Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

dershane kaydında imzalanan sözleşmenin iptali

Old 17-02-2007, 17:50   #1
mitrha

Mesaj dershane kaydında imzalanan sözleşmenin iptali

bir sorum var:daha dogrusu bu sorun bizim komşumuzun başına gelmiş ben bir şeyler yorumladım ama yanlış yönlendirmek istemedim..
komşumuz dershaneye kayıt yaptırmış ve kayıt yaptırırken sözleşme imzalatmışlar.ama şu anda komşumuz dershaneden ayrılmak istiyor,hem maddi sebeblerden dolayı hemde zaman açısından dershaneye yetişemiyor..dershane yönetimine bildirmiş ama oradakilerde sözleşmeyi iptal edemeyeceğini sölemişler çünkü sözleşmenin maddelerinden biri şu şekilde:sözleşme ancak tayin,şehirden ayrılma gibi durumlarla resmi evrakla ispatlanmak suretiyle iptal edilebilir.dershanedeki yöneticiler komşumuza taksitleri yatırın 1 yıl içinde istediğiniz zaman bu hakkınızdan faydalanıp derslere devam edebilirsiniz demişler...ama daha önce bir kaç öğrenci dershaneden ayrılabilmiş.dershaneye bunu bildirdiklerinde onların sözleşmesi yoktu sadece senet imzalamıştık sizin hem senediniz hem sözleşmeniz var demişler.bu çok mantıksız bir yaklaşım değil mi?bu sözleşmenin iptal edilebilmesi için yapılması gereken prosedür nedir?hangi hukuki sebebleri öne sürerek sözleşme iptal edilebilir?bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...
Old 18-02-2007, 15:51   #2
Av.Bülent Özkan

Sn. Mirtha; Aynı konu ile 2 sene önce ilgilenmiştim.
Özel dersaneler bilindiği gibi Milli eğitim denetimi altındadır. Ve özel dersaneler Milli Eğetim Bakanlığı özel dersaneler Yönetmeliğine göre hareket etmek durumundadırlar. B u yönetmeliğe göz atmanızı öneririm. (R.G. 22.7.2005/25883)
Öncelikli tavsiyem sözleşmenin iptal edimemesi durumunda Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunulmasının Dersane yönetimine ihtarıdır. Uygulamada dersaneler sözleşmke ekinde bono imzalatmaktadırlar. Bu bonolarda bedeli malen ahzolundu kaydı bulunmaktadır. Sözleşmeler belli bir hizmetin verilmesi karşılığı ücret ödenemsini hükme bağlar. Hizmet alınmadığı durumda sözleşmeye göre ücret ödenmesi talep edilemeyecektir. Fakat sözleşmenin tamamı incelenmeden bunu söylemek de doğ-ru olmaz. Bedeli malen ahzolundu kaydı taşıyan bir senet söz konusu ise herhangi bir mal veya hizmetin alınmış olması gerekir. Somut olayda eğitim hizmeti verilmektedir. Fakat sözleşme taraflarından biri sözleşmeyi feshetmek istemektedir. Sözleşmede fesih şartları belirlenmiş ise ve bu şartlar olmadan sözleşme feshedilirse ve sözleşmede de muacceliyet kaydı var ise durum zor görünmektedir. Ama 2 yıl önceki sorunda mahkemeye bile gitmeden hem senetleri iade almış hem de sözleşmeyi feshetmeyi başarmıştık. Öncelikle yukarıda anılan yönetmeliğe göre sözleşmenin tamamını tetkik etmenizi ve Milli eğitime şikayette bulunuulacağı, hizmet verilmemesine rağmen ücret talep edilemeyeceği yönünde bir ihtarname keşide edilmesini ve noter aracılığı ile dersaneye tebşliğini öneririm. Sözleşmenin tamamının incelenmesi özellikle önemlidir.
Saygılarımla..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi