Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanma- altınlarım-nafaka-tazminat

Konuyu Kilitleyin
Old 20-07-2011, 21:36   #1
Konukleyla

Varsayılan anlaşmalı boşanma- altınlarım-nafaka-tazminat

iyi günler.. 18 yaşındayım ve bir yıllık evliyim.evliliğim ilk ayında bozuldu anlaşmazsızlıklar cıktı aramızda bi süre snra ayrılmak istediğmi söyledim önce kabul etmedi devam ettrmeye calıştık olmadı zamanla dahada kötüye gitti.en sonunda ailelere duyurduk herkez karsı cıktı bu süreler içinde cok yıprandım bu olaylar ağır gldi eşimin ve ailemin pskolojik baskıları cok fazlaydı bende dayanamayıp evden kactım iki hafta boyunca gelmedim bu süre içindede altınları benım alıp kactıgımı söylemişler kayınvalidem ve eşim halbuki altınlar kayınvalidenin evindeydi ben geri döndüğümde ailem bana sahip çıktı ve dava acma taraftarı oldular. ben anlaşmalı boşanmak için davayı actım fakat eşimden altınları istesem hakkım olurmu alabilirmiyim ve ben daha 18 yasındayım erkeklerden nefret ediyorum eşimin sayesinde üzerimde çok etkikisi kaldı çok yıprattı beni ben kadınlığımdan utanıyorum artık .kactığım için haklarımda iptal olurmu altınları nasıl ne gibi yolla albilirim kendisi sigortalı sabit bi işte calısıyo..lütfen cevabınızı bekliyorum..saygılarımla.
Old 21-07-2011, 11:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanmanın mali sonuçları (Nafaka,tazminat ) konusund aeşiniz ile anlaşma sağlayamaz iseniz açmış olduğunuz dava çekişmeli boşanma olarak devam edecektir.

Bunun anlamı,boşanmaya yol açan olaylarda eşinizin az da olsa kusurlu oluşunu tanık dahil yasal delillerle ispat etmeniz gerektiğidir.

mevcut ve beklenen haklarınızdaki zarar için maddi tazminat,kişilik haklarınıza saldırı ve gördüğünüz zarar için manevi tazminat talep edebilirsiniz.Manevi tazminatın değrlendirilmesinde dikkate alınmak üzere ruhsal zararınızı Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından düzenlenecek raporla ispat edebilirsiniz.

Dava sırasında tedbir ve boşanmaya karar verildiğinde yoksulluğa düşeceğinizi ispat ederek yoksulluk nafakası(Toptan veya aylık olarak) ödenmesini talep edebilirsiniz.

Altınlar boşanma davasının eki niteliğinde değildir.Boşanma davasının içinde veya ayrıca alacak oranınıza göre değişen nispi harca tabidir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi