Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Acil Yardım Boşanma Velayet Malrejimi Aile Konutu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2008, 13:55   #1
KONUK

Varsayılan Acil Yardım Boşanma Velayet Malrejimi Aile Konutu

Merhaba ben 1999 yılında evlendim evlenmeden önceki şirketimde hala çalışmaktayım.o yıl içinde hem altınlarımı bozarak hemde bankadan kredi çekerek ortak
bir arsa aldık.yarısı benim yarısıda onun üzerine.
2005 yılında yine bankadan kredi çekip bir ev aldım.Kendi adıma 2008 yılında yeni bir ev aldık eşimin adına birde arabamız var.Bizim 7 yaşında bir oğlumuz var eşimle şu ana kadar ufak tefek sorunlar oldu ama bu 2007 yılından beri ailesinin babası annesi ve iki kız kardeşinin benimle beraber oturmak istemeleri bir çok sorunu beraberinde getirdi altı ay boyunca aynı evde mücadele verdim hiç bir hakları olmaksızın.Eşim üç aydır çok değişti içmeyen bir insandı içmeye gece hayatına gitmeye başladı bambaşka bir insan oldu.Haftanın 4,5 gününü dışarda geçiriyor eve gelmiyor.Ne oğlunu nede beni arıyıp soruyor.Artık tamamen kafamda bitti ve boşanmak istiyorum.Hayatında kadınlar var.Oğluma bebekliğinden beri benim ailem kızkardeşim bakmıştır halada bakmakta.
SORULARIM ŞUNLAR
1-Oğlumun velayetini bana verilirmi.
2-Şuanda oturduğumuz ev ortak kullanım alanımız boşanmada bu evden çıkartılırmıyız.Yani düzenimiz bozulurmu.
3-Her hangi bir borçla karşıma gelirse bende bu borçlardan sorumlumuyum.
4-Bildiğim kadarıyla 2002 yılından sonra edilinen malların ortak olduğunu.Ama benim adıma olan ev şu anki oturduğumuz evin değerinden oldukça düşük.
5-Bankada bulan hesaplar mallar tam anlamıyla ortak bölünülürmü.Tazminat ve OĞLUM için nafaka talep edebilirmiyim.
BANA ACİL CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
Old 20-10-2008, 14:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı dava açabilirsiniz. Bu davada boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak zorundasınız.

Davada çocuğunuzun velayetini ve onun için önce tedbir boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren de yoksulluk nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Oğlunuz 7 yaşında, anna bakım ve şefkatine muhtaç durumdadır. Ona karşı olan sorumluluklarınızda bir ihmaliniz söz konusu olmadıktan sonra velayetin size verilmesi doğaldır.

Şu anda oturmakta olduğunuz ev ile ilgili olarak aile konutu şerhi aldırabilirsiniz. Bunu mahkemeden talep edebileceğiniz gibi ilgili evrakları temin ettikten sonra tapudan da talep edebilirsiniz.

Aile konutu şerhi boşanmanın kesinleşmesine kadar etkilidir.Boşanma kesinleşene kadar oğlunuz ile oturma hakkına sahip olabilirsiniz.

Boşanma davasının açılması ile ile birlikte eşinizn üzerine olan mal varlıkları ile ilgili olarak tedbir kararı verilmesini de isteyebilirsiniz. Kötüniyetli elden çıkarmaları engellemek için de yine ilgili maddelerce, tasarruf yetksinin kadırılmasını da talep edebilirsiniz.

Mmaddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz. Şartlarının varlığı halinde, mahkemece bunlar hakkında bir karar verilecektir.

Eşinizin borcundan dolayı sizin, sorumluluğunuz doğmaz. Size ait mülk ve mal varlığı değerlerine haciz gelmez.

2002 öncesi kazanılan mallara ilişkin olarak değer artış payı dava edilebilieceği gibi, boşanma kararının kesinleşmesi ile birlikte açılacak mal rejiminin tasfiyesi davası ile de 2002 yılından sonra edinilen mallar için tasfiye payı alacağı ve yine değer artış payı alacakları mevcuttur. Tasfiye davası, muhasebe uzman bilgisi gerektirmektedir. Evlilik birliğinde edinilmiş mallara ilişkin olarak, aktif ve pasif hesabı yapılacaktır. Sonucunda ortaya bir eşin diğer eşten alacaklı olduğu miktar belirlenecektir.

Tarafların sahibi olacağı mülkiyet hakkı değildir, mülkiyet hakkı zaten üzerine olan eşten diğerinin isteyebileceği alacak miktarıdır yasa ile belirlenecek olan.

Haklarınız oldukça çeşitlidir.Bunlara zamanında, eksiksiz ve en az masrafla ulaşabilmek için MUTLAKA bir meslektaşımızdan doğrudan hukuki destek alınız.

Saygılarımızla.
Old 23-10-2008, 11:40   #3
Konuk

Varsayılan Acil yardım

Sorularıma cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.
Şidettli geçimsizlikten dava açabileceğimi.Ama eşimin KUSURLU tarafını ispatlamak derken.Cep telefonun dan başka kadınlarla görüşmesi,mesajlaşması,yada eve günlerce gelmediğini ihmal ettiğini,yada içip içip sabaha karşı geldiğini, kendi apartmanım dan veya kız kardeşim eniştemi şait göstererek yapa bilirmiyim.

Boşanma davası süresince aile konutunda hikamet edebileceğimizi çocuğumla beraber.Fakat aynı evde oturupta boşanmayı beklemek bizim güvenliğimiz açısından nekadar sağlıklı olur onu bilmiyorum.Çünkü kaba kuvete baş vuran birisi. Çocuğum birinci sınıfa gidiyor onun geleceğine etki etmemek için yanında tartışmaktan bile kaçınıyorum.Ama kurulu düzenimizide bozmak istemiyorum. Onun evden uzaklaştırmak mümkünmü.

7 yaşında çocuğumun velayeti anne şevkatinden dolayı bana verileceğini fakat ihmalin söz konusu nedir anlamadım.
çalışan bir anneyim bebekliğinden beri benim kız kardeşim çocuğuma bakıyor. Bütün izinli günlerimi onunla geçiriyor herşeyiyle ilgileniyorum ihmalin sözkonusu olmaması derken nedir öğrenmek istiyorum.
Old 23-10-2008, 13:07   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sorularıma cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.
Şidettli geçimsizlikten dava açabileceğimi.Ama eşimin KUSURLU tarafını ispatlamak derken.Cep telefonun dan başka kadınlarla görüşmesi,mesajlaşması,yada eve günlerce gelmediğini ihmal ettiğini,yada içip içip sabaha karşı geldiğini, kendi apartmanım dan veya kız kardeşim eniştemi şait göstererek yapa bilirmiyim.

Boşanma davası süresince aile konutunda hikamet edebileceğimizi çocuğumla beraber.Fakat aynı evde oturupta boşanmayı beklemek bizim güvenliğimiz açısından nekadar sağlıklı olur onu bilmiyorum.Çünkü kaba kuvete baş vuran birisi. Çocuğum birinci sınıfa gidiyor onun geleceğine etki etmemek için yanında tartışmaktan bile kaçınıyorum.Ama kurulu düzenimizide bozmak istemiyorum. Onun evden uzaklaştırmak mümkünmü.

7.

Alıntı:
Telefon kayıtları delil olabilir. Yine görgüye ve bilgiye dayalı tanık ifadeleri delil olabilir. Mümkünse, aynı apartmanda yaşayan tanıkların ifadesine daha çok itibar edilmektedir.

Alıntı:
Onun evden uzaklaştırmak mümkünmü.

Aşağıda Sayın Meslektaşımın benzer konuya verdiği yanıtı okuyunuz.

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği,aile içi şiddet gören bireylerin aile mahkemesine başvurması halinde yargıca şiddet gösteren kişinin bundan kaçınması için birtakım tedbirler alma yetkisi vermiştir. Buna ilişkin yapılacak başvurular ve kararların uygulanması harçsızdır yani sizden herhangi bir ücret alınmadan gerekli tedbir alınır.

Bu tedbirler,

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması şeklindedir. Yargıç bunlardan gerekli olanlara hükmeder.

Kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eşe ihtar olunur.

Alıntı:
Yazan Konuk
yaşında çocuğumun velayeti anne şevkatinden dolayı bana verileceğini fakat ihmalin söz konusu nedir anlamadım.
çalışan bir anneyim bebekliğinden beri benim kız kardeşim çocuğuma bakıyor. Bütün izinli günlerimi onunla geçiriyor herşeyiyle ilgileniyorum ihmalin sözkonusu olmaması derken nedir öğrenmek istiyorum

Sayın Konuk,

KAHDEM alanında bir dava başından sonuna kadar sonuçlandırılmaya çalışılmaz. Sadece yol gösterilir ve hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım alınması önerilir. Sizin yazdıklarınıza göre cevaplar verilmektedir. Ancak, bazı olasılıklar da gözetilmektedir. Cevap veren meslektaşım, isabetle bu olasılıktan bahsetmiştir. Bu olasılıkların hepsini buraya yazmamız mümkün değildir.

Bu nedenlerle, mutlaka bir avukata danışınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi