Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isim yer ve vergi numarası değiştiren davalı limited şirkete karşı ne yapılabilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-11-2015, 12:37   #1
furugferruhzad

Varsayılan isim yer ve vergi numarası değiştiren davalı limited şirkete karşı ne yapılabilir?

Davamız iş kazası sebebiyle ölüm nedeniyle destekten yoksun kalma ve manevi tazminat davası.Kusur durumuna göre ölen kişi(%25) şirketin ortağı gerçek kişi(%75)kusurlu.Dava gerçek kişiye ve ltd şirkete karşı açıldı dava devam etmekte.Dava devam ederken dava konusu alacağımız için ihtiyati haciz talep ettiğimde(şirketin iflas halinde olmasından veya tasfiye halinde olmasından endişe duyarak ticaret siciline yazı yazılmasını da talep ettim) ticaret sicilinden gelen cevabi yazıda davalı şirkete ait bir vergi numarası bildirildi.Ben dava dilekçemde davalı ltd şirketin adresi olarak kazanın meydana geldiğinde işyerinin bulunduğu yer olan lapseki'yi göstermiştim.Sicilden gelen yazıya göre ltd şirketin adresi manise alaşehir olarak belirtilmiş gerekli yazılar yazıldı bir malvarlığı çıkmadı yine davalı gerçek kişi adına internetten yaptığım araştırmada bu sefer ortak kusurlu gerçek kişiye ait başka bir vergi numarası ve vergi dairesi çıktı.(Salihli vergi dairesi)ne yapacağımı şaşırmış durumdayım davalılar davaya bir kez katıldılar daha sonra hiç katılmadılar başvurabileceğim bir hukuki ya da cezai yol var mı?Teşekkürler.
Old 25-11-2015, 13:40   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Davamız iş kazası sebebiyle ölüm nedeniyle destekten yoksun kalma ve manevi tazminat davası.Kusur durumuna göre ölen kişi(%25) şirketin ortağı gerçek kişi(%75)kusurlu.Dava gerçek kişiye ve ltd şirkete karşı açıldı dava devam etmekte.Dava devam ederken dava konusu alacağımız için ihtiyati haciz talep ettiğimde(şirketin iflas halinde olmasından veya tasfiye halinde olmasından endişe duyarak ticaret siciline yazı yazılmasını da talep ettim) ticaret sicilinden gelen cevabi yazıda davalı şirkete ait bir vergi numarası bildirildi.Ben dava dilekçemde davalı ltd şirketin adresi olarak kazanın meydana geldiğinde işyerinin bulunduğu yer olan lapseki'yi göstermiştim.Sicilden gelen yazıya göre ltd şirketin adresi manise alaşehir olarak belirtilmiş gerekli yazılar yazıldı bir malvarlığı çıkmadı yine davalı gerçek kişi adına internetten yaptığım araştırmada bu sefer ortak kusurlu gerçek kişiye ait başka bir vergi numarası ve vergi dairesi çıktı.(Salihli vergi dairesi)ne yapacağımı şaşırmış durumdayım davalılar davaya bir kez katıldılar daha sonra hiç katılmadılar başvurabileceğim bir hukuki ya da cezai yol var mı?Teşekkürler.
Paylaşımınızdan anladığım kadarı ile davayı SGK'ya yöneltmemişsiniz. Bazı şartların varlığında ve bazı alacak kalemleri için davayı SGK'ya da yöneltmenizi tavsiye derim. Ayrıca aylık bağlama talebiniz de olmuştur muhtemelen
Old 25-11-2015, 13:49   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Paylaşımınızdan anladığım kadarı ile davayı SGK'ya yöneltmemişsiniz. Davayı SGK'ya da yöneltmenizi tavsiye derim.

Öneriniz benim de aklıma geldi.Ancak yasal dayanağını bulamadım.SGK torba yasaya göre tedavi giderlerinden sorumlu ancak destekten yoksun kalma tazminatından sorumlu değil diye biliyorum.iş kazasında sorumlulara dava açma süresi 10 yıl.SGK yı bu süre içinde dahili davalı mı yapmalıyım?Sonsuz teşekkürler.
Old 25-11-2015, 14:21   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Öneriniz benim de aklıma geldi.Ancak yasal dayanağını bulamadım.SGK torba yasaya göre tedavi giderlerinden sorumlu ancak destekten yoksun kalma tazminatından sorumlu değil diye biliyorum.iş kazasında sorumlulara dava açma süresi 10 yıl.SGK yı bu süre içinde dahili davalı mı yapmalıyım?Sonsuz teşekkürler.
5510 sayılı yasada SGK nın sorumlulukları belirtilmiş. Buna göre tazminat hükmü yer almıyor maalesef. hak sahiplerine gelir bağlama ve diğer haklar baki tabi ki,
Tazminat için işverene gitmek durumundasınız maalesef. gerçek kişinin diğer şirketi üzerine gidemeyeceğinizi düşünüyorum. Sorumlular hakkında ceza davası da açılmıştır diye düşünüyorum. O aşamada tarafların anlaşmaları belki söz konusu olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi