Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ön inceleme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2012, 20:59   #1
Av.Ümran Ugan

Varsayılan ön inceleme

Yurt dışında yaşayan bir yabancıyla evli müvekkil lehine boşanma davası açacağım. Davalı, davayı kabul edecek ancak buradan bir vekil tutmak istemiyor. O nedenle yurt dışı tebligat işlemleri yapılacak, yani süreç uzun.

Yeni HMK ya göre yapılacak olan ön inceleme safhasını merak etmekteyim. Tebligat dönmeden ön inceleme yapılır mı? Tahkikat aşamasına geçilmesi ne kadar sürer?

Teşekkürlerimle...
Old 30-07-2012, 06:14   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ümran Ugan
Yurt dışında yaşayan bir yabancıyla evli müvekkil lehine boşanma davası açacağım. Davalı, davayı kabul edecek ancak buradan bir vekil tutmak istemiyor. O nedenle yurt dışı tebligat işlemleri yapılacak, yani süreç uzun.

Yeni HMK ya göre yapılacak olan ön inceleme safhasını merak etmekteyim. Tebligat dönmeden ön inceleme yapılır mı? Tahkikat aşamasına geçilmesi ne kadar sürer?

Teşekkürlerimle...

Ön inceleme; cevap, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçelerinin verilmesinden ya da bunların verilmesi için belirlenen sürelerin geçmesinden sonra yapılır. (HMK 137) Dolayısıyla tebligat dönmeden ön inceleme yapılamaz. Bu süreçten sonra ön incelemenin ve tahkikat duruşmasının ne zaman yapılacağı yasada belirtilmediğinden, gecikme süresi mahkemenin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişecektir.
Yaklaşık olarak;
Dava dilekçesinin yurtdışındaki davalıya tebliği: 2-3 ay
Cevap süresi: 2 hafta
Cevap verilirse cevaba cevap süresi: 2 hafta
Cevaba cevap verilirse ikinci cevap süresi: 2 hafta
Ön inceleme duruşması için davetiyenin yurtdışındaki davalıya tebliği: 2-3 ay (Mahkemenin iş yoğunluğuna göre duruşma daha uzak bir tarihe de verilebilir.)
Tüm deliller sunulmuşsa tahkikat duruşması için davetiyenin yurtdışındaki davalıya tebliği: 2-3 ay (Mahkemenin iş yoğunluğuna göre duruşma daha uzak bir tarihe de verilebilir.)
Sonuç olarak tahkikat duruşması, tebligatların gidiş dönüş süresi ve mahkemenin iş yoğunluğuna göre 6 ay-1 yıl sonra yapılabilecektir; süreci kısaltacak tek şey, davalının da bir vekille temsil edilmesidir.
Old 30-07-2012, 10:26   #3
Av.Ümran Ugan

Cengiz Bey, teşekkür ederim. Ön inceleme duruşması zorunlu değil sanırım, yasada gerekli görüldüğü takdirde diyor.
Old 30-07-2012, 15:33   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ümran Ugan
Cengiz Bey, teşekkür ederim. Ön inceleme duruşması zorunlu değil sanırım, yasada gerekli görüldüğü takdirde diyor.

Yapmayanı ben görmedim.
Old 31-07-2012, 11:43   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Ümran Ugan

Teşekkürlerimle...

Merhaba,

Siz karşı tarafın kabul edeceği boşanma davasını açın, mahkeme yargıcı ile görüşüp, esasen davalının da davayı kabul edeceğini, tarafların boşanmanın her hususunda anlaştıklarını ve dilekçeler aşamasının geçilebileceğini erken uygun bir gün verilerse, davalının da duruşmada hazır olacağını bildirirseniz hakimin onayı ile boşanmayı gerçekleştirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu halde Yurtdışına tebligat yaptırmak zorunda değilsiniz. Ve bu durumda ön inceleme karar celsesiyle birarada yapılmış oluyor.

**Ön inceleme duruşması ise mutlaka tamamlanması gereken bir evredir. Yani gerektiğinde yapılmalıdır, görüşüne katılamıyorum. Duruşmalı veya duruşmasız, ön incelemenin yapılarak tutanak altına alınıyor.

Saygılar,
Old 31-07-2012, 12:50   #6
Av.Ümran Ugan

"... davalının da duruşmada hazır olacağını bildirirseniz..." kısmına kadar ümitlenmiştim Hayır, davalı hazır bulunamayacak. Centilmenlik yapıp davayı kabul edecek ama sanırım tebligat sürecinin uzun olmasından da eşinin davadan vazgeçmesi ümidiyle yararlanmak istiyor
Bu durumda, davalının tebligatı aldıktan sonra gönderdiği boşanmayı kabul dilekçesine ek olarak bir de ön inceleme duruşması için beyanda bulunması gerekmiyor. O dilekçe doğrultusunda ön inceleme duruşması görülüp tahkikat aşamasına geçilecek.
Evet uzun sürecek, müvekkili bilgilendirdim. Bakarsınız karşı taraf yargılama aşamasında bir vekil tutar da arada bir avukatların da işleri kolaylaşır.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum...
Old 31-07-2012, 13:19   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Merhaba,

Siz karşı tarafın kabul edeceği boşanma davasını açın, mahkeme yargıcı ile görüşüp, esasen davalının da davayı kabul edeceğini, tarafların boşanmanın her hususunda anlaştıklarını ve dilekçeler aşamasının geçilebileceğini erken uygun bir gün verilerse, davalının da duruşmada hazır olacağını bildirirseniz hakimin onayı ile boşanmayı gerçekleştirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu halde Yurtdışına tebligat yaptırmak zorunda değilsiniz. Ve bu durumda ön inceleme karar celsesiyle birarada yapılmış oluyor.

**Ön inceleme duruşması ise mutlaka tamamlanması gereken bir evredir. Yani gerektiğinde yapılmalıdır, görüşüne katılamıyorum. Duruşmalı veya duruşmasız, ön incelemenin yapılarak tutanak altına alınıyor.

Saygılar,

Usulü dairesinde tebligat yapılmadan ve dilekçeler teatisi sonlanmadan ön inceleme duruşmasına geçilemez diye düşünüyorum.
Alıntı:

Teşekkürlerimle...

Ancak anlaşmalı boşanma davasının koşulları varsa, Davacı ile Davalı ortak bir dilekçe ile mahkemeye başvurup, dilekçeler teatisi ile ilgili bu aşamaları aşabilirler kanaatindeyim.
Old 31-07-2012, 13:25   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Usulü dairesinde tebligat yapılmadan ve dilekçeler teatisi sonlanmadan ön inceleme duruşmasına geçilemez diye düşünüyorum.

Ancak anlaşmalı boşanma davasının koşulları varsa, Davacı ile Davalı ortak bir dilekçe ile mahkemeye başvurup, dilekçeler teatisi ile ilgili bu aşamaları aşabilirler kanaatindeyim.

Ben de onu diyorum ya Üstad.))

Alıntı:
Yazan av-ufuk:)
Old 31-07-2012, 13:25   #9
Av.Ümran Ugan

Mehmet Bey, anlaşmalı boşanma gibi gösteremiyorum çünkü davalının Türkiye'ye gelme şansı yok yani duruşmada hazır bulunamayacak. Yani ortak dilekçe ile başvuru şansı da yok.
O nedenle genel sebebe dayalı açıp, kabul beyanı ve iki tanıkla bitireceğim.
Old 31-07-2012, 13:29   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ümran Ugan
Mehmet Bey, anlaşmalı boşanma gibi gösteremiyorum çünkü davalının Türkiye'ye gelme şansı yok yani duruşmada hazır bulunamayacak. Yani ortak dilekçe ile başvuru şansı da yok.
O nedenle genel sebebe dayalı açıp, kabul beyanı ve iki tanıkla bitireceğim.

Davalı Türkiye'ye hiç gelemeyecekse ve avukatı da olmayacaksa "kabul" beyanını mahkemeye nasıl sunacak ki?
Old 31-07-2012, 13:36   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Ben de onu diyorum ya Üstad.))

Aynı şey değil. Kabul beyanı için Davalının davadan haberdar olması gerek... ve bunun için tebligat olmalı. Mahkeme tebligatı çıkarmadan, "Davalı da davayı kabul edecek" şeklindeki Davacı taraf beyanına itibar etmez diye düşünüyorum. Oysa ortak dilekçede karşı tarafın beyanı da mevcut olacak.
Old 31-07-2012, 13:39   #12
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Aynı şey değil. Kabul beyanı için Davalının davadan haberdar olması gerek... ve bunun için tebligat olmalı. Mahkeme tebligatı çıkarmadan, "Davalı da davayı kabul edecek" şeklindeki Davacı taraf beyanına itibar etmez diye düşünüyorum. Oysa ortak dilekçede karşı tarafın beyanı da mevcut olacak.

Davalı taraf, davacı tarafın davayı açıp eğer gelebilirseniz şu gün davayı alacak hakim bey demesi üzerine, Türkiye'ye gelecek; geldiğinde dosya içine davayı açılan şart ve koşullarda kabul ettiğine dair ve dilekçeler aşamasına gerek olmadığına dair dilekçe verecek. Bu dilekçe ile birlikte hakim, tarafların boşanmaları için celse açacak..
Old 31-07-2012, 13:43   #13
Av.Ümran Ugan

Sevgili meslektaşlarım öncelikle bir kez daha söylemeliyim ki davalının öyle bir şansı yok. O nedenle dava dilekçesi tebliğ edilecek ve o da en kısa yoldan (kargo vs.) cevap dilekçesini gönderecek.

Saim Bey, ortak dilekçede hakim nasıl ikna olacak o imzanın davalının olduğuna tebligat yapmadan? Kaldı ki dediğim gibi, anlaşmalı boşanma olursa tarafların hazır bulunması lazım. Bu mümkün değil ki...
Old 31-07-2012, 14:05   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ümran Ugan
Sevgili meslektaşlarım öncelikle bir kez daha söylemeliyim ki davalının öyle bir şansı yok. O nedenle dava dilekçesi tebliğ edilecek ve o da en kısa yoldan (kargo vs.) cevap dilekçesini gönderecek.

Saim Bey, ortak dilekçede hakim nasıl ikna olacak o imzanın davalının olduğuna tebligat yapmadan? Kaldı ki dediğim gibi, anlaşmalı boşanma olursa tarafların hazır bulunması lazım. Bu mümkün değil ki...

Ortak dilekçeyi her koşulda kendisi veya vekili ile verecek. Siz, ilk mesajınızda Türkiye'ye gelemeyeceğini belirtmediğiniz için o cevabı yazmıştım. İkinci mesajınızda Türkiye'ye gelme şansı yok dediğiniz an zaten o ihtimalin uygulanabilirliği de kalmadı.

Siz, yurt dışına tebligat çıkarıp bekleyeceksiniz.
Old 31-07-2012, 14:05   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Davalı taraf, davacı tarafın davayı açıp eğer gelebilirseniz şu gün davayı alacak hakim bey demesi üzerine, Türkiye'ye gelecek; geldiğinde dosya içine davayı açılan şart ve koşullarda kabul ettiğine dair ve dilekçeler aşamasına gerek olmadığına dair dilekçe verecek. Bu dilekçe ile birlikte hakim, tarafların boşanmaları için celse açacak..

Ya peki inek nereye kaçtı? Dağ yandı mı?
Old 31-07-2012, 14:29   #17
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Ya peki inek nereye kaçtı? Dağ yandı mı?
Davalının kaçtığını, tebligat yapılmadan da dönmeyeceğini 6 nolu mesajla öğreniyoruz. ))

Yanıt verdiğiniz açıklamalarım, davalının tebligat olmadan da, dava için mahkemede hazır bulunabileceğine ilişkindi.
Alıntı:
Yazan av-ufuk
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi