Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpoteğin Paraya Çevrilmesi Yoluyla İcra Takip dosyasının temliki ve tapu sicil müdürlüğü

Yanıt
Old 15-01-2011, 11:28   #1
Turhan Kızar

Varsayılan İpoteğin Paraya Çevrilmesi Yoluyla İcra Takip dosyasının temliki ve tapu sicil müdürlüğü

Değerli Meslektaşlarım,
İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla başlatılan bir icra takip dosyasını temlik aldık. Temlik harcını ödedik. Ayrıca tapu sicil müdürlüğünde bir temlik işlemi yapmamız gerekiyor mu? Tapuda da bir temki harcı ödeyecek miyiz? Yarın ipoteğin fekki söz konusu olursa nasıl hareket edilecek?
Değerli görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.
Old 15-01-2011, 13:47   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Turhan Kızar
İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla başlatılan bir icra takip dosyasını temlik aldık. Temlik harcını ödedik. Ayrıca tapu sicil müdürlüğünde bir temlik işlemi yapmamız gerekiyor mu? Tapuda da bir temki harcı ödeyecek miyiz?

Merhaba;

Sorduğunuz husus Medeni Kanun'un 891. maddesinde düzenlenmektedir:

"II. Alacağın devri

Madde 891 - İpotekle güvence altına alınmış bir alacağın devrinin geçerli olması, devrin tapu kütüğüne tescil edilmesine bağlı değildir."

Alıntı:
Yazan Turhan Kızar
Yarın ipoteğin fekki söz konusu olursa nasıl hareket edilecek?

Fakat, bu cümlenizle neyi kastettiğinizi anlayamadım...

Saygılarımla...
Old 17-01-2011, 10:53   #3
Turhan Kızar

Sayın Karabulut,

Konuya ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

"Yarın ipoteğin fekki söz konusu olursa nasıl hareket edilecek" derken, işin tapu sicil sürecini sormak istemiştim. Temlik işlemini icrada yaptık. Temliği icra müdürlüğünün tapuya re'sen bildirip bildirmediğini, temlik edenin ayrıca tapuda da bir beyanda bulunması gerekip gerekmediğini merak etmiştim.

Saygılarımla,
Old 17-01-2011, 17:01   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Turhan Kızar
Sayın Karabulut,

Konuya ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

"Yarın ipoteğin fekki söz konusu olursa nasıl hareket edilecek" derken, işin tapu sicil sürecini sormak istemiştim. Temlik işlemini icrada yaptık. Temliği icra müdürlüğünün tapuya re'sen bildirip bildirmediğini, temlik edenin ayrıca tapuda da bir beyanda bulunması gerekip gerekmediğini merak etmiştim.

Saygılarımla,

Sn. Kızar;

Tapuya herhangi bir bildirim yapmanıza lüzum yok. Taşınmaz İPÇ yolu ile takipte alacağa mahsuben alınacak olursa icra müdürlüğünün tapu müdürlüğüne hitaben hazırlayacağı tescil belgesinde durum açık olarak yer alacaktır. 3. kişiye satılması durumunda ise yine tescil belgesi ile birlikte ihale alıcısı kendi adına tescil ettirebilecektir.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi