Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kambiyo senedinde vekaleten aval gösterme

Yanıt
Old 08-02-2019, 10:51   #1
Atticushl

Varsayılan kambiyo senedinde vekaleten aval gösterme

Öncelikle iyi günler, yeni bir meslektaş olarak bu konuda yardıma ihtiyacım bulunmaktadır. Şöyle ki;
Müvekkilin vefat eden babası damadına araç satın alma vekaleti veriyor. Damat müvekkilin babasının adına daha sonra bir araç satın alıyor. Damat daha sonra bir bono düzenliyor. Bonoda damat kendisini borçlu, müvekkilin babasını da "... adına vekaleten" şeklinde kefil gösterip kendi(damat) imzasını atıyor. Daha sonra müvekkilin babası hakkında takip başlatılmış ve şu an bir taşınmaz satışa çıkartılmıştır. Ben kamu düzenine aykırılıktan dolayı süresiz şikayet yoluna gittim ancak bu talebim "süresinde borca itiraz olmadığı" gerekçesi ile reddedildi.

Önerilerinizi alabilirsem çok iyi olur.
Old 09-02-2019, 06:49   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Merhaba sayın meslektaşım

1.Kambiyo takibi (İİK.m.167 vd.)
2.Bono’daki (gösterilmişse) Temel Borç İlişkisi
3.Takibe itiraz (m.168, 169)
4.Borçlunun Kambiyo Hukuku Bakımından Şikayeti (m.170/a)
5.Süresiz şikayet (Bir hakkın yerine getirilmemesinden veya sebepsiz sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikâyet olunabilir.-m.16/2, 17)
6.Taşınmaz haczi ve satışı (m.78, 91)
7.Alacaklı, hacizden itibaren bir yıl içinde taşınmazın satılmasını isteyebilir (m.106)

8.Olaydaki Vekaletin Kapsamı (?) -VEKÂLET SÖZLEŞMESİ (TBK.m.502 vd.)

9.VEKALETEN KEFİL – YARGITAY:

“Uyuşmazlık, vekilin kullanmış olduğu krediye ilişkin sözleşmeyi davalılar adına vekaleten kefil sıfatı ile imzalayıp imzalamayacağı ve bu kefaletin geçerli olup olmadığı noktasında toplanmaktadır.
Dairemizin 10.6.1988 tarih, 1988/4317-3844 sayılı kararında da belirtildiği üzere,
uygulamada ve doktrinde
vekilin kendi kendisi ile kendi lehine sözleşme yapabilmesi,
borç altına soktuğu müvekkilinin açık yetki vermesi ile veya
böyle bir yetki olmadan yaptığı işlemlere vekil edence sonradan icazet verildiği takdirde mümkün olabilmektedir.

(Bkz Tekinay, Borçlar Hukuku; Tekinay/Akman/Burcuoğlu/Altop, İst. 1985; Prof Dr F.N. Feyzioğlu, Genel Hükümler Cilt 1, İst. 1976 s.417, 420).

Dava konu vekaletnamelerin içeriği incelendiğinde, vekalet veren davalılar tarafından vekil olan dava dışı Haydar’ın kendisi lehine davacı bankadan alacağı krediye sahibi bulundukları taşınmazı teminat göstermeye, taşınmaz üzerine ipotek tesis etmeye, tapuda işlemler yapmaya, kredi borcuna ilişkin ipoteğin paraya çevrilmesi ile borcun tecil ve taksit senetlerini imzalamaya, bankaya tevdi ve takdime, bu kredi ve ipotek işlemleri nedeniyle banka, tapu, noterlik ve diğer resmi kurumlarda yapılacak işlemler için her sıfat ve suretle davalılar adına işlem yapmaya, borç senetleri, taahhütname ve her türlü evrak düzenleme ve imzalamaya yetki verilmiştir. Görüldüğü üzere, davalılar tarafından verilen vekaletnamelerde vekile çok geniş yetkiler verilmiş olup, davaya konu kredi sözleşmesine vekilin davalılar adına kefil sıfatı ile imza atması için BK’nın 388.(TBK.m.504) maddesine göre özel bir yetki gerekmez.”

11.HD. E. 2010/9069,K. 2010/8312, T. 13.7.2010

http://www.kazanci.com/kho2/ibb/files/dsp.php?fn=11hd-2010-9069.htm&kw=`vekaleten+kefil`#fm

Kahve molası..
Old 09-02-2019, 14:41   #3
Atticushl

teşekkür ederim sayın meslektaşım. merak ettiğim konu benim şikayetim kamu düzenine ilişkin olmasına rağmen süresinde şikayette bulunmadığım dolayısı ile davanın reddi?
ayrıca menfi tespit davası açmam durumunda davanın bitme süresi ne kadar olur ?
Old 10-02-2019, 14:37   #4
Av.Dr.Yahya DERYAL

Bağışlayın, anlamakta zorlandım.
Bononun düzenleyen kısmında (ön sayfa sağ alt köşe) iki imza mı var? İmzalar hangi sıfatla atılmış?
Borçluyu/borçluları ve sıfatlarını belirlemek bakımından...
Old 26-02-2019, 10:04   #5
Atticushl

Estağfurullah üstadım, evet bonoyu düzenleyen borçlunun iki imzası var. bir imzayı kendi adına(borçlu), diğer imzayı ise müvekkilimin babasını vekaleten müvekkilin babasını kefil göstererek atmış. Bu durumda süresiz şikayet talebim reddedildiği için menfi tespit davası açmayı düşünüyorum. Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi