Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ücret sözleşmesinin olmadığı durumda tahsil edilemeyen Avukatlık ücretinin durumu

Yanıt
Old 03-02-2009, 13:28   #1
ATAYBEY

Varsayılan ücret sözleşmesinin olmadığı durumda tahsil edilemeyen Avukatlık ücretinin durumu

Merhabalar,
Sorumu, mesleğe yeni başlamış birisi olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.
Yakın bir arkadaşımın bir akrabasının anlaşmalı boşanma davasını aldım. Ücret konusunda sözlü olarak anlaştık. Yurtdışında olduğu için uygun bir tarih belirlenip boşanma sağlandı. Duruşma sonrası biraraya geldiğimizde ücretin ertesi gün hesabıma yatırılacağı söylendi. Arada arkadaşım olduğu için aklıma kötü bir şey getirmedim. Ancak müvekkilim ertesi gün yurtdışına çıkmış. Ücret hesaba yatırılmadı. Bunun üzerine tlf. ile irtibat kurdum ve aynı şeyler ifade edildi. Yaklaşık iki ay kadar bir süre geçmesine rağmen, tlf.a bile cevap vermiyorlar. Arkadaşım da mahcubiyetinden başka birşey yapamıyor.
Bu durumda benim başvurabileceğim ne gibi yollar var? Ne yapabilirim?
Teşekkürler...
Old 03-02-2009, 16:32   #2
Av.Ayşim Özkaya

Bu tür olaylar hepimizin başına gelmektedir keşke hepimizin yazılı vekalet ücret sözleşmesi ile çalışma imkanımız olsa.Müvekkilinize sonuçlanan dosyadaki vekaletiniz üzerinden gerekçeli kararda vekil olarak belirtildiğinizi bu yüzden asgari ücret tarifesine göre vekalet ücretini hakketiğinizi bu ücreti 3 gün içerisinde ödemesi gerektiğini aksi halde tahsil yoluna gideceğinizi belirten bir ihtar çekmenizi tavsiye ederim.Kolay gelsin.
Old 05-02-2009, 21:41   #3
Yerleşik Yabancı

Doğrudan, ödenemeyen avukaltlık ücreti için icra takibi başlatın. Takibe itiraz edecektir. Bu durumda itirazın iptali davası açacaksınız. Bu aşamada yazılı bir delill sunmalısınız. Bunların hiç birisi olmazsa mahkeme muhtemelen asgari tarife üzerinden vejalet ücretine karar verecektir. Saygılarımla.
Old 02-04-2009, 12:12   #4
av_fguz

Benzer durumu ben de yaşamaktayım.Ben müvekkile anlaşmış olduğumuz miktar olan baromuzun tavsiye niteliğindeki ücret çizelgesine göre serbest meslek makbuzunu da karardan hemen sonra düzenledim.Ancak faturayı açık olarak tanzim ettim.İşin aslı bir hafta daha müvekkile şifahen borcunu ödemesini söyleyip ardından ihtarname göndererek faturaya dayalı icra takibi başlatmayı düşünüyorum.
Ancak itiraz olması halinde mahkemenin bana sadaka gibi bir ücret takdir edeceğinden çok korkuyorum.Emeğimin karşılığını alamayacağım gibi bir de müvekkilin gözünde yenilmiş olacağım.
Her seferinde bu da sana bir ders olsun deyip sonra yine aynı hatayı yapmaktayım.Belki de hepimiz yazılı olarak sözleşme yapma refleksine sahip olamadığımız için bu tip sorunlarımız hiç bitmemekte.Düşünsenize avukat olarak çoğu müvekkilimize yazılı sözleşme yapın diye uyarıda bulunurken kendimiz bunu ihmal ediyoruz.
Bu da bana ders olsun diyorum ama umarım bir sonrakinde bu hataya düşmem.Bir de arkadaşlardan bu gibi bir durumla karşı karşıya kalındığında yaşanan süreci aktarabilecek olanlar var ise bildirmelerini çok isterim.Çünkü ben ilk defa bir müvekkilime karşı bu türden bir girişimde bulunacağım.
Ben bu dava için tüm emeğimi,mesaimi ve çabamı harcayarak müvekkilin hayal bile edemeyeceği bir sonuç elde ettim.Eğer ki mahkeme benim bu çabalarımı göz ardı edecek olursa yaşayacağım yıkımı düşünmek bile istemiyorum.Şu andan itibaren benim meselem paradan öte gurur meselesi oldu.Resmen müvekkilim tarafından kendimi kullanılmış hissediyorum.
Old 02-04-2009, 14:33   #5
Av. İlhan SALBAŞ

Taraflar arasında yazılı anlaşma yoksa aile mahkemesinde maktu vekalet ücreti 550 TL civarında buna karar verecektir. Tanık vs. dinlenmez. Belge yoksa maktu vekalet ücreti, tecrübe !!!
Old 03-04-2009, 11:41   #7
av_fguz

Biraz zor oldu ama bugün ücretimi aldım darısı hepinizin başına.Bu stres bile bana ders oldu.Ücret sözleşmesi yapalım arkadaşlar.Bunu alışkanlık haline getirmemiz gerek.
Old 03-04-2009, 12:16   #8
Av. Tevrat DURAN

Ücretinizi aldığınıza sevindim. Bu size ders olsun. Tabii ki (temel'in ki değil)Bu arada fıkrasını anlatayım. Temel'e idam cezası verilmiş Temeli daracağına çıkarmışlar. Son sözün nedir diye sorulunca Temel; "BU BANA DERS OLSUN" demiş...

AYRI BİR ÜCRET SÖZLEŞMESİ YAPMAKTA SIKINTI ÇEKİYORSANIZ: AVUKATLIK KANUNUN 53. MADDESİNDEKİ TUTANAĞI DEVREYE KOYUN. Dava alırken müvekkilinizin anlattıklarını bir kağıda illa ki yazıyoruz. Bu arada bu kağıda ücretinizi de yazın.Her sayfasının altına da vekil edeninizin imzasını alınız. Metnin başlığına da Avukatlık Kanunun 53. maddesine göre tutanaktır yazınız bu şekilde sorununuzu aşmış olursunuz...
Old 03-04-2009, 13:21   #9
av_fguz

Sayın Canbazoğlu önerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.Gerçekten daha önce hiç aklımın ucundan geçmemiş bir yöntem hepimize faydalı olacağını düşünüyorum.Katkınıza teşekkürler.
Old 03-04-2009, 13:51   #10
nusya

Malesef beznzer bir durumla bende karşı karşıyayaım umarım alabılırım
Old 03-04-2009, 14:41   #11
Av.Yücel Tamtürk

Müvekkilleri hakkında vekalet ücretinden dolayı icra takibi yapacak meslektaşların öncelikle dilekçe ile Baro'yu bilgilendirmeliri ve izin almaları gerektiğini biliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi