Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yardım- Müvekkilime karşı Bana

Yanıt
Old 15-04-2005, 16:11   #1
Av.Gazi

İnceleme Yardım- Müvekkilime karşı Bana

Değerli arkadaşlar ; bu sitede yeniyim. hepinizi saygıyla selamlarım.
Bir sorunum var : KONUYLA İLGİLİ BİR YARGITAY KARARI ARIYORUM. Konu şu : Müvekkilimle geçerli ve yazılı bir ücret sözleşmesi imzalamama rağmen müvekkilim dava masraflarını vermediği gibi, VEKALETNAME de vermedi . Üstelik dava açılması için yazılı bir talimat da verdi. Aradan geçen 10 günlük sürede ben açılacak dava hakkında çalıştım ve dava dilekçesi dahil her şeyi hazırlamışken , müvekkil , dava açmayacağını söyledi ve davanın kazanılmayacağını düşündüğü için davadan vazgeçti. Dava masraflarını da vermedi , ama yazılı talimatı olduğu için haklarının zayil olmaması amacıyla İ. Tedbir kararı aldım. Yazılı da ihtar çektim . Ücret sözleşmesinde , bu durumda , avukatın ücretinin tamamı ödenir denilmesine rağmen ben ücretin 3/4 tutarı için dava açtım. Gelen bilirkişi raporunu düzenleyen de bir meslektaş- avukat olması rağmen benim ücrete hak kazanamayacağımı yazmış . Şimdi, rapora itiraz için OLAYLA BİREBİR ÖRTÜŞEN bir yargıtay kararı bulmayı arzu ediyorum. Ancak , ücret sözleşmesi imzalandıktan sonra resmi vekaletname vermemek suretiyle sözleşmeyi fesheden işsahibinin sorumluluğuna ve/veya ne kadarla sorumlu olacağına ilişkin somut bir yargıtay kararı bulamadım.
Yardımcı olacak avukat arkadaşlar şimdiden tşk. ederim.
Old 16-04-2005, 10:55   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Usûl-Usul

Tespit :
1.ücret sözleşmesi var
2.vekaletname yok
3.müvekkilin dava açılması için yazılı talimatı var
4.müvekkil dava açmaktan vazgeçtiğini bildirmiş
5.vekil i.tedbir kararı almış

Tespit doğru ise

1. vekalet akdi kurulmuş mudur ?
2. vekalet olmadan i.tedbir kararı nasıl alınmıştır ?
Old 16-04-2005, 11:32   #3
Av.Gazi

Değerli meslektaşım, Yargıtay 13. ve 4. HD' nin ücret sözleşmesi imzalanmakla vekalet akti kurulmuştur şeklinde çok kararı var.
Ama 3. daire benim durumumdaki bir avukatın ücrete hak kazanamayacağını düşünüyor. KOnu bu nedenle İçtihatı birleştirme kuruluna gitmiş ancak kurul içtihadın birleşmesine gerek yoktur demiş.
Öte yandan son 5-6 yıllık dönemdeki benim konumla örtüşen çok dosya var ama kararlar neticesi hakem kurulu nedeniyle görev yönünden bozulmuş. yani esas hakkında verilmiş açık bir karar yok . Bu yüzden sizlerden yardım istedim. 4 ve 13. dairelerin kararları da baya bir eski.

birde şunu açıklayayım : müvekkilin dava açmaktan vazgeçtiğine dair yazılı bir talimatı yok. aksine daba açılması için yazılı talimatı var.
İ. tedbiri ise vekaletsiz olarak aldım. Davacının hakları zarara uğramasın diye mahkeme de kabul etti.
Ben bu işi yaptığımda elde edeceğim bir menfeat vardı. davacı o maddi yarara engel oldu. Yani bir zararım da var. Şİmdi sonuç olarak ne düşünüyorsunuz ?
Old 16-04-2005, 12:18   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan USUL USUL - USÛL USÛL

Sayın meslektaşım,

tedbir aldığınız mahkeme daha sonra sizi baroya şikâyet etmedi mi ?

Alıntı:
Ben bu işi yaptığımda elde edeceğim bir menfeat vardı. davacı o maddi yarara engel oldu.

olay bağlamında görüşünüze katılamıyorum.

bilginizi ve enerjinizi başka müvekkillerinize sunmanızı önerir(d)im.
saygılarımla
Old 16-04-2005, 12:58   #5
Av.Gazi

baronun bilgisi var.
ayrıca tşk ederim. ben bu davayı kazanırsan size özel olarak mesaj göndereceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi