Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanmada iki aylık bebeğin velayeti kime verilir?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-06-2007, 06:14   #1
realtime

Varsayılan Bosanmada iki aylık bebeğin velayeti kime verilir?

merhaba

yaklasik 3 yildir amerikan vatandasi ile evliyim 2 aylik oglum var. Esimin alkolik olmasi ve bana cok fazla duygusal siddet uygulamasindan dolayi bosanmak istiyorum. Amerikada yasiyoruz ancak turkiyede evlendik. Davayi Turkiyede acmayi dusunuyorum. Tek sorum bebegimin velayetinin bana verilme sansi nedir? Baska hicbir beklentim yok kendisinden. Saygilar.
Old 04-06-2007, 08:52   #2
av.semire nergiz

Öncelikle küçük çocuğunuzun velayetinin sizde kalması konusunda eşinizle anlaşmanız veyahut eşinizin çocuğunuzun velayetini istememesi durumunda hakim velayeti size verecektir.Anlaşmanın olmaması veyahut eşinizin de velayet talebinde bulunması durumunda hakim her iki tarafın ekonomik ve sosyal durumunu araştırarak ve çocuğun da yaşı ve psikolojik sosyal durumunu da göz önüne alarak çocuk için en iyisi ne ise ona göre karar verecektir.Eşinizin size karşı tutumu ve olumsuz davranışları ile alışkanlıkları ve çocuğunuzun da henüz çok küçük ve anne bakım ve şevkatine muhtaç olduğu düşünüldüğünde büyük bir olasılıkla açılacak boşanma davasında çocuğunuzun velayeti size verilecektir.
Sorunsuz günler dilerim.
Old 04-06-2007, 21:10   #3
realtime

Cevabiniz icin cok tesekkur ediyorum oncelikle. Esimin ekonomik durumu tabiiki benden cok iyi. Ancak hakimin velayeti esime vermesi durumunda bebegi amerikaya goturecek ve ben green cardliyim, green cardim yenilenmeyecegi icin arti 6 aydan fazla amerika disinda kalamayacagim icin green cardim yanacak bu durumda esime verilen bebegimi ben nasil gorebilecegim? Nasil olur da bu kadar kucuk bir bebek babaya verilir sirf ekonomik nedenlerden dolayi. Ayrica esim cok sorunlu bir insan bebegim onunla kalirsa hicbir yonden saglikli olacagini dusunmuyorum. Evlendigimiz gunden beri cok agir duygusal siddet goruyorum, arti fiziksel siddete yeltenme var. Oyle ki hamileyken dahi bunlari yasadim. Bir de soyle bir durum var eger ben esime bana davranislari yonunden dava acarsam kesinlikle bana bebegi vermeyecektir. Saygilarimla.
Old 05-06-2007, 09:35   #4
elcin gaye ozkilic

merak etmeyin iki aylık bir bebeği babaya vermeleri için annenin velayeti istememesi gerekir. talep halinde mutlaka anneye verilir..
Old 05-06-2007, 14:10   #5
Av. Ela

iki aylık bir bebeğin velayetinin babaya verilebilmesi için ya annenin velayeti istememesi ya da gerçekten çok kötü hayat koşullarına( çocuğa her bakımdan sağlıklı bir gelecek sunamayacak) sahip olması gerekir.anladığım kadarıyla eşiniz zaten bir çocuk bakabilecek durumda değil ( alkolik olması şiddet uygulaması gibi )bu nedenle içiniz rahat olsun bence.
Old 05-06-2007, 22:18   #6
realtime

Ben bebegim dolayisi ile calismiyorum bu sorun yaratir mi? Turkiyeye donunce ailemle yasayacagim. Ailemin ekonomik durumu ne iyi, ne kotu. Ayrica ben esimin bu olumsuz ozelliklerini nasil belgeleyibilirim?

Cok tesekkur ederim ilginiz ve yardimlariniz icin. Saygilar.
Old 06-06-2007, 01:03   #7
Av.Gülsüm Sezen

Öncelikle kısa sürede işin hukuki boyutunu hallederek, huzurlu ve mutlu yeni bir düzen kurmanızı dilerim. Ailenizin/sizin maddi durumu kural olarak önem arz etmez, hukukumuzda nafaka zaten özellikle bu bakımdan öngörülmüş bir kurumdur.Şunu da unutmamak gerekir ki, hakim babanın belli zamanlarda çocukla görüşmesi konusunda hüküm tesis edebilir talep halinde.
Eşinizin durumunun ispatına gelince, tanık-yemin-adli tıp gibi yollarla ispat edebileceğiniz gibi, yapabiliyorsanız şimdiden bir şekilde kayda almak gibi yollar izleyerek ispatı kolaylaştırabilirsiniz de.

Ancak burada dava açtığınızda, tebligatın yapılması-gerektiğinde tanık dinlenmesi gibi hallerde Amerika devreye gireceğinden davanızın epeyce uzaması söz konusudur. Bu nedenle bir engeliniz yoksa; davayı orada açıp, burada ilamın tanınması yoluna gitmenizi tavsiye ederim.Hoşçakalın..
Old 06-06-2007, 03:06   #8
Heybe Hukuk

Sevgili meslektaşlarıma aynen katılıyorum. Ancak Sayın Sezen'in yorumunda biraz tereddütüm var açıkçası. Amerikan vatandaşlığınız yok. Orada green cardla bulunuyorsunuz. Anladığım kadarıyla çalışmıyorsunuz da. Bu koşullar altında Amerika'da velayetin size verilmesi sanki biraz daha zor görünüyor bana. Buna karşın Türkiye'de çalışmasanız dahi çocuğunuzun velayetinin size verileceği; diğer arkadaşlarımın yorumlarındaki koşullardan ötürü hemen hemen kesin bence. Hatta tamamen sağlama bağlamak isterseniz; bugünden itibaren Türkiye'de bir işyerinde sigortalı görünmeye de başlayabilirsiniz. Açıkçası Amerikadaki hukuk sistemini bilmiyorum ancak nerede dava açacağınız hususu üzerinde özenle ve titiz bir araştırma neticesi karar vermeniz illaki gerekli bence. En kısa zamanda huzurlu, mutlu günlere kavuşmanız dileği ile..
Old 06-07-2007, 12:06   #9
KONUK ÖZGE

Selam ,4 Aylik Bİ BebeĞİm Var EŞİmle GeÇİmsİzİlİk Durumumuz BaŞladi Ve Bİ Kizim Var ,eŞİm YaklaŞik 2 Aydir ÇaliŞmiyor Evle İlgİlenmİyor Huzursuzluk Var Ve Sik Araliklarla TartiŞma Lar Oluyor .boŞanma Olur İse Kizim Velayetİnİn ÜstÜmde Olmasini İstİyorum .bunda Bİr Problem Çikarmi Acaba
Old 06-07-2007, 13:36   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Özge

Anne yanında kalmasının çocuğun bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller olmadıkça ve hemen meydana gelecek tehlikelerin varlığı da ispat edilmediçe annenin bakım, şefkatine muhtaç 4 aylık bebeğin velayetinin anneye verilmesi gerekmektedir.

Yargıtay Kararları da bu yöndedir.

Saygılarımla
Old 09-07-2007, 10:38   #11
Konuk

Tekrar merhaba. Esim velayetin bana verilmesini kabul etti. Ancak henuz dava acilmadi. Kisa bir sure sonra Turkiyeye gelecegim ve dava acacagim. Bu durumda esimden, velayetin bana verilmesini kabul ettigine dair bir belge veya herhangi birsey almam gerekiyor mu? Buradan ayrilmadan once yapmam gerekn herhangi birsey var mi? Esim durusmada bulunmayacak. Ilginiz ve yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. Saygilar.
Serap
Old 09-07-2007, 12:43   #12
Av.Gülsüm Sezen

Sayın Konuk;

Öncelikle zor görünen döneminizi kolaylık ve güzelliklerle tez azamanda atlatmanızı/ hal-i hazırda atlatmış olduğunuzu diliyorum.

Sorunuza gelince, kesinlikle bu konuda yazılı olarak beyan almanızı; nafaka, tazminat ve sair konularda da aranızda yazılı anlaşarak, boşanma protokolü yapmanızı öneririm. Ancak karşı taraf duruşmaya gelmeyecekse, avukatının bulunması gerekecektir. Saygılarımla...
Old 09-07-2007, 23:04   #13
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Konuk

Eşinizin duruşmaya katılamayacak olması anlaşmalı boşanma olanağını ortadan kaldırmaktadır.Anlaşmalı boşanma için tarafların mutlaka duruşmaya katılıp boşanma isteklerini belirtmeleri gerekmektedir.

Bu durumu ile evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı tanık ve diğer delillerle ispatlanmalıdır.

Eşinizle yapacağınız protokol size elbette yarar sağlayacaktır ama hakim onaylamadıköa protokol yürürlüğe girmeyecektir.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine vbaşvurmanızın yararlı olacağını düşünüyorum.

Saygılar
Old 11-07-2007, 06:38   #14
Konuk

Cok tesekkur ederim yanitiniz icin. Ancak ben su anda turkiyeye bebegimle birlikte donmek uzereyim. Eger onun imzalayacagi bir belgeye ihtiyacim varsa bunun tarihi onemli midir? Ayrica ben velayeti hakim karari ile alsam bile o buradan tekrar itiraz edebilir mi? Ederse ne olur? Anladigim kadari ile tek dertleri ailece beni turkiyeye geri yollamak ve bebegi bir sekilde daha sonra almak. Lutfen yardim edin cok zor durumdayim, psikolojim cok kotu durumda saglikli dusunemiyorum, bebegimden ayirirlarsa beni yasayamam ben. Ne yapmaliyim? Bana bir yol gosterin yalvaririm.
Old 11-07-2007, 09:34   #15
av.semire nergiz

Sayın konuk ;

14 tane meslektaşımızın sorunuza ve sorununuza dair açıklamaları hala size yeterli gelmemiş görünüyor.Ancak son olarak size şunu söyleyebiliriz ki öncelikle paniklemeden iki aylık bebeğinizi kucağınıza alıp Türkiye'ye gelin.Burada Bir avukattan sorununuza dair yüzyüze görüşünüz ve detaylı yardım alınız,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurarak ücretsiz avukat hizmetinden yararlanmayı talep ediniz.

Ancak kafanızdaki tüm soruların cevaplarını ve kaygılarınızın giderilmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

İyi günler dilerim.
Old 14-07-2007, 16:12   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Konuk,

Çocuğun velayetinin size verilmesi konusunda anlaşmışsınız, boşanma konusunda mutabakata varmışsınız, zaten başka bir talebim de yok diyorsunuz.

Öyleyse, Amerika'dan ayrılmadan önce yapabileceğiniz, alabileceğiniz en güzel imza, eşinizi Türk Konsolosluğuna götürerek, Türkiye'de bir avukata vekaletname vermesini istemektir.

Eşiniz kendi açacağı veya ona karşı açılacak boşanma davasında TC den bir avukatı yetkili kılarsa (ve hatta tercihen eşiniz davacı görünürse, aksi halde sizi açacağınız davayı kabul etmek üzere ayrıca bir talimatname imzalatmanız gerekir) , döndüğünüzde boşanma konusunda da velayet konusunda da mümkün olduğunca az sorun yaşarsınız.

Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi