Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Özürlü Kardeşim Için Yoksulluk Nafakasının Arttırılması Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-02-2008, 16:27   #1
çaresiz Konuk

Mutlu Özürlü Kardeşim Için Yoksulluk Nafakasının Arttırılması Davası

Merhaba
Birlikte yaşadığımız % 100 özürlü bir kızkardeşim var. ikimizde emekli maaşı alıyoruz. İkimizinde kirada evi var. ÖTV indiriminden yararlanarak kardeşimin adına birde araba aldım. Ama tüm ödemeleri ben yaptım.
Kardeşime yardımcı olan birde bakıcımız var. Ayda 1000 YTL oduyoruz.Tüm birikmiş param bitti ve harcamaların altından kalkmam zor oluyor. Nafaka arttırmak için dava acmak ıstıyoruz. Bu davayı açmak inanın çok zorumuza gidiyor. Ama 15 yıl evli kaldığı ve ıkı çocuk doğuran eski eşini , özürlü olduktan sonra boşayan birine karşıda bu davanın açılması gerektiğini düşünüyoruz.
Eski eşi ayda 350 YTL yoksulluk nafakası ödüyor.1994 yılında boşandılar. Kamu kurumuda calışıyor. Ayrıca serbest çalışarak maaşının dışında da geliri var. Evlendi ve bir cocugu var. Kira ödemiyor. Karısının dışında sevgilisi olduğunu ve bunun ailesinede baktığını duyuyoruz.
İstanbul dışında yaşıyor. Biz ise İstanbul'da yaşıyoruz. İstanbul'da dava açabilirmiyiz?

Kardeşimin kıra, maaş geliri ve araba onun ustune kayıtlı oldugu ıcın bu nafakanın artmaması söz konusumudur?

Bakıcıya verdiğimiz maaş belgeli değil, mahkemede sorun yaşarmıyız?

Bu adama dava açmaya değermi bilemiyorum ama yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Old 06-02-2008, 13:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Nafaka alacaklısı nafakanın arttırılmasına ilişkin dava açabilir.

Bu davada hakim tarafların sosyal/ekomomik koşulları ve değişimi,ihtiyaçlar ve hakkaniyeti gözeterek karar verecektir.

Davada olumlu karar verilecek ise daha sonraki yıllar için artış oranının belirlenmesi istenirse,sonraki yıllarda yeniden artış için dava açılmak zorunda kalınmayacaktır.

Dava,nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesinde açılabilir.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi