Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuk Fakultesi Ogrencisinin HUKUKCU imzasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2008, 13:34   #1
umutlaw

Varsayılan Hukuk Fakultesi Ogrencisinin HUKUKCU imzasi

Sayin Meslektaslarim,

Genc bir Hukuk Fakultesi Ogrencisi arkadasimiz yatdigi dilekcesinin altinda
imza atarken adinin altinda Hukukcu / Jurist yazmistir.

Bu dilekcesini ilgili X konsolosluk makamina ibraz etsede konsolosluk
kendisine ogrenci oldugu halde nasil Hukukcu unvanini kullanir diye izahat
istemistir arkadasimizda son sinif ogrencisi oldugunu ve okulunun bitmek
uzere oldugunu belirtsede yalan beyan ettigi gerekcesiyle vize islemleri
iptal edilmistir.

Sizce bir Hukuk Fakultesi Ogrencisi Hukukcu / Jurist olarak imza
atabilirmi? Imza atmis ise hukuki sonuclari nelerdir?

Yorumlarinizla katkida bulunmanizi saygiyla dilerim.
Old 03-10-2008, 14:36   #2
emrah_orbay

hukukçuluk ünvanı, hukuk fakultesındekı ogrenımını bitiren yanı hukuk fakultesı mezunlarına verılır. bu sebeple hukukçu unvanını kullanması kanımca yerınde degıldır. hukukçuluk yerıne hukuk fakultesı ögrencısı ya da hukukla ilgilenen bır kısı nıyetıyle mı yazdı arkadasınız bılmıyorum ama yanlıs bir kullanım olmus(hangı nıyetle yazarsa yazsın sonuc degısmeyecektır zaten).. bunun hukukı sonuclarıyla ilgili kapsamlı bir bilgim yok ancak bir sorun yasanacagını zannetmıyorum.. saygılarımla
Old 03-10-2008, 16:11   #3
Gemici

Sayın umutlaw,

Jurist kavramını kullanmanızdan ve vize dilekçesinden bahsetmenizden dilekçenin Alman Konsolosluğu tarafından reddedildiğini düşünüyorum.

Türk Hukuku konusunda fazla bilgim yok, ama Alman hukukuna göre 'Jurist' kavramı korunma altına alınmış bir kavram değildir. Bunun anlamı, isteyen, daha doğrusu hukukla uğraşan, herkesin cezai bir müeyyideyle karşılaşmdan kendisini Jurist olarak tanıtabileceğidir.

Jurist unvanı korunma altına alınmamış olması, herkesin istediği yerde istediği gibi kendisini Jurist olarak adlandırabileceği anlamına gelmemeli bence. Eğer bir kimse hukukçu olmadığı halde kendisini, başkalarını aldatmak amacı ile ve kasıtlı olarak ( başarıyla bitirilmiş bir öğrenim görmediği halde) hukukçu olarak tanıtıyorsa, bu davranışın hukuki bir sonuç doğurabileceği düşüncesindeyim.

Aktardığınız olay bakımından sonuç:
Eğer 'hukukçu/Jurist' imzası vize almada kolaylık olsun diye bilerek belirli bir kastla atıldıysa konsolosluk dilekçeyi geri çevirmede haklı; Eğer imza , hukuk fakültesi öğrencilerinde çoğunlukla gözlendiği üzere, 'hukuk fakültesi öğrencisi' anlamında belirli bir kast olmadan atıldıysa dilekçenin geri çevrilmemesi gerekir.
Ben imzanın safça bir düşünceyle birinci şık yönünde atıldığı düşüncesindeyim. İkinci şıkkın söz konusu olduğunu imza sahibinin kantılaması gerekir.

Saygılarımla
Old 03-10-2008, 21:11   #4
umutlaw

Sayin Gemici,
Ustadim ilk once bu vesile ile bayraminizi kutlarim uzun zamandir sizden bir mesaj gormemistim nitekim her zaman aydinlatici dusuncelerinizle yol gosterici oldugunuz benimsemekteyim.

Haklisiniz bu dilekce Almanya Elciligine ibraz edilmis nitekim bunu ibraz eden genc arkadasimiz hani Hukuk Fakultesinin son noktasinda ve bitimine yakin duydugu kivanc ve saf duygularla imza atarken kendisini Hukukcu / Jurist olarak tanitmis ve yine Ankara Universitesine ait ogrenci belgesi ve diger bilgilerinide eklemis ancak anlayamadim husus sudur ki bu nasil bir bahanedir ki kisi Hukukcudur bundada yalan soylemiyor egitim aldigini ve egitiminin devam ettigi ve hatta iki dersinin kaldiginida belirtiyor bunuda vize almak icin degil sadece kendisinden ne is yapiyorsunuz diye sorulmus bu arkadasimizda ben hukukcuyum demis hemen kendisine sen yalan beyanda bulunmussun demisler evraklara bakildiginda hukukcu olarak gelir sagladigi degil belki babasi tarafindan maddi bakimindan geliri tamin edildigida bellidir yani hukukcu unvanini sadece dediginiz gibi ugrastigi is oldugu icin saf dusuncelerle ve durust olarak beyan etmis yani hani ben hukukcuyum bu nedenle bana su imtiyazi verin degil de ugrasim budur demek istemis nitekim bu hukuki bir olay degil bunun sadece Turk Hukuku bakimindan ne gibi sonuclar dogurabilecegini ogrenmek ve burada diger meslektaslarimla bilgi paylasimi yapmak uzere bu forumda yazmak geregi duydum.

Engin bilgilerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 03-10-2008, 21:36   #5
Av.Mürsel SARI

Varsayılan Hukukçu İmzası

Bir menfaat temini ve çıkar amaçlı bir ünvanın kulanılması TCK 'nun ihlali olan (dolandırıcılık) suç(u) işleneceği kanısındayım.

Ama "Hukukçu" bir meslek olarak değil de genel bir tabir olarak kulanıla gelen kişinin kendisine verilecek önemi hisettirmek için bireysel tercihidir.

Üniversite ortamında arkadaşlar arasında kulanılan hatta diğer fakülte öğrencilerine farklarının hissetirilmesi için araç olarak kulanıllır.

Ama söz konusu kulanılacak kavram Öğrenci arkadaşlar tarafından kulanılması kolay olup; Hocalar tarafından ise kulanılmadığına göre "ben daha "hukukçu" olmadım ölene kadar öğrenciyim" diye mütevaziyena kelam ile kendini takdim etmesi harikulade ve bir okadar da takdire şayan bir durum.

Bu sebeple söz konusu "hukukçu", diye ünvanın kulanılması hoş karşılanmaması gereken bir durum.
Old 03-10-2008, 23:23   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir kişinin kendisini "hukukçu" olarak tanıtması ünvan gasbı sayılamaz kanaatindeyim. Türkiye'de Yargı alanında hukuk mesleğini icra edenler "Avukat", "Hakim", "Savcı" olarak isimlendirilirler. "hukukçu" şeklinde bir meslek yoktur. Olmayan meslek için "ünvan gasbı" da söz konusu olamaz düşüncesindeyim.

O olayda yapılan hareket muhakkak "etik" bulunmamış olabilir. "Yalan beyan" şeklinde ifade etmeleri de sanıyorum buna işaret etmektedir.
Old 04-10-2008, 12:33   #7
umutlaw

Sayin Saim,
Dogrudur Hukukcu diye bir meslek yoktur ancak hukuki konular hakkinda yorum yapma ve bunlari degerlendirme egitimi almis bir Hukuk Fakultesi Ogrencisinin Hukukcuyum demesi sizce neden etik olmayabilir?

Saygilarimla
Old 04-10-2008, 13:01   #8
Admin

Sayın umutlaw,
Alıntı:
Yazan umutlaw
Dogrudur Hukukcu diye bir meslek yoktur ancak hukuki konular hakkinda yorum yapma ve bunlari degerlendirme egitimi almis bir Hukuk Fakultesi Ogrencisinin Hukukcuyum demesi sizce neden etik olmayabilir?
TDK Sözlüğüne göre "hukukçu"nun kelimesinin tanımı "Hukuku meslek edinen, hukukla uğraşan kimse"dir.

Bence bu tanım yeterli değil ve kelimenin günlük kullanımdaki anlamını da karşılamıyor. Jurist kelimesinin Almanca'daki kullanımını bilemiyorum ancak Hukukçu kelimesi Türkçe'de "hukuk fakültesi mezunu" anlamında kullanılmaktadır. Örneğin bir icra memuru ya da arzuhalci de TDK sözlüğü anlamında "hukuku meslek edinen ya da hukukla uğraşan kimse"dir ancak kelimenin günlük hayattaki kullanımıyla "hukukçu" değildir ve böyle bir ünvanı kullanmaları da iyi niyetli görülmez.

Aynı durum hukuk öğrencileri için de geçerli. Hukuk fakültesi öğrencisi, hukuk fakültesinden resmi olarak mezun olduğu anda "Hukukçu" olur. Son sınıf öğrencisi olması, okulunu bitirmek üzere olması, tek dersi kalması vs. bu ünvanı kullanmak için haklı neden değildir. Farzedin bir disiplin soruşturması nedeniyle her zaman okuldan ilişiği kesilebilir, o son dersini hiç bir zaman veremeyebilir vs. Dolayısıyla hukukçu ünvanını kullanması yerinde olmadığı gibi, bir konsolosluk dökümanında kullanması ayrıca bence iyi niyetli de değildir.

Netice itibariyle ortada TCK anlamında bir suç olmayabilir ancak takdir edersiniz ki, konsolosluğun bu başvuruyu reddetmesi için bir suç olması da gerekmiyor: başvuruda iyi niyet görmemeleri fazlasıyla yeterli.

THS üye başvurularında okuldan mezun olmadığı halde kendini "hukukçu" olarak tanıtan üye adaylarının başvurularını biz reddediyoruz (hatta stajyer avukatken "avukat" ünvanı kullananları da reddediyoruz). Şüphesiz Alman Konsolosluğu da henüz hukuk fakültesi mezunu olmadığı halde başvuruda kendini hukukçu olarak tanıtan bir kişinin Almanya'ya girmesine izin vermemek konusunda son sözü söyleme hakkına sahiptir.
Old 04-10-2008, 18:22   #9
Armağan Konyalı

Hukuk öğrencisine ''hukuklu'' denir; tıp öğrencisine ''tıbbiyeli'' denir. Bir tıp öğrencisi kendini doktor olarak tanıtırsa ayıp olur.

Hukukçu ile hukuklu arasıdaki fark tek harften ibaret değildir. Kavramların içi boşaltılmamalı yoksa anlaşmazlık çıkar. Dilin incelikleri tartışmak için değil, anlaşmak için kullanılmalıdır.

Saygılarımla
Old 04-10-2008, 22:57   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Saim,

Saygilarimla

Sayın Umutlaw,

Hukuk Öğrencisi, "Hukukçu" ile "Öğrenci" arasındaki farkı bilmek zorundadır. Öğrencinin bu farkı bileceğini farz etmeleri doğaldır. Bu itibarla, olayda "hukuk öğrencisi" yerine "hukukçu" ifadesini kullanan kişinin, karşı tarafta "hukuk fakültesi mezunu" zannı oluşturmak amacıyla hareket ettiği hususu, akla gelecek ilk ihtimal olacaktır. Bu nedenle "etik" bulunmamış olabilir demiştim.

Ama bu ifadem genele ilişkindir. Somut olayda iyiniyetli bir başvuru olabilir. Buna bir şey diyemem. Yanlış anlaşılmak da istemem.
Old 04-10-2008, 23:10   #11
mgamzesahin

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Umutlaw,

Hukuk Öğrencisi, "Hukukçu" ile "Öğrenci" arasındaki farkı bilmek zorundadır. Öğrencinin bu farkı bileceğini farz etmeleri doğaldır. Bu itibarla, olayda "hukuk öğrencisi" yerine "hukukçu" ifadesini kullanan kişinin, karşı tarafta "hukuk fakültesi mezunu" zannı oluşturmak amacıyla hareket ettiği hususu, akla gelecek ilk ihtimal olacaktır. Bu nedenle "etik" bulunmamış olabilir demiştim.

Ama bu ifadem genele ilişkindir. Somut olayda iyiniyetli bir başvuru olabilir. Buna bir şey diyemem. Yanlış anlaşılmak da istemem.

Hukuk fakültesi öğrencisinin "hukukçu" ibaresi kullanması bence de etik değildir ancak suç işleme kasdı da bulunduğunu düşünmüyorum. Vize başvurusunu yeterince ciddiye almayan ve bu başvuru nedeniyle hakkında cezai işlem uygulanabileceğini tahmin edemeyen bir öğrencinin de "hukukçu" sıfatını kullanmasının şık da olmadığını eklemek isterim.
Old 05-10-2008, 07:45   #12
av.murat kılıç

Hukukçu hukuk fakültesi mezunlarına denir. Öğrenci arkadaşımız kendisine "hukukçu" demekle ceza hukuku anlamında bir suç işlemediği düşüncesindeyim. Ancak etik bir hareket olmadığından, yalan beyanda bulunduğundan vize vermemişler.

Konsolosluk vize vermedi diye herhangi bir dava açılamayacağı kanaatindeyim. İstanbul BArosunun avukatlara Alman vizesi alma konusunda yardımı var(dı). Ben ruhsatı aldığım zamanlarda baronun aldığı vize ile Almanya'ya gitmiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi