Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

iptal davası ve tam yargı davası konusunda belirsizlik

Yanıt
Old 16-06-2007, 22:06   #1
GaLaxY

Varsayılan iptal davası ve tam yargı davası konusunda belirsizlik

2. sınıf hukuk öğrencisiyim.İdare hukuku dersinden iki dönemdir kalıyorum.Elimdeki kitap Şeref Gözübüyük'ün Yönetim Hukuku kitabı.Açık bir dille anlatılmasına,benim bütün dersleri aralıksız takip etmeme ve sınava çalışmama rağmen hala başarısız oluyorum.Sınavda verilen bir olaya iptal ya da tam yargı davası açmamız isteniyor.İkisinin arasındaki farkları teorik olarak anlayabilsem de pratiğe dökemiyorum.En büyük sorunum da zamanları konusunda.Örneğin;tam yargı davaları için önbaşvuru bir önkoşuldur.6 aylık bir süresi vardır.Ancak iptal davaları için böyle bir koşul yoktur.Sadece istisnai olarak idare birkaç araştırma yapmak isterse 6 aylık süre talep etmektedir.İşte karıştırdığım yerler de burası.İki 6 aylık sürenin amacı birbirinden farklı mı?Ya da ben hangisi olduğunu daha kolay nası anlayabilirim? Yardım edenlere şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 16-06-2007, 22:59   #2
halit pamuk

sayın Galaksi,

sorunuzu daha açık yazarsanız daha faydalı oluruz.

6 aylık süre derken hangi 6 aylık süreden bahsediyorsunuz. İyuk.m.10 kapsamındaki 6 aylık süreden bahsediyorsunuz?
Old 17-06-2007, 23:29   #3
GaLaxY

Sanırım en büyük eksikliğim de bu,kanundan çalışmıyorum.Ancak şimdi baktım ve sanırım bahsettiğim süre orda açıklananlar.Önce 60 günlük süre ve maksimum 6 aylık süre.Açıkçası dava açılma koşullarını tamamen anlamıyorum sanırım
Old 18-06-2007, 12:44   #4
edip

Ben de huku fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.Bahsettiğin 6 aylık süre İYUK md. 10 da belirtilen süre ise bu durum ancak idarenin vereceği net olmayan yanıtlarda söz konusudur.Bu maddede belirtilen durum ise İYUK md.11deki üste başvuruda gündeme gelecektir.Üste başvuru dava açmanın bir önkoşulu değildir;isteğe bağlıdır.Tam yargı davalarında ise önemli olan idarenin bir eylemi mi yoksa bir işlemi mi olduğudur.Eğer idari eylemden bir zarar doğmuşsa İYUK md.13 söz konusu olur ve dava açmak için ^^önkarar^^ gerekir.Sanırım karıştırılan nokta da bu.Önkarar almak için idareye başvurmak ile üste başvurmak aynı şeyler değildir.Az önce de belirttiğim gibi üste başvuru yani İYUK. md.11 tamamen isteğe bağlıdır yani dava açmanın bir önkoşolu değildir;fakat önkadar almak için idareye başvurmak yani idari başvuru dava açmanın bir önkoşuludur(eğer iadarenin bir eylemi varsa)..Söz konusu zarar idari eylemden değil de idari bir işlemden doğuyorsa ya da idari işleme dayanan bir idari eylemden doğuyorsa İYUK md. 12 uygulanacaktır.Burada da zaten idari başvuruya gerek yoktur.(Umarım soruyu iyi anlamışımdır ve verdiğim cvp da doğrudur )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi