Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

18 yaşından büyük çocuğun velayetinin düzenlenmesi

Yanıt
Old 15-07-2008, 16:47   #1
Av.Dilara Özbey

Varsayılan 18 yaşından büyük çocuğun velayetinin düzenlenmesi

Değerli meslektaşlarım,
İzinle TC vatandaşlığından çıkarak Avusturya vatandaşlığını kazanan müvekkilin 18 yaşını yeni doldurmuş zihinsel özürlü bir oğlu bulunmakta. Müvekkilin bu oğlu ve eşi hala TC vatandaşı. Oğlu yurt dışına müvekkille birlikte çıkabilmekte. Bakımı ve tedavisi yurt dışında devam etmekte. Müvekkil, Avusturya makamlarınca kendisine Türk mahkemelerinden yasal temsilci olduğuna dair karar getirmesi için 3 yıl süre verildiğini, yasal temsilcilik talebiyle yurt dışında da dava açtığını ve devam ettiğini beyan ediyor. Bir Yargıtay kararında bu yasal temsilciliğin vesayet değil velayetin düzenlenmesi şeklinde olacağından bahsediliyor. Sizce buna göre;
1- Velayet 18 yaşından önce ana-babada (birlikte) bulunduğundan, velayetin düzenlenmesinde de birlikte velayet mi talep edilmeli, sadece babaya ait talep yeterli mi (yurt dışında sadece müvekkil talepte bulunmuş)?
2- Burada velayetin düzenlenerek ana-babaya bırakılması hususunda dava açmak mı yoksa yurt dışından olumlu karar çıkarsa tanıma talep etmek mi daha uygun olur?
Old 15-07-2008, 16:57   #2
nephilis

18 yaşından büyük kişiler velayet değil vesayet altına alınırlar. Akli maluliyet bir vesayet altına alınma nedeni olarak Türk Medeni Kanununda yer almaktadır. Ayrıca kişiye vasi olarak bir kişi atanabileceği gibi birden fazla kişi de atanabilir ve mahkemece atanacak bu kişilerin öncelikle aile fertlerinden biri olması gözetilir. Dolayısıyla kişiye babası yahut babası ile annesi birlikte, akıl zayıflığı nedenine dayanılarak vasi olarak atanabilirler. TMK 404-425 arası maddelerde sorularınızın cevabı mevcut..

İyi çalışmalar..
Old 16-07-2008, 08:56   #3
Av. Hamza

Sn; Dilara hn.
TMK 419/son'a göre ergen kısıtlılar vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır.
"Madde 419 - Vesayet makamı, gecikmeksizin vasi atamakla yükümlüdür.
Gerek duyulduğunda henüz ergin olmayanların da kısıtlanmasına karar verilebilir; ancak, kısıtlama kararı ergin olduktan sonra sonuç doğurur.
Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır."
burada velayet sadece talep eden kişiye verilir. anne babaya birlikte verilmez. yani kim talep ederse anne veya baba dan birisi sadece ona velayet verilir. benim böyle bir davam var idi. 40 yaşındaki hükümlüyü babasının velayeti altına aldırtmıştık. dava dilekçenizde doğrudan velayet talep edin.
Old 16-07-2008, 11:33   #4
Av.Dilara Özbey

Sn.Av.Hamza,
Davayı hangi mahkemede açtınız? Sulh Hukukta değil mi?
Old 16-07-2008, 14:13   #5
Av. Hamza

Sn; Dilara,
Evet davayı Sulh Hukuk Mahkemesinde açmıştım. Görevli Mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesidir. kolay gelsin
Old 16-07-2008, 15:51   #6
Av.H.Sancar KARACA

Sn Meslektaşım,
Ahkâmı şahsiye davalarına bakan Sulh Hukuk Mahkemesinde TMK.nın 419.madde uyarınca velayet talep edilirken, (her ne kadar re'sen dikkate alınıyor ise de, bazı kararlarda gözden kaçırılması ihtimali karşısında) velinin velayet hükümleri doğrultusunda hesap vermemesi,velayet altındaki kimseleri temsil, sevk ve yönetimin denetim dışı olması nedeniyle TMK'nın 327. ve 356.maddeleri ayrık olmak üzere velinin, kısıtlı ilgili yapacağı işlerde hakim iznine gerek bulunmadığı ve izinli sayılmasına karar verilmesi de istenir ve bu hususların kararda yer alması sağlanırsa, ileride yapılması gereken başkaca işlemler için yeniden mahkemeye müracaat külfeti baştan ortadan kaldırılabilir (ya da bu külfet hafifletilebilir) diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Old 20-02-2012, 10:12   #7
remedy

iyi haftalar dilerim.
18 yaşından büyük ,down sendrom hastası kişi hakkında velayetin devamına karar verilmesini mi yoksa anne yada babasının vasi olarak atanmasını mı istemeliyiz? ben bu ayrımın nedenini anlayamıyorum.velayetin devamına karar verilmesini istediğimiz takdirde anne baba birlikte bunu talep edebilir mi?
Old 22-02-2012, 17:51   #8
üye31284

Alıntı:
Yazan remedy
iyi haftalar dilerim.
18 yaşından büyük ,down sendrom hastası kişi hakkında velayetin devamına karar verilmesini mi yoksa anne yada babasının vasi olarak atanmasını mı istemeliyiz? ben bu ayrımın nedenini anlayamıyorum.velayetin devamına karar verilmesini istediğimiz takdirde anne baba birlikte bunu talep edebilir mi?

TMK md. 335 ve 419'da sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.
Old 23-01-2013, 15:05   #9
Av.Zeynep

Merhabalar, bu konuda bir araştırma yapıyorum açacağım dava ile ilgili. Sistemden tarayınca ilk bu sayfa çıkıyor ve yorumlara bakıldığında, ergin ancak kısıtlı bir şahıs adına anne ve babasından birinin de 419/3 e göre talepte bulunabileceği sonucu çıkıyor. Ancak Yargıtay 2. H.D.'nin 2005/20432 Esas sayılı kararında, "Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır. Taraflar halen evlidirler. Velayet görevini birlikte kullanırlar. Şu halde davanın reddine karar verilmesi gerekirken " davalının velilik görevine son verilmesine, mahcurun sadece annesinin velayeti altına konulmasına annesinin velilik görevinin devamına" şeklinde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir" denilerek açılacak davanın birlikte açılarak talep edilmesini işaret ediyor. Evli olan müvekkillerin özürlü ve 18 yaşını doldurmuş çocuğu ile iglili olarak velayetin kendilerine bırakılması hakkında açacağım davada, esasen sadece baba adına başvuru yapacakken bu kararı gördükten sonra kararsız kaldım. Uygulamaya yönelik deneyimi olanlar bunları paylaşırlarsa sevinirim. İyi çalışmalar...
Old 23-01-2013, 18:07   #10
remedy

Merhaba
sunduğunuz karara ve konuyla ılgılı yargıtay kararlarına bır daha baktım. hepsinde anne ve baba birlikte kullanır velayet hakkını dıyor.Ben de oyle açmıştım ve sonuçlandı.Oyle olması gerektıgını dusunuyorum .Saygılar
Old 20-05-2022, 15:40   #11
Av. Farya

Alıntı:
Yazan Av.Zeynep
Merhabalar, bu konuda bir araştırma yapıyorum açacağım dava ile ilgili. Sistemden tarayınca ilk bu sayfa çıkıyor ve yorumlara bakıldığında, ergin ancak kısıtlı bir şahıs adına anne ve babasından birinin de 419/3 e göre talepte bulunabileceği sonucu çıkıyor. Ancak Yargıtay 2. H.D.'nin 2005/20432 Esas sayılı kararında, "Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır. Taraflar halen evlidirler. Velayet görevini birlikte kullanırlar. Şu halde davanın reddine karar verilmesi gerekirken " davalının velilik görevine son verilmesine, mahcurun sadece annesinin velayeti altına konulmasına annesinin velilik görevinin devamına" şeklinde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir" denilerek açılacak davanın birlikte açılarak talep edilmesini işaret ediyor. Evli olan müvekkillerin özürlü ve 18 yaşını doldurmuş çocuğu ile iglili olarak velayetin kendilerine bırakılması hakkında açacağım davada, esasen sadece baba adına başvuru yapacakken bu kararı gördükten sonra kararsız kaldım. Uygulamaya yönelik deneyimi olanlar bunları paylaşırlarsa sevinirim. İyi çalışmalar...
merhaba Sn.Av.Zeynep Hanım, ben de tam böyle bir dava açmak üzereyim. müvekkillerim evliler ancak sadece baba adına velayet başvurusunda bulunmak istiyorlar. Ama açık kanun hükümlerine rağmen verilen yargıtay kararları benim de aklımı karıştırdı açıkçası. Sonuç olarak siz nasıl bir başvuru yaptınız ? bir de görevli mahkeme Sulh hukuk değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi