Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğum Alman vatandaşı, Türkiye'de boşanma davası açtım. Oğlumu alırlar mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2012, 13:01   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğum Alman vatandaşı, Türkiye'de boşanma davası açtım. Oğlumu alırlar mı?

ben türkiye vatandaşıyım kocam hem türk hem alman vatandaşı . avusturyada yaşıyorduk 7 aylık bi oğlum var almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu. kocamın bana çektirmediği kalmadı hep dövdü avusturyada mahkemelık olduk sıkayet ettım bıçak tehdit cocugumu öldürme adına . komsularımızdan bırı de sahıt olmus tanık ta var. sonra kocamı kandırdım mahsus ailemi cok ozledım dıye türkıyeye getirdım sımdı aılemın yanındayım burda da bosanma davası actım ama sımdı benı burda rahat bırakmıyor benı yurt dısına goturup mahkemede yalancı sahıtlık yapmamı ıstıyor ama bılıyorum yıne benı dovcek . sımdı de ınat ıcın benım cocugumu almak ıstıyor cocuk alman vatandası polısler gelır alır 3 aydan fazla duramaz turkıyede diyor nolur bana yardım edin ben burdan nüfus çıkaramaz mıyım oğluma alırlar mı elımden
Old 30-08-2012, 17:45   #2
Av. Hatun Olguner

Boşanma davasına bakan mahkemeye durumu anlatıp tedbiren velayet istenebilir...
Old 30-08-2012, 20:36   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
ben türkiye vatandaşıyım kocam hem türk hem alman vatandaşı . avusturyada yaşıyorduk 7 aylık bi oğlum var almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu. kocamın bana çektirmediği kalmadı hep dövdü avusturyada mahkemelık olduk sıkayet ettım bıçak tehdit cocugumu öldürme adına . komsularımızdan bırı de sahıt olmus tanık ta var. sonra kocamı kandırdım mahsus ailemi cok ozledım dıye türkıyeye getirdım sımdı aılemın yanındayım burda da bosanma davası actım ama sımdı benı burda rahat bırakmıyor benı yurt dısına goturup mahkemede yalancı sahıtlık yapmamı ıstıyor ama bılıyorum yıne benı dovcek . sımdı de ınat ıcın benım cocugumu almak ıstıyor cocuk alman vatandası polısler gelır alır 3 aydan fazla duramaz turkıyede diyor nolur bana yardım edin ben burdan nüfus çıkaramaz mıyım oğluma alırlar mı elımden

Sayın Konuk,
yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile eşiniz uzun süre Almanyada kaldığı için Alman vatandaşlığına geçmiş. Türk vatandaşlığından çıkmadığı için aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Siz Alman vatandaşı eşiniz ve Alman vatandaşı olan çocuğunuzla Almanyadan Avusturyaya göçtünüz. Avusturyadan da çocuğunuzla beraber Türkiyeye geldiniz.

Çocuğun vatandaşlığı konusunda çelişkili bir ifade kullanmışsınız:
'7 aylık bi oğlum var Almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu' diye belirtmişsiniz. Çocuğun babasının Alman vatandaşlığından yola çıkarak bu ifadenizden çıkardığım ilk sonuç:
Alman vatandaşlık yasasına göre anne veya babasından birisi Alman Vatandaşı olan çocuk doğumla birlikte Alman Vatandaşıdır. Burada doğum yerinin bir önemi yoktur. Yasaya göre annesi veya babası Alman vatandaşı olan çocuk ister Çinde, İster Japonyada, isterse Türkiyede doğsun fark etmez, çocuk Alman vatandaşıdır. Yazdıklarımdan çıkan sonuç: Çocuğunuzun babası Alman Vatandaşı olduğu için çocuğunuz otomatikman Alman Vatandaşı dır. (Not: Türk Vatandaşlık yasasını burada devreye sokmak istemiyorum.

'7 aylık bi oğlum var Almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu' ifadenizden çıkan ikinci sonuç: Yabancı anne ve babadan doğan çocuklar anne ve babadan birisi en az sekiz yıl Almanyada yaşıyorsa ve süresiz oturma izinleri varsa hem Alman vatandaşı hemde anne ve babanın vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşıdırlar. Bu ikinci durum söz konusu ise çocuğunuz Alman yasalarına göre Alman vatandaşıdır. Aynı zamanda Türk vatandaşıdır. 18 yaşını biritdiğinde bu vatandaşlıklardan birisini seçmek zorundadır.

Yukarıda yazdıklarıma rağmen, babası çocuğu kaçırdığınızı öne sürüp zorluk çıkarmazsa, Uluslararası Lahey Anlaşması gereğince, çocuğunuz Türkiyede yaşadığı için, Türk Mahkemeleri yetkilidir. Türk Mahkemeleride çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak karar vereceklerdir. Vatandaşlık burada arka plandadır. Çocuğun menfaati gerektiriyorsa mahkeme çocuğunuzun sizde kalmasına karar verir. Eşinizin polis gelir alır korkutmalarına kulak asmayın, polisin çocuğunuzu elinizden alma yetkisi yoktur, mahkeme kararı olmdan. Polis hiçbir şey yapmaz. Eşiniz yapar mı bilemiyeceğim.
Tedbir olarak Sayın Av. Hatun Olguner'in yazdıklarını yaparsanız faydalı olur.

Saygılarımla
Old 31-08-2012, 14:55   #4
Konuk

Varsayılan lütfen yardım edin

ben cocuguma bugun nufus cıkarmaya gttım turkıye vatandaslıgı ıcın . benden dogum belgesı ıstedıler kocam zorla elımden almıstı kaçarız dıye. ben bıkaç hafta ıcınde avusturyaya gıdecegım cocugumun dogum belgesıyle ordakı kımlık bılgılerını almaya bana verırler mi yoksa babasına da gerek var mı ?
Old 31-08-2012, 17:20   #5
Gemici

Sayın Konuk,
bir önceki mesajımda 'babası çocuğu kaçırdığınızı öne sürüp zorluk çıkarmazsa' diye belirtmiştim.

Çocuğun velayeti ikinizde olduğu için çocuğu Türkiyeye getirirken babasının rızası gerekirdi. Belirttiğinize göre bu rıza yokmuş. Eşiniz bu konuda zorluk çıkarabilir.

Doğum belgesini 'kocam zorla elımden almıstı kaçarız dıye' demişsiniz. Çocuğu Türkiyeye getirmek için doğum belgesi gerekmez, Alman kimliği veya pasaport yeterlidir. Çocuk sizin pasaportunuza mı geçirilmişti yoksa?

Bildiğim kadarı ile doğum kayıtlarının tasdikli bir kopisini alabilirsiniz. Alacağınız kopi ile çocuğu nufus siciline kayıt ettirip kimlik alıp alamıyacağınızı bilemiyeceğim. Buna rağmen elinizde doğum kayıtlarının bulunduğu bir belge olması en azından velayet konusunda iyi olur.

Bildiğim tek şey çocuğun velayeti ikinizde olduğu sürece zorluklarla kaşılaşacağınız. Yapabileceğiniz tek şey çocuğunuzun velayetinin en kısa zamanda sizin üzerinize geçirilmesi için çalışmak olacak. Elinizde çocuğun doğum kaydına ait bir belge yoksa bu konuda da zorlukla karşılaşacağınızı düşünüyorum.

En iyisi bir avukattan profesyonel yardım almak.

Saygılarımla
Old 31-08-2012, 18:35   #6
Av. Hatun Olguner

Varlığı tereddütsüz ise nüfus kaydı bulunmasa dahi çocuğun velayeti ve nafakası düzenlenebilir. Bu konuda yargıtay kararı vardır. Mesleki hukuk rehberi boşanma ile ilgili içtihatlar arasında yazılıdır. Ayrıca beyan üzerine de nüfus kaydı yapılabilir diye biliyorum.

Varlığı tereddütsüz ise çocuğun nüfusa kayıtlı olmaması velayeti ve nafakayı düzenlemeye engel değildir.
2 HD 31.10.1985 8631/8789
Aynı Konuda : 2 HD 15.1.1971 4294-234
Old 31-08-2012, 19:55   #7
Konuk

peki ben bu doğum belgesini almanyadaki hastaneye gidip alsam bana verirler mi belgeyi? onunla tc kimliği çıkarabılıomuşum o zaman türkiyede benımle ıstedgım kadar kalırmış cocugum ..
Old 31-08-2012, 23:36   #8
Konuk

Varsayılan lütfen yardım edin

ben yurt dışına gitmek istemiyorum aslında sadece çocugumun nüfus kayıt örneğini veya doğum belgesini almaya gidicektim .... noter tasdıklı vekalet versem ablama , ablam dogum yaptıgım hastaneden dogum belgesını alabılr mı
Old 01-09-2012, 08:07   #9
Av. Hatun Olguner

siz doğum belgesini almaya çalışın ve nüfusa kaydettirin. Ama bunu yapmadan önce yukarıda yazılı yargıtay kararına dayanarak çocuğun velayetini mahkemeden tedbiren almaya çalışın. Çocuğun Alman kimliği ve pasaportunu da mahkemeye sunun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi