Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İcra hukuku ile ilgilenmek ve icra takibi yapmak için avukat olmaya gerek var mı?

Yanıt
Old 31-08-2006, 21:50   #1
mslmklvz

Varsayılan İcra hukuku ile ilgilenmek ve icra takibi yapmak için avukat olmaya gerek var mı?

Buğün bu mesleği icra eden meslektaşlar arasında hatırı sayılır bir çoğunluk icra işleri ile ilgilenmektedir.Acaba icra hukuku ile ilgilenmek ve icra takibi yapmak için avukat olmak gerekmektemidir?Ben bir icra avukatından yakınıldığı kadar bir ceza avukatından ya da diğer alanlarda uzmanlaşmış avukatlardan yakınıldığını görmedim.
Bugün malesef hukuk mezunu bir çok 'avukat ' icra takiplerinde hukuk dışı (ödenmiş senetleri tekrar icraya koymak,fahiş faiz talepleri, mükerrer tahsilatlar...vs )taleplerde bulunmaktadır .Bu durum mesleğin saygınlığını azaltmakta ve avukatlar için olumsuz genellemelere sebebiyet vermektedir?Bu nedenle bence mesleğin saygınlığı için avukatların çek senet tahsilatı yapmalarının önüne geçilmeli ( kazançlı bir alan olsa bile )bu iş için farklı bir meslek dalı oluşturulmalıdır.
Old 31-08-2006, 23:54   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

?

Sayın mslmklvz,

Koskoca İcra İflas Yasası hükümlerinin ve bağlantılı pek çok yasanın icrasını, avukatlara teslim etmekten vazgeçip de, kime teslim edeceksiniz?

Mesleğin saygınlığını azalttığını belirttiğiniz ayrık durumlarda şikayet üzerine gerekli yaptırım zaten uygulanmakta.

İcra takiplerini yürütmek için avukata ihtiyaç var mıdır demişsiniz. Yanıtım, elbette!

Saygılarımla...
Old 01-09-2006, 09:37   #3
*sinequanon*

Sn. Kılavuz,

Söz konusu durum bir insanın hakkını onun adına onun vekili olarak savunmaksa alacak da bir hak olduğuna göre tabi ki vekalet verilmesi işleri takip etmesi gereken avukatlar olacaktır.Kimin mesleğini nasıl icra ettiğiyle alakalı yorumunuz sadece icra hukuku açısından geçerli değil.Nasıl ki doktorların hepsinin işlerini hakkıyla yerine getirdiğini söyleyemezsek bu durum avukatlar açısından da geçerlidir.

Farzedin icrayı iş takipçilerine bıraktık.İcra-İflas yasasından haberi olmayan,hadi bu yasayı da iyi biliyor anlıyor diyelim fakat İcra-İflas Kanunu'nun diğer kanunlarla olan ilişkisini bilemeyen bu insanlar sizce takip yaparken ne kadar başarılı olacaklar.Bir hak kaybına neden olduklarında durum ne olacak,nereye şikayet edilecekler?Sizin bahsettiğiniz şekilde bir sistem oluşturursak eğer hukuk fakültelerinde bu dersin okutulmaması mı gerekecek?

Yasalar çerçevesinde insanların haklarını savunmak her alanda avukatların işidir.Mesleğini kötü yapanlar dolayısıyla bunun aksini savunmak mümkün olmamalı bence.

Saygılar...
Old 01-09-2006, 12:06   #4
Kavaz

Merhabalar;
Dedıgınız gıbı bu tur durumlarla karsılasılıyor.Fakat hukuku(hangı alanı oldugunun onemı yok) parcalara ayırırsanız ve butunlugunu bozarsanız emın olun sızın bahsettıgınız sorunlardan cok daha buyuk sorunlar ortaya cıkacaktır.Tabıkı ıclerınde yanlıs yapanlar da olacaktır ama bırakında ısı bılen yapsın dıyorum.
Old 01-09-2006, 12:07   #5
Av.Ender

Hemen hemen tamamına yakını şekli boyutlar içeren, bir çok hükmü süreye tabi olan, özelikle de bir çok hükmünde iyi bir hukuk yorumu isteyen İcra İflas Hukuku karşısında, her meslekte olduğu gibi içimizde yanlış yapanlar olsa dahi, yine de bu işi Avukatların yapması gerektiğini düşünüyorum
Old 02-09-2006, 02:16   #6
JUDAS

Bence sayın üye haklı... İcra Hukukuna ilişkin uyuşmazlıkların takibini başkalarına bırakalım..
Ancak ceza hukuku ile de ilgilenen meslekdaşlar arasında da zaman zaman şaibeli işler ve kişiler ortaya çıkıyor. O halde ceza hukukunu da terkedip başkalarına bırakalım.. Aslında biraz düşününce gayrimenkul hukukunda, boşanma davalarında, idari davalarda ve hatta hemen her alanda bu şaibelere rastlanıyor.. Evet, evet.. Bence biz bu alanların tümünü başkalarına bırakalım....
Old 02-09-2006, 16:18   #7
mslmklvz

SAYIN Üye;

Benim bahsettiğim ‘koskoca ‘ icra hukukuna ilişkin ‘uyuşmazlıklarla’ ilgili değil , icranın sadece takip kısmı ile ilgili idi. Elbette icra hukuku ile ilgili davalar avukatlar eliyle yürütülecektir. Sanırım meramımı tam olarak anlatamadım.
Old 02-09-2006, 16:54   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Acaba icra hukuku ile ilgilenmek ve icra takibi yapmak için avukat olmak gerekmektemidir?

Alıntı:
Benim bahsettiğim ‘koskoca ‘ icra hukukuna ilişkin ‘uyuşmazlıklarla’ ilgili değil , icranın sadece takip kısmı ile ilgili idi

Sayın mslmklvz,

Kabul edelim, öneri çok mantıklı değil.

Hatta bir seçenek olarak, hukukun diğer dallarıyla ilgilenip, icra takibi açmayı reddettiğimizi düşünelim. Takip ettiğiniz bir tazminat dosyası neticelenip kazandığınızda ve ödenmediğinde, açtığınız bir müdahalenin önlenmesi ve kal dosyası neticelenip kal karşı yanca gerçekleştirilmediğinde, takip ettiğiniz boşanma davasındaki geçici velayete dair ara kararlar karşı yanca yerine getirilmeyip de çocukla münasebet kurulamadığında, hatta hukukun herhangi bir dalından seçtiğiniz dava dosyanızda müvekkiliniz size ödemesi gereken vekalet ücretini ödemediğinde, icraya yine muhtaçsınız. İcra kadar, hukukun her alanında vazgeçilmezliği olan bir yasa yoktur sanıyorum.

Gelin, bu işi biz yapmaya devam edelim.

Saygılarımla...
Old 03-09-2006, 12:07   #9
Safiye Beyaz

Burada önemli olan konu, avukatın bir insan olarak kişiliğidir. Onu yapmalı bunu yapmamalı ayırımına girmeye gerek yoktur. Avukatlık ruhsatına ticaret izin belgesi gözüyle bakan biri, hukuk veya ceza işlerinde de aynı tutumunu sürdürecektir. Bu tamamiyle kişilik meselesidir. En başta insan olarak ilkeli ve onurlu olduktan sonra hangi meslek olursa olsun aynı tutumu gösterebilmek. Ve tabii ki tutarlı olmak.
Avukatlık mesleğinde yıllardır tartışılagelen şey: avukatların meslek onur ve etiğine yeterince uymamalarıdır. Burada birincil sorumlu yine avukatlardır. Öte yandan bu gibi avukatlara karşı Baroların uygulaması gereken yaptırımları uygulamaması diğer bir sorumluyu ortaya koymaktadır. Ve unutulmaması gereken bir konu daha vardır ki: insanımızın önemli bölümünde hak, adalet ve doğruluk duygusu gelişememiştir.
Avukat hiç bir zaman bir hukukçu olduğunu unutmamalı ve her zaman dik durabilmeyi başarabilmelidir. Saygılarımla
Old 16-09-2006, 10:40   #10
imsel

Varsayılan uzmanlık ister

icra iflas hukuku uzmanlık ister tabiiki.bunun uzmanı da kim olacak.tabiiki avukatlar.ayrıca hukuk dilini de herkes anlayamaz.kelimelere ve manalara hakim olmak lazım.bence o yüzden avukatlardan başka kimseler karışıklıklara neden olabilir.yakınılan durumlar düzeltilmeye ve meslek etiği konusu daha dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir diyorum.saygılar.
Old 16-09-2006, 11:47   #11
Av.Nebi

Dostlar;

Katılın yada katılmayın benim düşünceme göre de avukat dediğin bürosunda oturmalı icra takibi yapmak için koş pul al koş fotokopi cektir yapmamalı. Ha ben yapmıyomuyum yapıyorum bunları ama demek istediğim icranın hukuki yönü biraz az olduğu için bana tahsilatçılık gibi geliyo gerçi bu işi yozlaştıran, katiplerin eline düşüren yine bizi orası ayrı...
Saygılar.
Old 16-09-2006, 16:30   #12
sentez

İcra takip işlemleri ve diğer adliye takip işlemlerinde çalışmak üzere Adalet Yüksek Okulları mezunlar vermekte. Ancak oradan mezun olanların da yeterli becerilere ulaşmaları avukatların elinde. Eğer bir hukuki işlemi, yetisi olmadığı halde (Adalet Yüksek Okulu mezunu arkadaşları bunlardan ayrı tutuyorum) bir kişiye devrederseniz, o kişi sorumlulukların farkında olmayacağı için hukuksuzluk ve adaletsizlik başgösterecektir. Bu tarz olaylara sıklıkla şahit oldum. Kendisini Avukat olarak tanıtan iş takibi yapan eğitimsiz takip elemanları, Avukatın imzasını kolaylıkla taklit edip usulsüz talepler açan elemanlar gibi. Her gücün , sahibi kimse onun elinde olmasından yanayım. Ancak çok iyi yetiştirilmiş Adalet Yüksek Okulu mezunu, sorumluluğunu bilen takip elemanlarının da bizden çok fazla yük alacağı inancındayım. Saygılar.
Old 16-09-2006, 22:13   #13
imsel

aslında haklısınız.daha üst seviyede hukuk bilgisi gerektiren dava ve işlerle uğraşmak meslek adına ve kendi doyumumuz adına iyi olur ama icra işleride yürümesi lazım.buradada hukukçuya ve avukata ihtiyaç var.kaldıki bu konuda yetişmiş insan başka alanda yok.mecburuz yani.saygılar.
Old 17-09-2006, 00:50   #14
adıge

Yakınmanın ana sebebi meslektaşların yaptığı yanlışlardır.Bana göre bu tür yanlışlar (ki, verilen iki örnek aynı zamanda suç niteliğindedir.) yen içinde kalmadan (Baroya ulaşan suç niteliği taşıyan şikayetler derhal savcılığa bildirilmeli) ilgili avukatın meslekle ilişkisi derhal kesilmeli (geçici değil) Bu tür yollara kasten (veya bilinçli taksir-belirsiz kastle) tevessül eden kişiler mesleğini kaybedeceğini önceden kesin bimeli, amiyene tabirle uyarma ve kınama ile yırtabileceğini düşünmemeli.Her meslekte çürük elmalar vardır, cezaları mümkün olduğunca ağırlaştırırsak çürüklerin sayısı azalır kanatindeyim.
Saygılarımla,
Old 22-09-2006, 00:01   #15
PINAR YILMAZ

İcra avukatlarının bazıları yada birçoğu işini iyi yapamıyor olabilir.Ama Sayın Sehber'in dediği gibi bunun da hukuki cezası vardır.Fakat icra takibi avukatların bazıları tarafından suistimal ediliyor diye bu işi başka mesleklere bırakmak terziye sen dikiş dikemiyorsun şarkıcılık yap o zaman demek gibi olur.Saygılarımla...
Old 08-08-2007, 17:39   #16
Av.Atalay

İcra takibini bir başka meslek dalına ayrılması dogru değildir.Belki bu işi kötüniyetli yapan veya meslegimizi icra dairelerinde yerlere düşüren arkadaşlarımız vardır.Herne olursa olsun bu hukuksal bir konu ve uzmanlık gerektirir,hernekadar bazı arkadaşlarımız çok basite alarak icra takibini incelesede,bu konunun çok büyük içtihatlarla geliştiği unutulmamalıdır ve hukuk uzmanlığı gerektirmektedir.Ve buda biz avukatların işidir.
Old 13-08-2007, 15:04   #17
üye18337

Alıntı:
Yazan mslmklvz
Bugün malesef hukuk mezunu bir çok 'avukat ' icra takiplerinde hukuk dışı (ödenmiş senetleri tekrar icraya koymak,fahiş faiz talepleri, mükerrer tahsilatlar...vs )taleplerde bulunmaktadır.

Ben vadesi gelmemiş senedin icraya koyulduğuna dahi tanık oldum, bu durumlar her zaman kötü niyetle meydana gelmiyor, müvekkilin yanlış yönlendirmesiyle veya hatayla da olması mümkün.

Dediğiniz gibi bu tür işlemlerde avukatların yetkisine bir son verdiğimizde avukatlardan daha güvenilir kimseler bulabilecek miyiz? Siz kimi öneriyorsunuz? İnanın icra iflas hukuku avukatları diğer alanlarda adaleti yanıltan meslektaşlarımızın yanında devede kulak kalır.

İcra takibini mevcut durumda her vatandaş yapabiliyor. Avukatlardan bu hakkı niye alalım ki?..
Old 13-08-2007, 15:58   #18
Av.Bulut

Önemli

Bahsettiğiniz olumsuzluklar her meslekte mevcut.Çözüme yeni bir meslek dalı oluşturmakla ulaşılamaz üstelik icra iflas hukuku avukatların mesleği dahilindeyken.Yeni bir istihdam alanı oluşturmak yerine barolar tarafından,avukatların mesleki ahlak ve etik kurallarını uygulaması daha etkin bir şekilde denetlenenebilir.Sonuçta bu olumsuzluklardan mesleki olarak hepimiz etkileniyoruz.Önyargılı yaklaşımları bu gibi sorunlar var oldukça aşamayız.
Old 15-08-2007, 11:08   #19
Av.Bülent AKÇADAĞ

Herkesin dediği gibi olumsuzluk her meslek grubunda var, aynı şeyleri yinelemenin anlamı yok...

Şu da ayrı bir konu ki, icra ile ilgilenen avukatların bir çoğu işlerini takipçilerin eliyle yürütmektedir. Hatta Avukatın imzasını bile takipçiler atmakta. Eğer konuyu açan Sayın mslmklvz bu konuda şikayetçiyse haklılık payı vardır. ama bu İcra işlerini (Takipte dahil) başka meslek gruplarına devretmek kadarda aşılamaz bir sorun gibi durmuyor bence. Saygılarımla...
Old 20-08-2007, 11:11   #20
av.semire nergiz

MSLMKLVZ isimli üyemiz konuyu 2006 yılında açmıştı;eminim aradan geçen bunca zaman sonra onun da bu konudaki fikirleri değişmiştir.
Old 06-11-2007, 18:54   #21
baronavukat

icra işleri devlete bırakılsın yani avukatlar karışmasın devlet tamamen olaya el atsın bence, alacaklının müracatı üzerine devletin yetkilileri olaya el atıp borçlu hakkında gerekli işlemleri yapsın alacağı tahsil etsin. Bizde bu işlerden kurtulalım. Ama bir çok avukatın maddi sıkıntı içine düşeceği kesin... Avrupada icra işlemlerini avukatlarmı yürütüyo merak ettim bilen varmı? saygılar
Old 07-11-2007, 02:33   #22
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan İcra hukuku ile ilgilenmek ve icra takibi yapmak için avukat olmaya gerek var mı?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11436

Konu barada bir miktar tartışıldı

Saygılar.
Old 17-04-2010, 14:49   #23
Executive Director

Alıntı:
Yazan baronavukat
icra işleri devlete bırakılsın yani avukatlar karışmasın devlet tamamen olaya el atsın bence, alacaklının müracatı üzerine devletin yetkilileri olaya el atıp borçlu hakkında gerekli işlemleri yapsın alacağı tahsil etsin. Bizde bu işlerden kurtulalım. Ama bir çok avukatın maddi sıkıntı içine düşeceği kesin... Avrupada icra işlemlerini avukatlarmı yürütüyo merak ettim bilen varmı? saygılar

Sn. Baron, Türkiye de Avukatlar mı yürütüyor icra işlerini, hukuki mevzuat İcra işini yürütme işini avukata mı vermiştir? İcra işlemleri İcra Müdürlüklerinin işidir. Adalet Teşkilatının mevcut yapılanması içerisinde İcra Müdürlüklerinin (örneğin yedimin depolarının yokluğu) elinde olmayan bir sürü fiili imkansızlık ve yetersizlik mevcuttur. Ancak icra işlemleri icra müdürlüğünün işidir. Avukat olarak talebinizi açtıktan ve İ.İ.K. nun 59. maddesi uyarınca masrafınızı yatırdıktan sonra gerisi icra müdürlüğünün işidir. Uygulamada bir kısım imkanların temini açısından alacaklı taraf veya vekilinin yardımlarından faydalanıldığı doğrudur. Ancak işlemi yapmak icra müdürlüğünün işidir. Borçluya "Gelirsem, mallarını haczederim, kaldırırım," veya benzer ifadeler kullanan avukat arkadaşımız bu işi kendisi mi yapmaktadır. Devlet adına zor kullanma yetkisi icra müdürlerinindir.
Öte yandan icra işlemleri için yeni bir meslek dalı oluşturmaya gelince; malesef hukuksuz bir şekilde bazı avukat arkadaşlarımız bu meslek dalını oluşturmuş bulunuyorlar. Adı da "Avukat Katipliği"dir.
Halbu ki; 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'nun
Yalnız Avukatların Yapabileceği İşler11
Madde 35.(Değişik: 26/2/1970-1238/1 m.)
Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir.
maddesi açıktır. İcra Müdürlükleri nezdinde (Yargıtay içtihatları ile icra müdürlüğü işlemleri de "adli işlem" dir) herhangi bir yazılı veya sözlü hukuki talebi açmak, asil veya vekilin bizzat (yada muhabere kanalıyla, yada elektronik imza ile uyap üzerinden) yapabileceği bir iştir.
Ancak ne hikmetse bazı Avukat arkadaşlarımız talebini veya dilekçesini bürosunda yazıp katibi veya sekreteri ile gönderip işlem yapılmasını beklemektedir. Bunu kabul etmeyen icra müdürlerini ise suç işleyen yada zorluk çıkaran olarak nitelendirmektedir. Halbu ki bu şekilde icra müdürlüklerinde talep açılması zorlaması kanun dışı işleme görevli memuru zorlamaktır.
Yine bu zorlamaya gerekçe olarak ise 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'nun 46. maddesi gösterilmek istenmektedir.
İşlerin Stajyer veya Sekreterle Takibi,
Dava Dosyalarının İncelenmesi ve
Dosyadan Örnek Alma
Madde 46. (Değişik: 2/5/2001-4667/32 m.)
Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir. Avukatın onanmasını istemediği örnekler harca tabi değildir.
Buradaki sekreter eliyle takip ettirme işi ancak fotokopi evrakı alma, masraf ödemesi yapıp makbuzunu alma, müzekkere cevaplarının dönüp dönmediği yönünde bilgi almak üzere fotokopi veya suret alma gibi Avukatlık yetkisinin devri anlamına gelmeyecek şekilde olmalıdır. Sekreter veya katibe bağlı bulunulan baronun sekreter kartı vermesi de bu kanuni hakkı sağlamaz. Sekreter aracılığıyla talep açılmaya kalkılırsa bu hukuken mümkün değildir. Yapılabilen icra müdürlükleri varsa da bunun kanunsuz olduğu ortadadır.
Ancak; Avukatların bir kısım adli işlerini yanlarında çalıştırdıkları avukatlar aracılığıyla (birlikte vekaletname çıkartmak veya tevkil yetkisi vermek vs. surette) yapabilmeleri şu an kanuni olan mevcut durumdur. Bunun dışında katip veya sekretere yetki verilebilmesi, onun aracılığıyla talep açılabilmesi yönünde bir kanuni düzenleme yapılabilir ve o zaman "Avukat Katipliği" mesleği de zannımca adli işlemler yönünden hukuki zeminde ve lıyakat şartı gerektiren bir meslek olabilir. O mesleği icra eden binlerce insan açısından böyle bir düzenlemenin yapılması da sevindirici olacaktır. Bugün olduğu gibi, erken kalkan da "Avukat Katibi" olamamalı, örneğin Liselerin Adalet Bölümü yada Adalet Yüksek Okulu mezunu olmaları, hukuk eğitimine sahip olmaları gerekmelidir.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 17-04-2010, 21:50   #24
wellan

İcra işlerinde avukata kesinlikle gerek olduğunu düşünüyorum.Hergün uygulamada yanlış faiz talepleri,eksik incelemeler,vb birçok eksiklik meydana gelmekte.Sadece takip aşamasını bırakın tahsilatın olmasına kadar bu konuda bilgi sahibi meslektaşlara danışılması gerektiğini düşünüyorum.Bilmeliyiz ki;bir dava avukatı hernekadar dava kazansa da sonuca ulaşması için icra yolunu seçmesi zorunludur.Bu nedenle icra hukuku için hak kayıplarının önlnemesi ve engellenmesi iin bir avukata ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ve Şehper Ferda hanımın görüşüne sonuna kadar katılıyorum.SAYGILARIMLA.
Old 17-04-2010, 22:25   #25
emrahcevik

icra ve iflas kanununu sadece para tahsilatının aracı olarak gören gözü dönmüş avukatlar ve yaptığı işi tahsilatçılık olarak gören icra dairesi personeli varsa bilemem.

ama yasa bunun çok çok ötesinde bir ruha sahip. bir hukukçunun icra iflas kanununu, tarafları medeni kanunda (borçlar, ticaret ve bu konulardaki diğer özel kanunlar dahil) yer alan haklara kavuşturacak araç olarak görmesi gerekir.

yasayı bu şekilde görmeyenler için söylenecek söz yok.
Old 22-04-2010, 14:42   #26
adarhukuk

Varsayılan icra ve iflas sadece haciz değildir

icra ve iflas yasasaı ve uygulamsı basit bir icra takibi açaıp bun hacze götürmek değildir.İcra takibi hazırlama ve haciz işlemleri bile yine yasal mevzuat ve bilgiler olmadan yapıldığında çoğu zaman büyük hak kayıplarına yol açmaktadır.
İcra ve iflas yasası ve uygulamsı : borçlar kanunu ,ticaret kanunu ,medeni kanun , ve hukuk muhakemeleri usul yasası ,türk ceza kanunu ile diğer yasaların yoğun olarak uygulama bulduğu bir alandır.

bu nedenle salt haczi ve takip açısından bakıldığında bunu avukat olmayanların da yapabileceği düşünülmektedir.Zaten bu işlemleri genelde avukat sekreterleri ve katipleri avukatlar gözetiminde yapmaktadırlar.

şekil ve hak düşürücü sürelerin ve ayrıntıların yüklü olduğu ve sadce icra iflas yasası bilgisi ile dahi yürütülmeyecek nitelikte ve derinlikte ve kesinlikle uzmanlık gerektiren bu en can alıcı hak arayışı ve yolunu avukatlar dışında başka kimselerin yapması mümkün değildir.

çünkü her işlem hem hukuk davası hem ceza davası konusu olabilecek bir alandır.

bu nedenle bu alanın avukatlar dışında başka birilerinin yapması demek diğer alanlarda da başk kapılar açacaktır.HUKUK ve avukatlık mesleği bundan zarar görecektir.
Old 22-04-2010, 16:10   #27
Av. Bülent Sabri Akpunar

İcra işlerini takipçilere , trafik kazası vd doğan tazminat işlerini "hasar yönetimi(!) ve danışmanlık şirketleri"ne, vergi ve idare hukuku davalarını "muhasebeci"lere, kamu düzeninden olmayan tüm hukuki işleri hukuk mezunu dahi olmasına gerek olmayan "uzlaştırıcı"lara...hukuk fakültelerine ne gerek var kapatın gitsin.
Old 23-04-2010, 14:50   #28
MURAT ACER

İcra işlerini takipçilere , trafik kazası vd doğan tazminat işlerini "hasar yönetimi(!) ve danışmanlık şirketleri"ne, vergi ve idare hukuku davalarını "muhasebeci"lere, kamu düzeninden olmayan tüm hukuki işleri hukuk mezunu dahi olmasına gerek olmayan "uzlaştırıcı"lara...hukuk fakültelerine ne gerek var kapatın gitsin.Üstadın yazdığına aynen imza atıyorum.İcra hukukun itibarını takipçilerden ve kendini avukat olarak tanıtan kişilerden kurtarmak gerekir diye düşünmekteyim.
Old 23-04-2010, 15:00   #29
av.sebahattin

Meseleyi yanlış mı anlıyoruz. Kimi "usulsüz hukukçu"lardan muzdarip olup, başka bir mesleği görevlendirmeyi düşünmek....Soru amuda kalkmış, cevaplar da öyle sanırım...
Old 10-12-2010, 18:04   #30
mavikaranlık

Bu konuyu açmış olan değerli üye;
Öncelikle belirtmeliyim ki çok haklısınız. İcra hukuku alanından avukatlar çekilmelidirler. Sizin sonradan gelen tepkiler üzerine belirttiğiniz gibi sadece takip kısmından falan da değil tamamen çekilmelidirler. Avukatlık mesleğinin yere göğe sığmaz yüksek onuru bunu gerektirir. Bu işi emekli icra katipleri ve müdürleri özel yetkiyle yapmalıdırlar. Nitekim ve çok şükür günümüzde bu iş o noktaya hızla gitmektedir. Emekli icra müdürünün kurduğu büroda SSK + Karın tokluğu fiyatına bir çok meslektaşımız çalıştırılmakta, esasında işler o emekli müdür ve yanındaki icra katipleri tarafından takip edilmekte ve avukatın sadece imza yetkisi kullanılmaktadır. Ayrıca ceza hukuku alanında da avukatların varlık göstermeleri, cezaevlerinde müvekkilleriyle görüşmeleri, yargılama sonucunda suçlu bulunan kişileri yargılamanın devamı sırasında savunmaları meslek onurunu en az icra hukuku ile ilgilenmeleri kadar zedelemektedir. Sanık ve yakınları meseleyi savcı ile doğrudan müzakere edebilmeli ve ille de gerekirse avukat olmayan bir uzlaştırıcıdan yardım alabilmelidirler. Çok şükür bu konuda da arzu edilen noktaya gelinmektedir. Cezaevlerinde koğuş ağaları kimin hangi avukatı vekil tayin edeceğini belirlediğinden ve halkımızda yaygın olarak ceza davalarında bütün işi savcının yaptığı kanaati hakim olduğundan avukat sadece bir adeti yerine getirmek için görevlendiriliyormuş gibi bir tablo ortaya çıkmaktadır. Tazminat davalarında ise avukata hiç gerek yoktur. Yine çok şükürler olsun ki memleketin bütün sokak pazarlamacıları, ne idüğü belirsiz takımı ve bilimum vasıfsız cingözleri HASAR DANIŞMANLIK ŞİRKETLERİ çatısı altında birleşerek başta trafik kazaları olmak üzere cismani zararla sonuçlanan her olaya el atmış durumdadırlar. Elbette nispeten daha palazlanmış olanları içinden çıkamadıkları bir durum olursa diye el altında bir iki avukatı bulundurmayı da ihmal etmemektedirler. Sonuç olarak sayın üye çok haklısınız ve yazdıklarınız hakkında yapılan tüm bu haksız yorumlar karşısında ben sonuna kadar yanınızdayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi