Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takip Talebindeki Hata

Yanıt
Old 27-01-2003, 13:08   #1
Ahmet Güngör

Varsayılan Takip Talebindeki Hata

Herkese selam...

--IIK. m.58 takip talebinde bulunmasi gereken unsurlari duzenlemektedir.
--IIK m.170/a "... veya alacaklinin kambiyo hukuku mucibince takip hakkina sahip bulunmadigi hususlarini resen nazara alarak bu fasla gore yapilan takibi iptal edebilir" demektedir.

Olay: Takip talebinin (4) numaralý bendi su sekilde:
(..........................) (........ EURO) TL. asil alacak
(..........................) (........ EURO) TL. faiz
300.000.000 TL. ih. hac. vek. üc.
(XXX.XXX.XXX) (........EURO) TL. TOP. alacagin tahsili tal.

Takip talebinin (8) numaralý bendinde ise (....) tanzim, (...) vade tarihli (XXX.XXX.XXX) TL'lik bono yazilmis. Yani bu kisma takip toplami olan rakam bono bedeli olarak yazilmis.

Buraya kadar bir maddi hatadan bahsetmek mumkun. Yani bir daktilo hatasi ile bononun miktar kismi yanlýs yazilmis.

Ancak, icra memuruna ibraz edilen ve kasaya alinan bono apayri (DM, ALMAN MARKI) olarak tanzim edilmis bir bono.

Yani takip talebinin hicbir yerinde bahsedilmeyen bir bono takip dayanagi olarak icra kasasina konulmus.

SORU: Bu yapilan hata bir maddi hata midir, yoksa esasli bir hata olup, alacaklinin kambiyo hukuku mucibince takip hakki olmadigindan takibin iptalini gerektirir mi?

Yoksa takip yapan alacaklinin "ben bonoyu EURO' ya cevirdim, oradan TL.'ye cevirdim, hesap boyle cikti, 8. bendi de sehven o sekilde yazdim, (stajyerim yazmis) seklindeki savunmasi dinlenir mi?
Old 28-01-2003, 13:48   #2
Ahmet Güngör

Selam...

Takip talebindeki hatanın müeyyidesi konusunda kimseden cevap gelmedi
Ben 1983 yılından bugüne tüm Yargıtay Kararları dergilerini taradım. Baki Kuru'nun İcra İflas Hukuku'na, Talih Uyar'ın Kambiyo Hukuku kitaplarına baktım, internetten Kazancı'nın yargıtay kararlarını ve bir başka programdan yine yargıtay kararlarını taradım. "İlaç niyetine" bir örnek karar bulamadım. Bulduklarım, alacaklının adının vs., borçlunun adının vs. yanlış olmasıyla ilgili...

Anlattığım olaya benzeyen bir olayla karşılaşmış olanların bilgi vermesini veya görüşlerini bildirmesini rica ediyorum.

Selamlar...
Old 31-01-2003, 12:02   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Takip talebini incelediğimizde görürüz ve esasen biliriz, şöyle der: '' Alacağın tutarı, cinsi ve varsa dayanağı belge...''

Alacaklı kendi kafasına göre DM'yi Euro'ya çeviremez. DM' nin Merkez bankası işlemlerinde halen kabul gören bir rayici vardır. Bu itibarla alacaklı bu kayıtlara göre alacağını Euro'ya değil, TL' ye çevirerek takip yapabilirdi..

Bunu yapmamış ise, takip talebi usulüne uygun düzenlenmemiş demektir. Bu yöndeki itiraz ve şikayetinizi yaptıysanız sorun yoktur.

Selamlar.
Old 31-01-2003, 15:54   #4
Ahmet Güngör

Mehmet bey, ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Benim merak ettiğim konu, yukarıda anlattığım gibi, usulüne uygun olmayan bir şekilde hazırlanan takip talebinin düzeltilme olanağı var mıdır? Yani, merci hakimi bu takip talebinin düzeltilmesine olanak sağlar mı, yoksa takibi iptal eder mi?

Ayrıca, takip talebine, takibin dayanağı olarak "(....) vadeli (...... )TL'lik bir adet bono" yazılmışken, icra dosyasına aynı vadeli fakat (.....) DM'lik bir bono ibraz edilmiş.

Alman markı olarak düzenlenmiş olan bono ile takip talebinde Türk Lirası olarak zikredilen bono arasındaki benzerlik sadece tanzim tarihleri ile vade tarihlerinin aynı olması. Miktarlar, hiçbir kur üzerinden birbirini tutmuyor.

Siz merci hakimi olsaydınız bütün bunları maddi hata olarak mı değerlendirirdiniz, yoksa esaslı bir hata olarak kabul edilip, takibi iptal mi ederdiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi