Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bankaya açacağım tazminat davası hakkında

Yanıt
Old 22-03-2007, 18:15   #1
oguzate

Varsayılan bankaya açacağım tazminat davası hakkında

Merhaba Sayın Meslektaşlarım;
Bahsedeceğim konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Müvekkilim olan X Anonim şirketin hesabı bulunan bir bankada müvekkil şirketin adına çok benzeyen bir şirketin senedi protesto olmuş ve ilgili banka Merkez Bankasına protesto olmuş senetin borçlusu olarak müvekkilim şirketi bildirmiş ve müvekkil şirket Kara Liste diye tabir ettiğimiz listeye girmiştir.
Durumdan haberdar olmayan müvekkil durumu Banka Kredisi için başka bir bankaya başvurduğunda haberdar olmuştur. Durumu öğrenen müvekkilim ilgili bankaya giderek durumu anlatmış; ilgili banka durumu kabul etmiştir. Ancak müvekkilimin adı bir kere listeye girmiş ve işleri bozulmuştur.
Benim sizden yardım istediğim bölümde bundan sonrası. İlgili bankaya tazminat davası açacağım.
Daha sonra banka yaptığı yanlışlığı düzelteceğini bildiren bir yazı vermiştir.
Ticari itibarı bu olaydan zedelenen, bu süreçte bahsettiğim işlemleri yapamayan müvekkilim için tazminat davası açacağım. benim düşüncem haksız fiilden kaynaklanan yoksun kalınan zarar ve manevi tazminat davası açmak. SİZLERİN TAVSİYE EDECEĞİ BAŞKA BAŞKA GEREKÇELERLE BAŞKA YOLLAR VARSA TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM.
Old 22-03-2007, 20:54   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Bankaya karşı sözleşmeye aykırılıktan ve/veya haksız fiilden dolayı, bankanın basiretli bir tacir gibi davranmaması nedeniyle müvekkilinizin ticari itibarının zedelendiği ve yine bu nedenle maddi kaybı doğduğu gerekçeleriyle maddi / manevi tazminat davası açabilirsiniz.Bu davada istihdam edenin mesuliyetine/ifa yardımcılarının sorumluluğuna da başvurabilir ve kusursuz sorumluluk hükümlerinden faydalanabilirsiniz.
Bunların dışında manevi tazminat kararının gazetede ilanını talep edebilir, yoksun kalınan maddi kaybınızı da haksız fiilin ika tarihinden itibaren "reeskont(avans) faizi" ile birlikte talep edebilirsiniz.
Old 23-03-2007, 13:16   #3
oguzate

Varsayılan İspat açısından sorular.

Cevap veren meslektaşıma teşekkür ederim. cevabında maddi tazminat ve yoksun kalınan kardan bahsetmişsiniz. Peki bu zararı nasıl ispat etmem gerekir. Bankaların bu konuda özel kanunlar da(bankacılık kanunları gb) özel sorumlulukları var mı?Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
eşekkürler.
Old 27-03-2007, 13:22   #4
oguzate

Varsayılan Son talep

Sayın Meslekaşlarım;
Bu konu ile ilgili yeterli bilgi ve belge bulamadım. eğer yardımcı olursanız sevinirim. <En azından bu konuyu kapsayan yargıtay kararı ve kitap ismi verebilirseniz sevinirim.
İyi Çalışmalar.
Old 27-03-2007, 23:56   #5
Hukukçu55

Maddi tazminat konusunda ispat güçlüğü var bence. Herhangi bir işi yapamamak yada yapmakta olduğu işi tamamlayamamak.Ticari defter kayıtları ve resmi belgelerle ispat ve bilirkişi incelemesi.Kolay Gelsin.Manevi tazminat kolay...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi