Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

açılmış olan boşanma davasında adli yardım

Yanıt
Old 04-02-2013, 09:03   #1
av. mustafa malkoç

Varsayılan açılmış olan boşanma davasında adli yardım

merhaba değerli hukukçular yeni bir avukat olarak sizlere danışmak istediğim bir konu var. adli yardımdan bir boşanma davası geldi. davalı kadın eşine nafaka davası açmış eşi de buna karşılık boşanma davası açmış. kadın bu davaya cevap dilekçesini sunmuş ve hakim tanıklarını bildirmesi için 1 haftalık kesin süre vermiş. bu süre geçmiş ancak duruşmaya 10 günlük bir süre var. benim size asıl sormak istediğim konu şu;barodan aldığım bilgiye göre karşı dava açarsak adli yardım iptal olurmuş,müvekkilemin cevap dilekçesinde belirtmediği hususlar var bunları nasıl ileri sürebilirim,savunmanın genişletilmesine girer mi eğer öyleyse tanık listesini sunup davaa öyle mi devam etmeliyim.
biraz uzun ve karışık oldu ama kusura bakmayın belki basit bir konudur ancak ortasında aldığım bir davayı nasıl devam ettireceğimi bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 04-02-2013, 18:32   #2
sirya

Görevlendirme yazınızda ne yazıyor? Açılmış olan nafaka davasında mı vekil olarak görevlendirildiniz? Yoksa açılan karşı davada davalı vekili olarak mı? Adli yardım bürosuyla tekrar görüşmenizi öneririm.
HMK
İddia ve savunmanın genişletilmesi veya değiştirilmesi
MADDE 141- (1) Taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe; ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler. Ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir. Ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez.
(2) İddia ve savunmanın genişletilip değiştirilmesi konusunda ıslah ve karşı tarafın açık muvafakati hükümleri saklıdır.
Old 05-02-2013, 14:11   #3
av. mustafa malkoç

boşanma davasında davalı vekili olarak görevlendirildim. karşı tarafın cevaba cevap dilekçesi yok hakim önümüzdeki duruşmada tanıkları dinleyecek.
Old 05-02-2013, 14:21   #4
detay82

Bence siz tanıklarınızı bildirin, duruşmada da hazır edin. Yargıtay, bu tarz katı ara kararları bazen esnetebiliyor. Örneğin tanık dinleme gidelerinin ara kararda gösterilmemesi vb.

Aşağıdaki Yargıtay kararı gibi,

2.Hukuk Dairesi
Esas: 2010/1504
Karar: 2011/1609
Karar Tarihi: 17.10.2011

ÖZET: Tanıkların dinlenmesi konusunda verilen ara kararların ve kesin sürenin taraflarda duraksamaya neden olmayacak açıklıkta olması gerekir. Mahkemece davacı tanıklarının dinlenmesi konusunda kesin süre verilmişse de; tanık dinleme giderlerinin miktarı ara kararında açıkça gösterilip bildirilmemiştir. Tarafın tanığını duruşmaya getirme yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Bu nedenle, davacının bildirdiği tanıklarının duruşmaya usulünce çağrılıp, dinlenilme işlemi yapılmadan, eksik incelemeyle hüküm oluşturulması bozmayı gerektirmiştir.

(7201 S. K. m. 23, 41) (6100 S. K. m. 240) (1086 S. K. m. 253)

Dava: Taraflar aras
ındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm 25.06.2010 tarihli ek karar ile esas hükümde reddedilen boşanma davası, kabul edilen kadının nafaka davası ve ziynet eşyası alacağı davasından vekalet ücreti yönünden temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Karar: 1- Tebligat Kanununun 41. maddesi gereğince Adli Yargı yerinde mahkemeler, mahkemelerde görevli memurları vasıtasıyla tebligat yapabilir. Ancak, tebligat mazbatasında tebliğ memurunun adı, soyadı ve imzasının gösterilmesi gerekir (Tebligat Kanunu md. 23/8). Mahkemece davanın esası hakkında verilen hükmün kalemde memur vasıtasıyla tebliğ edildiği halde, tebligatı yapan memurun kimliğinin açıklanmadığı görülmektedir. Bu nedenle, hükmün tebliği usule uygun olmadığından tebligat geçersiz ve temyizin süresinde olduğu anlaşıldığından; 25.06.2010 tarihli ek kararın bozularak kaldırılmasına karar verilmiştir.

2- Hükmün esasına yönelik temyiz itirazlarının incelenmesine gelince;

Tanıkların dinlenmesi konusunda verilen ara kararları ve kesin sürenin taraflarda duraksamaya neden olmayacak açıklıkta olması gerekir. Mahkemece davacı tanıklarının dinlenmesi konusunda kesin süre verilmişse de; tanık dinleme giderlerinin miktarı ara kararında açıkça gösterilip bildirilmemiştir. Tarafın tanığını duruşmaya getirme yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Bu nedenle, davacının bildirdiği tanıklarının duruşmaya usulünce çağrılıp, dinlenilme işlemi yapılmadan, eksik incelemeyle hüküm oluşturulması (6100 S. HMK. md. 240 vd. HUMK. md. 253 vd) usul ve yasaya aykırı olup; bozmayı gerektirmiştir.

Sonuç: Temyiz edilen 25.06.2010 tarihli ek kararın yukarıda l. bentte gösterilen nedenle kaldırılmasına, temyiz edilen davanın esası hakkındaki hükmün ise yukarıda 2. bentte açıklanan nedenle bozulmasına, bozma sebebine göre davacı-davalı kocanın davalı -davacı kadının nafaka davası ve ziynetlerden dolayı vekalet ücretine yönelik temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi. 17.10.2011

Saygılarımla.
Old 05-02-2013, 15:57   #5
Av.Gümüş

Aynı durumu bende yaşadım...
Adli yardımdan gelen görevlendirmede cevap süresini kaçırmıştım. Görevlendirme geldikten sonra tanıklarımı ve "beyanlarımı" bildirir bir dilekçe verdim altına da HMK 145. maddeyi yazdım. Ama dilekçemde iddia ve savunmanın genişletilmesi yasağını delecek fazla bir şey yazmadım.

Tabi ki karşı taraf hemen iddia ve savunmanın genişletilmesi yasağına aykırıdır şeklinde beyanda bulundu ama sanırım hakim kabul etmedi çünkü sonradan bildirdiğim tanıkların dinlenmesine karar verdi.

Sonradan delil gösterilmesi

MADDE 145 - (1) Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir.
Old 06-02-2013, 14:15   #6
detay82

Alıntı:
Yazan av. mustafa malkoç
İlginize teşekkür ederim. Ben sadece tanık listesi sundum çevremde ki avukatlar beyan dilekçesinin savunmanın genişletilmesine girdiğini yapamayacağımı söylediler. Sanırım hata ettim bu şekilde tecrübe kazanacağız galiba. Tanıklara dilekçede olmayan olayları anlattırsam sorun olur mu acaba?

Yakalandınız

Mesajınızda isminiz ve soy isminiz de görünüyor. Davanızın karşı tarafı bu yazınızı okursa, internetten alacağı çıktı ile tanık beyanlarına itiraz edebilir ve hatta tanıklar hakkında yalancı tanıklıktan, sizin hakkınızda da bu suça azmettirme nedeniyle suç duyurusunda bulunabilir ve sizi baronuza şikayet edebilir.

Böyle bir girişimde bulunmamanız gerekir, meslek ilkeleri ve hukuk kuralları nedeniyle. Tanık yönlendirilemez, ona bir şey anlattırılamaz. Hele ki avukat tarafından yapılmamalıdır bu.

Aman dikkat!
Old 06-02-2013, 14:28   #7
av. mustafa malkoç

Ben dilekçede belirtilmeyen olayları kastettim yoksa yaşanmamış şeyleri uydurmalarını kastetmiyorum. Dediğim gibi adli yardımdan gelen bir dava müvekkilem kendince bir cevap dilekçesi sunmuş ama bütün olayları anlatmamış, davayı etkileyecek olaylar var tanıklarda bunlara şahit. Yoksa kimseyi yönlendirme gibi bir durum aklımın ucundan geçmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi