Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka icra takibi

Konuyu Kilitleyin
Old 13-09-2014, 23:21   #1
Konuk

Mutsuz nafaka icra takibi

selamlar.ben eşimden ayrılalı 1.5 yıl oldu.2 tane çocuğum var.çocuklarımın velayeti bende.mahkeme 300 tl nafaka bağladı.ama eşim bugüne kadar ödemedi.bundan sonraki aylarda nafaka ödmesini istiyorum.avukat tutma durumum yok.sigortalı çalıştığım için barodan avukat verilmez denildi,orayada başvurmadım.nasıl bir yol izlemeliyim.eşime nafaka ödemesi için icra takibi başlatmak istiyorum.ben sadece bu aydan sonrakileri ödemesini istiyorum.dilekçe yazdırmak için avukata verecek durumum yok.acaba dilekçeyi kendi,m yazsam olurmu.dilekçe örneğini interetten bulabilirmiyim.kısacası gerekli belgeler nelerdir.birde eşimin iş adresini falan bilmiyorum.eski evindende taşınmış.adres olarak eski adresini versem olurmu.bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. çok teşekkürler...
Old 14-09-2014, 17:46   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın Katılımcı

Geçmiş aylara ilişkin birikmiş olan ve - veya gelecek aylar için eski eşinize karşı icra takibi başlatabilirsiniz. Bunun için icra dairesine talepte bulunmanız gerekir.

İcra dairesi size örnek talep dilekçesi verecektir. Mahkeme ilamının bir örneğini yanınızda bulundurun. Nafakaya hükmedilen mahkeme kararında eski eşinizin adresi olarak gösterilen yere tebligat yaptırın . Eğer tebligat eski eşinize ulaşmazsa mernis kaydında mevcut olan adrese tebligat yaptırırsınız.

Takibin kesinleşmesi üzerine ödenmeyen nafakalar için borçluya yönelik haciz talebinde bulunabilir ve yine İcra Ceza Mahkemesinde şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.
Old 14-09-2014, 23:18   #3
Konuk

Mutsuz

cevabınız için çok teşekkürler.birde şunu öğrenmek istiyorum.yaklaşık 1 yıldır ödemiyor.birikmişi ödeyebileceğini sanmıyorum.o yüzden istemiyorum.ama ben bundan sonraki aylarda ödemesini istiyorum.yani öncekileri talep etmesem olur değilmi.ama bundan sonrasını düzenli ödemesini istiyorum.

Bir de takıldığım bir konu var.icra takibi başlattıktan sonra eşimin maaşına haciz konursa,eşimin iş adresini dahi bilmiyorum.ama sigortalı çalışıyor.bu konudada aydınlatırsanız sevinirim.
Old 15-09-2014, 11:41   #4
Av.Denizcan Sarıkaya

Tavsiyem geçmiş ayları da talep etmeniz yönündedir. Ancak sadece gelecek ayları da isteyebilirsiniz.

İcra takibi kesinleşmiş olursa ve ödenmeyen bir nafaka borcu ortaya çıktığında icra dairesinden borçlunun SGK sorgusunun yapılmasını talep edin.
Eğer borçlu bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsa işyeri adresi de sorgu sonucu ortaya çıkacaktır. O adrese maaş haczi müzekkeresi gönderebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi