Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müdahalenin meni davasının terditli olarak açılmasında görev sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2011, 16:26   #1
aslı83

Varsayılan müdahalenin meni davasının terditli olarak açılmasında görev sorunu

Mrb.Vadafone tarafından müvekkillerime ait olan arsaya 3 adet direk dikilmiş ekili alanlara zarar verilmiştir.Bunun üzerine Asliye hukuk mahkemesinde müdahalenin meni,ecrimisil ve zararın tazmini ile bu kabul edilmezse yıllık 4.000,00 TL kira bedeli karşılığında geçiş hakkı tesisine karar verilmesini talep ettim.Davalı taraf ise görev iztirazında bulunarak görevli mahkemenin shm olduğunu ,terditli davada taleplerden birirnin müdahalenin meni diğer talebin ise para olduğunu bu nedenle HUMK mad.3/2 ye göre görevli mahkemenin SHM olduğunu ileri sürmüştür.Görevli mahkeme konusunda görüşlerinizi bekliyorum....
Old 03-05-2011, 11:00   #2
meltem2007

Alıntı:
Yazan aslı83
Mrb.Vadafone tarafından müvekkillerime ait olan arsaya 3 adet direk dikilmiş ekili alanlara zarar verilmiştir.Bunun üzerine Asliye hukuk mahkemesinde müdahalenin meni,ecrimisil ve zararın tazmini ile bu kabul edilmezse yıllık 4.000,00 TL kira bedeli karşılığında geçiş hakkı tesisine karar verilmesini talep ettim.Davalı taraf ise görev iztirazında bulunarak görevli mahkemenin shm olduğunu ,terditli davada taleplerden birirnin müdahalenin meni diğer talebin ise para olduğunu bu nedenle HUMK mad.3/2 ye göre görevli mahkemenin SHM olduğunu ileri sürmüştür.Görevli mahkeme konusunda görüşlerinizi bekliyorum....
Sayın meslektaşım müdahalenin men'i talebinizle ilgili olarak ayrıca dava değeri belirtmemiş miydiniz ? Mahkemeden müdahale edilen ve zarar gören alanların yani müddeabihin değerinin de tesbitini talep edin.Bu değer belirttiğiniz dava değeriyle birlikte Sulh Hukuk Mahkemesi görev sınırını geçiyorsa (muhtemelen geçecektir) davaya devam edersiniz.
Old 03-05-2011, 16:27   #3
aslı83

Davayı açarken dava değerini fazlayı talep hakkım saklı kalmak kaydı ile 10.000,00 TL olarak belirttim.asıl atalebimde müdahalenin meni ile ecrimisil istedim ve yargıtay kararları 'müdahalenin meni ile birlikte ecrimisil talep edilmiş ise görevin taşınmazın değeri ve ecrimisil bedelinin toplamına göre belirleneceği yönündedir.Dolayısıyla asıl talebim her halükarda AHM nin görevine girmekte diğer talebim ise SHM nin görevine girmektedir.Ancak bi kaç farklı görüşle karşılaşınca kafam karıştı.Sizin dediğinizde beni destekler nitelikte,cevap verdiğiniz için teşekkür ederim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi