Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

14 yıldır ayrıyız/ Eşimin bana boşanma davası açacağını duydum

Konuyu Kilitleyin
Old 17-07-2014, 18:35   #1
sorum var

Varsayılan 14 yıldır ayrıyız/ Eşimin bana boşanma davası açacağını duydum

Biz eşimle 25 yıllık evliyiz.4çocuğum var.hepsi 18yaşından büyük.
eşim 2000 yılında. evi terk edip başka bir kadınla yaşamaya başladı.
o tarihten beri ayrı evlerdeyiz.ben eşim evi terk edince ona eve dönmesi için ihtar göndermedim. Herhangi bir davada açmadım.14 yıldır ayrıyız onun birlikte yaşadığı kişiden çocuğu bile var.
Eşimin bana boşanma davası açacağını duydum.bu güne kadar bize o baktı.çocuklarımı okuttu,kendi evimizde biz oturuyoruz.
Benim sorum eşim bana dava açabilirmi?
Ortağı olduğu bi şirket var ,boşanırsak ordanda hisse alabilirmiyim?
Şuanda oturduğumuz evin tamamı bana verilebilirmi?
Mağdur olmamam için nasıl bir yol izlemeliyi?
Çalışmıyorum 60 yaşında bir bayanım.çocuklarımın ne gibi hakları olur (kızçocuğu)
Yardım edeseniz çok sevinirim
Old 18-07-2014, 23:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Eşiniz elbette boşanma davası açma hakkına sahiptir.Fakat hem evlilik dışı ilişki kurup hem -eğer sizin bir kusurunuz yoksa-hem boşanma istemek hukukça korunmaz.Siz boşanmak istemiyorsanız itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Boşanma sonucunda nafaka veya tazminat olarak sadece para talep edilir.Şirket hissesi talep edilmez.Edilse de mahkemece kabul edilmeyecektir.

Koşulları varsa boşanmadan başka mal rejimin tasfiyesi davası açabilir,katkı payı,değer atış oranı,katılma alacağı talep edebilirsiniz.

Oturduğunuz ev sizin adınıza değilse ,boşanma veya mal rejimi davasında mülkiyet talep edilmediğinden konutun size verilmesi mümkün değildir.

Bu davalarda taraf olan sizsiniz.Çocukalarınız reşit olduğu için bu davaların tarafı veya yararlanıcısı olamazlar.

İyisi bir avukata doğrudan başvurmanız ve hukuki seçenekleri değerlendirmenizdir.mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
huku
Boşanmak istiyorsanız cevap dilekçenizle veya karşı dava açarak nafaka ve tazminat elbette talep edebilirsiniz.
Old 19-07-2014, 00:31   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim cevabınız için.peki talep edeceğim tazminat yüklü olabilirmi ayrıca çocuklara nafaka talep edebilirmiyim .2002 yılından sonra krediyle aldığı evi.bu yıl birlikte yaşadığı kadına tapulamış.bundanda hak sahibi olabilirmiyim.
Old 21-07-2014, 20:43   #4
Konuk

Bu son sorumdu lütfen yanıtlarmısınız
Old 21-07-2014, 21:50   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Sorularınızın cevabı ilk mesajda var. Tekrar etmek gerekirse,

Çocuklarınız adına nafaka talebiniz olamaz. 18 yaşından büyük çocukların yüksek öğrenimleri devam ediyorsa veya yardım görmezse yoksulluğa düşeceklerse babalarına karşı yardım nafakası davası açabilirler.

Siz ise, 2002 sonrası alınan ev için mal rejiminin tasfiyesi katılma payı alacağı davası açabilirsiniz. Bu dava boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılır, alacağınız evin yarı değeri kadardır. Bu alacak hakkıdır, para olarak tahsil etmeniz gerekecektir.

Mal varlığını azaltmak kastı ile yapılan devirler tasfiye hesabına dahil edileceğinden, eşinizin bir başkasına evi devretmesi lehinize hüküm verilmesine engel değildir.

Açılan boşanma davasında yüklü miktarda tazminat isteyebilirsiniz. Sizi aldattığını, başkası ile yaşadığını vs.. ispatlamanız halinde eğer boşanmayı istiyorsanız tazminata hükmedilmesini talep edebilirsiniz. Boşanmak istemiyorsanız, davanın reddini istemeniz gerekir.Tüm bunlar teknik hukuki bilgi ve takip gerektirdiğinden MUTLAKA bir avukattan hukuki destek alınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi