Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşılıksız Çek/ İcra Takibinde Alacak Aslının Ödenmesi/ Ceza Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2009, 16:04   #1
Av.Nur

Varsayılan Karşılıksız Çek/ İcra Takibinde Alacak Aslının Ödenmesi/ Ceza Davası

Merhaba arkadaşlar,
6 adet toplam bedeli 60.000,00 TL.olan çeklerle ilgili başlattığım icra takibinde çek asılları olan 60.000,00 TL.yi tahsil ettim.Tahsil harcı düşünce 55.000,00 TL.gibi bir miktarı dosyadan çektim.Bakiye 25.000,00 TL.sını hiç bir şekilde tahsil imkanım yok.Çeklerden 2 si için 6 aylık zamanaşımı süresi dolduğu için şikayet edemiyorum.Kalan 4 çek için şikayette bulunmayı düşünüyorum. Ancak şikayet tarihinden önce icra dosyası ile çek asıllarını tahsil etmiş olmam nedeniyle takipsizlik veya beraat kararı mı çıkar mı acaba
Old 03-04-2009, 16:31   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Öznur Kavcı Özpınar
Merhaba arkadaşlar,
6 adet toplam bedeli 60.000,00 TL.olan çeklerle ilgili başlattığım icra takibinde çek asılları olan 60.000,00 TL.yi tahsil ettim.Tahsil harcı düşünce 55.000,00 TL.gibi bir miktarı dosyadan çektim.Bakiye 25.000,00 TL.sını hiç bir şekilde tahsil imkanım yok.Çeklerden 2 si için 6 aylık zamanaşımı süresi dolduğu için şikayet edemiyorum.Kalan 4 çek için şikayette bulunmayı düşünüyorum. Ancak şikayet tarihinden önce icra dosyası ile çek asıllarını tahsil etmiş olmam nedeniyle takipsizlik veya beraat kararı mı çıkar mı acaba

Verdiğiniz rakamlara göre çek asıl alacağını tahsil etmiş olmuyorsunuz. B.K. 84 üncü maddeye göre kısmi ödemeler öncelikle borcun fer'ilerine mahsup edilir.

Çek alacak aslı ödenmiş sayılsaydı, ne olurdu?

Alıntı:
MADDE 16c.- (Ek: 4814 - 26.2.2003 / m.17) Aşağıda belirtilen koşulların yerine getirilmesi halinde ceza davası açılmaz:

a) 8 inci maddeye göre düzeltme hakkının kullanılması,

b) 8 inci maddede belirtilen süre geçtikten sonra ve henüz dava açılmadan önce çek tutarı veya karşılıksız kalan kısmı ile çek tutarına veya karşılıksız kalan kısmına ait yüzde oniki tazminatın ve çekin ibrazından ödeme tarihine kadar geçen süre içinde 16a maddesine göre hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesi.

Dava açıldıktan sonra hüküm verilinceye kadar geçen süre içinde, çek tutarı veya karşılıksız kalan kısmı ile çek tutarına veya karşılıksız kalan kısmına ait yüzde onbeş tazminatın ve çekin ibrazından ödeme tarihine kadar geçen süre içinde 16a maddesine göre hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesi halinde ceza davası düşer.

Hüküm verildikten sonra hüküm kesinleşinceye kadar geçen süre içinde, çek tutarı veya karşılıksız kalan kısmı ile çek tutarına veya karşılıksız kalan kısmına ait yüzde onsekiz tazminatın ve çekin ibrazından ödeme tarihine kadar geçen süre içinde 16a maddesine göre hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesi halinde ceza davası düşer.

Hüküm kesinleştikten sonra çek tutarı veya karşılıksız kalan kısmı ile çek tutarına veya karşılıksız kalan kısmına ait yüzde yirmi tazminatın ve çekin ibrazından ödeme tarihine kadar geçen süre içinde 16a maddesine göre hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesi halinde bütün cezai sonuçları ile birlikte hüküm ortadan kalkar.

Yukarıdaki fıkralarda belirtilen ödemeler hamile veya hamile ödenmek üzere muhatap bankaya yapılabilir

Şu anda koyulaştırdığım bölümde yazılan kalemler ödenmemiştir. Bu nedenle karşılıksız çek keşide etmek suçu işlemekten dolayı şikayette bulunabilirsiniz. Ancak, çeklere ilişkin ceza mahkemelerinin ve Yargıtay'ın tavrını öğrenmek için THS'de arama yapabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi