Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Harç ve avansın kesin süreden sonra ikmali

Yanıt
Old 14-11-2019, 14:14   #1
Av.heren

Varsayılan Harç ve avansın kesin süreden sonra ikmali

Adli müzaheret talepli açılan davada adli müzaheret talebimiz itiraz yolu açık olmak üzere reddedilmiş ve bu kararda 500 TL gider avansı ile dava değeri üzerinden harcın yatırılması için iki haftalık kesin süre verilmiştir. Kesin sürenin son günü 18/11/2019 pzt gününe denk geliyor. Sorun şu kısımda;

Ret kararının bize tebliğinden hemen sonra itirazda bulunduk ancak henüz itirazımızın incelemesi tamamlanmadı. Pazartesi gününe kadar da kesin karara çıkacağını zannetmiyorum. Böyle bir durumda ret kararında verilen kesin sürede harç ve avans yatırılmalı mı; yoksa yaptığımız itiraz ret kararında belirtilen bu kesin süreyi durdurur mu? Durdurmaz ise adli müzaherete ilişkin prosedür tamamlanmadan kesin süre verilmesi itiraz hakkına engel oluşturmakta ve hak kaybına sebep olmaktadır
Old 14-11-2019, 21:43   #2
avukat_selcuk_bey

bildiğim kadarıyla süre durmaz. Zira adli yardım ret kararına karşı yaptığınız itirazın da reddedilmesi durumunda, kesin süre başlangıçtan itibaren işlemeye devam edecektir. İnşallah yanılıyorumdur. Ama benim de başıma gelmişti, harçları ve gider avansını yatırdıktan sonra itiraz üzerine adli yardım kararı verilmişti, ardından bakiye avansı ve harcı geri almıştım.
Old 17-11-2019, 20:18   #3
Av. Aybars Karakırık

Ben de aynı durumdayım; itirazım araştırma yapılmadan reddedilmemesi gereçesiyle kabul oldu, şimdi esas mahkeme araştırma safhasında ama tensiple de iki haftalık kesin süre verilmiş oldu.

Yarın parayı yatıracağım ama adli yardım talebim edilsin ve edilirse de geri verilsin, sıkı şekil kuralları nedeniyle hak mahrumiyeti yaşamak istemiyorum diyeceğim

Benimki iş davası işçi borç bulmuş getirdi ama sizin har daha fazlaysa bu konuda ara karardan rücu isteyebilir kalemi arayabilirsiniz. Doğrusu red sonucu araştırma gerekeceği için kesin süre verilmemelidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi