak. Sonrasında davayı kime açacağımız ya da takibi kime yapacağımızı tespit ederek işe başlamalıyız diye düşünüyorum.
Old 19-04-2007, 14:57   #140
alickr

arkadaşlar 2006 yılı ödemeleri ile ilgili genç avukatlar birliği sitesinde iyi bir haber var umarım doğrudur. Ödemeler haftaya başlayacakmış.
Old 19-04-2007, 15:08   #141
ozlm

genç avukatlar birliği sitesindeki haber 4 nisan tarihli yanlış mı gördüm? yani 1 hafta çoktan geçti sanırım bakanlık bizim paraları zor durumdaki! devlete hibe etmemizi bekliyor
Old 19-04-2007, 15:23   #142
alickr

16 nisanda da adalet bakanı ile yapılan görüşmeye dayanılarak ödemeler haftaya deniliyor. İstanbul Barosu Başkanının açıklaması var genç avukatlar birliğinin sitesinde. gençavukatlar.net
Old 20-04-2007, 16:53   #143
aqua

Varsayılan CMK eylemi sona erdi

TBB'nin 46 nolu duyurusu ile başta İstanbul Barosu olmak üzere eylem bugün saat 17:00 itibarıyla sona erdirilmiştir.

--------------------------------------------------------------------------------
Old 20-04-2007, 18:05   #144
aqua

TBB'nin 46 nolu duyurusu ile başta İstanbul Barosu olmak üzere eylem bugün saat 17:00 itibarıyla sona erdirilmiştir.İstanbul Barosu sitesinde ayrıntılı bilgi var.
Old 23-04-2007, 13:34   #145
Av. Can DOĞANEL

Varsayılan İstanbul Barosundan Yapılan Açıklama ve TBB Duyurusu

CMK GÖREVLENDİRMELERİ BAŞLADI, ÜCRETLERİN ÖDENECEĞİ BİLDİRİLİYOR

CMK kapsamında zorunlu müdafilik görevi yapan meslektaşlarımızın 19.12.2006 tarihine kadar tahakkuk etmiş bulunan alacakları için tüm yasal düzenlemeler tamamlanmıştır. TBB’den bildirildiğine göre, Sayıştay denetimi için gönderilen Yönetmelik, önümüzdeki hafta içinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecektir.
Bilindiği üzere, 5560 Sayılı Yasanın, CMK harcamalarının Adalet Bakanlığı Bütçesinden karşılanacağı hükmünü getirmesinden sonra, Bakanlık Bütçesine bu fasıldan ödenek konulmadığı anlaşılmış, - o tarih itibariyle Bütçe Yasası da TBMM’den geçmiş olduğu için -ödemelerin yapılmasının ancak yeni bir yasal düzenlemeyle mümkün olabileceği bildirilmişti.
23 Şubat 2007 günü başladığımız eylemlilik sürecinin sonucu olarak, özellikle TBMM Başkanlığına ve Adalet Bakanlığına gönderilen e-maillerle sonuç almış ve 02.03.2007 tarihi itibariyle Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikler arasında, bu yasal düzenlemenin de geçmesi sağlanmıştı. Yasanın bazı maddelerinin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere iade edilmesi üzerine süreç uzamış, daha sonra iade nedeni olan maddelerin metinden çıkarılmak suretiyle yeniden yasalaşması sağlanmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da imzalanarak yürürlüğe giren yasa ile 19.12.2006 öncesi alacakların ödenmesi bakımından ilk etap tamamlanmıştı.
Yasa gereğince ödemelerin yapılabilmesi için çıkarılması gereken Yönetmelik ile getirilen hükümler, TBB ile birlikte Bakanlık nezdinde yaptığımız girişimlerle bir ölçüde değiştirilmiş bulunmaktadır. Bu noktada yapılan tartışmalardan birisi, zorunlu giderler için “belge” talep edilmesinden kaynaklanmıştır. Yaklaşık 1 yıl öncesinin belgesinin temini olanaksız olduğundan, “belge” kavramının “fatura, gider pusulası ve rayice uygun yazılı beyan” olarak değişmesi konusunda mutabakat oluşmuştur.
Sigortalı birçok meslektaşımız için sorun teşkil eden, makbuz düzenlemesi konusu da istediğimiz biçimde sonuçlandırılmıştır. Buna göre, sigortalı olarak çalışan meslektaşlar ile avukat ortaklığı olarak çalışanlar, büro veya ortaklık adına makbuz ibraz edebileceklerdir.
Anılan Yönetmelikte itiraz ettiğimiz başka hususlar bulunmakla birlikte, alacakların tahsilinin daha fazla gecikmemesi için, itiraz konularının 19.12.2006 sonrası için geçerli olacak Ana Yönetmelik içinde değerlendirilmesi bağlamında tartışmalar sonuçlandırılmıştır.
Bu son durum itibariyle ödemeler için,
• Görevlendirme yazısı,
• Katıldığı kovuşturma veya soruşturma evresine ilişkin tutanağın onaylı örneği (evrakın çok sayıda olması halinde ilk ve son sayfa)
• Görevin ifasından doğan zorunlu giderlere ilişkin belgeler ( fatura, gider pusulası, rayice uygun yazılı beyan),
• Serbest Meslek Makbuzu
Gerekmektedir.
Makbuzda belirtilen bedeller, meslektaşlarımız tarafından Baromuza bildirilecek Banka Hesaplarına aktarılacaktır. Bedellerin Barolar aracılığı ile ödenmesi konusundaki istemler üzerine yapılan düzenleme ile bildirimi öngörülen hesap numarası olarak Baronun Banka Hesabının bildirilmesi suretiyle bunun mümkün olabileceği Yönetmelik hükmü olarak getirilmiştir. Bazı Barolarımızın bu uygulamayı yapmakta oldukları ve yapacakları bilinmekle birlikte, İstanbul Barosu olarak bizim bu yönde bir uygulamamız olmamış ve olmayacaktır. Uygulamayı bu yönde yapan Baroların zorunlu müdafilik görevi yapan üyelerinden - % 5 veya % 10 oranlarında- kesinti yaptıkları veya Baro Aidatlarının bu alacaklardan mahsup edildiği bilinmektedir.
Geçen dönemden farklı bir uygulama olarak, soruşturma ve kovuşturma evresinde bir kişi için bir avukata birden fazla ücret ödenemeyecektir.
Bu çerçevede, Yönetmelik de Resmi Gazetede yayınlanınca, ödemelerin yapılabilmesinin önündeki bütün engeller kalkmış olacaktır. Son kez, 16.04.2006 tarihinde Adalet Bakanı ve Müsteşar Yardımcısı ile yaptığımız toplantıda, ödeme için tüm hazırlıklarını tamamladıkları bildirilmiştir.
01.05.2007 tarihinden itibaren, Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara göre, talep edilen belgelerin Baromuz tarafından kabulüne başlanması düşünülmektedir.Bu tarihe kadar Yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlanacağı tahmin edilmektedir. Anılan tarihi tercih etmemizin nedeni özellikle KDV bakımından önemlidir. Makbuzun Baroya tevdiini takiben izleyen ayın 26. gününe kadar da ödemelerin geciktirilmesi halinde, aylardır hak ettikleri ücretleri tahsil edemeyen meslektaşlarımızın, bu kez de tahsil edemedikleri ücretin KDV’sini ödemek yükümlülüğü ile karşı karşıya kalacakları hususu özellikle uyarılmış bulunmaktadır. Böyle bir konumla karşılaşılmayacağını umuyoruz.
Bu çerçevede, Yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlanmasını takiben, meslektaşlarımızdan hangi belgelerin,hangi zaman süreci içinde talep edileceği ayrıca duyurulacaktır.
Bu gelişmeler nedeniyle, TBB’nin 2007746 Sayılı Duyurusunda belirtilen çerçevede “atamaların yeniden başlatılmasının uygun olacağı” görüşü bildirilmiş bulunmaktadır. Bu nedenle durdurulan görevlendirmeler, 20.04.2007 tarihinde saat 17.00 itibariyle yeniden başlatılmıştır.(TBB Duyurusu eklidir.)
19.12.2006 sonrasındaki uygulamaları kapsayan ve 02.03.2007 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Ana Yönetmelik ile ilgili tartışmalar ise devam etmektedir. Bakanlık ile bu Yönetmeliğin değiştirilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştır. Bu Yönetmeliğe itirazlarımızın temelinde yer alan ve avukatı bağımsızlığı ilkesini zedelediğini iddia ettiğimiz “sarf belgesi” düzenlemesinin kaldırılması konusunda da mutabakata varılmış bulunmaktadır. Özellikle görevlendirmelerin durdurulması bağlamında elde ettiğimiz bu sonuç sevindiricidir. Ancak anılan Yönetmelikte itiraz konusu ettiğimiz başka hususlar da bulunmaktadır. Bu gelişmeler ile ilgili olarak da bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.
İstanbul Barosu olarak gelinen noktada, zorunlu müdafilik sistemine getirilen kısıtlamaların kaynağını teşkil eden 5560 Sayılı Yasanın değişmesi için mücadelemizin devam etmesi gerektiği kanısındayız.

Old 25-04-2007, 08:20   #146
Av.EErdem

Malesef bu değişikliğin üzerine eylem kırıldı. Sakarya Barosu 20.04.2007 tarihinden itibaren görevlendirmelere başlama kararı aldı. Bu kararın alınmasında ; Barolar Birliği'nin yazısı ve eylemi sona erdirme kararı alan çok sayıda Baro olması etkili. Ancak CMK görevlendirmelerinde görev almamama rağmen Ankara'ya yürüme eylemine katılabilir,burdaki bir çok arkadaşımın da katılmasını sağlayabilirim. Bunun bir işe yarayıp yaramayacağını bilemem ama, seçim dönemi yaklaştığı için böyle medyatik bir durum örtbas edilemez diye düşünüyorum. Bu arada eylem süresince medyada neredeyse hiç yer almayışımız ne kötüydü değil mi?
Old 25-04-2007, 09:42   #147
uye8490

Aslında bu eylemliliğin bir amacı da 5560 sayılı yasa ile zorunlu müdafiiliği 1992 den de geriye götüren düzenlemenin yarattığı hukuk dışı durumun ortadan kaldırılması olmalıydı.Ne kadar acı artık insanlar savunma hakkından yoksun bir şekilde yargılanacak.Yoksulum avukat yardımından yararlanmak için barodan avukat talep ediyorum,derse vatandaş "bak suçlu çıkarsan avukat parasını sen ödeyeceksin" denecek.
Old 25-04-2007, 15:20   #148
seyitsonmez

Arkadsaşlar benim Ankaraya kadar yürüme eylemi çağrım kabul görmüyür sanırım. Çağrımı yeniliyorum buradan. günde 50 km yürürsek tez zamanda ulaşırız Ayrıca sorun yalnız cmk alacakları değil daha büyük..
Old 25-04-2007, 17:45   #149
Av.EErdem

Yürüyüş çağrınıza katıldığımı belirtmiştim Sayın Sonmez;
Sakarya'ya ulaştığınızda arkadaşlarımla bu yürüyüşe katılmaya hazırım.
Old 26-04-2007, 16:46   #150
NURHANOKURÖZCAN

Zonguldak Barosu eyleme devam kararı aldı.Sanırım başka barolarda var eyleme devam eden...Bilgisi olan var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi