Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma davasında kazanılan tazminat ve kacırılan mal paylasımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2014, 20:28   #1
Konuk

Varsayılan bosanma davasında kazanılan tazminat ve kacırılan mal paylasımı

iyi günler bir bayanım.eşimden 10 senedir ayrıyım fakat bosanmamıstık beni aldattı ve evi terketti bende mahkemeye verdim mahkeme bize nafaka ödemesi kararını verdi.eşim ögretmen ben bankacıyım 2001 den önce ortak aldıgımız bir yazlık evimiz var ama tapu eşimin üstüne ve evi 2013 yılında bizden habersiz satmıs bunun üstüne bosanma davası maddi manevi tazminat davası actım ve 09.07.2014 tarihi itibariyle bosandık ve 25 bin tl lik maddi tazminat kazandım.ortak aldıgımız yazlık evi satıp baska bir sehirden ev almıs ve beni aldattıgı kadının üstüne yapmıs sonra korkup değiştirmişler ve kendi abisi üstüne yapmıs bunu ögrendik.

1-bu yazlık evden bir hakkım var mı alabilmek için hangi davayı acmalıyım
2-kazandıgımız 25 bin tl lik tazminatı nasıl alabiliriz ceza olarak bir yaptırı mı var mıdır hangi yollarla alabilirim?
Old 11-07-2014, 14:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma davasının açıldığı tarihte mal rejimi sona erer.Mal rejimi alacağı da bu tarihe göre hesaplanır.Fakat diğer eş son bir yılda olağanüstü bağışta bulunmuş veya zamanı ne olursa olsun alacağı azaltmak için devir yapmış ise bunlar hesaplamaya dahil edilir.

Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde mal rejimi tasfiye davası açabilir ve devir/bağıştan yararlanan kişiye de davayı ihbar edebilirsiniz.Bu durumda alacağınızın eksik kısmı ile ihbar edilene gitme olanağınız olacaktır.

2-Boşanma sonucu takdir edilen tazminat boşanma kararının kesinleşmesi ile icraya konabilir.Ödeme yapılmaz ise eşiniz adına kayıtlı taşınır taşınmaz mallar için haciz isteyebilirsiniz.Tazminat ödememek suç değildir.Ödememe sonucu borç kalmaya devam eder.

Dilerseniz borcu ödememek için yapılan anlaşmalı devirin /tasarrufun iptali veya alacağın sınırlı miktarı ile devirden yararlanandan tahsili için hukuksal yollar denenebilir.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 12-07-2014, 09:04   #3
Konuk

Varsayılan bilgi

25 bin tl lik kazandıgımız tazminatı alamıyormusuz kendi avukatımız söyledi cunku babamın üstüne bir ev var tek bir ev olunca alınmıyormus birde emekli maası var onada dokunulmuyormus yani annem bu tazminatı alamayacak mı ? hem devlet karar veriyo hemde alamıyoruz bu ne biçim iş neden bir yaptırı mı yok ?
Old 12-07-2014, 15:51   #4
prosecutor

Maalesef alınamayacak.... Hukukumuzda şahıslar malen sorumludur... Mal varlığı var ise alabilirsiniz yok ise alamazsınız.... Babanızın adına kayıtlı evin niteliğine bakmak gerek bence.. Eğer lüks ise satılıp, normal bir evin parsı kadar babanıza verilebilir... Geri kalan ise alacağınıza mahsup edilir...
Old 14-07-2014, 10:14   #5
Konuk

Varsayılan bilgi

evet malesef alınamayacak ama ne anladım o zaman ben bu işten hem bir kadın olarak magdurum kanun benden yana değil haklı oldugum halde karsı taraf agır kusurlu bulundugu halde ben zararlı cıktım bu işten bilsem girmezdim bu işlere daha iyiydi evin degeri yok kötü bi ev yazlık evimiz vardı 300 bin tl lik onuda kacırmıs satıp baska yerden baskasının üstüne almıs mal rejiminde kazansak bile yine aynı sey olacak parayı alamayacagız devlete birde mahkeme acıp masraf ödeyeceğim artık adalete inanmıyorum haklı olarak
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi