Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekaletname sunarken

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-08-2010, 00:25   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Vekaletname sunarken

Sorum biraz ayrıntı gibi aslında ama yine de tereddüte düştüm.Bugüne kadar elimdeki davaları ya ben açtım, ya da vekaletnameyi sunarken dilekçe de ekinde idi.Yani dilekçelerin havaleleri esnasında vekaletnamelerimi dosyaya sunmuş oldum şimdiye kadar.(Ve hakimin vekaletnameleri de imzalayıp imzalamadığına dikkat etmedim.) Şimdi ise açılmış ve tanık listeleri sunulmuş bir dosyaya, sadece vekaletname sunacağım.Vekaletnameyi hakime havale ettirecek miyim?Tereddüteyim.

Saygılarımla
Old 08-08-2010, 01:02   #2
üye15747

Eğer celse arasında dosyaya vekaletname sunacaksanız bir dilekçeyle durumu anlatıp havale ettirmeniz gerekiyor. Duruşma öncesinde de mübaşir vasıtasıyla elden hakime sunabilirsiniz. Eğer, vekaletinizin onadığınız suretini mahkemeye sunacaksanız vekalet suret harcını yatırmayı unutmayınız.
Old 08-08-2010, 10:02   #3
wellan

Sayın meslektaşım;

Öncelikle açılmış ve tanık listeleri sunulmuş olan davaya vekaletname sunulacak ise;bu durumun ilgili mahkemeye hitaben bir dilekçe ile beyan edilmesi ve dilekçe ekine de harçlandırılmış vekaletname örneğinin eklenmesi gerekmektedir.Bu konuda işinize yarar dilekçe örneğini aşağıda bilgilerinize sunuyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

........................ MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ'NE

DOSYA NO:

KONU : Davaya vekil olarak atandığımızı gösterir vekaletname aslının sunulması ve kabulü hakkındadır.

NETİCE VE TALEP:ilekçe ekinde sunmuş olduğumuz vekaletnamenin sayın mahkemenizce kabulü ile yukarıdaki esas sayılı davaya vekil olarak kabulümüzü saygılarımla arz ve talep ederim.
D.CI/LI VEKİLİ
AV.
EKİ
1-Harçlandırılmış vekaletname örneği
Old 08-08-2010, 20:26   #4
üye15747

Açılmış ve tanık listesi sunulmamış bir davaya, onanmış vekalet örneğini -ilk kez- sunarken harçlandırmayacağımız gibi bir sonuç çıkmıyordur umarım...
Old 08-08-2010, 20:54   #5
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan Anadolu Kartalı
Açılmış ve tanık listesi sunulmamış bir davaya, onanmış vekalet örneğini -ilk kez- sunarken harçlandırmayacağımız gibi bir sonuç çıkmıyordur umarım...
Sayın meslaktaşım, tereddüt ettiğim hususun vekaletnamenin harçlandırılması ile ilgili olmadığı anlaşılıyor aslında mesajımdan .Ama belki de mesleğe yeni başlayacak meslektaşlardan biri olur da, mesajı okur da aklı karışır diye vurguladınız sanırım bu hususu.

Saygılarımla
Old 11-08-2010, 00:03   #6
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Sorum biraz ayrıntı gibi aslında ama yine de tereddüte düştüm.Bugüne kadar elimdeki davaları ya ben açtım, ya da vekaletnameyi sunarken dilekçe de ekinde idi.Yani dilekçelerin havaleleri esnasında vekaletnamelerimi dosyaya sunmuş oldum şimdiye kadar.(Ve hakimin vekaletnameleri de imzalayıp imzalamadığına dikkat etmedim.) Şimdi ise açılmış ve tanık listeleri sunulmuş bir dosyaya, sadece vekaletname sunacağım.Vekaletnameyi hakime havale ettirecek miyim?Tereddüteyim.

Saygılarımla

Havale ettirmenize gerek yok ; Zira bulunacağınız davanın duruşmasında sözlü olarak talep edersiniz ve vekilliğinize karar verilir.
Old 11-08-2010, 23:53   #7
multipack

Eğer dosyadaki faaliyete bir belge/dilekçe ibraz ederek başlanılıyor ise vekâletname bu belgenin eki olarak sunulabilir.
Eğer böyle bir durum yoksa ilk duruşmaya kadar beklenip vekâletname elden sunulabilir.
Veya hem dosyaya bir diyeceğim yok ama duruşmaya gittiğimde de vekilliğim herkesçe malum olsun deniliyorsa dosyaya vekâlet sunulacağına ilişkin iki satırlık bir dilekçe yazılıp o şekilde havale ettirilebilir sanırım.
Ama sonuçta havale işlemi hem hâkimin dosyayı bilmesi ve zihninde canlı tutması açısından hem de mübrez belgenin orada olduğunun bilinmesi açısından gerekli ve faydalı. Havale yapılmalı diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi