Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

1 kuruş borç için icra geldi!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2010, 17:26   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan 1 kuruş borç için icra geldi!

Kredi kartı sahipleri dikkat! Banka, kredi kartı borcunu ödeyip kartı da iade eden müşterisine üç yıl sonra 1 kuruşluk borç için icra yolladı. 1 kuruşluk borç bu arada 504 lira oldu.

Radikal Gazetesi'nde Mesut Hasan Benli imzası ile yeralan habere göre, banka 1 kuruşluk borcunu ödemeyen Ankaralı Hakan Polat’ın evine icra gönderdi. 1 kuruşluk borcunun faiziyle 504 liraya ulaştığını öğrenen Polat, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Avukat Levent Karakaş, “Türkiye’de Polat’ın durumunda çok sayıda kişi var” dedi.

Hakan Polat’ı icralık eden süreç, bir bankadan kredi kartı almasıyla başladı. Alışverişinin büyük bir bölümünü kredi kartıyla yapan Polat’ın borcu 2 bin 900 TL’ye ulaştı. Polat, borcunun hepsini 2007’de bankanın Mithatpaşa şubesine yatırdı. Kartı da iade etti.

Ancak 5 Mart 2010 tarihinde gelen bir yazı Polat’ı şok etti. Çünkü gelen belge, Ankara 32. İcra Müdürlüğü’nde gelen bir ödeme emriydi. Ödeme emrinde Polat’ın bankaya asıl alacak olarak ‘0.01 TL (bir kuruş)’ bulunduğu ve üç yıllık faiz uygulandığı yazıyordu. Banka üç yıl boyunca bir kuruşa 480.66 TL yasal faiz uygulamış, ayrıca BSMV (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) olarak 24.03 TL eklemişti. Böylece bankanın Polat’tan 1 kuruş karşılığı istediği toplam para miktarı 504 TL’ye çıktı.

Yedi gün süre verildi Yazıda Polat’a borcunu ödemesi için yedi gün süre verilerek şöyle denildi: “504.70 TL tutarındaki toplam alacağına icra gideri, vekil ücreti ve takip tarihinde itibaren asıl alacağı tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla tahsili emridir.(Fazlaya dair ve faiz oranlarındaki artıştan doğan talep hakkımız saklıdır).” Polat’a gelen yazıda borcu konusunda itiraz hakkı bulunduğu, ancak bu itirazını yazılı veya sözlü olarak icra dairesinde yedi gün içinde bildirmediği takdirde hapis cezasının söz konusu olduğu da anlatıldı.

Polat’ın avukatı Levent Karakaş, icra takibinin durması için icra müdürlüğüne başvurdu. İtiraz nedeniyle icra takibinin durduğunu belirten Karakaş’a göre müvekkilinin durumuna düşen daha pek çok kişi var.

Bir de avukat masrafı çıktı Karakaş, “Avukatlık masrafı dahil edildiğinde müvekkilin ödeyeceği toplam para 700 TL civarında olacak. Aslında Hakan Polat’ın başına gelenler bankacılık sektörünün geldiği durumun çok çarpıcı bir örneğidir. Zaten bankalar karşısında güçsüz durumdaki vatandaş bu uygulamalarla daha da güç durumda kalıyor. Türkiye’de Hakan Polat gibi çok sayıda insan bulunuyor” dedi.

Polat’ın borcuna eklenen BSMV, bankacılık ve sigortacılık işlemlerinden doğan ve bu işlemlerin miktarları ya da gelirleri üzerinden hesaplanan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi isimli bir vergi türü. Tüketici kredilerine tahakkuk eden (faiz üzerinden yüzde 5) BSMV, taksitlerle birlikte resmi kurumlara ödenmek üzere krediyi kullandıran kurum tarafından müşterilerinden tahsil ediliyor.

Kaynak : www.milliyet.com.tr
Old 11-03-2010, 10:58   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

"Hakkın kötüye kullanılması"na güzel bir örnektir bence.
Old 11-03-2010, 11:05   #3
lawyer_721

bir de borca itiraz var. yani %40 icra inkar tazminatı
Old 11-03-2010, 11:25   #4
Av.Barış

Tüketici mahkemeleri görevli.yargıtay kararı uyarınca dosya tüketici hakem heyetlerine gönderilecek.Hiçbir hakem heyeti bu konuda bankayı haklı bulamaz
Old 11-03-2010, 11:38   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

MK.2'yi bir tarafa bırakırsak, Borçlar Hukuku bakımından 1 kuruş da olsa parayı talep ve dava etmeye engel yoktur. Borç varsa ödenmelidir. Sorun, 1 kuruşluk alacağın 3 yıl boynca istenmemesidir. 3 yıl geçtikten sonra faiz ve masraflar bindirmek dürüstlük kuralına takılır, takılmalıdır. Alacağı talep ve dava etmek haktır, kabul. Ancak bu hakkın kötüye kullanılması da yasaktır!
Old 11-03-2010, 14:01   #6
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av.Mehmet Saim Dikici;

Yine hukuksal çerçeve içerisindeki yorumunuzu (hakkın kötüye kullanılmasına ilişkin) espriyle harmanlayarak foruma damganızı vurdunuz İyi çalışmalar dilerim..
Old 11-03-2010, 15:46   #7
Avukat Hakan Eren

Varsayılan Biri bana açıklasın

1 kuruşa, 3 yıl boyunca işletilecek faizin 480,66-TL olabilmesi için faiz senelik % kaçtan hesaplanmıştır?

Böyle şey olmaz.

Ya haberin içeriği yanlış ya da takip konusu asıl alacak miktarı yanlış...

İsteyen hesaplasın...
Old 15-03-2010, 03:19   #8
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
1 kuruşa, 3 yıl boyunca işletilecek faizin 480,66-TL olabilmesi için faiz senelik % kaçtan hesaplanmıştır?

Böyle şey olmaz.

Ya haberin içeriği yanlış ya da takip konusu asıl alacak miktarı yanlış...

İsteyen hesaplasın...

Ben hesapladım.Yıllık faiz %16022 olması lazım. Yazıyla yazmak gerekirse yüzde onaltıbin yirmiiki faiz olması lazım.
Ya haberde yanlışlık var. Yada başka bir yanlışlık var.
Old 15-03-2010, 08:36   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Ben hesapladım.Yıllık faiz %16022 olması lazım. Yazıyla yazmak gerekirse yüzde onaltıbin yirmiiki faiz olması lazım.
Ya haberde yanlışlık var. Yada başka bir yanlışlık var.

O, sadece anapara ve faiz değildir. Olması mümkün değil. Belki ihtar vs. de çekilmiştir, Noter masrafları ve varsa diğer vergi ve masrafları bindirmişlerdir.

Neticede hakkaniyete aykırı bir durum var.
Old 28-05-2010, 09:23   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:

Bankalar kuruşa takla atıyor!
Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde kahvehane işleten kişiye, 1 kuruşluk borcundan dolayı 2 bin 147 liralık icra takibi başlatıldı
28 Mayıs 2010 Cuma, 09:19:37
Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde kahvehane işleten kişiye, 1 kuruşluk borcundan dolayı 2 bin 147 liralık icra takibi başlatıldı.

Kahvehane sahibi Galip Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2001 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle iflas ettiğini belirterek, o tarihten bugüne kadar hiçbir banka ile ilişkisinin olmadığını söyledi.

İcra konusunda ilgili banka ile görüştüğünü bildiren Yıldız, şunları söyledi:

''2001 ekonomik krizinde iflas ettim. O tarihten sonra icra takibi başlatan bankaya hiç gitmedim. Hiçbir kredi kullanmadım. 2001'den önce kredi almışsam bunu net olarak hatırlamıyorum. 1 kuruş borcun bu kadar büyük rakama ulaşmasına şaşırdım. Zaman aşımına uğraması gerekir mi bunu da bilemiyorum. 1 kuruşluk borcun 2 bin 147 liraya yükselmesi bende şok etkisi yarattı.''

Hiçbir tebligat yapılmadan icra takibi başlatılmasının ikinci bir şok yarattığını ifade eden Yıldız, bankanın kendi yetkilerini kullanarak çözüm bulmasını istedi.

Yıldız, icra takibi başlatan icra müdürlüğüne itiraz dilekçesi verdiğini ifade ederek, ''1 kuruşun icra takibi mi olur'' diye kendisiyle alay edildiğini söyledi.

Çevresindeki kişilerin de bu duruma çok şaşırdığını anlatan Yıldız, ''Mağduriyetimin bir an önce giderilmesini istiyorum. Kahvehanede 25 kuruşa çay satarak bu borcu ödemem mümkün değil'' dedi.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-e...a-takla-atiyor
Old 04-06-2010, 13:38   #11
üye25928

Bankalar hayalperest bir yaklaşım sergiliyorlar. Benim merak ettiğim, o bankaların avukatları bu dosyaları hiç mi incelemiyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi