Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Serbest Meslek Makbuzu, Müvekkil şirket tarafından nasıl iade edilir?

Yanıt
Old 01-04-2010, 14:39   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Serbest Meslek Makbuzu, Müvekkil şirket tarafından nasıl iade edilir?

Tuhaf bir sorunla karşı karşıyayız...

Müvekkilimiz olan bir şirketin davasını üstlendik. Ücrette şu şekilde anlaştık: Yakın bir zaman içinde karşı tarafla Anlaşma olursa, ücretin %50'sini alacağız. Ancak bu arada, -müvekkil şirket sürekli danışmanlığını yaptığımız bir şirket olduğu için- davayı açtığımız gün ücreti de almadan tam ücret üzerinden makbuzu kesip, müvekkil şirkete gönderdik. Müvekkil şirket ve biz beyannamemize bu makbuzu da işledik.

Gelinen noktada ilk duruşma yapılamadan tarafların anlaşma ihtimali doğdu. Tabi ki biz anlaşma olduğu takdirde, bedelin yarısını almayacağımız için bize ödenmeyecek olan mkbuzun %50'lik bölümünün kayden iptali gerekiyor. Fakat sıkıntı burada başlıyor.

Serbest meslek makbuzunda stopaj olduğu halde faturalarda yok. İade faturası nasıl kesilir? Bilgisi olan varsa sevinirim...

Biz şöyle düşündük ama emin değiliz:

Müvekkil şirket brüt tutarın yarısı üzerinden bize iade faturası keserse hemen hemen sorun çözülmüş olabilir... ama mali hukuk bakımından bu yöntem uygun mudur bilemiyorum...
Old 07-04-2010, 01:44   #2
Muhsin KOÇAK

Saim Abi evet güzel ve teknik bir soru, bir kaç gündür sınavlarım var Ankara'dayım siteye girmeye zamanım olmadı ancak şimdi soruyu gördüm,
Müvekil şirket size brüt ücret yarısı fatura ile alınmamış bir hizmtin iadesini yapabilir, ancak GV tevkifatı yapamayacaktır, iade faturasını siz kayıtlarınızda gider kaydeder ve KDV indirimi yapabilirsiniz, sizin kesmiş olduğunuz Serbest Meslek Makbuzuna istiaden yapılan gelir vergisi tevkifatı verilecek düzeltme beyannamesi ile şirketin talebi üzerine vergi dairesi red veya iadeye karar verir, şayet düzeltme reddedilirse vergi mahkemesinde açılacak bir dava ile ( şayet red veya iade istenen tutar dava açmaya değecek derece ise ) vergi dairesi kararına itiraz edebilirsiniz, şimdi buraya ilgili kanun maddelerini yazmamın bir anlamı olmadığı düşüncesi ile böyle bir düzeltme taleb hakkınız olduğunu ve yukarıda açıkladığım üzere bir işlem yapılabileceğini söyleyebilirim, yanıtım tatminkar değilse, daha da detaylandırayım isterseniz...

saygı ve selamlar iyi çalışmalar diliyor şimdilik Ankara dan selamlar gönderiyorum .
Old 07-04-2010, 09:59   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
Saim Abi evet güzel ve teknik bir soru, bir kaç gündür sınavlarım var Ankara'dayım siteye girmeye zamanım olmadı ancak şimdi soruyu gördüm,
Müvekil şirket size brüt ücret yarısı fatura ile alınmamış bir hizmtin iadesini yapabilir, ancak GV tevkifatı yapamayacaktır, iade faturasını siz kayıtlarınızda gider kaydeder ve KDV indirimi yapabilirsiniz, sizin kesmiş olduğunuz Serbest Meslek Makbuzuna istiaden yapılan gelir vergisi tevkifatı verilecek düzeltme beyannamesi ile şirketin talebi üzerine vergi dairesi red veya iadeye karar verir, şayet düzeltme reddedilirse vergi mahkemesinde açılacak bir dava ile ( şayet red veya iade istenen tutar dava açmaya değecek derece ise ) vergi dairesi kararına itiraz edebilirsiniz, şimdi buraya ilgili kanun maddelerini yazmamın bir anlamı olmadığı düşüncesi ile böyle bir düzeltme taleb hakkınız olduğunu ve yukarıda açıkladığım üzere bir işlem yapılabileceğini söyleyebilirim, yanıtım tatminkar değilse, daha da detaylandırayım isterseniz...

saygı ve selamlar iyi çalışmalar diliyor şimdilik Ankara dan selamlar gönderiyorum .

Çok teşekkürler Muhsin bey. Selam ve saygılar, sevgiler ayrıca sınavda başarılar.
Old 08-04-2010, 21:34   #5
YALÇIN ÖNDER

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Ancak bu arada, -müvekkil şirket sürekli danışmanlığını yaptığımız bir şirket olduğu için- davayı açtığımız gün ücreti de almadan tam ücret üzerinden makbuzu kesip, müvekkil şirkete gönderdik. Müvekkil şirket ve biz beyannamemize bu makbuzu da işledik.

Gelinen noktada ilk duruşma yapılamadan tarafların anlaşma ihtimali doğdu. Tabi ki biz anlaşma olduğu takdirde, bedelin yarısını almayacağımız için bize ödenmeyecek olan mkbuzun %50'lik bölümünün kayden iptali gerekiyor. Fakat sıkıntı burada başlıyor.

"sıkıntı" dediğiniz hata, ücretin tamamını almadan makbuzu kesmenizden kaynaklanıyor.

Makbuzdaki stopajın da (yarısının) iadesini de talep edecekseniz, (bence) makbuzun tahsilat yapılmadan hata ile kesildiğini kanıtlayan (sözleşme vb.) belgelerle idareye başvurabilirsiniz. Ancak, rakam yüksek ise, incelemeye alınmayı da göze almanız gerekiyor.
Old 08-04-2010, 21:58   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
"sıkıntı" dediğiniz hata, ücretin tamamını almadan makbuzu kesmenizden kaynaklanıyor.

Makbuzdaki stopajın da (yarısının) iadesini de talep edecekseniz, (bence) makbuzun tahsilat yapılmadan hata ile kesildiğini kanıtlayan (sözleşme vb.) belgelerle idareye başvurabilirsiniz. Ancak, rakam yüksek ise, incelemeye alınmayı da göze almanız gerekiyor.

Neden incelemeye alınalım onu anlayamadım.

Makbuz, tahsilat anlamına geliyor. Bunu biliyoruz. Ancak bizim sorunumuz paramızı alamayacağımız konusunda değil. Müvekkil şirket sürekli çalıştığımız bir şirket ve bu tür bir problem (yani ödememe gibi) yaşamamız olası değil.

İade faturası kesilirse neden inceleme olsun? * Bu konuyu biraz açmanız mümkün mü?

* İnceleme olması sorun teşkil etmez gerçi. Bizim bu konudaki hassasiyetimiz nedeniyle zaten makbuzu hemen kestik.

Teşekkürler.
Old 08-04-2010, 22:52   #7
YALÇIN ÖNDER

Alıntı:
Neden incelemeye alınalım onu anlayamadım.
........

İade faturası kesilirse neden inceleme olsun? * Bu konuyu biraz açmanız mümkün mü?

İade faturası aldığınız için inceleme olacak demedim.

GV. tefkifatı (stopajı) nın, (yarısının) iadesini talep etmek istediğinizde inceleme yapmak isteyeceklerdir. (şu anda hatırlayamadım bir sınır rakam aşılmazsa, diğer delillerle,) iade alacağınız kanıtlanırsa inceleme yapmayabilirler.

GV. tevkifatında yasa koyucunun (idarenin de) mantığı, eğer size serbest meslek ödemesi yapılır iken, size ödenecek bedelin içinden %20 oranında GV. kesintisi (tevkifatı) kesilerek, sizin adınıza, sizin müvekkiliniz şirket tarafından, sizin GV. ne mahsuben, yine sizin adınıza vergi dairesine yatırılmaktadır.

Şimdi müvekkil şirket tarafından sizin adınıza, bu yatırılmış GV. stopajının yarısının, size iadesini talep edecekseniz, olayın doğruluğunun incelenmesi halinde iadesi mümkün olabilecektir.
Old 09-04-2010, 13:36   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
İade faturası aldığınız için inceleme olacak demedim.

GV. tefkifatı (stopajı) nın, (yarısının) iadesini talep etmek istediğinizde inceleme yapmak isteyeceklerdir. (şu anda hatırlayamadım bir sınır rakam aşılmazsa, diğer delillerle,) iade alacağınız kanıtlanırsa inceleme yapmayabilirler.

GV. tevkifatında yasa koyucunun (idarenin de) mantığı, eğer size serbest meslek ödemesi yapılır iken, size ödenecek bedelin içinden %20 oranında GV. kesintisi (tevkifatı) kesilerek, sizin adınıza, sizin müvekkiliniz şirket tarafından, sizin GV. ne mahsuben, yine sizin adınıza vergi dairesine yatırılmaktadır.

Şimdi müvekkil şirket tarafından sizin adınıza, bu yatırılmış GV. stopajının yarısının, size iadesini talep edecekseniz, olayın doğruluğunun incelenmesi halinde iadesi mümkün olabilecektir.

Teşekkürler, Yalçın Bey.
Old 22-05-2010, 07:22   #9
selcukgulten

Yalcэn Beyin gцrьюьne katэlэyorum. Serbest meslek makbuzunda iade olmaz iptal sцzkonusu olur. Зьnkь hizmet verilmiю ve tahsilat yapэlmэю anlamэnda bir belgedir, serbest meslek makbuzu. Makbuzu alanda verende bunu kabul etmiю durumdadэr. Daha sonra hizmet verilmedi, para цdenmedi demek uygun deрildir. Vergi hukukuna ve belge dьzenleme esaslarэna aykэrэdэr. Эncelemede olay tespit edilirse vergi inceleme elamanэ hizmeti yapmadэрэnэzэ ve parayэ almadэрэnэzэ yine belgeyle ispatlamэnэzэ isteyecek genede olaya kuюkuyla yaklaюacaktэr. Her durumda da en azından size usulsuzluk cezası kesilmelidir.
Old 22-05-2010, 08:53   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan selcukgulten
Yalcэn Beyin gцrьюьne katэlэyorum. Serbest meslek makbuzunda iade olmaz iptal sцzkonusu olur. Зьnkь hizmet verilmiю ve tahsilat yapэlmэю anlamэnda bir belgedir, serbest meslek makbuzu. Makbuzu alanda verende bunu kabul etmiю durumdadэr. Daha sonra hizmet verilmedi, para цdenmedi demek uygun deрildir. Vergi hukukuna ve belge dьzenleme esaslarэna aykэrэdэr. Эncelemede olay tespit edilirse vergi inceleme elamanэ hizmeti yapmadэрэnэzэ ve parayэ almadэрэnэzэ yine belgeyle ispatlamэnэzэ isteyecek genede olaya kuюkuyla yaklaюacaktэr. Her durumda da en azından size usulsuzluk cezası kesilmelidir.

Teşekkürler. Hizmeti yaptığımız kesin. Dava açıldı. Fakat taraflar arasında anlaşma olursa ücretin yarısını alacağımıza dair anlaşmamız var. Ama hem hizmetin verilmediği hem de paranın alınmadığını ispatlamak fiilen de imkansız. Hizmeti verdik ama makbuzun anlaşma nedeniyle düşürülmesi gerekiyor dememiz lazım. Başka türlü aksini yazılı delille nasıl ispatlayabiliriz ki? Müvekkil, "yazılı olarak" "makbuz karşılığı olarak bedelin tamamını ödemedim, yarısını ödedim" derse Maliye bu beni ilgilendirmez, borcunun kalanını da öde der... (Diye düşünüyorum)
Old 22-05-2010, 09:23   #11
selcukgulten

Evet maliye para odendi ve hizmetin tamamı yapıldı kabul eder ve vergisini tam ister. Sonradan hizmet bedeli değiştiğini kabullenmez. Ancak vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır hükmü gereği avantaj sizde görülüyor. Anlaşmanızın tarihi makbuz tarihinden eski ise bu seferde niye tam kesinleşmeden makbuz kestiğinizi vede almadığınız paraya niye makbuz kestiğinizi de soracaktır.
Old 22-05-2010, 09:45   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan selcukgulten
Evet maliye para odendi ve hizmetin tamamı yapıldı kabul eder ve vergisini tam ister. Sonradan hizmet bedeli değiştiğini kabullenmez. Ancak vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır hükmü gereği avantaj sizde görülüyor. Anlaşmanızın tarihi makbuz tarihinden eski ise bu seferde niye tam kesinleşmeden makbuz kestiğinizi vede almadığınız paraya niye makbuz kestiğinizi de soracaktır.

Vergiyi doğuran olay davanın açılması ile mi doğar, hizmetin bitmesi ile mi?

Konu daha önce de aşağıdaki linkte tartışılmıştı ama sanıyorum belirsizlik bir türlü giderilemedi...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13168
Old 30-05-2010, 13:43   #13
selcukgulten

Hizmetlerin temel özelliği bölünememektir. Yani dava açılması da bir hizmet olduğu gibi mahkeme kararına itiraz da bir hizmettir. Burada Maliye bakanlığı tahsilatı da hizmetin tamamlanması gibi algılamaktadır. Makbuz kesme ile aslında hizmet bitmiş olmaz. Ancak Maliye Bakanlığı makbuzla alınan paranın o ana kadar verilen (diğer tabirle biten) hizmetin karşılığı olduğunu kabul eder.
Old 01-07-2010, 16:42   #14
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan Hangİ Vergİyİ DoĞuran Olay ?

Alıntı:
Vergiyi doğuran olay davanın açılması ile mi doğar, hizmetin bitmesi ile mi?

Konu daha önce de aşağıdaki linkte tartışılmıştı ama sanıyorum belirsizlik bir türlü giderilemedi...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13168

Serbest meslek kazancında hangi vergiyi doğuran olay ? KDV mi, GV mi ?

193 sayılı GVK açısından tahsilat ile vergi doğar.
3065 sayılı KDVK açısından hizmetin tamamlanması ile vergi doğar.

Hangi vergi açısından sorarsanız, o verginin doğduğu tarih değişebilecektir.

Bu linktekinin aksine de Danıştay VDDK Kararları vardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi