Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı

Yanıt
Konu Notu: 8 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2010, 22:21   #31
av.13

Alıntı:
benzetme tam olarak oturmuyor, çünkü esirlerin günün birinde özgür olabilme hayalleri yoktu, bir stajyer avukat olarak siz özgürlük hayalleri kurabilir ve özgürlük rüyaları görebilirsiniz.

Kendinizi neden çırak olarak değil de esir olarak gördüğünüzü merak ettim.

Sayın Gemici,

Özgürlük "hayalleri" kurabileceğimizi ve özgürlük "rüyaları" görebileceğimizi belirttiğiniz için teşekkür ederim, çok zarifsiniz. Eminim siz köle muamelesi yapmıyorsunuzdur stajyerinize ancak maalesef çoğu meslektaşınız için aynı durum söz konusu değil.

Bu stajyer avukatın kendisini nasıl gördüğü ile değil kendisine nasıl muamele edildiği ile ilgili bir durum.

Alıntı:
Daha önce de başka forumlarda belirttiğim gibi, staj sırasında ücretli çalışmaya karşıyım. Zira bu durumda staj değil iş yapılıyor ve staj amacına ulaşmıyor.

Sayın Aladağ,

Çok haklısınız ancak, zannediyorum bir süreden beri özellikle büyük şehirlerde amaçlanan şey "staj" değil, "işin görülmesi". Sonuç olarak stajyerler hem iş yapıyor hem de karşılığında ücret alamıyor; bana sorarsanız bu da daha büyük bir mağduriyete sebep oluyor ancak sanırım belirttiğiniz üzere bu başkaca bir sohbetin konusu.
Old 25-10-2010, 14:32   #32
boran79

türkiyede bu sözün pekte geçerli olmadığına inanıyorum. evet avukatlar esir kullanmadılar çünkü stajyerleri vardı. çay, kahve servislerini yaptırarak, faturalarını ödetip ayak işlerini yaptırarak sömürüldüler. efendileri de olmadı! ama pekala paranın esiri oldular çoğu zaman. para için gururlarını, onurlarını sattılar. bu değerleri yitirdikçe insanlıktan uzaklaşıp, varoluşun dayanılmaz hafifliği mertebesine erişip, nirvanaya ulaştılar.
Old 25-10-2010, 14:54   #33
Admin

Stajyerlerin sorunları ile ilgili konuları lütfen ilgili başlıklar altında tartışınız. THS'de bu konuda yeterince başlık bulabileceğinize eminim. Bu konunun "stajyerlerin sömürülmesi" (tabir size aittir) meselesinin tartışılması için açılmadığı veya sözün stajyer sorunları ile ilgili sarfedilmediği ortada.

Keza bu sözün söylediği yüzyılda avukatların stajyerleri olup olmadığı ve varsa stajyerlerinin bu yüzyıldaki stajyerler ile aynı şikayet ve eleştirilere sahip olup olmadıkları da ayrı bir tartışma konusu elbette.
Old 02-02-2011, 22:01   #34
ecesaka

"Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı"

Mesleğim konusunda pek iç açıcı düşünmediğim, hayal kırıklıklarıyla dolu şu günlerde tam da konusunu gördüğümü düşünüyorum...

3,5 yıllık avukatım ve annemin de avukat olması sebebiyle mesleğe hiç de yabancı olmadığımı düşünüyordum... Mesleğe severek girmiştim ve avukatlık dışında yapmak istediğim hiçbir meslek yoktu... Annemle birlikte çalışmamaya karar verdim, çünkü ailevi ilişkiler nedeniyle burnum yeterince sürtünmüyor, "bilmemkim amca"larla yapılması gereken tüm işleri hallediyor, hiçbir sorun yaşamadan -açıkçası kafamı fazlaca çalıştırmama gerek kalmadan- işlerimi yürütebiliyordum... Bu nedenle annemden ayrı ofislerde çalışmaya başladım...

Sanırım meslek hayatım pek şanslı geçmedi. Karşıma gerçek anlamda beni yetiştirebilecek bir avukat çıkmadı. Benim için önemli olan iş öğrenmekti her zaman bu sebeple maaş konusunda da çoğunlukla mütevazi davrandım... Hatta SSK'mın çalıştığım bütün ofislerde asgari ücret üzerinden yatırıldığını bile çok sonra öğrendim... Avukatın esir kullanması konusunda pek bir şey söylemek istemiyorum ama özellikle "efendileri de olmadı" konusu üzerine söyleyecek çok şey var... Kendisini efendi sanan müvekkilin bu efendiliğini kabul etmeyiş, karşısında hukuku ve hukukun üstünlüğünü savunmak, onun bütün "yan yollar" konusundaki iddiaları, bütün bunların karşısında olması gerekeni göstermek... Ve bugün itibariyle gösterdiğim doğrular nedeniyle "beceriksiz avukat" olarak algılanmam... İşçilerinin ssk primlerini düşürmek isteyen müvekkile ileride karşılaşabileceği olumsuzlukları anlattığımda, "millet uyuşturucuyla yakalanıp beraat ettiriliyor" karşılığını aldığımda gerçekten bu mesleğe uygun olup olmadığımı sorgulamaya başladım... Her zaman böyle miydi? Avukat tutmak insanlar için istedikleri kanunsuzlukları yapmaları için gerekli rahatlığı mı sağlamaktı?

Düşüncelerim bölük pörçük olduğu için anlatımıma da yansıyor kusuruma bakmayın... Ama gerçekten "bu mesleği bıraksam ne yapabilirim" konusunu ciddi bir şekilde düşünmeye başladım... Hukuka, adalete hizmet etmek için onca zaman eğitim alıp, şu anda karşılaştığım bütün tuhaflıklar mesleğimden soğumama neden oluyor... Özellikle de kendisini efendi gören müvekkiller...
Old 02-02-2011, 22:21   #35
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ecesaka
İşçilerinin ssk primlerini düşürmek isteyen müvekkile ileride karşılaşabileceği olumsuzlukları anlattığımda, "millet uyuşturucuyla yakalanıp beraat ettiriliyor" karşılığını aldığımda gerçekten bu mesleğe uygun olup olmadığımı sorgulamaya başladım... .

Bu sözü söyleyen kişi "kim olursa olsun" uzak durun derim.
Old 02-02-2011, 23:26   #36
ecesaka

O karara vardım zaten... Sadece yeni bir düzen kurmam gerekiyor kendime...
Old 03-02-2011, 12:11   #37
emrahcevik

bu sözü oldum olası çok abartılı ve çağa uygun olmayan bir söz olarak görmüşümdür. gerçeklikle en ufak bir bağlantısı yok. ideal bir duruma işaret ediyor olması muhtemel.

avukatlık bizde oldukça yeni bir kurum. sıkıntıların büyük kısmı bundan kaynaklanıyor.

istenilen avukatlığın yapılabilmesi için toplumun eğitim seviyesinin yükselmesi gerekiyor. muhatap olduğumuz insanlar ortalama olarak ilkokul dörtten terk insanlar. ilkokulu dahi bitiremeyen insanlara hukuku anlatmak o insanların hayatlarının her anına hukuku sokabilmek kısaca beyinlerinin işleyiş şeklinin hukuka uygunluğunu sağlamak neredeyse imkansız.

örneğin; devlet arazisine arsızca yaptığı gecekondusuna tapu verilmesi hayatının tek derdi olan insanların çokça olduğu bir ülkede hukuk ve dolayısıyla avukatlık olamaz. o gecekondu sahibi hasbelkader büyük bir mağazanın veya işletmenin sahibi olursa ileride ondan hukuka uygun hareket etmesini beklemek yanlış olur. çünkü sistem o insanın oraya gelmesini zaten hukuk dışı yollarla sağlamıştır.

hukuk ve adalet gelişmiş bir insan toplumunda anlamlıdır. bizim gibi geri kalmış, kabileden hallice bir toplulukta hukuk kenar süsü vazifesi görür.

o her yerde asılı olan sözün hiçbir anlamı yoktur. türkiye'de avukatın da efendisi vardır. efendinin de efendisi vardır. aynı zamanda köle olmadan da efendi bir hiçtir.
Old 03-02-2011, 16:29   #38
Avukat Hakan Eren

adalet.org sitesine 2 gün önce açtığım forum başlığıdır...

Aynen aktarıyorum:

Huyumdur, Pazar günleri gazete ekinde yer alan insan kaynakları eklerine mutlaka bir göz atarım.

Algıda seçicilik olsa gerek, "avukat" ilanlarının ayrı bir yeri vardır tabii...

Daha afilli ilanlara olan özentinin, avukat ilanlarına olan en komik yansıması şudur:

"-------------- AVUKAT ARANIYOR --------------

Üniversitelerin hukuk fakültesinden mezun (!!!)..."

Demek hukuk fakültesi ha!

Niye, su ürünleri fakülteleri de iyi avukat yetiştirir?

Favori - komedi ilanım buydu; ta ki geçen hafta gördüğüm bir ilana kadar.

Bir hukuk bürosu, ilanı basmış İK ekine:

"Büromuzda çalıştırılmak üzere
-İş Hukuku
-Vergi Hukuku
-Taşınmaz Hukuku
-Fikri ve Sınai Haklar Hukuku
-...
-...
(Daha sayıyor mübarek, yani nerden baksanız 8-10 avukat birden alacak, helal olsun istihdam yaratıyor yani. Ve sonunda bombayı patlatıyor)

-Gece avukatı (Nöbetçi avukat) (!!!)"

!!!

Bu nedir yaa?

Gece avukatı!

Manyak mısınız siz?

Gece avukatı ne? Gece bekçisi gibi bir şey mi? Şapka takar mı? Elinde feneri var mı? Cüppe zorunlu mu? Kelepçe - cop?

Ne yapacak bu gece avukatı? Bu mesleği bu kadar mı sıradanlaştırdınız?

Siz hakikaten manyak mısınız?

Bu kadar çalışma delisiyseniz, sırayla her biriniz bir gece ofiste uyuyun, pardon nöbet tutun.

Yok derdiniz üç kuruşa, genç bir meslektaşımızı manyakça düşüncenizi hayata geçirip "gececi avukat" yapmaksa hooop orda durun bir.

Gececi - akşamcı - sabahçı olup olmamak bırakın bize kalsın.

Bırakın genç meslektaşlar mesleklerini adam gibi yapsın.

Ya siz hakikaten manyak mısınız?
Old 03-02-2011, 16:32   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Ya siz hakikaten manyak mısınız?

Old 03-02-2011, 18:01   #40
oguzhand0

Alıntı:
Yazan emrahcevik
o her yerde asılı olan sözün hiçbir anlamı yoktur. türkiye'de avukatın da efendisi vardır. efendinin de efendisi vardır. aynı zamanda köle olmadan da efendi bir hiçtir.
Benim bir efendim de yok, bir kölem de yok.

Şahsımı tenzih etmenizi rica ediyorum...
Old 03-02-2011, 18:08   #41
emrahcevik

sayın dayar,

sizi ve bu şekilde düşünen herkesi tenzih ederim.
Old 03-02-2011, 19:43   #42
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Alıntı:
Görevimizi yaparken “kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı”

Çok iddialı olduğunu düşündüğüm yukarıdaki ''iç okşayıcı'' söz Türkiye'de ne derece geçerlidir?

Sizce biz avukatlar böyle miyiz?

Aşağıdaki ifadeler sadece şahsıma aittir. Sayın Dayar'ı ben şimdiden tenzih edeyim de

Bu sözün Türkiye'de geçerli olduğunu düşünmüyorum. En azından benim için geçerli değil;

Sistemin kölesi olmuşum;

Ne yaparsam yapayım okyanusta bir damla boyu ilerleyemiyorum. İş dosyalarım hala yargıtaydan gelemedi, efendilere birşey diyemiyorum, efendilerde, kendi efendilerine bir şey dese de olmuyor, köle gibiyim ne zaman buyururlarsa o zaman icrası ertelenmiş paramı alacam ya da alamayacam...

Sabah 9 duruşmasına 11:00 de giriyorum (iyi hal) köle gibi kapıda bekliyorum, efendime bir şey desem kızıyor, ne yapayım diyor, görmüyor musun diyor duruşmadaki efendiler ters ters bakıyor diyor, bende efendi efendi bekliyorum...

Büroma geliyorum, ben gelmeden efendilerim beni içerde bekliyor, sekreterim gerginliği alsın diye rezene çayı veriyor, gerginliği tuvalette atıyorlar, "ne oldu bizim dosya diyor", "yargıtay, yoğunluk, tahsilat derken" rezeneye karşılık azilname geliyor, uğraş dur şimdi...

Bu konu 8 yıl önce açılmış;
Daha efendi olamadım, o günler geldiğinde tekrar yazacağım, 8 yıl sonra efendi olarak görüşmek üzere...

Kolay Gelsin...
Old 04-02-2011, 10:14   #43
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Aslında her insanın her alanda efendisi vardır.Hiç kimse yoksa vicdanı yeter.Ben efendilik meselesine çok takılmıyorum da asıl olan iyiniyet ,saygı diye düşünüyorum.

Yoksa karşınızdakinin zikri neyse fikri de o oluyor.Onun fikrinden öte gidemiyorsunuz ne kadar çabalarsanız çabalayın.O yüzden ben çok takmıyorum.Azilnameleri de tabii...
Old 04-02-2011, 16:26   #44
Av.Ömer Güntay

Avukatlık mesleği ve avukatın toplumsal, yargısal konumunun yükselmesi ve korunması konusunda ben de çok hassas ve titizim de;

Romantizm ve sloganizmden uzak durmak gerektiğine inanmışımdır. İnsanın bir miktar içini soğutur, tatmin eder, öfkenin ve başkaldırının başka bir tadı ve hazzı vardır. Ancak, dikeni, sağlıklı kavramaya ve soğukkanlı olmaya engel olmasıdır.
Old 05-02-2011, 13:13   #45
GECE

"Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı..."
Avukatlık mesleğinin önemi ve gerekliliği bazında düşünüldüğünde, katıldığım-katılmak istediğim bir düşünce ama gerçek yaşamda aksini maalesef çok kez gördüm. Bir kere, serbest çalışan bir avukat iseniz, yüksek vergi yükü ve müvekkil-iş bulma sıkıntısı, ev ve büro giderlerini karşılama zorunluluğu vs., bazı noktalarda tavizi maalesef gerekli kılabiliyor. Örneğin avukatı kiralamış gibi davranan ukala müvekkilllere bazen dosyasını kafasına fırlatmak gelse de avukatın içinden, bunu çoğu kez yapamıyor. Ben yeni bir avukat olarak yaşadığım maddi sıkıntılara rağmen onur kırıcı ve beni yanlışa sürükleyecek şeylere eyvallah demiyorum ama bazen küçük şeyleri de maalesef ki görmezden gelmek gerekebiliyor
Old 05-02-2011, 13:25   #46
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan GECE
"Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı..."
Avukatlık mesleğinin önemi ve gerekliliği bazında düşünüldüğünde, katıldığım-katılmak istediğim bir düşünce ama gerçek yaşamda aksini maalesef çok kez gördüm. Bir kere, serbest çalışan bir avukat iseniz, yüksek vergi yükü ve müvekkil-iş bulma sıkıntısı, ev ve büro giderlerini karşılama zorunluluğu vs., bazı noktalarda tavizi maalesef gerekli kılabiliyor. Örneğin avukatı kiralamış gibi davranan ukala müvekkilllere bazen dosyasını kafasına fırlatmak gelse de avukatın içinden, bunu çoğu kez yapamıyor. Ben yeni bir avukat olarak yaşadığım maddi sıkıntılara rağmen onur kırıcı ve beni yanlışa sürükleyecek şeylere eyvallah demiyorum ama bazen küçük şeyleri de maalesef ki görmezden gelmek gerekebiliyor
Ben de yeni bir avukat olarak size sonuna kadar katılıyorum.Belki kafalarına değil de önlerine fırlattığımda oluyor.Bizim de insan olduğumuzu unutuyorlar,bize bile insan olduğumuzu unutturabiliyorlar.Sıkıntımız olamaz,hasta olamayız,devamlı babalarının hizmetkarlarıyız sankiBazen de ya sabır diyip susuyorsun ne yapabiliriz kira,kdv,vs her ay başımızda.Ama ben yine de herşeye rağmen mesleğimi çok seviyorum.Her alanda böyle, kolay olan ne var ki hayatta...
Old 05-02-2011, 18:22   #47
Gemici

Varsayılan "Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı" sözü ve düşündürdükleri

Alıntı:
Yazan ?????????????
Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı

1. Yukarıdaki alıntı kime aitmiş?
Molierac'a!
Kim dir allahaşkına bu Molierac?
Bir hukukçu mu?
Bir filosof mu?
Yoksa hukuktan ve felsefeden anlayan başka bir düşünür veya tatbikatçı mı?
2. 'Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı' sözü tarihi gerçeklerle ne ölçüde örtüşüyor?
3. Bu veciz söze Türkçeden başka dillerde rastlayan oldu mu? Ben uzun araştırmalarıma rağmen Molierac'ın kim olduğunu çıkaramadım. Bu kişi ve veciz sözü hakkındaki en fazla kayıt Türkçe internet sayfalarında.
4. Bu veciz söz doğru ise, neden Çiçero ve Seneca gibi büyük hukukçu ve düşünürler 'efendilerin kölelerine nasıl davranmaları gerektiği' konusunda ahkam kestiler? Neden kölelere iyi davranın dediler de, onları köle olarak kullanmayın demediler?
5. Kölelik düzeninin var olduğu bir toplumda, toplumsal üstyapı olan hukuk sisteminin bir mensubu olan avukatların bir meslek grubu olarak köle kullanıp kullanmadıkları önemli bir araştırma konusu bence!
6. Diğer yandan savunma makamının temsilcisi olarak avukatların toplumsal görevlerinin kurulu düzeni savunmak olduğunu unutmamak gerekir. Avukat yargının bir parçası olarak toplum ve hukuk düzeninin kendisine verdiği rolü gereği gibi yapmak zorundadır. Demokratik olmayan düzenlerde avukatlar genelde düzenin borusunu çalar; Orkestraya uygun olarak boru çalmayanların boru çalmaları zordur bu gibi rejimlerde. Tüm zorluklara rağmen doğru bildikleri boruyu çalmakta ısrar edenler büyük zorluklarla karşılaşır. Demokratik toplumlarda durum biraz değişiktir; Bu gibi toplumlarda, toplum ve hukuk düzeninin yapısı gereği, avukat köle kullanmama ve köle olmama olanaklarına sahiptir. 'Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı' şiarına uygun olarak mesleklerini devam ettirip ettirmemeleri, stajyerlerini köle gibi çalıştırıp çalıştırmamaları ve düzenin ve paranın kölesi olup olmamaları kendi şahsiyetlerine, kendi hukuk ve demokrasi anlayışlarına ve inisiyatiflerine kalmıştır.

Saygılarımla
Old 06-02-2011, 10:35   #48
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
1. Yukarıdaki alıntı kime aitmiş?
Molierac'a!

Kim dir allahaşkına bu Molierac?

3. Bu veciz söze Türkçeden başka dillerde rastlayan oldu mu? Ben uzun araştırmalarıma rağmen Molierac'ın kim olduğunu çıkaramadım.

Bu kişi ve veciz sözü hakkındaki en fazla kayıt Türkçe internet sayfalarında.

Sayın Gemici,

Hakikaten kimdir bu zat-ı muhterem?

Fransızlar, Almanlar, Hindular ne der kendisi hakkında... bilemiyoruz. Diğer konulardaki gibi uluslararası mukayeseli açıklamalarınızı bu konuda da bekliyoruz sizden.

Saygılarımla,
Old 06-02-2011, 12:54   #49
Armağan Konyalı

Alıntı:
Hakikaten kimdir bu zat-ı muhterem?
Sitemizin eski üyelerinden Sayın Av.Adil Giray Çelik bir makalesinde Molierac'tan ''Bordo Barosu Başkanı'' ve ''Bordo İstinaf Mahkemesi Başkanı'' diye söz etmiştir.
www.adilgiraycelik.av.tr/makaleler/9.doc

Traite du Legislation Douanière adında gümrük mevzuatıyla ilgili 1930 basımı bir kitabı var.

Eğer 1930 yılındaki Fransız gümrük mevzuatını merak edenler varsa kitap TBMM Kütüphanesinde:
http://kutuphane.tbmm.gov.tr/cgi-bin/koha/opac-search.pl?op=do_search&kohafield=author&field_valu e=Molierac, J.&serverid=-1

İsteme adresi:
http://www.livre-rare-book.com/search/current.seam?l=en&maximumPrice=0.0&keywords=&first Result=0&ISBN=&quicksearch=&bookType=ALL&reference =&matchTypeList=ALL&author=&title=traite+de+legisl ation+douaniere&description=&minimumPrice=0.0&sort ing=RELEVANCE&minimumYear=0&ageFilter=ALL&keycodes =&maximumYear=0&cid=1208837

Saygılarımla
Old 01-01-2012, 22:08   #50
mağdurvekil

Görevimizi Yaparken;

Hakime, icra müdürüne, savcıya, yer yer de adliye personeline tabiyiz

Bu yeniler çok asi oluyor, işlerimizi baltalıyorlar, bunları daha stajerken ezeceksin, onların yeri katip ile mübaşirin arasında, hakimlerden biz özür dilemek zorunda kalıyoruz sonra

En kıdemsizinin en kıdemlisinden farkı onun işçisi olmasıdır

Avukatlar esir kullanmadılar, çünkü stajyerleri vardi, bir de son zamanlarda sayıları artan "sigortalı avukatları",fakat efendileri de olmadı, hakim savcı vb. zaten bu görevi yapıyordu.

Kıdemli bir isim yapmış avukat(!)
Old 01-01-2012, 22:55   #51
oguzhand0

Alıntı:
Yazan mağdurvekil
Görevimizi Yaparken;

Bu yeniler çok asi oluyor, işlerimizi baltalıyorlar, bunları daha stajerken ezeceksin, onların yeri katip ile mübaşirin arasında, hakimlerden biz özür dilemek zorunda kalıyoruz sonra

En kıdemsizinin en kıdemlisinden farkı onun işçisi olmasıdır

Avukatlar esir kullanmadılar, çünkü stajyerleri vardi, bir de son zamanlarda sayıları artan "sigortalı avukatları",fakat efendileri de olmadı, hakim savcı vb. zaten bu görevi yapıyordu.

Kıdemli bir isim yapmış avukat(!)

İlk mesaj için çok sert olmamış mı kıdemli ve isim yapmış üstadım
Old 02-01-2012, 02:35   #52
Gemici

Alıntı:
Yazan mağdurvekil
Görevimizi Yaparken;

2 Ocak 2012!
Elim ve aklım alışsın diye 2012 yazdım. Buna rağmen arada sırada şaşırıp 2011 yazacağımdan eminim.
Evet yeni yılın ikinci gününe girmişiz. Yılın daha başında sayılırız. İkinci bir yeni yıl dileğimde halen bulunabilirim.

Yeni yılda ve gelecekte, Hakime, icra müdürüne, savcıya, yer yer adliye personeline değil, sadece yasaya, adalet mefhumunun gereklerine ve vicdanına tabi olma dileklerimle!

Saygılarımla
Old 02-01-2012, 12:38   #53
Av.Selim Balku

"Görevimizi Yaparken;

Hakime, icra müdürüne, savcıya, yer yer de adliye personeline tabiyiz.

"Bu yeniler çok asi oluyor, işlerimizi baltalıyorlar, bunları daha stajerken ezeceksin, onların yeri katip ile mübaşirin arasında, hakimlerden biz özür dilemek zorunda kalıyoruz sonra..."

En kıdemsizinin, en kıdemlisinden farkı onun işçisi olmasıdır.

Avukatlar esir kullanmadılar, çünkü stajyerleri vardi; bir de son zamanlarda sayıları artan "sigortalı avukatları" fakat efendileri de olmadı, hakim savcı vb. zaten bu görevi yapıyordu.

Kıdemli bir isim yapmış avukat(!)"

Sayın Mağdur Vekili, ilk görüşünüze, maalesef ve hala, katılıyorum...

Kolay Gelsin...
Old 05-01-2012, 14:22   #54
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Meslekte henüz yeterli tecrübeyi edinmemiş hakimlerin gazabı yorucu ve üzücü oluyor, bir de "Efendi" zan'ları...(Meslekte kıdemsiz de olsa Hakim sıfatının özelliklerini haiz ve doğrudan kimlikleri kadar yaptıkları işe de saygı uyandıran hakim meslektaşlarımı ayrı tutuyorum)

Zapta, tarafların herhangi bir talebinden sonra ne yazdıracağını, dahası nasıl bir karar vermesi gerektiğini bilememe kaygısı olup da (ki bu son derece anlaşılırdır, ancak= ) ; bu kaygıyı salona yönelik öfke ve yüksek sesle bastırma çabası, kendileri kadar uğruna gönül verdikleri mesleğe de zarar veriyor.

İsmini vermeyeceğim bir şehrin, bir CEZA mahkemesinde şöyle bir diyalog yaşadım, misal:

Zapta söyleneni söylediğimiz gibi geçmeyen (Kah karıştırıp unuttuğundan, kah kurulması gerekebilecek ara karardan aynı gerekçeyle kaçınmak maksadıyla) bir yargıca, araya girerek zaptın düzeltilmesini, talebimin hatalı geçtiğini ilettim. Ki bu o ana dek de sık sık oluyordu. Diyaloglar:

-(Bağırarak) Niye araya giriyor, beni niye bölüyorsunuz!!! Unuttum şimdi hadi bakalım topla şimdi!!!

-Efendim, zaten benim söylediklerimi neden siz yazdırıyorsunuz ki ? Müsaade ederseniz söylediklerimi katip arkadaş zapta geçsin

-O da ne demek???!!! Buranın HAKİMİ BENİM!!! (Öfkeye teslim tonun dozajı arttırılarak) O ZAPTI DA BEN YAZDIRIRIM!!! (Oysa hakim olmak; öncelikle kendine hakim olmayı gerektirir-Benim yükselen havada içsel düşüncem)

-Usulde böyle bir şey yok efendim, lütfen usule uyunuz.

Diyalog nasıl sonuçlandı siz tahmin edin. Tüm salon kapı dışarı (Salonu boşaltın!!! nidasıyla) Geri çağrıldığımızdaysa biz kapı dışındayken, yokluğumuzda kurulan hüküm yazılmış zaptı aldık. (Bu usulün hangi maddesinde yazılı, onu da takdir ediniz)

Dünyaya hükmünü geçirememiş insanoğlu, kendine nasıl geçirsin der Murathan Mungan. Her "Efendi" çırpınışı görüşümde, bu cümlesini hatırlarım.

Saygılarımla...
Old 05-01-2012, 14:32   #55
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

...

Usule uymuş işte.
Old 05-01-2012, 14:42   #56
Av.Ömer Güntay

Hukukçu olmanın mesleki (bilgisel) ve mizaci alt yapısına sahip olmayan avukatlar olduğu gibi böyle öfke ve gazabını öne alıp hakimliği geriye düşüren örnekler de var maalesef.

Oysa, itidal, sabır ve anlayış, yasa ve usule ısrarla riayet, vasatın üstünde bir akademik ve sözel yetenek sahibi olmak hakimlik hassa'sı ve bir hakimin alâmet-i fârikasıdır.
Old 05-01-2012, 15:49   #57
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Meslekte henüz yeterli tecrübeyi edinmemiş hakimlerin gazabı yorucu ve üzücü oluyor, bir de "Efendi" zan'ları...(Meslekte kıdemsiz de olsa Hakim sıfatının özelliklerini haiz ve doğrudan kimlikleri kadar yaptıkları işe de saygı uyandıran hakim meslektaşlarımı ayrı tutuyorum)

Zapta, tarafların herhangi bir talebinden sonra ne yazdıracağını, dahası nasıl bir karar vermesi gerektiğini bilememe kaygısı olup da (ki bu son derece anlaşılırdır, ancak= ) ; bu kaygıyı salona yönelik öfke ve yüksek sesle bastırma çabası, kendileri kadar uğruna gönül verdikleri mesleğe de zarar veriyor.

İsmini vermeyeceğim bir şehrin, bir CEZA mahkemesinde şöyle bir diyalog yaşadım, misal:

Zapta söyleneni söylediğimiz gibi geçmeyen (Kah karıştırıp unuttuğundan, kah kurulması gerekebilecek ara karardan aynı gerekçeyle kaçınmak maksadıyla) bir yargıca, araya girerek zaptın düzeltilmesini, talebimin hatalı geçtiğini ilettim. Ki bu o ana dek de sık sık oluyordu. Diyaloglar:

-(Bağırarak) Niye araya giriyor, beni niye bölüyorsunuz!!! Unuttum şimdi hadi bakalım topla şimdi!!!

-Efendim, zaten benim söylediklerimi neden siz yazdırıyorsunuz ki ? Müsaade ederseniz söylediklerimi katip arkadaş zapta geçsin

-O da ne demek???!!! Buranın HAKİMİ BENİM!!! (Öfkeye teslim tonun dozajı arttırılarak) O ZAPTI DA BEN YAZDIRIRIM!!! (Oysa hakim olmak; öncelikle kendine hakim olmayı gerektirir-Benim yükselen havada içsel düşüncem)

Diyalog nasıl sonuçlandı siz tahmin edin. Tüm salon kapı dışarı (Salonu boşaltın!!! nidasıyla) Geri çağrıldığımızdaysa biz kapı dışındayken, yokluğumuzda kurulan hüküm yazılmış zaptı aldık. (Bu usulün hangi maddesinde yazılı, onu da takdir ediniz)

Dünyaya hükmünü geçirememiş insanoğlu, kendine nasıl geçirsin der Murathan Mungan. Her "Efendi" çırpınışı görüşümde, bu cümlesini hatırlarım.

Saygılarımla...

Anaaa! Ben "salonu boşaltın" emrinden sonra salonda hiç olmazsa sizin kalacağınızı düşünmüştüm. Gerçi sizin de çıkarılmış olmanız, daha kötü bir vukuattan korunmak adına hayırlısı olmuş olabilir.
Old 05-01-2012, 15:55   #58
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Anaaa! Ben "salonu boşaltın" emrinden sonra salonda hiç olmazsa sizin kalacağınızı düşünmüştüm. Gerçi sizin de çıkarılmış olmanız, daha kötü bir vukuattan korunmak adına hayırlısı olmuş olabilir.

Yok canım!
Şehper Hanım Üstadım, kanımca "melih ve mûnis" bir meslektaşımızdır.
Siz benden daha iyi tanıyorsunuz, yoksa öyle değil mi?
Old 05-01-2012, 16:03   #59
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Şehper Hanım Üstadım, kanımca "melih ve mûnis" bir meslektaşımızdır.
Siz benden daha iyi tanıyorsunuz, yoksa öyle değil mi?

İnanın üstadım, tüm meslek yaşamım boyunca (Artık bu cümleyi kurabiliyorum, iyi mi kötü mü bilmiyorum ama 1994'te stajla birlikte nereden baksanız 17 yıl olmuş ) bu durum, karşılaştığım nahoş 2 vakadan, ikincisidir. (İlkinde de dışarı çıkmam konusunda emir buyrulmuştu, ben de tekrar eder misiniz ltf demiş, çıkmamıştım)) Oradaki vakayı da yazmışımdır eski bir tarihte buralarda bir yere ) . 17 yılda 2 münakaşa vaka-i adiye olmalı diye düşünüyorum, hakimlik mesleğine duyduğum saygıyı da yine bu site sayfalarında defaatle yazmışımdır bugüne kadar, bu ahval ve şerait içinde, sorun bende olmasa gerek... Son olarak, yaptığımız iş yeterince gergin, çıkmakla iyi ettim bence, bünyenin de dayanabileceği bir stres potansiyeli var

Saygı ve hürmetlerimle )
Old 05-01-2012, 16:25   #60
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
bu ahval ve şerait içinde, sorun bende olmasa gerek...

Hiç şüphe yok, hiç şüphe yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi