Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takibi Şikayete bağlı Suçlarda Müdahale Talebi

Yanıt
Old 21-02-2007, 14:27   #1
Av.Nazlı Yolaç

Varsayılan Takibi Şikayete bağlı Suçlarda Müdahale Talebi

Sayın meslakdaşlarım,
Fikri ve sınai haklar ceza mahkemesinde, şikayetçi olduğumuz bir dava açıldı. bu davada müdahale dilekçesi vermek gerekiyor mu? yoksa sadece duruşmalara katılarak davayı takip etmek mi gerekiyor. takibi şikayete bağlı suçlarda yargılama usulü hakkında bilgi edinebileceğim kaynak bilen veya mesleki tecrübesi olan arkadaşlardan katkı rica ediyorum.
Old 21-02-2007, 14:53   #2
Av.Turhan Demiroğlu

*5271
Mağdur ile şikayetçinin hakları
Madde 234 .- (1) Mağdur ile şikayetçinin hakları şunlardır:
b) Kovuşturma evresinde;
1. Duruşmadan haberdar edilme,
2. Kamu davasına katılma,
6. Davaya katılmış olma koşuluyla davayı sonuçlandıran kararlara karşı kanun yollarına başvurma.

Kamu davasına katılma

Madde 237 .- (1) Mağdur, suçtan zarar gören gerçek ve tüzel kişiler ile malen sorumlu olanlar, ilk derece mahkemesindeki kovuşturma evresinin her aşamasında hüküm verilinceye kadar şikayetçi olduklarını bildirerek kamu davasına katılabilirler.

Madde 242 .- (1) Katılan, Cumhuriyet savcısına bağlı olmaksızın kanun yollarına başvurabilir.

Saygılarımla...
Old 21-02-2007, 17:54   #3
Av.Demet

İlk derece mahkemesindeki kovuşturma evresinin her aşamasında, hüküm verilinceye kadar müdahale talebinde bulunulabilir. Ancak uygulamada genellikle ilk duruşmaya kadar yazılı olarak mahkemeye sunuluyor..
Old 21-02-2007, 18:23   #4
Av.Suat Ergin

Yeni CMK'ya göre, duruşmada sözlü olarak da katılma talebinde bulunabilmektesiniz.(CMK-238) Önemli olan zapta geçip, katılma talebiniz hakkında karar verilmesidir. Eski kanundaki çelişki giderilmiştir.

Saygılarımla
Old 21-02-2007, 18:35   #5
Av.Demet

Sayın meslektaşım Av. Suat ERGİN'e katılıyorum....Duruşmada hakim tarafından davaya katılıp katılmayacağınız sözlü olarak sorulup, zapta geçiriliyor...Şikayetinizin devam ettiğini beyanla katılma talebiniz hakkında otomatik olarak karar veriliyor..Ancak yine belirtmek isterim ki uygulamada bazı mahkemelerde bu talebinizi ilk duruşmaya kadar yazılı olarak bildirmeniz isteniyor..İyi çalışmalar....
Old 21-02-2007, 18:44   #6
Av.Ayse E.

sayın meslektaslarım...yenı kanunda olmasına ragmen hala uygulamada karısıklıklar var zannımca...yada bana denk geldı...dun gırdıgım sıkayetımız sonucu acılan davada sozlu olarak katılma talebınde bulundum hakım kabul etmedı ve bır dahakı celseye kadar mudahale dılekcesı verıldıgı takdırde mudahıllıgıne karar verılmesı seklınde ara karar olusturdu...ne kadar yenı kanuna gore sozlu olarak mudahale talebınde bulunulabılecegıne hakıme soyledımsede hakım beyın cevabı aynen su sekılde oldu..avukat hanım ıkı satır dılekce yazmayamı üşenıyosunuz...mecburen dılekce yazıp verecegız...
benım nacızane fıkrım ya ılk durusma esnasında yazılı olarak dılekcenızı vermenız yada durusmadan once dılekcenızı dosyaya ıbraz etmenızdır...ıyı calısmalar...
Old 21-02-2007, 18:56   #7
AV.SANEM

Bugün hem sulh ceza mahkemesinde hem de asliye ceza mahkemesinde şifahi olarak müdahale talep ettim ve kabul edildi.
Old 22-02-2007, 14:44   #8
av.semire nergiz

Katılma kamu davasının açılmasından sonra mahkemeye dilekçe verilmesi veya katılma istemini içeren sözlü başvurunun duruşma tutanağına geçirilmesi suretiyle olur.(cmk.238/1).Cumhuriyet savcısının,sanık ve varsa müdafiinindinlenmesinden sonra davaya katılma isteminin uygun olup olmadığına karar verilir.238/3 Katılma ilk derece mahkemesindeki kovuşturma evresinin her aşamasında hüküm verilinceye kadar mümkündür.iyi çalışmalar
Old 22-02-2007, 14:55   #9
av.semire nergiz

Ayşe hanım,muhtelif dava duruşmalarında bizler de hakimlerin benzer tutumlarına maruz kalıyoruz;ben duruşmalarda hakimlerin bu tarz tavırlarına karşı ısrarla kendilerinden talebimin duruşma zaptına geçirilmesini ve bu konuda karar verilmesini talep ediyorum.Tahmin edeceğiniz gibi bu talebimi tutanağa geçiriyorlar ve ancak talebimin reddi konusunda yasal gerekçe bulamadıklarından kabul etmek zorunda kalıyorlar.'Hakim bey talebimi yazın ve uygun görmüyorsanız red edin' deyin.Tavsiye ederim
Old 15-12-2007, 22:20   #10
Kemal Yıldırım

Davanın her aşamasında davaya katılma talebinde bulunmak mümkün. Müşteki karakolda alınan ifadesinde şikayetçi olmadığını belirtmiş, kamu davası açıldıktan sonra katılma talebinde bulunmuşsa ne olacaktır. Kanımca karakolda alınan ifadenin bir etkisinin olmaması, dava sırasında yapılan katılma talebinin değerlendirilerek kabul ya da red kararı verilmesi gerekir. Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum..

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi